Č. Greičius: gerai, kad nepasirinkome murkdytis toliau

Greta Vanagienė
2024-02-23
Jei kai kurios rajonų ligoninės bet kokia kaina siekia išlaikyti tam tikras sveikatos priežiūros paslaugas, Šiaulių rajono savivaldybės Kuršėnų ligoninėje to be sentimentų atsisakyta prieš aštuonerius metus. „Jei būtume palikę antrinio lygio paslaugas su įvairiais skyriais, toliau murkdytumėmės. Ligoninė buvo nualinta“, – priimtu sprendimu džiaugiasi rajono meras Česlovas Greičius.
Č. Greičius: gerai, kad nepasirinkome murkdytis toliau
„Padėjome Kuršėnų ligoninei dar kartą atsistoti. Ji tapo patraukli ir stipri. Įkurtos slaugos lovos, sukomplektuotos medikų komandos. Jei būtume palikę antrinio lygio paslaugas su įvairiais skyriais, toliau murkdytumėmės nežinomybėje“, - sako Šiaulių rajono meras Česlovas Greičius.

- Reta savivaldybė pasirinko sveikatos centrą kurti kaip jūs – struktūriniu būdu. Ar daug audrų gydymo įstaigose dėl to kilo?
 
- Su medikų bendruomene pirmieji pokalbiai buvo audringi: žmonės manė neteksią darbo. Vis dėlto į finišo tiesiąją išėjome supratę, kad personalui pasikeis tik darbovietės pavadinimas. Reforma lies apskaitos skyrių, ūkinės dalies darbuotojus, kitų specialistų personalą, bet ne medicinos darbuotojus. Pritarimą gavome, žmones nuraminome. Keletas garbaus amžiaus darbuotojų pasinaudodami pertvarka pasitraukė. Katastrofos nėra.
Nežinau kito rajono, kur kaip pas mus būtų teikiamos tik pirminio lygio paslaugos. Kuršėnų ligoninėje neturėjome jokių gydomųjų skyrių, tik slaugą. Protingas sprendimas atsisakyti gydymo paslaugų buvo priimtas prieš aštuonerius metus. Sutarus su Šiaulių ligonine, Kuršėnų ligoninė virto į slaugos ir globos skyrių. Mums tie dalykai, kurie jaudina kitus rajonus dėl skyrių mažinamo, neaktualūs. Nesame medikai, bet per paskutiniuosius metus matėme, kad mūsų gydymo įstaigoms trūksta veiklos. Bloguoju neminėsiu Pirminės sveikatos priežiūros centro buvusio vadovo, bet kai palyginu jo darbą su kitais rajonais – jokio aktyvumo, vien kasdieniai reikalai, jokių profilaktikos priemonių, kur galima gauti finansavimą. Taip ir susidėliojo sprendimas. Be to, praėjusią vasarą pasitraukė Kuršėnų ligoninės ir Pirminės sveikatos priežiūros centro vadovės. Jungimas struktūriniu būdu mums tikrai geras ir dėl naujos vadovybės.
 
- Štai kodėl Kuršėnų ligoninei gerai sekasi... Kituose rajonuose ligoninės, žinodamos, kad laukia jungimas, nesiryžo net elektros lemputės pakeisti, jūs gi atsinaujinote iš pagrindų.
 
- Padėjome Kuršėnų ligoninei dar kartą atsistoti. Ji tapo patraukli ir stipri. Įkurtos slaugos lovos, sukomplektuotos medikų komandos. Jei būtume palikę antrinio lygio paslaugas su įvairiais skyriais, toliau murkdytumėmės nežinomybėje. O rajonuose slauga yra reikalinga, kadangi visuomenė sensta. Savivaldybė prisidėjo prie remonto darbų išlaidų, stogo remonto, saulės elektrinės statymo. Tam skyrėme apie keturis šimtus penkiasdešimt tūkstančių eurų.

 
Į Geriatrijos dienos stacionarą pacientus atvežate ir vėliau parvežate namo. Apsimoka?
 
Geriatrijos dienos stacionaras atidarytas neseniai. Neskaičiuojame, ar ta paslauga ir pavėžėjimas atsiperka, bet jei reikės, ligoninei bandysime padėti atsilaikyti, nes rajono gyventojams ši paslauga tikrai reikalinga. Ir namiškiai pailsi nuo sunkių ligonių.
 
- Tik su gydytojais geriatrais, kurių specialybė dar nespėjo išpopuliarėti, čia, ko gero, riesta?
 
Radome kitą sprendimo būdą. Naujų specialistų neieškojome, bet adaptavome savus. Vidaus ligų gydytojai praėjo specialų mokymosi kursą ir dabar jie gali dirbti gydytojais geriatrais.
 
- Jūs ir pats medicinos sektoriaus atstovas. Pagal specialybę būdamas veterinarijos gydytojas, turbūt aktyviai stebite pokyčius Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje? Pritariate vykdomai reformai?
 
- Pertvarkos turi vykti, kadangi keičiasi laikai ir užduotys, bet ar ši pertvarka į gera, nedrįsčiau komentuoti. Su šia tarnyba turime daug kasdienių ūkinių reikalų, yra ir aštrokų kampų. Pavyzdžiui, dėl blogai prižiūrimų ar beglobių gyvūnų. Ši našta visada griūna ant savivaldos pečių. Tai esame išsisprendę, bet stambiųjų galvijų bandas, tegul šioje vietoje man atleidžia kolegos veterinarai, kur mes turime dėti? Ieškome ūkininkų, kurie tuos gyvulius priimtų geranoriškai, nes už tai kompensuoti neleidžia juridiniai dalykai.
 
- Socialinių reikalų ir darbo ministerija taip pat iš pagrindų keičia darbo struktūrą negalios srityje. Čia pagrindiniu vedliu tampa savivaldybė. Namų darbų daug užduota?
 
- Neliečiant žmonių su negalia, socialinių paslaugų spektras kasmet didėja, biudžeto procentai tam taip pat auga. Tačiau paimkime praėjusių metų kompensavimo už šildymą sistemą – įstatymai absoliučiai neparuošti, niekas neišanalizuota, su savivaldybe, kur dirba žmonės praktikai, nesitarta. Tam klausimui spręsti teko priimti net naujų darbuotojų, nes ten reikalų apgultis. Dabar Socialinių reikalų ir darbo ministerijos įsipareigojimai ir jų pažadėtos lėšos verčia mus jau trečią kartą keisti savivaldybės biudžetą, perdėlioti jo eilutes, kadangi iš šios „mylimos“ ministerijos vėluoja pinigai. Mums tai – didžiulė našta. Daug chaoso. Negerai su jais...
 

- Tada eikime prie malonesnių dalykų. Pomėgių eilutėje apie jus – sodininkystė, landšafto darbai. Turbūt organišką ūkį auginate?
 
- Kadangi vienuolika metų dirbau Naisiuose, kaimo keitimasis gulė ant mano pečių. Teko neblogai save realizuoti. Su Ramūnų Karbauskiu padarėme tikrai gerų, nebrangių sprendimų. Kai nuvažiuoju, pasidžiaugiu. Na, o meilė sodininkystei, daržininkystei, gėlėms jau nuo mažens įskiepyta tėvų. Be to, ir gyvenimas priverčia – su žmona penkti metai gyvename naujoje sodyboje. Ten didžiulis sklypas, kur savo žinias galiu realizuoti. Su žmona kartu gerai sekasi auginti levandas, šilauoges, ji turi ir bijūnų kolekciją. Fiziškai malonūs darbai padeda atsigauti.
 
- Ne be reikalo savivaldybės tinklalapyje yra TV laida „Sodžius“...
 
- Dabar tai labiau laida apie rajono gyvenimą, kultūrą, jo įžymias asmenybes. Dabar visas naujienas gyventojai patogiau gauna per Šiaulių krašto žinias.
 

- Buvote įmonės „Naisių investicijos“ direktorius. Šiaulių rajono gyventojų socialinis gyvenimas atsispindi seriale „Naisių vasara“?
 
- Kaip ir visuose kaimuose, yra visokio socialinio spektro žmonių, be abejo, ir papiktnaudžiaujančių alkoholiu. Naisių kaime nesunku susirasti darbo, aplink ūkininkai, žemės ūkio bendrovė, verslai. Naisių žmonės – šviesūs, draugiški, kadangi gyvena kurorto sąlygomis, miestelis išpuoselėtas, ten stipriai dirba seniūnija.

 
Dosjė
1986 m. baigė Lietuvos veterinarijos akademiją ir įgijo veterinarijos gydytojo specialybę
2007 m. baigė viešojo administravimo studijas Šiaulių universiteto Tęstinių studijų institute
1988-2001 m. vet. gydytojas Veterinarijos tarnyboje
2001-2005 m. Šiaulių kaimiškosios seniūnijos seniūnas
2005-2011 m. UAB „Šiaulių agrocentras“ direktorius
2011-2019 m. UAB „Naisių investicijos“ direktorius
2000-2001, 2011–2015 m. Šiaulių rajono savivaldybės tarybos narys
2019-2022 m. mero pavaduotojas
Nuo 2023 m. savivaldybės meras


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

   G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

   „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
   V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

   V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

   Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

   Budinti vaistinė


   „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

   „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

   „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
   Mokys, kaip vartoti vaistus

   Mokys, kaip vartoti vaistus

   „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

   razinka


   Sveika šeima


   Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

   Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

   Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Ir turtuoliai verkia
   Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
   Kas po devintu prakaitu slypi?
   Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
   Pavėlavęs perspaudų rinkinys
   Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

   Naujas numeris