Biuro darbuotojus slegia nežinia dėl rytojaus

Deimantė Gruodė
2019-06-20
Sakoma, gyvenk tarsi ši diena būtų paskutinė tavo gyvenime. Panašiai jaučiasi ir kardinalių permainų laukiantys Savižudybių prevencijos biuro darbuotojai, kurie guodžiasi, kad su jais niekas nesitaria ir neinformuoja dėl tolesnių veiksmų.
Biuro darbuotojus slegia nežinia dėl rytojaus
Sveikatos apsaugos ministerija šių metų balandį Vyriausybei pateikė įstatymų projektus. Jais numatomi pavaldžių įstaigų pertvarkymai, tarp kurių ir Valstybinio psichikos sveikatos centro, kurio padalinys yra Savižudybių prevencijos biuras, likvidavimas.

Gyvena nežinia 
 

„Vis dar esame Valstybiniame psichikos sveikatos centre ir neturime jokių žinių, kada mus uždarys. Liepos dvyliktą Seimui bus teikiamas įstatymų paketas, kuriame ir atsiras galimybė likviduoti šį centrą. Bet daugiau informacijos apie tai, kaip ir kada vyks procesas, neturime. Nežinojimas – baisiausias dalykas. Dabar veiklas planuojame taip, kad visus darbus baigtume sausio pirmąją“, - sako Savižudybių prevencijos biuro vedėjas Marius Strička.

 
Sveikatos apsaugos ministerija šių metų balandį Vyriausybei pateikė įstatymų projektus. Jais numatomi pavaldžių įstaigų pertvarkymai, tarp kurių ir Valstybinio psichikos sveikatos centro (VPSC), kurio padalinys yra Savižudybių prevencijos biuras, likvidavimas.
Tiesa, permainų verpetuose biuro vedėjas M.Strička pasidžiaugė turintis šaunią komandą: nors keli specialistai išėjo, prisijungė stiprūs naujokai.
„Jau atėjo nauji žmonės tuos darbus atlikti, kuriuos esame užsirašę ant lentos“, - sako vedėjas.
Ar nebijantis, kad reforma gali išgąsdinti naujus darbuotojus?

„Aišku, visąlaik žmonės gali išeiti, jei suras kur geriau. Nežinau, kaip bus lapkričio ar gruodžio mėnesį, jei situacija neišsispręs. Kai kalbame apie bet kokią įstaigą, nesvarbu, ar tai būtų Valstybinis psichikos sveikatos centras, ar atskirai Savižudybių prevencijos biuras, neaiškumas yra blogai“, - sako M.Strička.
 
Vargani atlyginimai
Šiuo metu biure dirba keturi darbuotojai.
„Pernai irgi buvome keturiese. Kadangi turime šešis etatus ir ne paslaptis - labai varganus atlyginimus, kiekvienas dirbame po pusantro etato. Tada ir finansiškai šiek tiek lengviau. Už pusantro etato su priedais susidaro šiek tiek daugiau nei aštuoni šimtai eurų į rankas“, - sako M.Strička.
Vedėjas prasitarė, jog darbuotojai greičiausiai ieško atsarginių variantų.
 
„Aš irgi mąstau, ką galėčiau daryti. Bet dabar yra tiek daug įdomios veiklos ir dar pakankamai laiko. Kaip sakoma, esu atviras pasiūlymams, bet aktyvių paieškos veiksmų dar nesiimu“, - nusijuokia M.Strička.
Pasak jo, tai nėra ta vieta, dėl kurios reikia įsikabinus dantimis ir nagais laikytis. Sako, labiausiai tenkina tie darbai, kuriuos atlieka, ir pokyčiai, kuriuos gali įgyvendinti.
„Kadangi savižudybių mažėja. Diegiame pagalbos grandinėlę. Pastebime, kad ir ligoninių, kurios sakydavo, jog nesulaukia savižudybės grėsmę patiriančių asmenų, kuriems reikėtų teikti psichoemocinę pagalbą, tik psichiatrinę, požiūris keičiasi. Tokie pokyčiai mus skatina dirbti. Ir finansiniai dalykai tampa ne tokie svarbūs“, - tikina M.Strička.
 
Galutinių sprendimų nėra
Skelbiama, kad likviduojant Valstybinį psichikos sveikatos centrą pagrindines funkcijas numatoma perduoti Sveikatos apsaugos ministerijai, o kai kurias psichikos sveikatos srities politikos įgyvendinimo funkcijas – SAM pavaldžioms įstaigoms. Kaip mus patikino ministerijos darbuotojai, dėl konkrečių funkcijų perdavimo dar nėra priimta galutinių sprendimų, šiuo metu svarstomos alternatyvos.

M.Strička negali pasakyti, kas pasikeistų, jei biuras atsidurtų po ministerijos stogu.
 
„Jei būtų suformuotos užduotys, galėtume jas įgyvendinti bet kur. Nesvarbu, ar būtume prie Sveikatos apsaugos ministerijos, ar prie Higienos instituto, ar prie Vyriausybės. Turbūt užduotys gali pasikeisti. Priklausytų nuo finansavimo, papildomų žmogiškųjų išteklių. Jei turime mažesnį finansavimą, mažiau žmogiškųjų išteklių, užduočių irgi galime vykdyti mažiau.
Tikrai nematome nei privalumų, nei trūkumų. Svarbiausia, kad būtų geri vadovai, kurie suprastų ir leistų mums, kaip specialistams, išsakyti savo nuomonę, ją gerbtų ir palaikytų.
Labai gaila, kad nežinome, kaip viskas toliau rutuliosis. Tad palinkėtume ir ministerijai, ir Vyriausybei sužinoti, ką nori padaryti“, - sako M.Strička.


SAM atsakymas
Sveikatos apsaugos ministro sudaryta darbo grupė, kurios narė yra laikinai einanti pareigas VPSC direktorė Aurelija Čepulytė, nuolat organizuoja susitikimus ir sprendžia pasiruošimo likvidavimo procesui klausimus. Darbo grupės susitikimų metu visa susijusi su numatomu likvidavimo procesu informacija yra pateikiama laikinai einančiai pareigas VPSC direktorei, kuri komunikuoja su darbuotojais. Taip pat apie likvidavimo procesą yra komunikuojama tiesiogiai su SAM Psichikos sveikatos skyriumi kassavaitinių susitikimų metu, siekiama įsiklausyti į VPSC keliamas problemas ir iššūkius vykstant šio proceso eigoje.
 
VPSC likvidavimo procesas formaliai nebus pradėtas, kol Seimas nepriims atitinkamų įstatymų pakeitimų. Vertiname Savižudybių prevencijos biuro darbuotojų sukauptą patirtį ir įdirbį šioje srityje ir siekiame, kad būtų priimti sprendimai dėl funkcijų perdavimo SAM pavaldžioms įstaigoms, leisiantys užtikrinti kompetentingiausių žmonių bei aktualių funkcijų išlaikymą bei sustiprinimą. Šiuo metu VPSC yra patvirtintos 28 pareigybės, tačiau ne visos jos yra užpildytos. Perduodant funkcijas, siekiama mažinti pareigybių skaičių ir iš sutaupytų lėšų padidinti dirbsiančių darbuotojų atlyginimus.

 
Tarp kitko
Pakibęs ore ir Respublikinis priklausomybės ligų centras, šiuo metu dirbantis su laikinuoju vadovu Emiliu Subata.
SAM gegužės 20 d. paskelbė viešą konkursą į Respublikinio priklausomybės ligų centro direktoriaus pareigas. Pretendentai dokumentus turėjo pateikti per 14 kalendorinių dienų nuo konkurso paskelbimo, t. y. iki birželio 3 d. įskaitytinai.
„Sulaukta ganėtinai didelio skaičiaus pretendentų (8), norinčių dalyvauti šiame viešame konkurse“, - informavo SAM atstovai ir pridūrė, kad šiuo metu yra rengiami dokumentai dėl konkurso komisijos sudarymo ir atrankos datos nustatymo.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris