Dienos chirurgija: už ar prieš?

Sima Kazarian
2022-06-20
Dienos chirurgija – paguoda ir atsakymas į ligoninių nerimą dėl jose planuojamo paslaugų mažinimo ir chirurgijos skyrių naikinimo. Ar iš tiesų jos galimybės tenkina?
Dienos chirurgija: už ar prieš?
Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad saugių, patogių, šiuolaikiškų dienos chirurgijos paslaugų Lietuvoje vis dar teikiama per mažai.

Skaičių reikia trigubinti
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigia, kad saugių, patogių, šiuolaikiškų dienos chirurgijos paslaugų Lietuvoje vis dar teikiama per mažai – operacijos, po kurių pacientai tą pačią dieną gali vykti namo, sudaro vos 24 proc. visų šalyje atliekamų nesudėtingų operacijų. Europos šalyse dienos chirurgija sudaro apie 70–80 proc. visų operacijų.
 
Dienos chirurgija apima išvaržų šalinimą, akių (kataraktos, užkritusių vokų ir pan.) operacijas, nejautroje teikiamas endoskopines procedūros, limfmazgio biopsiją ir kt.
Norint plėtoti šias paslaugas, kovą atnaujintas dienos chirurgijos reglamentavimas, praplėstas dienos sąlygomis suteikiamų chirurgijos paslaugų sąrašas ir indikacijos. Visas Dienos chirurgijos paslaugų sąraše nurodytas procedūras gydymo įstaigos jau gali teikti. SAM pažymi, kad įsakyme atsisakyta perteklinių reikalavimų gydymo įstaigoms, teikiančioms dienos chirurgijos paslaugas, tuo sudarant galimybes dienos chirurgijos paslaugas teikti didesniam skaičiui gydymo įstaigų.
 

Svarstys dėl sudėtingesnių operacijų
Deja, dienos chirurgijos plėtra keliauja greta chirurgijos skyrių kai kurių rajonų ligoninėse naikinimo. Viena tokių – Jurbarko ligoninė. Jos vadovė Rūta Lukšienė tvirtina, kad perėjus vien prie planinės dienos chirurgijos pacientai privalės būti siunčiami tolesniam gydymui į kitas gydymo įstaigas, pavyzdžiui, LSMUL Kauno klinikų Skubios pagalbos skyrių. Dabar tokie pacientai tolesniam operaciniam gydymui yra grąžinami į Jurbarko ligoninę, nes dėl didelių Kauno klinikų darbo krūvių skubos tvarka jie neoperuojami. Esant indikacijų, būtina užtikrinti, kad per valandą pacientas bus perkeltas į stacionarinės chirurgijos ir intensyvios terapijos paslaugas teikiančią įstaigą. Jurbarko ligoninės vyr. gydytoja tikina, kad per duotą laiką nuo Jurbarko Kauno klinikų pasiekti nepavyks, o sunkios būklės pacientai priėmimo skyriuose už durų laukti negali ir turi būti priimami nedelsiant.
 
R.Lukšienė taip pat pažymi, kad dienos chirurgijos pacientas po sudėtingesnės operacijos negali būti gydomas stacionare iki kitos dienos nebent susimokėtų. „Skirtumas – įstaiga gauna 200-300 eurų mažesnį apmokėjimą už tokią pačią operaciją. Patiriant finansavimo nuostolius ar neturint stacionarinės chirurgijos paslaugų, bus keliamas klausimas, ar atlikinėti sudėtingesnes dienos chirurgijos operacijas“, – svarstė R.Lukšienė.
 
Guldo reikia nereikia

„Po dienos chirurgijos paslaugos tą pačią dieną pacientai išrašomas į namus. Paslaugos metu pacientams yra taikomos spinalinės, regioninės nejautros, jie gali laikinai nevaldyti dalies kūno, nepaeiti, bet juos reikia išrašyti. Kaip ir kur jie įsigys medikamentų, ir esant poreikiui, kas juos suleis, kas toliau žiūrės įvykus komplikacijoms, pavyzdžiui, kraujavimui, karščiavimui, hemodinamikos nestabilumui. Kas pasirūpins pacientais, kai budinčio chirurgo nebus?“ – teiravosi Jurbarko ligoninės vadovė Rūta Lukšienė.

 
Anot jos, nėra sukurtos pooperacinės priežiūros, kas kitą dieną pertvarstys žaizdą, atliks sąnario punkciją. „Kaip pacientai vakare bus parvežti į namus, ar tikrai veiks pavėžėjimo paslaugos modelis tokiu paros metu?“ – nuogąstavo pašnekovė.
 
Tačiau SAM viceministrė Danguolė Jankauskienė pastebi, kad toli gražu ne visada pacientai ligoninėje užlaikomi dėl sveikatos būklės. „Teisiškai įgaliname daug procesų, kad daugiau negalavimų būtų galima pagydyti per dieną ir nereikėtų versti gerai besijaučiančių pacientų keletą dienų praleisti ligoninėje vien dėl to, kad taip reglamentuota teisės aktais. Tokiu būdu galime sumažinti ir eiles pas gydytojus specialistus, ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo išlaidas perteklinėms ir pacientams nebūtinoms paslaugoms“, – teigia viceministrė.
 
LSMU Kauno ligoninės vadovas intervencinei medicinai prof. Donatas Venskutonis priduria, kad anksčiau ilgo gulėjimo stacionare reikalavusios operacijos dabar modernios aparatūros ir kvalifikuotų specialistų dėka tapo daug paprastesnės pacientui, nes atliekamos mažai žalojančios intervencijos. „Dažnas dienos chirurgijos pacientas prašosi išleidžiamas namo netgi anksčiau, nei priklauso pabūti ligoninėje po operacijos“, – pastebo D.Venskutonis.
 

Piešia rožinėmis spalvomis
SAM tikina, kad dienos chirurgija medikams atveria daugiau galimybių. „Jie galės rinktis gyventi ir dirbti mažesniuose miestuose, nesibaimindami mažų pacientų srautų... Tikimasi, kad greitu laiku nesudėtingų operacijų laukiantys pacientai, užuot plūdę į didmiesčių ligonines, grįš šių paslaugų į regionų ligonines“, – tikina SAM.
Vis dėlto R.Lukšienė taip džiugiai ateities nepiešia: „Jurbarko ligoninės gydytojai pasiruošę ir nori teikti paslaugas dabartine ar platesne apimtimi, tobulėti ir siekti įgūdžių pasirinktame profesiniame kelyje. Pagal naujus reikalavimus mūsų įstaigos gydytojų galimybės būtų ženkliai apribotos. Dėl negalėjimo realizuoti savo potencialą dalis jaunų specialistų paliks gydymo įstaigą ir ieškos patrauklesnės darbo vietos, o jauni, vienuolika metų ruošti specialistai kažin ar susidomės tokiu chirurginės pagalbos teikimo modeliu. Taip tik komplikuosime paslaugų prieinamumą ir jų kokybę.“

Joniškio ligoninė šiuo metu visur akcentuojama kaip gerasis dienos chirurgijos veikimo pavyzdys. Jos direktorius Martynas Gedminas vardija tokio modelio pliusus: „Kuomet nėra chirurgijos stacionaro, kur ilgai gydomi pacientai su plataus profilio ligomis, sumažėja infekcinių ligų sukėlėjų ligoninės patalpose, o kolektyvas gerai įvaldo dažnai atliekamas dienos chirurgijos procedūras.“
 

„Žmonės, kurie pas mus operuojami, greitai šia žinia pasidalija bendruomenėse. Dienos chirurgija – saugu ir kur kas patogiau, nei važiuoti toli nuo namų. Kasdien dienos chirurgijos centre atliekame nuo šešių iki dvylikos operacijų“, – sako M.Gedminas ir priduria, – iki 80 procentų chirurginių procedūrų galima atlikti dienos chirurgijos sąlygomis, tą sako Pasaulio sveikatos organizacija. Lietuvos žmonių ląstelės ir kūnai nėra kitokie, tiesiog turime pakeisti požiūrį į ambulatorines ir dienos medicinos paslaugas.“


 

SAM atsakymai

- Kiek ir kokios papildomos paslaugos atsirado dienos chirurgijos apraše?
- Į Dienos chirurgijos paslaugų sąrašą papildomai įtraukta apie 15 tam tikrų dienos chirurgijos sąlygomis atliekamų (raumenų ir skeleto, virškinimo, kvėpavimo,  endokrininės sistemų, kraujo ir kraujodaros organų,  nosies, burnos ir ryklės, krūties) procedūrų. Dalies paslaugų buvo atsisakyta, nes nustatyta, kad per pastaruosius keletą metų jų iš viso nebuvo atliekama dienos chirurgijos sąlygomis.
 
- Teigiama, kad chirurgai nenorės dirbti ligoninėje, kur teikiama tik dienos chirurgija, kaip tai pakomentuotumėte?
2021-2027 m. ES investicijų periodu numatoma finansuoti sveikatos priežiūros paslaugų, organizuojamų pagal naują kompetencijos centrų ir regioninio bendradarbiavimo modelį, modernizavimą. Investicijos bus nukreiptos į specializuotų ambulatorinių paslaugų grandies stiprinimą, modernizuojant minėtoms paslaugoms teikti reikiamą infrastruktūrą, mažinant stacionarinių paslaugų teikimą bei tobulinant sveikatos priežiūros specialistų kvalifikaciją,  pritraukiant reikiamus specialistus.
 
- Ar dar planuojama pildyti dienos chirurgijos aprašą?
- Artimiausiu metu jos neplanuojama keisti. Tačiau teisės aktų rengimas, jų peržiūra yra nenutrūkstantis procesas. Esant poreikiui teisės aktas galės būti papildomas, tikslinamas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jau turime pagrindo kalbėti apie plaučių vėžio gydymo perspektyvas

  Jau turime pagrindo kalbėti apie plaučių vėžio gydymo perspektyvas

  Rokiškėnas Stasys Samulionis dar prieš kelias dienas laukė kompiuterinės tomografijos tyrimo atsakymo – prie&s...
  R.Ramonaitė: kartais darbo drausmę pradedame maišyti su mobingu

  R.Ramonaitė: kartais darbo drausmę pradedame maišyti su mobingu

  Net trisdešimt devynerių metų slaugytojos darbo stažą sukaupusi, Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo apdovanojimą pelniusi Kl...

  Budinti vaistinė


  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

  Sveika šeima


  Širdžiai irgi reikia atostogų

  Vis dažniau kalbama, jog tam, kad širdis būtų sveika, reikia rasti būdų jai pailsėti nuo alinančios įtampos ir streso. Puiki išeitis – poilsinė kelionė. Kelionių nereikėtų vengti sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, tik prieš išvykstant rekomenduojama pasitikrinti sveikatą. Ir visiems ...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Suvalkų koridorius – NATO Achilo kulnas

  Suvalkų koridorius – siauras 70 km ilgio žemės ruožas, jungiantis Kaliningradą ir Baltarusiją. Daugelį metų jis buvo vadinamas NATO Achilo kulnu, o rusijos invazija į Ukrainą pavertė jį tikru galvosopiu.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip susapnuoti dramblį?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip susapnuoti dramblį?
  Jei peršalo jūsų siela...
  Henrikas Vaitiekūnas Jei peršalo jūsų siela...
  Dar viena lietuviška dvejonė
  Henrikas Vaitiekūnas Dar viena lietuviška dvejonė

  Naujas numeris