Audra youtube dėl Zaporižės

Greta Vanagienė
2023-06-09
Nors Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) po Kachovkos hidroelektrinės užtvankos susprogdinimo Ukrainoje teigia nei šiam objektui, nei Lietuvai pavojaus nėra – audras stiklinėje kelia dėmesį savo pusėn pritraukti siekiantys internautai.
Audra youtube dėl Zaporižės
Radiacinės saugos centro vadovė Ramunė Marija Stasiūnaitienė pabrėžia, kad Lietuvos gyventojai gali būti ramūs – jonizuojančių radioaktyviųjų medžiagų išmetimo iš sustabdytos atominės elektrinės tikrai nebus ir radiacija iki Lietuvos neatsklis.

„Veikėjai youtube kanaluose postringauja, kad radiacija didžiulė, reikia gerti jodą. Nelabai nusimanau, kaip veikia reklamos, bet kuo daugiau žmonių aplanko jų internetinį kanalą, tuo daugiau pinigėlių byra“, – kad tokių melagienų pastaraisiais metais ypač pagausėjo, atkreipia dėmesį Radiacinės saugos centro vadovė Ramunė Marija Stasiūnaitienė. Anot jos, valstybinėmis institucijomis visuomenė nepasitiki.
 
Lietuvai pavojus negresia
„Nuo Ukrainoje esančios Zaporižės atominės elektrinės iki Lietuvos yra didelis atstumas – apie 900 kilometrų. Tarptautinės atominės energijos agentūros vadovas visuose pranešimuose minėjo, jie buvo talpinami ir Lietuvos spaudoje, ir tinklalapiuose, kad tos užtvankos susprogdinimas Zaporižės atominės elektrinės saugumui neturi. Visi reaktoriai buvo išjungti, todėl jų nereikėjo aušinti“, – paaiškina Radiacinės saugos centro vadovė Ramunė Marija Stasiūnaitienė.

 
Specialistė pabrėžia, kad Lietuvos gyventojai gali būti ramūs – jonizuojančių radioaktyviųjų medžiagų išmetimo iš sustabdytos atominės elektrinės tikrai nebus ir radiacija iki Lietuvos neatsklis: „Mes nuolat stebime radiacinį foną Lietuvoje ir bet kuriuo atveju, jei būtų bet koks padidėjimas, kurį gali nulemti ir kiti veiksniai, dėl karinių veiksmų Ukrainos atominių elektrinių ir branduolinės energetikos objektų aikštelėse, gyventojai bus informuoti ir bus pateiktos rekomendacijos, kokių apsaugomųjų veiksmų reikėtų imtis.“
 
Klysta ir mokslininkai
Radiacinės saugos centro vadovė atkreipia dėmesį, kad tinklalapiuose sklinda daug nepatikrintos informacijos. Klysta ir mokslininkai.
 
„Dar vakar mačiau jauno mokslininko komentarą, kuris bandė aiškinti, kad Lietuvos gyventojai dėl užtvankos susprogdinimo turi pasirūpinti kalio jodidu. Tai – neteisinga skleidžiama informacija. Gyventojų nereikėtų gąsdinti. Reikėtų bent pasitikslinti ir orientuotis, ką rašai. Žmonių baimės yra didelės – mes esame psichologiškai paveikti pandemijos, dabar antri metai reaguojame į karinius veiksmus Ukrainoje, išgyvename žmogiškai“, – dalinasi R.M.Stasiūnaitienė.
 
„Čia tik jauną mokslininką aptikau, o kur dar kiti veikėjai youtube kanaluose, kurie postringauja, kad radiacija didžiulė, reikia gerti jodą. Tai bereikalingai audrina žmones. Tai, ko gero, siekis pritraukti didesnį auditorijos dėmesį. Kuo didesnis sekėjų skaičius turbūt gauna pelną didesnį iš reklamos. Nelabai nusimanau, kaip tai veikia, bet kuo daugiau aplanko jų kanalą, tuo daugiau pinigėlių jiems byra“, – neabejojanti, kad dalis žmonių taip bando gauti dėmesio, sako R.M.Stasiūnaitienė.
 

Nepasitikima institucijomis
Youtube ir kitos socialinės platformos, anot specialistės, apsunkina valstybinių institucijų darbą. Mat patikrinti dėl informacijos tikrumo gali būti sudėtinga.
„Jei chemiją dar gali užuosti, radiacijos nei užuodi, nei matai, nei girdi – atsiranda erdvė melagienoms“, – įsitikinusi RSC vadovė.
Ji prisiminė ir prieš kelias savaites paskleistą netikrą žinią apie neva Ukrainoje susprogdintas ginklų sandėlis, dėl kurio susidarė radioaktyvus debesis, kuris keliauja po Europą ir atslenka į Lietuvą.
 

„Pastaraisiais metais melagienų smarkiai padaugėjo. Žiniasklaidos atstovai padeda mums nuraminti visuomenę, nes valstybinėmis institucijomis nelabai tikima – neva biurokratai gauna atlyginimą ir slepia informaciją. Teisinga informacija ištransliuojama iš žurnalistų lūpų“, – pabrėžia R.M.Stasiūnaitienė.
 
Grasino jau seniai
L.S. primena, kad rusijos okupacinei kariuomenei susprogdinus Kachovkos hidroelektrinę iš Kachovkos vandens telkinio nekontroliuojamai plūsta vanduo. Chersono srities karinės administracijos vadovas Oleksandras Prokudinas paskelbė dešiniojo Dniepro kranto gyventojų evakuaciją. Anot Ukrainos Pietų operatyvinės karinės vadovybės atstovų rusai nuolat baugino ukrainiečius, kad susprogdins Kachovkos vandens telkinio užtvanką.
 
„Rusijos kariuomenė įvykdė dar vieną teroro aktą – susprogdino Kachovkos hidroelektrinę. Po penkių valandų vanduo pasieks kritinį lygį, pradėta pavojingų rajonų gyventojų evakuacija“, – sakė pareigūnas iškart po įvykio. Jis paragino žmones skubiai susirinkti dokumentus bei būtiniausius daiktus ir laukti evakuacinių autobusų. Chersono srities karinės administracijos vadovas taip pat kreipėsi į kairiojo Dniepro kranto gyventojus, prašydamas gelbėtis ir palikti pavojingus rajonus.
 
Ukrainos karo ekspertas Mychaila Žirochovas, kalbėjęs LRT.lt portalui ukrainiečių kalba, įvykį pavadino didžiausia 21 amžiaus žmogaus sukelta katastrofa.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

  S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

  VšĮ Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos laikinoji vadovė Santa Miežinienė, šiemet įsisegusi Nusipelniusio Li...
  Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

  Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

  Gegužę prestižiniame tarpdisciplininiame mokslo žurnale „Nature“ buvo publikuoti gausaus tarptautinio mokslininkų kole...

  Budinti vaistinė


  Nėra paso – nebus ir vaistų

  Nėra paso – nebus ir vaistų

  Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...
  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...

  razinka


  Sveika šeima


  Apie laimingiausią Lietuvos jaunimą kalba pasaulis

  Lietuvos jaunimas – laimingiausias pasaulyje, skelbiama Pasaulio laimės ataskaitoje. „Kaip, kodėl?“ – klausia užsienio žiniasklaida, stebisi ir patys lietuviai. Bene didžiausią indėlį, ieškant Lietuvos jaunimo laimės priežasčių, neseniai įnešė garsusis britų dienraštis „The Guardian&...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Į darbus kibs virtualūs fizioterapeutai

  Pirmoji pasaulyje dirbtinio intelekto (DI) koordinuojama virtuali fizioterapijos klinika startuos šiais metais. Būsimų skaitmeninių fizioterapeutų darbdaviai žada daug. Virtualios fizioterapijos klinikos „Flok Health“ bendraįkūrėjas Finnas Stevensonas tvirtina, kad inovacija ne tik sumažins fizioterapijos pacientų ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Pseudomokslas apie makalienę
  Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę
  Apie ponią Frustraciją Mortenson
  Henrikas Vaitiekūnas Apie ponią Frustraciją Mortenson
  Pats juokingiausias rašinys
  Henrikas Vaitiekūnas Pats juokingiausias rašinys

  Naujas numeris