Cik­lot­ro­nas – Kau­no kli­ni­kų pa­ži­ba Eu­ro­pos mas­tu

Miglė Petkutė
2024-07-04
„Dėl nau­jo­jo cen­tro su cik­lot­ro­no in­fra­struk­tū­ra sto­ja­me į vie­ną gre­tą su mo­der­nio­mis pa­sau­lio vals­ty­bė­mis, ku­rio­se plė­to­ja­mos nau­jau­sios bran­duo­li­nės me­di­ci­nos tech­no­lo­gi­jos“, – bu­vo ak­cen­tuo­ja­ma Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to (LSMU) li­go­ni­nės Kau­no kli­ni­kų Bran­duo­li­nės me­di­ci­nos ty­ri­mų cen­tro (cik­lot­ro­no) ati­da­ry­mo šven­tė­je. Di­džiu­lio su­si­do­mė­ji­mo su­lau­kęs cik­lot­ro­nas su­teiks dau­gy­bę ga­li­my­bių grei­čiau ir efek­ty­viau diag­no­zuo­ti li­gas bei ga­min­ti vais­tus Lie­tu­vo­je, o kri­tęs po­rei­kis me­džia­gas trans­por­tuo­ti iš už­sie­nio – su­ma­žins trans­por­ta­vi­mo grei­tį ir iš­lai­das. Tai tik da­lis šios bran­gios me­di­ci­ni­nės įran­gos pri­va­lu­mų. Ti­ki­ma­si, jog per me­tus to­kia­me cen­tre bus ti­ria­ma nuo ke­tu­rių iki še­šių tūks­tan­čių pa­cien­tų.
Cik­lot­ro­nas – Kau­no kli­ni­kų pa­ži­ba Eu­ro­pos mas­tu
Tyrimų centro ir Lietuvos pažiba – ciklotronas

Il­gai lauk­tas įvy­kis

Prie cik­lot­ro­no ri­kia­vo­si Kau­no kli­ni­kų dar­buo­to­jai, Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to na­riai, gy­dy­mo įstai­gų va­do­vai ir ki­ti sve­čiai. Vi­si ne­kan­triai lau­kė, kol du­ris at­vers vie­nas gran­dio­ziš­kiau­sių ob­jek­tų, ku­rio sta­ty­bos tru­ko ne vie­ne­rius me­tus, o ver­tė sie­kė apie 19 mln. eu­rų. Jis bu­vo fi­nan­suo­tas Eu­ro­pos Są­jun­gos ir Lie­tu­vos Res­pub­li­kos biu­dže­to lė­šo­mis.

LSMU ligoninės Kau­no kli­ni­kų ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius prof. ha­bil. dr. Re­nal­das Jur­ke­vi­čius:
- Bran­duo­li­nės me­di­ci­nos ty­ri­mų cen­tre įreng­tas cik­lot­ro­nas ga­mins po­zit­ro­nų emi­si­jos to­mog­ra­fi­jai (PET) rei­ka­lin­gus ra­dio­far­ma­ci­nius pre­pa­ra­tus anks­ty­va­jai on­ko­lo­gi­nių, kar­dio­lo­gi­nių, neu­ro­lo­gi­nių ir ki­tų li­gų diag­nos­ti­kai, ku­riuos iki šiol Lie­tu­va at­si­vež­da­vo iš už­sie­nio ša­lių. Tai ap­sun­ki­no itin tiks­laus diag­nos­ti­nio ty­ri­mo pri­ei­na­mu­mą mū­sų ša­lies pa­cien­tams.


Ati­da­ry­mo me­tu Kau­no kli­ni­kų ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius prof. ha­bil. dr. Re­nal­das Jur­ke­vi­čius pa­šmaikš­ta­vo sa­ky­da­mas, kad du il­giau­siai ža­dė­ti ir kai ku­rių jau pa­lai­do­ti ob­jek­tai bu­vo Na­cio­na­li­nis sta­dio­nas ir... cik­lot­ro­nas. Bet pas­ta­ra­sis pa­ga­liau iš­vy­do die­nos švie­są! R.Jur­ke­vi­čius at­krei­pė au­di­to­ri­jos dė­me­sį pa­brėž­da­mas ūmią pro­ble­mą: re­mian­tis Eu­ros­ta­to duo­me­nimis, Lie­tu­va po­zit­ro­nų emi­si­jos to­mog­ra­fi­jos ty­ri­mų skai­čiu­mi 100 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų nuo pir­mau­jan­čios Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) ša­lies Da­ni­jos at­si­lie­ka 14 kar­tų, nuo Pran­cū­zi­jos – apie de­šimt kar­tų. Tad Bran­duo­li­nės me­di­ci­nos ty­ri­mų cen­tro po­rei­kis, be abe­jo­nės, su­si­for­ma­vo ma­tant pa­sau­li­nes ten­den­ci­jas, kur link kryps­ta ir kaip kei­čia­si mo­der­nio­ji li­gų diag­nos­ti­ka. Nuo­sek­liai ste­bint įvai­rių li­gų ir būk­lių iš­ty­ri­mo pro­ce­sus, gy­dy­mo gai­res bei prak­ti­ką for­muo­jan­čias re­ko­men­da­ci­jas, bu­vo at­kreip­tas dė­me­sys, jog svar­bų vaid­me­nį čia vai­di­na po­zit­ro­nų emi­si­jos to­mog­ra­fi­jos ty­ri­mas (PET/KT). Trans­por­tuo­jant žy­me­nis iš už­sie­nio, Kau­no kli­ni­ko­se pa­da­ro­ma be­veik du tūks­tan­čiai to­kių ty­ri­mų per me­tus.

„Šiuo me­tu ty­ri­mas yra tai­ko­mas la­bai pla­čiai ir yra lai­ko­mas vie­nu tiks­liau­sių te­sta­vi­mo bū­dų, lei­džian­čių jaut­riai ir spe­ci­fiš­kai įver­tin­ti li­gos iš­pli­ti­mą dar prieš pri­imant spren­di­mą, kaip to­liau reiks gy­dy­ti pa­cien­tą. Jis taip pat su­tei­kia ga­li­my­bes įver­tin­ti tiek li­gos at­kry­tį, tiek ir at­sa­ką į gy­dy­mą“, – laik­raš­čiui „Lie­tu­vos svei­ka­ta“ ak­cen­ta­vo Bran­duo­li­nės me­di­ci­nos ty­ri­mų cen­tro va­do­vas prof. Do­na­tas Va­jaus­kas.

LSMU rek­to­rius  prof. Ri­man­tas Be­ne­tis:

- Į bran­duo­li­nės me­di­ci­nos sri­tį žen­gia­me ne kaip nau­jo­kai: uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kai ir Kau­no kli­ni­kų gy­dy­to­jai spe­cia­lis­tai šio­je sri­ty­je jau yra pa­sie­kę sva­raus, tarp­tau­ti­niu mas­tu ver­ti­na­mo įdir­bio.  Ši kryp­tis – vie­na stip­riau­sių Bal­ti­jos ša­ly­se.


LSMU rek­to­rius prof. Ri­man­tas Be­ne­tis džiau­gė­si pa­ga­liau ga­lė­da­mas iš­te­sė­ti pa­ža­dą ir ben­druo­me­nei pri­sta­ty­ti il­gai lauk­tą ty­ri­mų cen­trą. „Į šią sri­tį žen­gia­me ne kaip nau­jo­kai: uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kai ir Kau­no kli­ni­kų gy­dy­to­jai spe­cia­lis­tai bran­duo­li­nės me­di­ci­nos sri­ty­je jau yra pa­sie­kę sva­raus, tarp­tau­ti­niu mas­tu ver­ti­na­mo įdir­bio, ši kryp­tis – vie­na stip­riau­sių Bal­ti­jos ša­ly­se“, – pa­sie­ki­mais di­džia­vo­si R.Be­ne­tis.

At­si­sa­kys bran­gaus im­por­to

Per­kir­pus juos­tą ir pa­skel­bus ty­ri­mų cen­trą ati­da­ry­tu, ren­gi­nio da­ly­viai ga­lė­jo vaikš­čio­ti ne tik pa­grin­di­niais cen­tro ko­ri­do­riais, bet ir pa­ma­ty­ti tai, ko pa­pras­tas žmo­gus daž­niau­siai nė­ra ma­tęs. Eks­kur­si­jos ke­liai ve­dė į mo­der­nias per­so­na­lo pa­tal­pas, ku­rio­se bu­vo ga­li­ma ste­bė­ti bran­gią ino­va­ty­vią įran­gą, ty­ri­mams rei­ka­lin­gas prie­mo­nes bei pre­pa­ra­tus ir pa­la­tas, ku­rio­se ap­si­stos pa­cien­tai. Eks­kur­si­jos na­riai su­si­do­mė­ję ap­žiū­rė­jo stik­lu ir ati­tva­ro­mis at­skir­tas me­džia­gas, mė­gin­tu­vė­lius bei pla­čia­ek­ra­nius kom­piu­te­rius. Kaip pa­aiš­ki­no cen­tro va­do­vas prof. D.Va­jaus­kas, da­lis įran­gos pri­va­lo bū­ti vi­siš­kai at­skir­ta nuo die­nos švie­sos, to­dėl net vi­dur­die­nį dar­buo­to­jai tu­ri dirb­ti nau­do­da­mie­si ap­švie­ti­mu.

„Cik­lot­ro­nas yra įren­gi­nys, ku­ria­me vyks­ta vie­nos iš ra­dio­ak­ty­vių vais­tų de­da­mo­sios da­lies ga­my­ba. Bū­tent cik­lot­ro­ne, įra­di­juo­jant skir­tin­gas me­džia­gas pro­to­nais, yra gau­na­ma ra­dio­ak­ty­vi me­džia­ga, ku­ri to­liau yra nau­do­ja­ma ra­dio­ak­ty­viems vais­tams ga­min­ti. Po­pu­lia­riau­sias šiuo me­tu cik­lot­ro­ne ga­mi­na­mas ra­dio­ak­ty­vus fluo­ras (18F), ku­ris yra iš­gau­na­mas įra­di­juo­jant pro­to­nų pluoš­tu de­guo­ni­mi (18O) pra­tur­tin­tą van­de­nį. Tai­gi mes prak­ti­kuo­ja­me tar­si mo­der­ni­ą­ją al­che­mi­ją, ku­ri lei­džia iš vie­nos pra­di­nės me­džia­gos pa­ga­min­ti mums rei­ka­lin­gą me­džia­gą“, – pa­aiš­ki­no D.Va­jaus­kas.

Ki­taip ta­riant, ši nau­ja in­fra­struk­tū­ra leis efek­ty­viai ga­min­ti vais­tus, bū­ti­nus at­lie­kant po­zit­ro­nų emi­si­jos to­mog­ra­fi­jos ty­ri­mus ko­ky­biš­kai iš­ti­riant pa­cien­tus. Prof. D.Va­jaus­ko tei­gi­mu, cen­tras dau­giau­siai nau­do­sis ra­dio­ak­ty­viais pre­pa­ra­tais on­ko­lo­gi­niams su­sir­gi­mams nu­sta­ty­ti, taip pat kar­dio­lo­gi­jos ir neu­ro­lo­gi­jos sri­ty­se. Ta­čiau, kaip pa­brė­žia pro­fe­so­rius, šie sie­kiai nė­ra ri­ba, nes PET/KT ty­ri­mas yra ypač nau­din­gas diag­no­zuo­jant ir en­dok­ri­ni­nius, in­fek­ci­nius, už­de­gi­mi­nius ir ki­tus su­sir­gi­mus. Bė­gant lai­kui, ty­ri­mų lau­kas ir jo pa­nau­do­ji­mas tik dar la­biau plė­sis.

Nau­ja­sis cen­tras taip pat sie­kia spręs­ti su­dė­tin­gą me­džia­gų trans­por­ta­vi­mo pro­ble­mą ir, ti­ki­ma­si, kad vie­ti­nė vais­tų ga­my­ba pri­si­dės prie svei­ka­tos prie­žiū­ros ko­ky­bės ge­ri­ni­mo ir efek­ty­vu­mo di­di­ni­mo Lie­tu­vo­je. Kaip aiš­ki­na­ma, su­ma­žė­jęs po­rei­kis ga­ben­ti me­džia­gas iš už­sie­nio leis at­si­sa­ky­ti bran­gaus im­por­to ir su­ma­žins pre­pa­ra­tų kie­kio nuos­to­lius dėl jų ski­li­mo trans­por­ta­vi­mo me­tu. To­kiu bū­du pa­cien­tams bus už­tik­rin­tas grei­tes­nis ir efek­ty­ves­nis gy­dy­mas. Cen­trui pra­dė­jus veik­lą Kau­no kli­ni­ko­se pre­pa­ra­tai bus grei­tai pri­sta­to­mi ir nau­do­ja­mi ty­ri­mams. Vil­niu­je vais­to pri­sta­ty­mas truks apie dvi va­lan­das.

Kau­no kli­ni­kų Bran­duo­li­nės me­di­ci­nos ty­ri­mų cen­tro va­do­vas prof. Do­na­tas Va­jaus­kas:
- Prieš įdie­giant Lie­tu­vo­je cik­lot­ro­no in­fra­struk­tū­rą ne­bu­vo nei ga­li­my­bės, nei po­rei­kio reng­ti to­kio ti­po spe­cia­lis­tus kaip cik­lot­ro­no ope­ra­to­riai, ra­dio­che­mi­kai, in­ži­nie­riai ir me­di­ci­nos fi­zi­kai, ku­rie bū­tų orien­tuo­ti dirb­ti cik­lot­ro­no in­fra­stuk­tū­ro­je. Dėl šios prie­žas­ties Kau­no kli­ni­kų Bran­duo­li­nės me­di­ci­nos ty­ri­mų cen­tre su­bur­ta ko­man­da mo­kė­si jau pri­pa­žin­tuo­se Eu­ro­pos cen­truo­se, ku­rio­se yra vei­kian­ti cik­lot­ro­no in­fra­struk­tū­ra.


„Pir­miau­sia pa­si­keis PET/KT ty­ri­mo kai­na ir su tuo su­si­jęs ty­ri­mo pri­ei­na­mu­mas Lie­tu­vos pa­cien­tams. Ga­mi­nant vais­tus Lie­tu­vo­je, bus ga­li­ma at­si­sa­ky­ti bran­gaus trans­por­ta­vi­mo iš­lai­dų bei iš­lai­dų, su­si­ju­sių su vais­to kie­kio už­sa­ky­mu. Kad pri­sta­ty­tu­me į gy­dy­mo įstai­gą vie­ną vais­to do­zę, dėl sa­vai­mi­nio skili­mo rei­kia už­sa­ky­ti ir iš­siųs­ti 8-9 kar­tus dau­giau vais­to. Ži­no­ma, tam­pa pri­ei­na­mi ir ki­ti ra­dio­ak­ty­vūs vais­tai, skir­ti PET/KT ty­ri­mui at­lik­ti. Tai­gi ple­čia­si ir ti­ria­mų su­sir­gi­mų ap­im­tis. O tai da­rys reikš­min­gą įta­ką pa­cien­tų gy­dy­mui“, – tei­gė pro­fe­so­rius D.Va­jaus­kas.

Iki šiol ar­ti­miau­sia ša­lis, tu­rin­ti cik­lot­ro­no in­fra­struk­tū­rą, iš ku­rios bu­vo ga­li­ma įsi­gy­ti pa­ruoš­tą ir trans­por­ta­vi­mui iki gy­dy­mo įstai­gos tin­ka­mą ra­dio­ak­ty­vų vais­tą, bu­vo Len­ki­ja. Kad PET/KT ty­ri­mai ga­lė­tų bū­ti at­lie­ka­mi Lie­tu­vo­je, rei­kė­jo įsi­gy­ti ra­dio­far­ma­ci­nių pre­pa­ra­tų – ra­dio­ak­ty­vių vais­tų, ku­rių lo­gis­ti­ka yra su­dė­tin­ga ir tik ma­ža da­lis šių vais­tų ga­li bū­ti im­por­tuo­ja­ma iš ki­tų ša­lių. „Dėl šios prie­žas­ties ly­gia­gre­čiai pra­dė­jus dieg­ti PET/KT in­fra­struk­tū­rą Lie­tu­vo­je, Kau­no kli­ni­kos ir LSMU pra­dė­jo dis­ku­tuo­ti apie spe­cia­li­zuo­tos ra­dio­ak­ty­vių vais­tų ga­myk­los įstei­gi­mą, kad PET/KT ty­ri­mui rei­ka­lin­gi vais­tai bū­tų pri­ei­na­mi mū­sų pa­cien­tams. Ir ne tik vie­nas vais­tas, ku­rio tie­ki­mas ir pri­sta­ty­mas yra ga­li­mas į Lie­tu­vą, bet ir pla­tus spek­tras ki­tų vais­tų, ku­rie tu­ri žen­kliai trum­pes­nį pu­sė­ji­mo lai­ką (lai­kas, per ku­rį vais­to kie­kis su­ma­žė­ja per pu­sę). Pa­vyz­džiui 18F-FDG pu­sė­ji­mo lai­kas yra 110 mi­nu­čių, o vais­tų, pa­ga­min­tų su ra­dio­ak­ty­via an­gli­mi (11C), pu­sė­ji­mo lai­kas yra dvi­de­šimt mi­nu­čių. Taip pat rei­kia ne­už­mirš­ti ir ra­dio­ak­ty­vaus de­guo­nies (15O), ku­rio pu­sė­ji­mo lai­kas yra vos dvi mi­nu­tės“, – pa­sa­ko­jo D.Va­jaus­kas.



Kau­no kli­ni­kų Bran­duo­li­nės me­di­ci­nos cen­tro va­do­vas prof. Do­na­tas Va­jaus­kas pri­sta­tė apa­ra­tą, ku­ris vei­kia tar­si au­to­ma­ti­zuo­tas trans­por­tuo­to­jas, lei­džian­tis ga­ben­ti me­džia­gas be tie­sio­gi­nio fi­zi­nio kon­tak­to.

Pla­nuo­ja­ma, kad Bran­duo­li­nės me­di­ci­nos ty­ri­mų cen­tras pra­dės veik­ti ru­de­nį. Cen­tras yra su­da­ry­tas iš dvie­jų da­lių: pir­ma­ja­me aukš­te yra įreng­tas cik­lot­ro­nas ir ra­dio­ak­ty­vių vais­tų ga­my­bos la­bo­ra­to­ri­ja, o ant­ra­ja­me aukš­te yra su­pro­jek­tuo­tos pa­tal­pos PET/KT ty­ri­mams at­lik­ti. Tai­gi ra­dio­ak­ty­vūs vais­tai, pa­ga­min­ti cik­lot­ro­no in­fra­struk­tū­ro­je, bus per­duo­da­mi į ant­rą­jį aukš­tą, o ten jau vyks dar­bai su pa­cien­tais. Cen­tro va­do­vas skai­čiuo­ja, kad per me­tus to­kia­me cen­tre bus ga­li­ma iš­tir­ti nuo ke­tu­rių iki še­šių tūks­tan­čių pa­cien­tų.

Spe­cia­lis­tai sta­ža­vo­si už­sie­ny­je

Šiuo me­tu Bran­duo­li­nės me­di­ci­nos ty­ri­mų cen­tre dir­ba trys ko­man­dos: pre­pa­ra­tų ga­my­bos, pa­cien­tų iš­ty­ri­mo ir moks­li­nin­kų. Su­ras­ti spe­cia­lis­tus šiai sri­čiai, pa­sak prof. D.Va­jaus­ko, su­dė­tin­ga, nes ra­dio­far­ma­ci­nių vais­tų ga­my­ba Lie­tu­vo­je yra nau­ja sri­tis. Ta­čiau ko­man­da po tru­pu­tį di­dė­ja: jau dir­ba che­mi­kai ir fi­zi­kai, ku­rie kar­tu pa­lei­di­nė­jo apa­ra­tą, pri­žiū­rė­jo jo vei­ki­mą ir vy­ko mo­ky­tis į už­sie­nį.



Darbas su kenksmingomis medžiagomis reikalauja apsaugos priemonių

„Lie­tu­vos mas­tu cen­tro įkū­ri­mas yra reikš­min­gas įvy­kis, nes prak­tiš­kai vi­si mo­der­nie­ji ra­dio­ak­ty­vūs vais­tai, skir­ti PET/KT ty­ri­mo at­li­ki­mui, tam­pa pri­ei­na­mi Lie­tu­vos pa­cien­tams. Pa­sau­li­niu mas­tu tai taip pat gran­dio­ziš­ka, nes nau­jos kar­tos gy­dy­mas daž­nu at­ve­ju, jo vei­ki­mo efek­ty­vu­mas, pa­cien­to tin­ka­mu­mas gy­dy­mui, ga­li bū­ti pa­tvir­ti­na­mas tik at­lie­kant PET/KT su spe­cia­liai tam pri­tai­ky­tu ra­dio­ak­ty­viu vais­tu. Taip pat svar­bią vie­tą už­ima ir nau­jų vais­tų kli­ni­ki­nės stu­di­jos, ku­rios vėl­gi yra pa­rem­tos PET/KT ty­ri­mais. Įstei­gus šį cen­trą Lie­tu­va at­si­ran­da tiek Eu­ro­pos, tiek pa­sau­li­nia­me že­mė­la­py­je kaip ša­lis, ku­rio­je pla­či­ą­ja pras­me yra pri­ei­na­mas PET/KT ty­ri­mas“, – šio cen­tro svar­bą ak­cen­tuo­ja D.Va­jaus­kas.

Pa­klaus­tas apie di­džiau­sius sun­ku­mus, su ku­riais su­si­dū­rė kur­da­mi cen­trą, pro­fe­so­rius pa­brė­žė, kad vi­sus sun­ku­mus nu­ga­li smal­su­mas, no­ras dirb­ti su ino­va­ci­jo­mis ir sie­kis kur­ti. Ko­man­do­je dir­ba spe­cia­lis­tai su in­ži­ne­ri­ne, me­di­ci­nos, fi­zi­kos, che­mi­jos ir far­ma­ci­jos spe­cia­li­za­ci­jo­mis. Dar­buo­to­jų gru­pes pa­pil­do ra­dio­lo­gi­jos tech­no­lo­gai ir gy­dy­to­jai ra­dio­lo­gai, ku­rie spe­cia­li­zuo­ja­si bran­duo­li­nės me­di­ci­nos sri­ty­je.


„Prieš įdie­giant Lie­tu­vo­je cik­lot­ro­no in­fra­struk­tū­rą ne­bu­vo nei ga­li­my­bės, nei po­rei­kio reng­ti to­kio ti­po spe­cia­lis­tus kaip cik­lot­ro­no ope­ra­to­riai, ra­dio­che­mi­kai, in­ži­nie­riai ir me­di­ci­nos fi­zi­kai, orien­tuo­ti dirb­ti cik­lot­ro­no in­fra­stuk­tū­ro­je. Dėl šios prie­žas­ties Kau­no kli­ni­kų Bran­duo­li­nės me­di­ci­nos ty­ri­mų cen­tre su­bur­ta ko­man­da mo­kė­si jau pri­pa­žin­tuo­se Eu­ro­pos cen­truo­se, ku­riuo­se yra vei­kian­ti cik­lot­ro­no in­fra­struk­tū­ra. Sten­gė­mės ap­im­ti kuo di­des­nę pa­tir­tį tu­rin­čius cen­trus, to­dėl mū­sų dar­buo­to­jai sta­ža­vo­si to­kio­se ša­ly­se kaip Suo­mi­ja, Len­ki­ja, Vo­kie­ti­ja, Por­tu­ga­li­ja, Švei­ca­ri­ja. Di­de­lį vaid­me­nį ren­giant spe­cia­lis­tus su­vai­di­no ir tarp­tau­ti­nė ato­mi­nės ener­ge­ti­kos aso­cia­ci­ja (TATENA), reikš­min­gai pri­si­dė­ju­si tiek prie mū­sų spe­cia­lis­tų ren­gi­mo, tiek ir už­sie­nio eks­per­tų vi­zi­to į mū­sų cen­trą“, – at­krei­pė dė­me­sį D.Va­jaus­kas.



Naujausia technologija leidžia mėginius šaldyti be skysto helio

Vis­gi, dir­bant su ra­dio­ak­ty­vio­mis me­džia­go­mis tu­ri bū­ti ap­sau­go­ti ir pa­cien­tai, ir spe­cia­lis­tai. Ta­čiau to­kio ti­po in­fra­struk­tū­ro­je svar­bes­nis klau­si­mas yra dar­buo­to­jų pro­fe­si­nė ap­švi­ta. Tiek vyks­tant ga­my­bos pro­ce­sams, tiek ty­ri­nė­jant jau pa­ga­min­to ra­dio­ak­ty­vaus vais­to pa­nau­do­ji­mą, dar­buo­to­jai su­si­du­ria su pro­fe­si­ne ap­švi­ta, ku­rią le­mia daug spe­ci­fi­nių fak­to­rių: ra­dio­ak­ty­vus vais­tas ir ra­dio­ak­ty­vus pa­cien­tas po vais­to in­jek­ci­jos.
Ty­ri­mų cen­tre spe­cia­lis­tai itin griež­tai re­gu­liuo­ja­mi ir pri­žiū­ri­mi Ra­dia­ci­nės sau­gos cen­tro. Pri­žiū­ri­ma ne tik ko­kią ap­švi­tą pa­ti­ria dar­buo­to­jas, bet ir sten­gia­ma­si su­ma­žin­ti dar­buo­to­jų ap­švi­tą tai­kant as­me­ni­nes ap­sau­gos nuo jo­ni­zuo­jan­čios spin­du­liuo­tės prie­mo­nes.

„Sten­gia­mės dieg­ti vi­sas prie­mo­nes, ma­ži­nan­čias dar­buo­to­jų ap­švi­tą. Tam pri­skir­čiau ne tik as­me­ni­nes ap­sau­gos prie­mo­nes, to­kias kaip ek­ra­nuo­jan­čios šir­mos, bet ir mo­der­nias ro­bo­ti­zuo­tas sis­te­mas, lei­džian­čias ma­ni­pu­lia­ci­jas su ra­dio­ak­ty­viais vais­tais at­lik­ti dar­buo­to­jui per nuo­to­lį, su­for­muo­jant už­duo­tį įren­gi­niui. Kaip pa­vyz­dį ga­li­ma pa­mi­nė­ti ro­bo­ti­zuo­tas ra­dio­ak­ty­vių vais­tų in­jek­ci­jos sis­te­mas, ku­rių me­tu vais­tas nė­ra lei­džia­mas ra­dio­lo­gi­jos tech­no­lo­go „ran­ka“, bet nau­do­jant ro­bo­ti­zuo­tą do­zių in­jek­to­rių, ku­ris dar­buo­to­jo įsi­jun­gi­mo prie ra­dio­ak­ty­vu­mo šal­ti­nio rei­ka­lau­ja žen­kliai ma­žiau“,– iš­ei­tis pri­sta­tė D.Va­jaus­kas.

Di­de­lis vaid­muo bu­vo skir­tas įsi­gi­lin­ti į dar­bo pro­ce­sų ei­gas ir ga­li­mas ava­ri­jų vie­tas. Tai lei­do nu­ma­ty­ti įvai­rias prie­mo­nes, ku­rios už­tik­ri­na, kad į ap­lin­ką ne­pa­tek­tų joks ne­nu­ma­ty­tas ra­dio­ak­ty­vu­mas. Kal­ba­ma ne tik apie pa­tal­pas cik­lot­ro­no in­fra­struk­tū­ro­je, bet ir gre­ta cik­lot­ro­no in­fra­struk­tū­ros. Svar­bus vaid­muo ten­ka ir Ra­dia­ci­nės sau­gos cen­trui, ku­ris at­lie­ka pe­ri­odi­nius pa­tik­ri­ni­mus ir mo­ky­mus, už­tik­rin­da­mas, jog esa­mas prie­mo­nių kie­kis yra pa­kan­ka­mas, kad ne­įvyk­tų ne­nu­ma­ty­tos ava­ri­jos, o joms įvy­kus sis­te­mos su­veik­tų tin­ka­mai ap­sau­gant dar­buo­to­jus ir pa­cien­tus. „At­si­ve­ria­me ne tik vyk­dy­ti jaut­rius ir spe­ci­fiš­kus PET/KT ty­ri­mus, bet ir vys­ty­ti moks­lo bei ino­va­ci­jų žings­nius, įsi­jun­giant į ben­dra­dar­bia­vi­mą su to­kio­mis pa­sau­li­nės reikš­mės moks­lo ins­ti­tu­ci­jo­mis kaip CERN“, – džiau­gė­si pro­fe­so­rius.

Prieš pra­de­dant veik­lą, D.Va­jaus­ko tei­gi­mu, rei­kia už­baig­ti vi­sus pro­duk­to te­sta­vi­mo eta­pus, sie­kiant už­tik­rin­ti ga­my­bos sau­gu­mą ir pa­ti­ki­mu­mą. Tik po to bus ga­li­ma sau­giai ga­min­ti vais­tus pa­cien­tams. Ga­my­bos pa­jė­gu­mas skir­sis pri­klau­so­mai nuo si­tu­a­ci­jos: vie­ną die­ną ga­li bū­ti pa­ga­min­ta dvi­de­šimt do­zių rei­ka­lin­go pre­pa­ra­to, o ki­tą die­ną – tik dvi, jei vais­tas yra su­dė­tin­ges­nis. Pre­pa­ra­tų ga­my­bos ir trans­por­ta­vi­mo tin­klas, iš­si­raiz­gęs po vi­są cen­trą, leis kuo grei­čiau gau­ti pre­pa­ra­tus, ku­riems ypač ak­tu­a­lus žai­biš­kas trans­por­ta­vi­mas, taip pat su­ma­žės dar­buo­to­jų in­te­rak­ci­ja su me­džia­go­mis, nes įves­ti per­da­vi­mo vamz­džiai me­džia­gas ga­bens be fi­zi­nio žmo­gaus pri­si­lie­ti­mo.

„Šis cen­tras ypa­tin­gas sa­vo kom­plek­siš­ku­mu. Tu­ri­me in­teg­ruo­tą ga­my­bi­nę, kli­ni­ki­nę ir moks­li­nę da­lis, ku­rios glau­džiai są­vei­kaus tar­pu­sa­vy­je, už­tik­rin­da­mos mak­si­ma­liai spar­tų ir efek­ty­vų ži­nių per­da­vi­mą. Tam­pa­me tran­slia­ci­nės me­di­ci­nos cen­tru, kai fun­da­men­ti­nių ty­ri­mų re­zul­ta­tai „nuo la­bo­ra­to­ri­nio sta­lo“, skir­ti su­pras­ti nau­jų ty­ri­mo ir gy­dy­mo me­to­dų efek­ty­vu­mą ir sau­gu­mą, yra per­duo­da­mi į kli­ni­ki­nę prak­ti­ką „prie pa­cien­to lo­vos“, – pri­va­lu­mus api­ben­dri­no cen­tro va­do­vas.
 
Svarbu:
 
Ka­dan­gi cik­lot­ro­no in­fra­struk­tū­ros pro­jek­tas yra na­cio­na­li­nis, vais­tai, ku­rių lo­gis­ti­ka dėl trum­po pu­sė­ji­mo lai­ko yra ga­li­ma, bus tie­kia­mi ir į ki­tus Lie­tu­vos cen­trus, ku­riuo­se at­lie­ka­mi PET/KT ty­ri­mai. Vil­niaus uni­ver­si­te­to San­ta­ros kli­ni­koms pre­pa­ra­tų pri­sta­ty­mas su­trum­pės be­ne tris kar­tus.  

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...
    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...

    Budinti vaistinė


    „Gintarinė vaistinė“: teismo sprendimas rodo, kad esame teisūs

    „Gintarinė vaistinė“: teismo sprendimas rodo, kad esame teisūs

    Regionų administracinio teismo Šiaulių rūmai priėmė sprendimą panaikinti 2022 m. gruodžio 9 d. Konkurencijos tarybos nutarimą ir j...
    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...

    razinka


    Sveika šeima


    Pogimdyvinės depresijos skyrius? Kodėl gi ne!

    Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) pateikė siūlymą Sveikatos apsaugos ministerijai steigti skyrius, neatskiriančius psichologines problemas patiriančios mamos ir naujagimio. „Sunkiausiose situacijose reikia pritaikytų sąlygų, paruoštų specialistų ir papildomo laiko. Vien skyriaus įsteigimas problemos nei&scaro...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Vienas kraujo lašas atskleis, kiek liko gyventi

    Naujas tyrimas rodo, kad paprastas kraujo ar seilių testas gali padėti nustatyti tikėtiną gyvenimo trukmę. „Medical News Today“ skelbia, kad šis tyrimas atveria naujas galimybes ankstyvai diagnostikai ir tikslinėms intervencijoms, padedančioms išlaikyti gerą žmogaus sveikatą amžėjant.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris