Būk geras, duok kraujo!

Evelina Machova
2020-06-11
Taip Nacionalinio kraujo centro (NKC) vadovas Daumantas Gutauskas ragina visus: ir jau dovanojusius kraujo, ir niekaip nedrįstančius, ir medikus šį savaitgalį paminėti Pasaulinę kraujo donorų dieną. 
Būk geras, duok kraujo!

Šiek tiek kitaip
Birželio viduryje, minint Pasaulinę kraujo donorų dieną, startuodavo Nacionalinio kraujo centro turas per Lietuvą. Tačiau šie metai kitokie. Planus pakoregavo pandemija.
 

„Saugodami donorus, didelių renginių atsisakėme. Tačiau kraujo surinkimo punktai veikia visuose didžiuosiuose miestuose. Donorų patogumui dalyje jų pailginome darbo laiką, kad visi suspėtų po darbų. Taip pat vyksta ir mobilios kraujo donorystės akcijos, tiesa, kur kas griežtesnėmis sąlygomis nei anksčiau“, - pasakoja NKC direktorius Daumantas Gutauskas.


Jei įdomu, kur ir kokiame mieste ar miestelyje lankysis NKC komanda, galima pasitikrinti internete: www.kraujodonoryste.lt.
„Turo metu turėjome tradiciją, kai būdavo įteikiami žymūno ir nusipelniusio donoro pažymėjimai. Tradiciją tęsime, tik nebus koncerto. Kadangi rengiame išvažiuojamąsias akcijas, donorus žymūnus kviesime ateiti pasiimti pažymėjimo, kai būsime jų miestuose. Jei nesilankysime, pažymėjimai bus siunčiami paštu. Liūdna, bet pažadu, kad pasibaigus pandemijai atsigriebsime už dvejus metus“, - optimizmo nepraranda vadovas.
Karantinas paskatino visuomenę susitelkti. Tad ir NKC specialistai ragina nebijoti dovanoti kraujo. Šiuo geru darbu siūlo minėti Pasaulinę kraujo donorų dieną. Kviečia ir kolegas medikus, kurie turbūt bene geriausiai supranta donorystės svarbą, nelikti abejingais ir kartu su visuomene dovanoti kraujo artimiausiame kraujo surinkimo punkte.


Svarbu
Visi galintys skirti pusvalandį laiko ir padėti ekstremalioje situacijoje kviečiami atvykti padovanoti kraujo Vilniuje (Žolyno g. 34) bei Upės g. 9 (prekybos centre CUP), Kaune (Vytauto pr. 13), Klaipėdoje (Naikupės g. 28), Šiauliuose (S.Daukanto g. 90), Panevėžyje (Nemuno g. 75).

Birželio 14 d. vilniečiai dovanoti kraujo galės Kudirkos aikštėje. Čia 11-16 val. visų maloniai lauks Nacionalinio kraujo centro komanda.


 
Geros iniciatyvos
Nors situacija įtempta, Nacionalinio kraujo centro specialistai stengiasi, kad gydymo įstaigos nepritrūktų kraujo komponentų. Gelbėja ir geros iniciatyvos, pavyzdžiui, pirmosios šalies ponios Dianos Nausėdienės inicijuotas potencialių kraujo donorų sąrašas. Į šią iniciatyvą atsiliepė nemažai žmonių. „Po ponios Dianos Nausėdienės iniciatyvos atsirado žmonių, kurie ne tik jungėsi į potencialių donorų sąrašą, bet ir atėjo pirmą kartą dovanoti kraujo. Tokių žmonių kaip primoji šalies ponia palaikymas kuria pasitikėjimą neatlygintina kraujo donoryste. Ji, nors tuo metu buvo karantinas, nepabijojo mums sunkiu metu ateiti ir dovanoti kraujo. Žmonės matydami tokius pavyzdžius patiki, kad ir jie taip gali“, - sako D.Gutauskas.


Net ir pandemijos metu kraujui aukoti sudarytos maksimaliai saugios sąlygos. Vos atvykus donoro prašoma dezinfekuoti rankas, užsidėti apsaugos priemones, pamatuojama temperatūra. Kruopščiai įvertinus donoro pasirengimą, greitai ir saugiai atliekama kraujo paėmimo procedūra. O visiems duodantiems kraujo yra įteikiamos simbolinės dovanėlės.
D.Gutauskas teigia, kad kraujo poreikis yra nuolatinis procesas, tačiau ne visi žmonės žino, kokią didelę pagalbą suteikia jų dovanotas kraujas. Net ir karantino metu kasdien į gydymo įstaigas, nors buvo sustabdytos planinės operacijos, iškeliaudavo iki 130 vienetų skirtingų kraujo komponentų.
„Donorui svarbu jaustis saugiam ir ramiam. Atėjus į mūsų kraujo surinkimo punktą nėra ko bijoti. Dirbame su visomis reikiamomis apsaugos priemonėmis, jomis aprūpiname ir donorus“, - sako D.Gutauskas ir mini dar vieną per karantiną pasiteisinusią iniciatyvą - į punktus donorus jie atsiveždavo patys, nes nemaža dalis žmonių baiminosi naudotis viešuoju transportu.
 
Reikia visų kraujo grupių
Vasarą, nepriklausomai siaučia virusas ar ne, Nacionaliniam kraujo centrui kyla daugiau iššūkių. Mat daugelis atostogauja, todėl ir sumažėja norinčiųjų dovanoti kraujo. O šiemet situacija - dar sudėtingesnė. „Rengiame išvažiuojamąsias akcijas, tačiau laikantis visų saugumo reikalavimų jos tapo kur kas sudėtingesnės. Donorai turi registruotis, atvykti numatytu laiku, kad būtų išlaikomi saugūs atstumai. Akivaizdu, kad šią vasarą visas mūsų darbams streso netrūks“, - sako D.Gutauskas.
NKC vadovas patikina, kad laukiami visi,nepriklausomai kokia jų kraujo grupė, donorai. O turint sukauptą kraujo komponentų rezervą, kuris šiuo metu šiek tiek išsekęs, ramiau jaustųsi ir medikai, ir operacijų laukiantys pacientai, ir Nacionalinio kraujo centro specialistai.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

  Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

  Kauno klinikos pirmosios Baltijos šalyse pasirašė mokslinio bendradarbiavimo sutartį su technologijų ir inovacijų mi...
  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

  Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

  Šalies vaistininkams jau nuo kovo pirmos dienos bus leista skiepyti klientus. Tiesa, naujos atsakomybės galės imtis ne visi...
  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...

  Sveika šeima


  Po pandemijos – cukrinio diabeto šuolis?

  Gydytojai endokrinologai baiminasi, kad pandemija pagausins ir taip neretas pacientų, sergančių cukriniu diabetu, gretas. Ypač nerimaujama dėl karantino metu augančių užleistų ligos atvejų, kas gali sukelti itin sunkias komplikacijas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kai išeina „eterio milžinai“

  Kai prieš 11 metų šis amerikietis vedė paskutinę „Larry King Live“ laidoje prezidentas Barakas Obama pavadino jį „vienu iš eterio milžinų“. Larry Kingas (1933-2021) toks buvo. Nesvarbu, ar kalbėjosi su JAV prezidentu, užsienio lyderiu, garsenybe, skandalų kamuojamu asmeniu arba bet kuriuo ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica