Apdovanojimas už kvapų valdymą

Eimantas Šaulitis
2020-01-02
„Metų visuomenės sveikatos lyderio“ apdovanojimas baigiantis metams įteiktas Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjo pavaduotojui Algirdui Keblui.
Apdovanojimas už kvapų valdymą
„Džiugu, kad atliktas darbas atrodo svarbus ne tik man, bet ir kolegoms.Vadinasi, kvapų problematika jau pripažįstama ir tikėtina, ateityje sulauks dar didesnio dėmesio“, - sako NVSPL Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Algirdas Keblas.

- Ką jums reiškia Lietuvos visuomenės sveikatos asociacijos apdovanojimas?
- Reiškia labai daug. Tai mano bendradarbių, akademikų bei kitų visuomenės sveikatos specialistų pripažinimas. Įvertintas nuveiktas didelis darbas kuriant kvapų vertinimo ir valdymo sistemą. Džiugu, kad atliktas darbas atrodo svarbus ne tik man, bet ir kolegoms.Vadinasi, kvapų problematika jau pripažįstama ir tikėtina, ateityje sulauks dar didesnio dėmesio.
 

- Kaip sukurta kvapų vertinimo ir valdymo sistema padės gyventojams apsisaugoti nuo kvapų taršos?
- Šiuo metu Lietuvoje gyventojai, įtariantys, kad patiria neigiamą kvapų poveikį sveikatai, gali kreiptis į atitinkamas valstybės institucijas ir gauti konkrečius atsakymus, tai yra Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) atliktų kvapo koncentracijos tyrimų bei kvapo sklaidos modeliavimo rezultatus. Jie leidžia spręsti apie realų tų kvapų poveikį sveikatai bei ieškoti sprendimų jam mažinti ar visiškai pašalinti. Savo ruožtu kontroliuojančios institucijos turi įrankį, kuriuo remiantis gali taikyti atitinkamas poveikio priemones teršėjams.
 
- Aplinkosaugininkai paprastai teigia, kad kvapas – tai organoleptinis pojūtis, nepasiduodantis objektyviam ištyrimui. Ar sistema keičia šį požiūrį?
- Kvapo koncentracijos nustatymo tyrimai atliekami vadovaujantis metodu, nurodytu Europos standarte. Šiuo metodu vadovaujasi ir kitos, nebūtinai vien tik Europos, valstybės. Kai visos laboratorijos tyrimus atlieka tuo pačiu metodu, tuomet skirtingų laboratorijų tyrimų rezultatai tampa tarpusavyje palyginami bei vienodai interpretuojami. Tai padaro kvapo koncentracijos tyrimą objektyvų. Mūsų laboratorija nuolatos dalyvauja tarptautiniuose palyginamuosiuose tyrimuose, iš kurių gauti teigiami rezultatai ir įrodo, kad mūsų atliekami tyrimai yra kokybiški bei patikimi.
 

- Kokią vietą jūsų taikomi kvapų tyrimų ir sklaidos modeliavimo metodai užima Europos kontekste?
- Daugelyje Europos šalių teisės aktai, skirti kvapams valdyti, yra skirtingi. Vienose valstybėse reglamentuojamos kvapo normos aplinkos ore, kitose – taršos šaltiniuose, tačiau daugumoje valstybių kvapo koncentracijos tyrimų ir sklaidos modeliavimo metodai yra tapatūs arba labai panašūs. Lietuva, turėdama tokio lygio kvapų tyrimų laboratoriją, gali ginti savo piliečių teisę į sveiką aplinką, taip prilygdama Europos šalims, turinčioms daugiau nei pusę amžiaus siekiančią patirtį kvapų valdymo ir vertinimo srityje.

 
Tarp kitko 
Visuomenės sveikatos priežiūros srityje dirbančių specialistų apdovanojimų tikslas – paskatinti ir įkvėpti profesionaliai veiklai bei bendradarbiavimui, pripažinti ir apdovanoti išskirtines iniciatyvas, kuriomis skatinamas indėlis visuomenės sveikatai bei didinama lyderystės raiška tarp specialistų.
A.Keblas pelnė šį apdovanojimą įvaldęs naujausius kvapų tyrimų ir sklaidos modeliavimo metodus bei pradėjęs teikti kvapų vertinimo ataskaitas kontroliuojančioms institucijoms. Remiantis pasauliniais moksliniais laimėjimais, Lietuvoje (NVSPL) sukurta funkcionuojanti kvapų vertinimo ir valdymo sistema, leidžianti visuomenės grupėms, įtariančioms, kad jos nariai galimai patiria kvapų neigiamą poveikį sveikatai, kreiptis į atitinkamas valstybės institucijas ir gauti atsakymus: kvapo koncentracijos tyrimų rezultatus, kvapo sklaidos modeliavimo rezultatus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

  A.Šnipaitienė: vaikams reikia reumatologijos dienos stacionaro

  Lietuvoje tėra vos du trys vaikų reumatologai, mažiesiems pacientams atliekantys ultragarso tyrimus. Tarp jų – gydytoja vaik...
  Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

  Operacija, varpą prikelianti antram gyvenimui

  Gydytojas urologas Marius Anglickis Lietuvoje pradėjo Baltijos šalyse unikalias varpos implantacijos operacijas. Vienas pir...

  Budinti vaistinė


  Galimybių pasą atsispausdinti galima ir „Camelia“ vaistinėse

  Galimybių pasą atsispausdinti galima ir „Camelia“ vaistinėse

  Nuo penktadienio „Camelia“ vaistinių tinkle visoje Lietuvoje galima atsispausdinti galimybių pasą. Tai bus dar papildo...
  Vaistininkai pastebi teigiamas tendencijas: vienkartinės kaukės išstūmė medžiagines

  Vaistininkai pastebi teigiamas tendencijas: vienkartinės kaukės išstūmė medžiagines

  Gyventojai, siekdami apsisaugoti nuo COVID-19 bei kitų užkrečiamųjų virusinių ligų, linkę vis labiau įsiklausyti į sveikatos speci...

  Sveika šeima


  Šeimų psichoterapeutė: šiandien viskas techniškiau

  Grožio ir seksualumo standartai, kuriuos mums diktuoja žiniasklaida, troškimai, kuriuos turime „patirti“, iš išorės primestos fantazijos – visa tai atitolina mus nuo savęs ir neleidžia mėgautis intymumu su partneriu. Apie tai, kodėl taip atsitinka ir kaip atsispirti spaudimui, psychologies.ru ka...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Singapūras mėgina susigyventi su COVID-19

  Dar rugpjūčio pabaigoje Singapūro sveikatos apsaugos ministras Ong Ye Kung pasidžiaugė, jog šalyje nuo COVID-19 pasiskiepijo kone 80 proc. gyventojų. Kodėl ši šalis taip greitai rinkosi pasiskiepijusių procentus? Pasirodo, Singapūras vos pradėjęs skiepijimą iš karto ėmėsi ir kontrolės. Nepasiskiepijai? Nei...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Obstipacija: naujas rekordas?
  Henrikas Vaitiekūnas Obstipacija: naujas rekordas?
  Skaičių magija
  Henrikas Vaitiekūnas Skaičių magija
  Raudoną kraują pakeis mėlynas?
  Henrikas Vaitiekūnas Raudoną kraują pakeis mėlynas?

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica