Darius Remeika: nežinočiau, už ką atsiprašyti

Deimantė Gruodė
2020-09-17
Šiomis dienomis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Darius Remeika, kaip pats sako, gyvena „karštai“. Šalį drebina į viešumą išlindęs nelegalių veisyklų skandalas, kritikos strėlės skrieja ir minėtos tarnybos inspektoriams, kurie kaltinami abejingumu, ir jos vadovui.
Darius Remeika: nežinočiau, už ką atsiprašyti
„Baudos svyruoja nuo įspėjimo iki tūkstančio septynių šimtų eurų. Gali būti skiriama ir penkiolikos, ir trisdešimt eurų bauda. Tačiau įspėjimo arba dešimt penkiolikos eurų baudos tikrai nepakanka – reikia kalbėti apie penkiasdešimt, šimtą eurų“, - sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Darius Remeika.

- Kaip tokio masto šunų veisyklos (daugyklos) praslydo pro jūsų ir tarnybos specialistų akis?
- Reikia pasakyti, kad augintinių auginimo, įskaitant ir gyvūnų gerovę, kontrolėje tokiomis pačiomis teisėmis dalyvauja trys institucijos: policija, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, savivaldybių administracijos. Kiek nuo mūsų priklauso, tikrai matome, girdime, jaučiame atsakomybę ir pagal kompetenciją ją prisiimame. Tam tikrų klaidų išvengti nepavyko. Iškilo ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo problemų, kadangi visos trys institucijos veikiame pagal atitinkamas procedūras.
 
- Išsikvietėte minėtų regionų, kuriuose kilo nelegalių veisyklų skandalai, inspektorius pasiaiškinti?

- Tiriame tris teritorines tarnybas, kur kilo didžiausi atgarsiai. Pradėjome tarnybinį patikrinimą, ar inspektoriai ėmėsi visų reikalingų priemonių, ar viską padarė, idant nelegalių veisyklų nebūtų. Esame dėkingi visuomenės grupėms, kurios pilietiškai paaukojo savaitgalį ir surengė akcijas. Buvo pasklidusi informacija, kad mūsų inspektoriai nedalyvavo – iš tikrųjų jie prisistatė visose vietose. Noriu pasakyti, kad nesame kaip policija, gaisrinė, kurios budi dvidešimt keturias valandas per parą - dirbame nuo aštuonių iki penkių valandų vakaro. Tačiau praėjusį savaitgalį išsikvietėme specialistus, kad jie rašytų patikrinimų aktus, protokolus ir visur, kur reikia, inicijuotų gyvūnų paėmimą bei patalpinimą į saugesnes, geresnes sąlygas.
 
- Jus šokiravo tai, kas vyksta nelegaliose veisyklose?
- Kaip žmogų, pilietį, aišku, kad šokiravo. Gyvūnas yra gyvas padaras, kuriam iš vienos pusės reikia daug, o iš kitos pusės nedaug – atsakingo žmogaus dėmesio: pagirdyti, pašerti, išvedžioti, išvalyti jo buvimo vietą, aišku, dar geriau – pabendrauti su juo. Bet tokią veiklą, kaip matėme keletą epizodų, žiauriomis sąlygomis tikrai pavadinčiau nusikalstama.
 
- Jūs pats turite augintinių?
- Taip, turime šuniuką. Jam aštuoneri metai, palikuonių jis nesusilaukė. Nors norėjome, kadangi labai geras šuo, myli mūsų vaikus. Bet nepavyko ir turbūt jau nebesusilauksime, kadangi dėl tam tikrų indikacijų jau ir nebegali susilaukti.
 

- Per kurį laiką jūsų inspektoriai, gavę skundą, atvyksta į vietą?
- Atskiros, ne darbo valandomis, procedūros neturėjome. Jeigu gaudavome signalą iš policijos ar kitų tarnybų prašymą, visuomet reaguodavome. Aišku, šiek tiek užtrukdavo laiko. Todėl su policija pasirašėme bendradarbiavimo sutartį, kuri nustato, kaip, kada ir kokia informacija dėl nelegalaus gyvūnų dauginimo, dėl gyvūnų gerovės pažeidimų tyrimų keisimės. Pasirašėme įsakymą, kad veiksime pagal vieną algoritmą ir tyrimas bus atliekamas dviejų institucijų kompetencijos ribose. Dabar įsipareigojome per dvi valandas prisistatyti į patikrinimą su policijos pajėgomis. Be to, nuo praėjusio ketvirtadienio VMVT departamentų lygiu (jų turime dešimt Lietuvoje) įvedėme specialistų budėjimą dvidešimt keturias valandas per parą, tad į pranešimus reaguosime visą parą.
 
- Kokios numatytos baudos už gyvūnų nepriežiūrą?
- Baudos svyruoja nuo įspėjimo iki tūkstančio septynių šimtų eurų. Gali būti skiriama ir penkiolikos, ir trisdešimt eurų bauda. Tačiau įspėjimo arba dešimt penkiolikos eurų baudos tikrai nepakanka – reikia kalbėti apie penkiasdešimt, šimtą eurų... Taip pat Seime ir ministerijose yra pamąstymų, kad sulaikytiems asmenims, kai nustatytas žiaurus elgesys su gyvūnais, nebūtų galima kurį tai laiką – penkerius ar dešimt metų – leisti vykdyti tokios veiklos apkritai. Bet realiausiai būtų privalomas gyvūnų ženklinimas ir identifikavimas, kai kiekvienas gyvūnas būtų susieitas su konkrečiu savininku ir jo asmens kodu. Tokiu atveju būtų galima surasti kaltininką, jeigu savininkas elgėsi netinkamai – neprižiūrėjo gyvūno.
 
- Gal norite atsiprašyti gyvūnų aktyvistų, jog sistema visgi nesudirba taip, kaip turėtų?
- Nežinočiau, už ką atsiprašyti. Be mūsų institucijos, dar yra policija, savivaldybės, Valstybinė mokesčių inspekcija, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba... Tai yra visų atsakomybė, kad nebūtų nelegalių veisyklų ir nelegalaus verslo apskritai. Matome, kad sistemą tikrai reikia tobulinti, mums reikia stiprinti ir savo pajėgumus. Kaip esu suplanavęs, dabar skelbsime departamentuose dar po vieną konkursą gyvūnų gerovės sričiai. Įdarbintume po energingą, motyvuotą asmenį vykdyti gyvūnų gerovės kontrolę departamento lygiu.


Dosjė
1990-1995 m. - Lietuvos Veterinarijos Akademijos Veterinarijos fakultetas, veterinarijos gydytojo kvalifikacija
1995–1997 m. - Alytaus apskrities valstybinės veterinarijos priežiūrą vykdantis inspektorius
1997–2000 m. - Valstybinės veterinarijos tarnybos ES integracijos sk. vyr. specialistas
2000–2001 m. - VMVT Veterinarijos sanitarijos sk. vedėjas
2001–2004 m. - VMVT direktoriaus – Vyriausiojo veterinarijos inspektoriaus pavaduotojas
2004–2006 m. - Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pirmasis direktoriaus pavaduotojas, Vyriausiojo veterinarijos inspektoriaus pirmasis pavaduotojas
2006–2007 m. - Europos Komisijos Sveikatos ir Vartotojų Generalinio Direktorato Maisto ir veterinarijos biuro ekspertas – stažuotojas
2007–2012 m. - Europos Komisijos Sveikatos ir Vartotojų Generalinio Direktorato Maisto ir veterinarijos biuro F3 sk. administratorius – veterinarijos inspektorius
2012–2013 m. - Veterinarijos ir maisto saugos ekspertas ES Komisijos organizuojamose misijose ir audituose ES ir ne ES šalyse
2013–2014 m. - LR Ministro Pirmininko visuomeninis konsultantas veterinarijos ir maisto saugos klausimais
2014–2016 m. - LR Žemės ūkio rūmų pirmininko patarėjas
2016–2017 m. - Lietuvos Respublikos žemės ūkio viceministras
Nuo 2017 m. balandžio - VMVT vadovas

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

      Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

      „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
      Ir rašo, ir gydo. Kas?

      Ir rašo, ir gydo. Kas?

      Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

      Budinti vaistinė


      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

      razinka


      Sveika šeima


      Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

      Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JAV – rekordinis vaistų trūkumas

      Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

      Naujas numeris