Ar galime negalią paversti emocine galia?

www.lsveikata.lt
2022-06-20
Žiūrėti į žmogų per jo galių ir gebėjimų prizmę – taip elgtis kviečia medicinos psichologė, Kauno klinikų vaikų reabilitacijos ligoninėje vaikų lopšelyje–darželyje dirbanti Aistė Urbonavičė. Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ rubrikos „Patarimai“ laidoje psichologė dalijosi savo patirtimi ir patarimais tam, jog savo emocine sveikata tinkamai pasirūpintų negalią turintieji bei jų artimieji.
Ar galime negalią paversti emocine galia?
G.Depšytės nuotr.

Pasak psichologės Aistės Urbonavičės, žodis „neįgalumas“ nėra nei blogas, nei geras, jis tik parodo, kad žmogus kažko psichologškai ar fiziškai negali. Visgi, ji norėtų keisti tai, kokiame kontekste šis žodis vartojamas. Psichologės teigimu, daugiau norėtųsi kalbėti apie neįgaliųjų pasiekimus, jų dalyvavimą kultūriniame, socialiniame gyvenime, o ne tik aptarinėti neįgaliųjų sunkumus ar negalios ypatybes.
 

Viešnią kalbinęs „Skirtingų Spalvų“ įkūrėjas Dalius Stankevičius specialistės teiravosi ir apie neįgaliojo vaiko tėvus, pagalbą jiems ir santykio su vaiku svarbą. Kalbėdama apie tėvų lūkesčius savo neįgaliam vaikui, specialistė pataria koncentruotis į vaiko galias – tai, ką gyvendamas su negalia jis geba padaryti. „Tėvams bus derybų su pačiu gyvenimu“, – sako A. Urbonavičė, tačiau tikina, jog net sunkiausiose situacijose esantys tėvai sugeba atrasti, kuo pasidžiaugti, o toks atradimas ir komplimentai teigiamai veikia vaiko raidą.
 
Pokalbio metu A. Urbonavičė taip pat aptarė santykį su socialiniuose tinkluose matoma informacija apie šeimos paveikslą, pasidalino, nuo ko priklauso žmogaus požiūris į neįgalųjį. Be to, psichologė suteikė patarimų ne tik neįgaliesiems bei neįgalių vaikų tėvams, bet ir plačiajai visuomenės daliai. Specialistės teigimu, pokalbio metu aptartas savęs priėmimo klausimas aktualus ir negalios neturintiems žmonėms.
 
Rubrikoje A.Urbonavičė kvietė nesibaiminti vizito pas psichologą. Tam ji mini ir daugybę nemokamos psichologinės pagalbos būdų: vaikų raidos centrai, kur suteikiama kompleksinė medicininė pagalba, visuomenės sveikatos biurai bei psichikos sveikatos centrai. Neturint sąlygų pasiekti minėtas vietas, ji kviečia pasinaudoti vaikų, jaunimo ar vilties telefoninėmis linijomis, apsilankyti interneto svetainėje www.pagalbasau.lt.
 


Socialinė iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ primena, kad daugiau informacijos apie artėjančius socialinius renginius, laidas ir labdaringas kampanijas galite sužinoti skirtingosspalvos.lt. Prisidėti prie šios iniciatyvos veiklos taip pat galite įsigydami rankų darbo marškinėlius, kurie simbolizuoja palaikymą sergančiųjų bendruomenėms bei atspindi iniciatyvos herojų istorijas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Eglė: gaudai orą ir nežinai, ar galėsi vėl kvėpuoti

  Eglė: gaudai orą ir nežinai, ar galėsi vėl kvėpuoti

  Pasak Eglės Kvedaraitės, alergine astma sergančios jau daugiau nei keturiasdešimtmetį, ligos kontrolė tapo geresnė, kai nep...
  R.Šerpytis: kabinete ieškome žudiko

  R.Šerpytis: kabinete ieškome žudiko

  „Daktaro darbas – kaip detektyvo, kuris turi atrasti žudiką”, – įsitikinęs tėvo, garsaus kardiologo Prano ...

  Budinti vaistinė


  10 priemonių atmintinė: ką būtina įsidėti į atostogų vaistinėlę

  10 priemonių atmintinė: ką būtina įsidėti į atostogų vaistinėlę

  Vasara gali padovanoti ne tik poilsį ir malonias akimirkas, bet ir netikėtus negalavimus. Alergijos, virškinimo sutrikimai,...
  „Eurovaistinėse“ nemokami vaistai nuo COVID-19

  „Eurovaistinėse“ nemokami vaistai nuo COVID-19

  Nuo praėjusios savaitės gyventojai, pajutę COVID-19 simptomus, gali kreiptis į šeimos gydytoją ir gauti nemokamai iš...

  razinka


  Sveika šeima


  Denkite stalą – grilio sezonas atidarytas

  Vasara smagu ne tik stebėti besikūrenantį laužą, bet ant jo ugnies išsikepti ne vieną skanėstą. Tiesa, pakvietus būrį svečių mažiausiai norisi juos vaišinti nepavykusiais patiekalais ar sėdėti prie tuščio vaišių stalo, nes… žuvis sudegė, o mėsa tapo kieta kaip akmuo. Kad nemalonių akibrokštų ...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Okupantams nusispjaut ir į sergančiuosius

  Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) antradienį pareiškė, kad Ukrainoje yra užfiksuotos 1004 atakos prieš sveikatos apsaugos sistemos tinklą. Tai – didžiausias skaičius, kurį organizacija yra užfiksavusi kuriame nors konflikte.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Brangesnė už auksą?
  Henrikas Vaitiekūnas Brangesnė už auksą?
  Apie dėmesį, kuris prastesnis net už gaidelio
  Henrikas Vaitiekūnas Apie dėmesį, kuris prastesnis net už gaidelio
  Nematomos grožybės
  Henrikas Vaitiekūnas Nematomos grožybės

  Naujas numeris