Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centre apsilankius ministrui Eimučiui Misiūnui ir su kolektyvu aptarus ne tik vyraujančias problemas bet ir galimus sprendimų kelius aiškėja viena – didžiausia bėda – menkas finansavimas.
„Mano nuomone, tokia įstaiga turi būti, nes tai tam tikra socialinė garantija pareigūnams. Tiesa, buvo bandymų kai kurias funkcijas perduoti vykdyti poliklinikoms ar ligoninėms, tačiau iš centre dirbančių medikų išgirdau, kad ne visais atvejais pareigūnai sulaukdavo pagalbos“, - susitikęs su VRM Medicinos centro darbuotojais sakė vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.
Įstaiga turėtų išlikti
Aistros dėl Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centro, nerimsta jau kelerius metus. Prieš porą metų po Valstybės kontrolės atlikto audito buvo siūloma svarstyti, ar nederėtų tokią specializuotą gydymo įstaigą uždaryti. Mat jos paslaugomis naudojasi tik nedidelė dalis pareigūnų. Visgi yra manančių, jog pastarieji privalo turėti tokią įstaigą. Klausimas tik, kaip efektyviai organizuoti jos darbą, kad medikų paslaugomis galėtų naudotis kuo daugiau šalies pareigūnų. Vidaus reikalų ministras E.Misiūnas taip pat įsitikinęs, kad pareigūnų sveikata besirūpinanti įstaiga yra reikalinga.
„Mano nuomone, tokia įstaiga turi būti, nes tai tam tikra socialinė garantija pareigūnams. Tiesa, buvo bandymų kai kurias funkcijas perduoti vykdyti poliklinikoms ar ligoninėms, tačiau iš centre dirbančių medikų išgirdau, kad ne visais atvejais pareigūnai sulaukdavo pagalbos. O centre teikiamos kokybiškesnės paslaugos, tiksliau, labiau koncentruotos, nes medikai specializuojasi, galima sakyti, tik į tam tikrą klientų ratą. Tokių duomenų nei patvirtinti, nei paneigti šiandien negaliu, nes tai - tik vienos pusės informacija. Tačiau reikia sutikti, kad pareigūnų darbo specifika turi įtakos jų sveikatai. Tarkim, psichikos sveikata, specifinės traumos, darbo krūviai ir panašiai. Vertinant šiuo aspektu, manau, kad toks medicinos centras reikalingas“, - sako E.Misiūnas.
Iš vienos pusės atrodytų logiška, jog pareigūnai turėtų savo gydymo įstaigą, kur galėtų gauti reikiamą pagalbą gretai. Juolab pastaruoju metu nuolat girdimos kalbos, jog šeimos gydytojų krūvis – milžiniškas ir dėl to poliklinikose susidaro eilės. Tiesa, sveikatos patikrinimų pareigūnai turi atvykti į Vilnių. Ministras sutinka, kad žmogui, gyvenančiam ir dirbančiam Klaipėdoje, gal tai ir nelabai patogu, tačiau viešojoje gydymo įstaigoje steigti atskirą kabinetą tik pareigūnams - ne pati geriausia išeitis.
Kuo nepatenkinti darbuotojai?
Kalbant apie VRM Medicinos centro darbuotojus kartas nuo karto žiniasklaidoje nuvilnija pasipiktinimo banga. Bet ar gali būti kitaip, kai nesi garantuotas dėl darbo vietos, nes nuolat girdi diskusijas dėl centro uždarymo, reformavimo. „Medicinos centras yra pasirengęs vykdyti įvairias reformas, kai kurias paslaugas atiduoti privačiam verslui, mažinti darbuotojų ir administracijos skaičių. Natūralu, kad tokioje įtampoje, kai nėra garantijų dėl ateities, kyla pasipiktinimas.
Taip pat darbuotojai skundžiasi ir mažais atlyginimais bei tuo, kad ne visiems darbo užmokestis buvo pakeltas vienodai. Šiuo klausimu ministerijoje atliekamas finansinis auditas. Nemažai skaudulių yra ir dėl prarastų kai kurių funkcijų. Tarkim, susitikęs su darbuotojais išgirdau prašymą grąžinti Neurologijos skyrių. Šiuo klausimu negali nieko pažadėti, pirmiausia reikia labai gerai įvertinti situaciją“, - teigė E.Misiūnas

Daugiau nei metus
VRM Medicinos centrui vadovaujantis gydytojas Marius Buitkus sako, kad centro situacija gera, bet norėtųsi, jog būtų dar geresnė. Jame kartu su visais filialai dirba 400 žmonių. Vykdomos reformos, kad gydymo įstaiga dirbtų efektyviai, o skiriamos lėšos būtų naudojamos racionaliai. Natūralu, kad pokyčiais ne visi darbuotojai patenkinti, bet vadovas lieka optimistas. „Nesame vienintelė gydymo įstaiga šalyje, kuri susiduria su vienokiais ar kitokiais sunkumais. Bet jie sprendžiami, tiesa, viskam reikia laiko. Tačiau per pastaruosius metus galiu pasakyti, kad išaugome, praplėtėme ir paslaugų spektrą, kai kurių nerentabilių teko atsisakyti. Tačiau gydymo įstaiga dirba be nuostolių“, - sako M.Buitkus.
Pasak ministro, Vidaus reikalų ministerija Medicinos centrui skiria 2,7 mln. eurų, kitus 2 mln. įstaiga gauna iš ligonių kasų už teikiamas paslaugas. Sutikime, kad suma nelabai didelė norint turėti modernų medicinos centrą, kur medikai gautų dar ir labai gerus atlyginimus. Kaip prasitaria įstaigos vadovas, lyginant su šalies gydymo įstaigomis, čia dirbantys medikai gauna maždaug 30 procentų mažesnius atlyginimus. Liūdnoka, bet, kaip sako vadovas, jie - biudžetinė įstaiga ir užsidirbti daugiau nelabai yra galimybių.
Ministro įvardintos trys pagrindinės problemos
Pirmiausia, pasak ministro, reikia didinti darbuotojų motyvacija, kuri šiuo metu yra pakankamai žema.
Antra – reikia įvertinti teikiamų paslaugų kokybę ir ar centras teikia reikiamų paslaugų spektrą.
Trečia – centras turi būti aprūpinamas medicininėmis priemonėmis. Atsižvelgiant į tai, kad toks centras reikalingas, vadinasi, reikia ieškoti ir papildomų resursų, kaip užtikrinti kokybiškų paslaugų teikimą.
Tarp kitko
VRM Medicinos centras – didžiausia asmens sveikatos priežiūros biudžetinė įstaiga, kurios steigėja yra VRM. Per metus centre ambulatorinei pirminei asmens sveikatos priežiūrai yra įsiregistravę daugiau kaip 13,5 tūkst. pacientų, stacionarinio gydymo paslaugas gauna daugiau kaip 1,1 tūkst. pareigūnų, ambulatorines gydytojo specialisto konsultacijas – daugiau kaip 41 tūkst. pareigūnų, reabilitacinio gydymo paslaugas – daugiau kaip 400 pareigūnų ir buvusių pareigūnų, 2015 m. atlikta privalomų profilaktinių sveikatos patikrinimų daugiau kaip 5,2 tūkst. pareigūnams, imunizuota daugiau kaip 500 pareigūnų.
2015 m. VRM Medicinos centre prasidėjo permainų ir plėtros metas. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu likvidavus Sveikatos priežiūros tarnybą prie VRM, dalis jos vykdytų funkcijų perduota Medicinos centrui, pernai metais nuspręsta prie Medicinos centro prijungti Trakų medicininės reabilitacijos centrą.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: