Audra youtube dėl Zaporižės

Greta Vanagienė
2023-06-09
Nors Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) po Kachovkos hidroelektrinės užtvankos susprogdinimo Ukrainoje teigia nei šiam objektui, nei Lietuvai pavojaus nėra – audras stiklinėje kelia dėmesį savo pusėn pritraukti siekiantys internautai.
Audra youtube dėl Zaporižės
Radiacinės saugos centro vadovė Ramunė Marija Stasiūnaitienė pabrėžia, kad Lietuvos gyventojai gali būti ramūs – jonizuojančių radioaktyviųjų medžiagų išmetimo iš sustabdytos atominės elektrinės tikrai nebus ir radiacija iki Lietuvos neatsklis.

„Veikėjai youtube kanaluose postringauja, kad radiacija didžiulė, reikia gerti jodą. Nelabai nusimanau, kaip veikia reklamos, bet kuo daugiau žmonių aplanko jų internetinį kanalą, tuo daugiau pinigėlių byra“, – kad tokių melagienų pastaraisiais metais ypač pagausėjo, atkreipia dėmesį Radiacinės saugos centro vadovė Ramunė Marija Stasiūnaitienė. Anot jos, valstybinėmis institucijomis visuomenė nepasitiki.
 
Lietuvai pavojus negresia
„Nuo Ukrainoje esančios Zaporižės atominės elektrinės iki Lietuvos yra didelis atstumas – apie 900 kilometrų. Tarptautinės atominės energijos agentūros vadovas visuose pranešimuose minėjo, jie buvo talpinami ir Lietuvos spaudoje, ir tinklalapiuose, kad tos užtvankos susprogdinimas Zaporižės atominės elektrinės saugumui neturi. Visi reaktoriai buvo išjungti, todėl jų nereikėjo aušinti“, – paaiškina Radiacinės saugos centro vadovė Ramunė Marija Stasiūnaitienė.

 
Specialistė pabrėžia, kad Lietuvos gyventojai gali būti ramūs – jonizuojančių radioaktyviųjų medžiagų išmetimo iš sustabdytos atominės elektrinės tikrai nebus ir radiacija iki Lietuvos neatsklis: „Mes nuolat stebime radiacinį foną Lietuvoje ir bet kuriuo atveju, jei būtų bet koks padidėjimas, kurį gali nulemti ir kiti veiksniai, dėl karinių veiksmų Ukrainos atominių elektrinių ir branduolinės energetikos objektų aikštelėse, gyventojai bus informuoti ir bus pateiktos rekomendacijos, kokių apsaugomųjų veiksmų reikėtų imtis.“
 
Klysta ir mokslininkai
Radiacinės saugos centro vadovė atkreipia dėmesį, kad tinklalapiuose sklinda daug nepatikrintos informacijos. Klysta ir mokslininkai.
 
„Dar vakar mačiau jauno mokslininko komentarą, kuris bandė aiškinti, kad Lietuvos gyventojai dėl užtvankos susprogdinimo turi pasirūpinti kalio jodidu. Tai – neteisinga skleidžiama informacija. Gyventojų nereikėtų gąsdinti. Reikėtų bent pasitikslinti ir orientuotis, ką rašai. Žmonių baimės yra didelės – mes esame psichologiškai paveikti pandemijos, dabar antri metai reaguojame į karinius veiksmus Ukrainoje, išgyvename žmogiškai“, – dalinasi R.M.Stasiūnaitienė.
 
„Čia tik jauną mokslininką aptikau, o kur dar kiti veikėjai youtube kanaluose, kurie postringauja, kad radiacija didžiulė, reikia gerti jodą. Tai bereikalingai audrina žmones. Tai, ko gero, siekis pritraukti didesnį auditorijos dėmesį. Kuo didesnis sekėjų skaičius turbūt gauna pelną didesnį iš reklamos. Nelabai nusimanau, kaip tai veikia, bet kuo daugiau aplanko jų kanalą, tuo daugiau pinigėlių jiems byra“, – neabejojanti, kad dalis žmonių taip bando gauti dėmesio, sako R.M.Stasiūnaitienė.
 

Nepasitikima institucijomis
Youtube ir kitos socialinės platformos, anot specialistės, apsunkina valstybinių institucijų darbą. Mat patikrinti dėl informacijos tikrumo gali būti sudėtinga.
„Jei chemiją dar gali užuosti, radiacijos nei užuodi, nei matai, nei girdi – atsiranda erdvė melagienoms“, – įsitikinusi RSC vadovė.
Ji prisiminė ir prieš kelias savaites paskleistą netikrą žinią apie neva Ukrainoje susprogdintas ginklų sandėlis, dėl kurio susidarė radioaktyvus debesis, kuris keliauja po Europą ir atslenka į Lietuvą.
 

„Pastaraisiais metais melagienų smarkiai padaugėjo. Žiniasklaidos atstovai padeda mums nuraminti visuomenę, nes valstybinėmis institucijomis nelabai tikima – neva biurokratai gauna atlyginimą ir slepia informaciją. Teisinga informacija ištransliuojama iš žurnalistų lūpų“, – pabrėžia R.M.Stasiūnaitienė.
 
Grasino jau seniai
L.S. primena, kad rusijos okupacinei kariuomenei susprogdinus Kachovkos hidroelektrinę iš Kachovkos vandens telkinio nekontroliuojamai plūsta vanduo. Chersono srities karinės administracijos vadovas Oleksandras Prokudinas paskelbė dešiniojo Dniepro kranto gyventojų evakuaciją. Anot Ukrainos Pietų operatyvinės karinės vadovybės atstovų rusai nuolat baugino ukrainiečius, kad susprogdins Kachovkos vandens telkinio užtvanką.
 
„Rusijos kariuomenė įvykdė dar vieną teroro aktą – susprogdino Kachovkos hidroelektrinę. Po penkių valandų vanduo pasieks kritinį lygį, pradėta pavojingų rajonų gyventojų evakuacija“, – sakė pareigūnas iškart po įvykio. Jis paragino žmones skubiai susirinkti dokumentus bei būtiniausius daiktus ir laukti evakuacinių autobusų. Chersono srities karinės administracijos vadovas taip pat kreipėsi į kairiojo Dniepro kranto gyventojus, prašydamas gelbėtis ir palikti pavojingus rajonus.
 
Ukrainos karo ekspertas Mychaila Žirochovas, kalbėjęs LRT.lt portalui ukrainiečių kalba, įvykį pavadino didžiausia 21 amžiaus žmogaus sukelta katastrofa.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveika šeima


  Ant stalo – užkrėstas laimikis iš miško

  Rudenį prasidėjus medžioklės sezonui žvėriena tampa delikatesu, kuris su pasididžiavimu tiekiamas ne tik ant šeimos, bet ir svečių stalo. Specialistai įspėja, jog vartojant trichinelioze užkrėstą kiaulių, šernų ar bebrų mėsą galima susirgti visam gyvenimui.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Gamtos stichijos tęsiasi. Kenčia Libija

  Libijos gyventojai išgyvena dėl artimųjų netekties ir prarastų namų. Sugriuvus užtvankai, Dernos mieste kilo potvynis, pareikalavęs mažiausiai 11 tūkst. gyvybių. Nemaža dalis nukentėjusiųjų yra sužeisti. Nepaisant sudėtingo politinio krašto konteksto, vyksta gelbėjimo darbai. Prasidėjo streikai. Protestuotojai ragina va...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris