Centrus įkurs, bet ar bus kas juose dirba?

Emilis Jakštys
2023-09-18
Sveikatos apsaugos ministerija užsimojo per beveik ketverius metus padidinti psichiatrijos dienos stacionarų skaičių nuo 35 iki 77. Visgi, vienu didžiausių iššūkių bus reikiamų specialistų pritraukimas.
Centrus įkurs, bet ar bus kas juose dirba?

42 dienos stacionarai
Platesnis psichiatrijos dienos stacionarų tinklas suteiks galimybę gauti reikiamą psichiatrinį gydymą (ne trumpesnį nei 6 kontaktinės valandos per dieną) miesto ir ypač rajono gyventojams, neatitrūkstant nuo jų gyvenamosios vietos.
 
Pasak SAM Psichikos sveikatos skyriaus patarėjos Marijos Oželenskienės, net 33 proc. anksčiau hospitalizuotų pacientų vėliau taikoma pakartotinė hospitalizacija. Teigiama, kad platesnis psichiatrijos dienos stacionarų tinklas padės spręsti šią problemą, mat pacientai galės pasinaudoti dienos stacionaro paslaugomis, taigi jiems nereiks keliauti į kitame mieste esančią ligoninę.
 

Iki 2027-ųjų planuojama atidaryti 42 psichiatrijos dienos stacionarus šių miestų rajonuose: Akmenės, Anykščių, Biržų, Ignalinos, Jonavos, Jurbarko, Kaišiadorių, Kėdainių, Kelmės, Kupiškio, Lazdijų, Mažeikių, Molėtų, Pakruojo, Plungės, Prienų, Radviliškio, Raseinių, Rokiškio, Skuodo, Šakių, Šalčininkų, Švenčionių, Telšių, Trakų, Utenos, Varėnos ir Vilkaviškio. 
 
Psichiatrijos dienos stacionarus taip pat planuojama atidaryti ir šiuose miestuose: Alytuje, Kaune, Klaipėdoje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Vilniuje ir Visagine.
 
Devyniose įstaigose numatytas einamasis remontas, 25 – esamų patalpų rekonstrukcija, o 8 – nauja statyba. Šiuo metu teikiamos projektų paraiškos Centrinei projektų valdymo agentūrai. Tikimasi, kad pirmieji darbai prasidės jau 2024 m. vasario mėnesį.
 
Specialistų trūkumas
Besiplečiantis psichiatrijos dienos stacionarų tinklas pareikalaus gausių žmogiškųjų išteklių. Pasak patarėjos, psichikos sveikatos srities specialistų trūkumas ir jų pritraukimas – iššūkis, kurį tikimasi įveikti. SAM dalyvauja naujų gydytojų psichiatrų parengime. Daug vilčių dedama į Europos Sąjungą (ES). „Sveikatos priežiūros specialistų pritraukimo priemonėms numatytas 14 milijonų eurų finansavimas iš 2021–2027 m. Europos Sąjungos fondų investicijų programos“, – pažymi M.Oželenskienė.
 
Nuo liepos 1 d. padidėjo psichiatrijos dienos stacionaro paslaugos įkainiai (77,52 eurų.). Šis pokytis turėtų suteikti galimybę peržiūrėti ir specialistų darbo užmokestį. Taip pat nuo liepos pradžios performuluoti dienos stacionarams taikomi nauji kokybės standartai bei priimti kiti pakeitimai. Pavyzdžiui, tam tikrais atvejais šeimos gydytojas (ne tik gydytojas psichiatras) galės išrašyti siuntimą į dienos stacionarą.
 
Radviliškio rajono savivaldybės atstovai rugpjūčio pradžioje lankėsi dešimt metų Pasvalyje veikiančiame psichiatrijos dienos stacionare ir (planuodami ateities darbus) mokėsi iš kolegų. Administracija svarsto, ar naujo pastato statybai pakaks valstybės finansuojamų lėšų, ar užteks lėšų iš savivaldybės biudžeto. „Pagrindinis klausimas – kur įkurdinti psichikos ligomis sergantiems žmonėms reikalingą įstaigą, nes pagal Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimus jos plotas turi būti ne mažesnis kaip 300 kvadratinių metrų“, – rašoma Radviliškio rajono savivaldybės pranešime.

 
Svarbu ne tik dienos stacionarų skaičius

Lietuvos psichiatrų asociacijos (LPA) prezidentė, gydytoja psichiatrė, psichoterapeutė Ramunė Mazaliauskienė svarsto, kad SAM tikslas iki 2027-ųjų psichiatrijos dienos stacionarų skaičių padidinti nuo 35 iki 77 veikiausiai bus pasiektas, mat daugelis gydymo įstaigų steigs psichiatrijos dienos stacionarus, siekdamos užsitikrinti finansavimą iš ES. Dienos stacionaro įkainio padidinimas taip pat gali pasirodyti patrauklus daliai regionuose esančių gydymo įstaigų. Didžiųjų miestų gydymo įstaigos, siekdamos užsitikrinti darbo vietų skaičių ir pajamas, gali plėtoti dienos stacionarus.

 
Svarbu atkreipti dėmesį ne tik į dienos stacionarų skaičių, tačiau ir vietų pokytį iki 2027-ųjų bei optimalų dienos stacionarų tinklo išplėtimą Lietuvoje. Itin svarbi užduotis valstybei – reikiamų specialistų pritraukimas, ypač regionuose. Pasak pašnekovės, miestuose ir regionuose keliose darbovietėse dirbantys specialistai anksčiau ar vėliau supranta, kad tolimos ir kasdienės kelionės į darbą vargina. LPA prezidentės teigimu, hipotezė, kad į regionuose esančius dienos stacionarus ims keliauti specialistai iš „sumažintų“ psichiatrijos ligoninių – neatlaiko kritikos. Taip pat svarbu užtikrinti adekvatų darbo krūvį ir užmokestį dienos stacionarų darbuotojams, kad šiems nereikėtų blaškytis po skirtingas (viena nuo kitos nutolusias) darbo vietas.
 
Šiuo metu, pasak LPA prezidentės, Lietuvoje psichikos sveikatos paslaugų prieinamumas yra pakankamai geras, o paslaugomis kartais nėra pasinaudojama dėl vyraujančių stigmatizuojančių nuostatų. „Valstybė epizodiškai vis „atranda“ psichikos sveikatą, įskaitant ir jos prieinamumą, ypač įvairių projektų kontekste, tačiau, bent jau vertinant pagal finansavimą, niekada ties ja ilgiau neužsibūna“, – teigia gydytoja psichiatrė, psichoterapeutė.

 
LPA prezidentė teigiamai vertina, kad nauji dienos stacionarų reikalavimai numato minimalius reikalavimus paslaugų apimtims, tačiau kartu yra lankstūs, leidžiantys suformuoti optimalią konkretaus dienos stacionaro personalo sudėtį. Dienos stacionarai turėtų pakeisti brangesnes stacionarines paslaugas – taigi, reforma siekiama ir sutaupyti.

 
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Linas Slušnys mano, kad iki 2027-ųjų metų Lietuvoje turėtų veikti numatyti (77) psichiatrijos dienos stacionarai.

Geresnis psichiatrijos dienos stacionarų prieinamumas, pasak pašnekovo, ateityje galėtų ženkliai sumažinti „užleistų“ atvejų skaičių. Pasak L.Slušnio, svarbu užtikrinti dienos stacionarų prieinamumą ne tik miestuose, tačiau ir regionuose.
„Tikslas, kad šios paslaugos būtų kuo arčiau gyvenamųjų vietų. Ne koncentruotai – Vilnius, Kaunas, Klaipėda, bet kuo arčiau ir daugiau gyvenamųjų vietų (regionų gyventojams – red. past.)“, – sakė L.Slušnys.
 
Kita vertus, komiteto narys nėra užtikrintas, kad visi tikslai (ypač dėl specialistų užtikrinimo regionuose) bus išpildyti. L.Slušnys kiek nerimauja, ar išsiplėtusiame dienos stacionarų tinkle dirbs pakankamai gydytojų psichiatrų. Pasak parlamentaro, nors šiuo metu Lietuvoje yra nemažai psichiatrų, tačiau dalis jų gali būti linkę dirbti privačiame sektoriuje. Ir antra – šios srities specialistų itin trūksta Europoje.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveika šeima


  Ant stalo – užkrėstas laimikis iš miško

  Rudenį prasidėjus medžioklės sezonui žvėriena tampa delikatesu, kuris su pasididžiavimu tiekiamas ne tik ant šeimos, bet ir svečių stalo. Specialistai įspėja, jog vartojant trichinelioze užkrėstą kiaulių, šernų ar bebrų mėsą galima susirgti visam gyvenimui.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Gamtos stichijos tęsiasi. Kenčia Libija

  Libijos gyventojai išgyvena dėl artimųjų netekties ir prarastų namų. Sugriuvus užtvankai, Dernos mieste kilo potvynis, pareikalavęs mažiausiai 11 tūkst. gyvybių. Nemaža dalis nukentėjusiųjų yra sužeisti. Nepaisant sudėtingo politinio krašto konteksto, vyksta gelbėjimo darbai. Prasidėjo streikai. Protestuotojai ragina va...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris