Ar „afganai“ bei černobyliečiai verti nemokamo dantų protezavimo?

Dalia Žvirinskienė
2019-08-05
Afganistano kare dalyvavusieji bei Černobylio avarijos padarinių likvidatoriai liūdnai pasakoja, jog didžiausia jų organizacijų narių sveikatos problema – gendantys dantys. Tad Lietuvos Respublikos odontologų rūmuose įvyko susitikimas, kuriame tartasi, kad tarnavusiems Afganistane bei likvidavusiems Černobylio avarijos padarinius dantys būtų protezuojami iš PSDF lėšų.
Ar „afganai“ bei černobyliečiai verti nemokamo dantų protezavimo?
Odontologų rūmai žada kreiptis į Valstybinę ligonių kasą ir prašyti, kad dalyvavusiems Afganistano kare ar Černobylio avarijos likvidavime žmonėms būtų kompensuojamas dantų protezavimas

Teturi trejus dantis
Odontologų rūmai buvo vieni iniciatorių, kad dantų protezavimas būtų kompensuojamas iš PSDF lėšų vėžiu sergantiesiems žmonėms. Tikslą pavyko pasiekti per dvejus metus. „Ledus pramušėme, nors ir sunkiai“, - sako Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus. Afganistano kare dalyvavusieji bei Černobylio avarijos padarinių likvidatoriai liūdnai pasakoja, jog didžiausia jų organizacijų narių sveikatos problema – gendantys dantys. Černobylio avarijos padarinius likvidavęs Lietuvos judėjimo „Černobylis“ pirmininko pavaduotojas Antanas Turčinas pasakojo, jog vienas nė 60 metų nesulaukęs likimo bendras teturi trejus dantis, iš kurių vienas jau kliba.
 

„Dirbome esant protu nesuvokiamai rentgeno spinduliuotei. Buvo tokių, kurie greit susirgo vėžiu ir šios dienos jau nesulaukė. O dantys nukentėjo beveik visiems – gerai, kas jau sulaukęs pensinio amžiaus, gali pasinaudoti kompensacija dantims protezuoti. O ką daryti tiems, kurie neįgalumo neturi, o iki pensijos likęs visas dešimtmetis?“, - klausė Lietuvos judėjimo „Černobylis“ pirmininko pavaduotojas Antanas Turčinas.

 
Jam antrino Afganistano karo veteranų asociacijos pirmininkas Vytas Lukšys. „Tarnybos metu kasdien teko galvoti apie išlikimą. Tokio prabangos kaip dantų šepetėlis Afganistane neteko matyti. Gyvenimas karo lauke užgrūdino vyrus, tačiau dažnas grįžo išpuvusiais dantimis“, - sako jis.

 
Trūksta statistikos
1986-ųjų balandžio 26-ąją įvykusios Černobylio atominės elektrinės avarijos likvidavime dalyvavo apie 7 tūkst. Lietuvos žmonių. 1979-89-ųjų Afganistano kare dalyvavo apie 5 tūkst. Lietuvos vyrų. Ir vieni, ir kiti Lietuvos Respublikos pripažinti nukentėjusiais nuo 1939-1990 metų okupacijų.
Didžiausia problema – nėra statistikos, kiek tiksliai yra tokių nukentėjusiųjų. Todėl abiejų organizacijų vadovai žada kreiptis į narius, kad jie suskubtų išsiimti pažymėjimus – bus lengviau suskaičiuoti, kiek žmonių reikalinga parama dantų protezavimui.
 
Odontologai žada visokeriopą pagalbą
Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos primininkas Alvydas Šeikus įsitikinęs, kad ne savo valia dalyvavusieji Afganistano kare ar Černobylio avarijos likvidavime yra verti iš PSDF finansuojamo dantų protezavimo. „Černobylio avarija buvo likviduojama keistai – vandeniu. Čia tas pats, kas prieš atomą su šakėmis eiti. Nepriklausomos Lietuvos valdžia suteikė „afganams“ ir černobyliečiams nukentėjusiųjų nuo okupacinio režimo statusą, tačiau jie negauna iš valstybės ko nors daugiau negu eiliniai Lietuvos piliečiai. Černobyliečiai yra gavę dideles radiacijos dozes, o radiacijos poveikis pirmiausia pasireiškia burnoje – dantys iškliba ir iškrenta.
 
Nesulaukę pensinio amžiaus, jau jie – be dantų. Būtų teisinga padėti šiems žmonėms bent suteikti galimybę nemokamai protezuotis dantis“, - įsitikinęs Odontologų rūmų tarybos pirmininkas. Pasak jo, esama žmonių, kurie dantų neteko dėl apsileidimo, tačiau sulaukus pensinio amžiaus, jų dantų protezavimas kompensuojamas. „Afganai“ ir černobyliečiai dantų neteko dėl objektyvių priežasčių“, - pabrėžė A.Šeikus.

Pirmininkas pažadėjo kreiptis į Valstybinę ligonių kasą ir prašyti suteikti galimybę kompensuoti šiems žmonėms dantų protezavimą. „Čia ne tik odontologų reikalas, čia valstybės garbės reikalas. Kviečiu visus suvienyti jėgas ir padėti šiems žmonėms“, - įsitikinęs pirmininkas.

 
Komentaras 
SAM Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėjos Viktorijos Buzytės komentaras:

- Svarbu atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos vadovaujantis lygiateisiškumo, vienodumo, skaidrumo bei gyventojų nediskriminavimo principais. Esant ribotam PSDF biudžeto dydžiui, lėšos kiekvienai asmens sveikatos priežiūros paslaugų sričiai finansuoti yra skiriamos atsižvelgiant į tų metų biudžeto galimybes bei paskirstomos teritorinės ligonių kasos (TLK) veiklos zonos gyventojų sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti. PSDF biudžeto lėšos TLK skirstomos vadovaujantis lygiateisiškumo, vienodumo, skaidrumo bei gyventojų nediskriminavimo principais.
Taip pat ir dantų protezavimo paslaugų išlaidos PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamos vienodomis sąlygomis visiems Dantų protezavimo paslaugų teikimo ir išlaidų kompensavimo iš PSDF biudžeto tvarkos apraše nustatytiems paslaugų gavėjams, todėl numatyti išskirtinę dantų protezavimo kompensavimo PSDF biudžeto lėšomis tvarką būtų neteisinga kitų gavėjų atžvilgiu.
 
Tai, kad kokių nors išimčių taikymas vieniems pacientams būtų neteisėtas kitų pacientų atžvilgiu, rodo ir Lietuvos Respublikos  Konstitucija, reglamentuojanti, kad įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys yra lygūs, bei Sveikatos sistemos įstatymas, nusakantis, kad sveikatinimo veiklos reguliavimo principas – asmens teisių turėti kuo geresnę sveikatą lygybė, nesvarbu, kokios jis būtų lyties, rasės, tautybės, pilietybės, socialinės padėties ir profesijos.
Taip pat svarbu paminėti, kad savivaldybės gali remti savo teritorijos gyventojų sveikatos priežiūrą ją papildomai finansuodamos iš savivaldybių biudžetų lėšų. Tai įtvirtinta Vietos savivaldos bei Sveikatos sistemos įstatymuose.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica