Aušra Volodkaitė: kai kur atlyginimas didėjo vos keliais eurais

Vytautas Paulius Rasokaitis
2022-07-14
„Nemažai slaugytojų dirba didesniu nei etato krūviu, renkasi darbą švenčių dienomis, naktinius budėjimus, kad atlyginimas užtikrintų galimybę oriau pragyventi“ – sako Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) prezidentė, Nacionalinės slaugos politikos 2016–2025 m. gairių įgyvendinimo priežiūros komiteto narė Aušra Volodkaitė. Nors sausį buvo patvirtinti padidinti sveikatos priežiūros paslaugų įkainiai, ne visose įstaigose darbuotojams pavyksta pasiekti, kad papildomos lėšos būtų skiriamos darbo užmokesčiui didinti, o ne panaudojamos kitiems tikslams.
Aušra Volodkaitė: kai kur atlyginimas didėjo vos keliais eurais
„Bendra situacija daugelyje miestų ir regionų panaši – darbo užmokesčiai padidinti vidutiniškai penkiais šešiais procentais. Ar tai pakankama? Tikriausiai ne – visi matome ir susiduriame su augančiomis prekių ir paslaugų kainomis“ – sako Lietuvos slaugos specialistų organizacijos prezidentė Aušra Volodkaitė.

- Maždaug prieš metus žiniasklaidai buvote sakiusi, kad Lietuvoje yra ir tokių įstaigų, kuriose slaugytojo atlyginimas nesiekia net tūkstančio eurų, neatskaičius mokesčių. Ar palyginti su pernai situacija bent kiek pasikeitė?
- Darbo užmokesčiai nevienodi ir netolygūs skirtingose įstaigose bei skirtinguose regionuose. Geresnė situacija didžiosiose, universitetinėse, respublikinėse, ligoninėse.
Sunkiau yra rajonų, regionų ligoninėms, kur darbo užmokestis yra mažesnis ir dažnai nesiekia šalies darbo užmokesčio vidurkio. Panaši situacija yra ir slaugos ligoninėse, kur iš tikrųjų būtent slaugytojo darbas yra itin svarbus ir sunkus, nes tenka rūpintis daug ligų turinčiais, savimi nepasirūpinančiais ar mažai tepasirūpinančiais pacientais. Tačiau darbo užmokestis už tokį sunkų darbą yra neadekvačiai mažas. 

Taip, tikrai sakiau, kad yra įstaigų, kuriose slaugytojų darbo užmokestis nesiekia tūkstančio eurų. Ir dabar sulaukiu skambučių, kad tokių atvejų vis dar pasitaiko. Dėl to nemažai slaugytojų dirba didesniu nei etato krūviu, renkasi darbą švenčių dienomis, naktinius budėjimus, kad atlyginimas užtikrintų galimybę oriau pragyventi.
Taip pat slaugytojai ypač pajuto COVID-19 pandemijos metu mokėtų priedų panaikinimą.
Kalbėjausi su mūsų organizacijos regioninių skyrių vadovais apie slaugytojų darbo užmokesčio kėlimą. Bendra situacija daugelyje miestų ir regionų panaši – darbo užmokesčiai padidinti vidutiniškai penkiais šešiais procentais. Ar tai pakankama? Tikriausiai ne – visi matome ir susiduriame su augančiomis prekių ir paslaugų kainomis. Deja, bet yra įstaigų, kuriose darbo užmokestis slaugytojams nebuvo padidintas arba padidėjo vos keliais eurais. Lėšos įstaigoje panaudojamos kitais tikslais. Aiškinamės priežastis, kreipiamės į vadovus, kodėl nedidinami darbo užmokesčiai.
 
- Balandžio mėnesį darbą atnaujino Nacionalinės slaugos politikos gairių įgyvendinimo priežiūros komitetas. Jūsų manymu, kokie esminiai sprendimai turėtų būti priimti, kad slaugytojai, o taip pat ir kiti slaugos specialistų komandos nariai – slaugytojų padėjėjai - galėtų ne tik „išgyventi“ bet ir komfortiškai, oriai dirbti ir gyventi Lietuvoje?
- Slaugos komitete nuo pirmųjų posėdžių diskutuojama apie teisės aktų, reglamentuojančių slaugytojų darbą, keitimo, pildymo būtinybes, taip pat dalijamasi įstaigų gerąja patirtimi, kaip sekasi užtikrinti slaugos paslaugų kokybę, gerinti pacientų slaugą, išvengti komplikacijų.
Buvo aptariama slaugos paslaugų plėtra – savarankiškos slaugytojo paslaugos, slauga paciento namuose, rengiami nauji palaikomojo gydymo ir slaugos aprašai ir būtini pokyčiai, buvo diskutuojama apie slaugytojų kompetencijų plėtrą, galimybes slaugytojui išrašyti vaistus.
Man norėtųsi, kad būtų svarstomi ir keičiami darbo krūvių reglamentavimai, kad teisės aktuose būtų įtrauktos ne tik rekomendacijos, bet ir privalomi sprendimai. Taip pat norisi kalbėti ne tik apie slaugytojų kompetencijų plėtrą, delegavimą slaugytojams daugiau funkcijų ir pareigų, taip, be abejonės, prisidedant prie gyventojų sveikatos gerinimo.

Mane stebina esanti spraga tarp studijų, mokslo ir praktikos realijų. Lietuvoje rengiami slaugytojai pagal naujausias programas, mokomi pažangiuose simuliacijos centruose, ruošiami slaugos magistrai, mokslų daktarai, išplėstinės praktikos slaugytojai. Tačiau jiems vis dar tenka dirbti darbą kaip ir visiems bendrosios praktikos slaugytojams. Jų gebėjimai, kompetencijos mažai panaudojamos. Ne visi įstaigų vadovai supranta, kad tai – didelė galimybė užtikrinti geresnes sveikatos paslaugas.
 
- Slaugytojų darbo krūvio nustatymo tvarkos apraše yra aiškiai apibrėžtas rekomenduotinas maksimalus pacientų skaičius vienam slaugytojui.
Kodėl nesilaikoma šių rekomendacijų? Koks, jūsų nuomone, turėtų būti slaugytojų ir slaugytojų padėjėjų darbo krūvis?
- Taip, dabar galiojančio rekomendacinio reglamentavimo daugelyje įstaigų nėra laikomasi. To priežastys įvairios. Pirmiausia, manau, – darbuotojų, pakankamo finansavimo trūkumas, taip pat ir pačių įstaigų lėšų „taupymas“.
Darbo krūvių normatyvų tinkamai laikomasi tuose skyriuose, kur yra griežtesnis teisės aktuose numatytas reglamentavimas, pavyzdžiui, reanimacijos ir intensyvios terapijos.
Koks turėtų būti darbo krūvis, vienareikšmiškai atsakyti negalima. Viskas priklauso nuo skyriaus profilio ir jame gydomų pacientų būklės sudėtingumo. Dažnai sakau, kad būtų gera pradžia, jei bent dabar esančių rekomendacinių būtų griežtai laikomasi.
Štai, šiuo metu galioja rekomendacija, kad slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje dirbantys slaugytojas ir padėjėjas turėtų prižiūrėti ne daugiau kaip dešimt pacientų. Tačiau realybė gerokai skiriasi.
Akivaizdu, kad sunkių, paliatyvios, vegetacinės būklės pacientų slaugoje turėtų dirbti slaugytojas su du trys padėjėjai. Tik taip galima užtikrinti kokybišką slaugą ir pačių darbuotojų gerą savijautą. Nes patiems slaugytojams sunku dirbti, jei negali suspėti padėti kiekvienam pacientui. Darbuotojai jaučiasi pervargę dėl nuolatinio skubėjimo, pacientų ir artimųjų priekaištų, kad laiku nesulaukia pagalbos.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris