Ambicingas Šakių planas: neįsileisti koronaviruso į ligoninę!

Deimantė Gruodė
2020-06-15
„Neįsileisti koronaviruso į gydymo įstaigą!“ – taip skamba Šakių ligoninės šūkis pandemijos metu. Pasak įstaigos vyriausiojo gydytojo Algirdo Klimaičio, Priėmimo -skubiosios pagalbos skyriuje buvo įkurtas savotiškas forpostas pandeminei situacijai suvaldyti. „Darbuotojams sakau: įsivaizduokite, kad mūsų ligoninė yra pilis, kurios vartai – Priėmimo -skubiosios pagalbos skyrius - kaip svarbiausias mūsų forpostas, kur turi būti atskirti karščiuojančių ir nekarščiuojančių pacientų srautai, kur turi būti pirmiausiai siunčiami mūsų materialiniai resursai ir apsaugos priemonės“, - sakė Šakių ligoninės vyr. gydytojas A.Klimaitis.
Ambicingas Šakių planas: neįsileisti koronaviruso į ligoninę!
Ligoninė įsigijo ypatingą plovimo-dezinfekavimo įrenginį, kuris ypač gerai išvalo sunkiai prieinamas vietas.

Svarbiausias forpostas

„Mūsų šūkis – ligoninė be koronaviruso! Tad pirmas uždavinys, kurį išsikėlėme prasidėjus pandemijai, – jog taikant įvairius vadybinius sprendimus ir laikantis aukščiausių saugumo reikalavimų neįsileistume koronaviruso į ligoninę. Kaip sakau darbuotojams, įsivaizduokite, kad mūsų ligoninė yra pilis, kurios vartai yra Priėmimo - skubiosios pagalbos skyrius, ir kiekvienas pilies gyventojas atlieka jam paskirtas funkcijas. Priėmimo - skubiosios pagalbos skyriuje turi būti atskirti karščiuojančių ir nekarščiuojančių pacientų srautai, pirmiausia jam turi būti skiriami mūsų materialiniai resursai bei apsaugos priemonės“, - pasakojo Šalių ligoninės vadovas Algirdas Klimaitis.

 
„Pacientas be mūsų palydos į ligoninės vidų neįeina“, - sako Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vyr. slaugos administratorė Irena Petrauskienė. Jei pacientas atvyksta greitosios pagalbos automobiliu, jį atvežusi brigada per specialiai įrengtas kameras informuoja ligoninės personalą, ar šis karščiuoja. Jei žmogus atvyksta pats, su juo budinti slaugytoja kontaktuoja telefonu.
„Irena - mūsų pilies vartų raktininkas, sargas ir garantas. Nors ir taip žinojau, dar kartą įsitikinau, kuriais darbuotojais galima pasitikėti. Jie užimdami atsakingiausius postus atliko tai, ko eilinėje situacijoje gal net nepastebėtum. Tad didžiausia vertybė yra ne pastatai ir ne sienos, bet žmonės ir iš jų sukurta komanda“, - sakė ligoninės vadovas, pridurdamas, jog didžiausia tikimybė, kad koronavirusu užsikrėtęs pacientas bus identifikuotas būtent Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus izoliacinėse patalpose.
 
„Penktą ligoninės aukštą panaudojame kaip observacinį, kuriame dirba visiškai atskiras personalas. Jei atvyksta pacientas, kurio COVID-19 tyrimo atsakymo dar neturime, bet jį reikia skubiai stacionarizuoti, guldome minėtame izoliaciniame skyriuje. Kiekvieną į atskirą palatą. Iš viso jų esame įrengę septynias, tad vienu metu galime visiškai saugiai paguldyti septynis ligonius. Tik gavus neigiamą COVID-19 tyrimo atsakymą, pacientas yra perkeliamas į atitinkamo profilio –terapijos, chirurgijos ar kitus stacionaro skyrius, kuriuose gydymas tęsiamas toliau“, - apie pasikeitusią tvarką pasakojo A.Klimaitis.
Deja, Chirurgijos skyriuje buvo nustatytas vienas teigiamas COVID-19 atvejis, tiesa, ne Šakių rajono gyventojai. Moteris, deja, jau mirusi, į ligoninės skyrių buvo paguldyta po šlaunikaulio kaklelio lūžimo.

„Kai pacientei diagnozavome COVID-19 infekciją, reikėjo imtis visų reikiamų saugumo priemonių: karantinavome personalą, kuris su minėta paciente turėjo artimą kontaktą. Bet nė vienas mūsų darbuotojas, nė vienas pacientas neužsikrėtė. Darbas skyriuje atnaujintas po tam tikro laiko, atlikus patalpų dezinfekciją“, - pasakojo vyr. gydytojas, pridurdamas, kad pacientai dėl to nepatyrė nepatogumų, kadangi skubi chirurginė ir traumatologinė pagalba tuo metu buvo teikiama Priėmimo - skubiosios pagalbos skyriuje.
Nors situacija Šakiuose valdoma, o ligoninė nuo pat pradžių buvo sukaupusi apsaugos priemonių (vienkartinių chalatų, kaukių, apsauginių kepurių ir pirštinių bazę), medikai sako, jog atsipalaiduoti dar jokiu būdu negalima. Kita vertus, ligoninės vyr. gydytojas patikino, jeigu atsliūkintų antra ar trečia viruso banga, jaustųsi ramus, nes yra sustyguoti veiksmų planai ir schemos, kaip elgtis vienokioje ar kitokioje situacijoje.


 
Savivaldybė medikams skyrė premijas
Ligoninėje buvo įkurtas COVID-19 tyrimo mėginių paėmimo punktas. Nustatytu laiku atvykusieji į jį patenka pro atskirą įėjimą iš lauko pusės. Priešpiet šie mėginiai tirti vežami į Kauno klinikas, o jau vakare yra gaunami atsakymai.
„Organizavome rajono medicinos ir socialinių darbuotojų testavimo vykdymą. Tyrimų paėmimą derinome tiek su rajono gydymo, tiek su socialinių paslaugų įstaigomis. Buvo ištirta apie septyni šimtai darbuotojų ir ši veikla tęsiama toliau. Laimei, nebuvo nustatytas nė vienas COVID-19 atvejis. Patalpa, kur yra paimami mėginiai, visiškai izoliuota, idant nebūtų jokio galimo kontakto su kitais skyriais“, - pasakojo Konsultacijų skyriaus vyr. slaugos administratorė Laimutė Singaitienė, pridurdama, kad pacientas jam paskirtu laiku gali patogiai privažiuoti automobiliu prie pat minėto punkto durų.
Paklausta, ar nebuvo baisu dirbti šio darbo, kai nežinia, kada akis į akį gali susidurti su užsikrėtusiuoju koronavirusu, daug metų Chirurgijos skyriuje išdirbusi slaugytoja patikina, jog darbuotojai jaučiasi saugūs, kadangi yra aprūpinti visomis reikiamomis apsaugos priemonėmis. Be to, pateiktos aiškios instrukcijos, kokiu eiliškumu jas reikia apsirengti ir nusirengti.
 
Šakių rajone buvo svarstyta įkurti ir karščiavimo kliniką, tačiau galop nuspręsta pasirašyti bendradarbiavimo sutartį su Vilkaviškiu, Marijampole ir Jurbarku, kuriuose tokios klinikos jau veikė.
„Mano nuomonė buvo tokia, kažin ar karščiavimo klinika atliks savo misiją, nes pastarąją iš  dalies atliko Priėmimo - skubiosios pagalbos skyrius“, - paaiškino A.Klimaitis, kodėl jų rajone šios idėjos visgi buvo atsisakyta.
Ligoninės vadovas taip pat pasidžiaugė dideliu Šakių rajono savivaldybės indėliu suvaldant pandemijos situaciją rajone, kur iki šiol buvo nustatyti vos keli užsikrėtimo koronavirusu atvejai.

„Pirmiausia norėjome identifikuoti esamą situaciją. Žinojome, kad yra tam tikras apsaugos priemonių kiekis, bet niekas nežinojo, kuriam laikui jų pakaks.
Mums pasisekė, kadangi buvome atidėję vieno projekto sprendimus. Jam jau buvome numatę lėšas, bet dar nepaskyrėme į biudžetą atidėdami į direktoriaus rezervą. Pastarajame buvo daugiau nei du šimtai tūkstančių eurų, ko niekada nebūdavo anksčiau. Kaimyninės savivaldybės irgi pirmąją savaitę organizavo tarybos posėdžius. Mūsų žiniomis, vienos savivaldybės rezerve buvo likę vos penki šimtai eurų, kitoje – trys tūkstančiai.
Dėl to mes galėjome jaustis šiek tiek laisviau. Tačiau rinkoje nebuvo reikalingų prekių, pirmiausia medicininių apsaugos kaukių, kurių reikėjo pandemijos metu“, - pasakojo Šakių rajono savivaldybės meras Edgaras Pilypaitis.


Meras iškilusias problemas sprendė itin kūrybiškai, į darbo procesą įjungdamas ir kitų sričių atstovus. „Rajone turime Lukšių tekstilės įmonę, kurie siuva stambius užsakymus užsienio partneriams. Prašėme, kad jie pradėtų siūti medikams apsauginius kombinezonus. Tada įsijungė baldų gamybos įmonė, kuri irgi pradėjo siūti tokius kombinezonus. Su merais netgi sukūrėme feisbuko grupelę, kur dalijomės kontaktais ir pasiūlymais, kas ką darome, kas ką turime, kuo galime pasidalinti. Komunikacija tarp merų buvo itin stipri“, - pasakojo meras.
Ligoninė taip pat sulaukė paramos ir iš geranoriškai nusiteikusių gyventojų. Pasak mero, jis kiekvieną savaitę teikdavo informaciją, kiek per dieną įplaukia pinigų į ligoninės sąskaitą kaip parama. Vėliau buvo atlikta apžvalga, kiek buvo fizinių, kiek juridinių asmenų, kiek surinkta lėšų. Iš viso buvo suaukota beveik 10 tūkst. eurų.

 
„Didžiausias nerimas buvo, kaip darbuotojai reaguos į pažadėtas premijas. Tiesiogiai jas gavo tik mūsų greitosios pagalbos stoties medikai. Kadangi mūsų savivaldybės Sveikatos taryba iš aplinkos apsaugos specialiosios sąskaitos dvidešimt procentų skiria visuomenės sveikatinimo projektams, nutarta šių lėšų nedalyti organizacijoms, o pervesti ligoninei, kurioje įrengtas COVID -19 tyrimų punktas. Ten darbas psichologiškai yra įtemptas ir varginantis. Tad tuos pinigus, nors jų nedaug, per aštuoni tūkstančiai eurų, pervedėme ligoninei, idant administracija tikslingai paskirstytų gydytojams kaip priedus prie atlyginimų, neišskiriant slaugytojų, slaugytojų padėjėjų, pagalbinių darbuotojų, vairuotojų bei valytojų“, - sakė Šakių rajono meras Edgaras Pilypaitis.
 
Ligoninės vadovas A.Klimaitis taip pat akcentavo ne tik gydytojų ir slaugytojų, bet ir slaugytojų padėjėjų ar valytojų darbo svarbą.
„Kai paskaitome mūsų ligoninės šimtametę istoriją, taigi ano meto pagrindinės Lietuvos sveikatos problemos buvo infekcinės ligos. Neveltui profesoriai, kurie mus mokė, sakydavo: gerbk ir mylėk sanitarę, bet ir negailėk. Praėjo koridoriuje, nudžiūvo išplautos grindys, tegul perplauna dar kartą. Iš esmės yra svarbu ne tik dezinfektantas, bet švara, nuvalyti paviršiai, kad ligoninės kampai nebūtų priaugę „grybų“. Vanduo, skuduras, muilas ir sąžinė – daugelio vidaus infekcijų panacėja“, - pabrėžė A.Klimatis.
Ligoninė taip pat įsigijo ir modernią plovimo-dezinfekavimo mašiną, kurią nusižiūrėjo dar prieš porą metų, bet nusipirko pirmąją karantino dieną.
 
„Tai yra plovimo-dezinfekavimo įrenginys, kuris išpučia putas (detergentą) ir šios patenka į sunkiai prieinamus plyšius, iš ten išplaudamos visus nešvarumus. Mūsų darbuotoja, kuri yra apmokyta dirbti šiuo aparatu, atlieka patalpų valymą. Ypač didelis dėmesys skiriamas sanitariniams mazgams. Plaudamas rankomis taip švariai patalpų neišvalysi“, - naujuoju pirkiniu pasidžiaugė įstaigos vadovas, pridurdamas, kad tokio įrenginio kaina, priklausomai nuo dydžio ir komplektacijos, svyruoja nuo 5 iki 8 tūkst.eurų. 
Įsivažiuoja planinės paslaugos
Šakių ligoninėje, kai tik buvo leista, nedelsiant atnaujintos planinės stacionarinės paslaugos ir planinės specialistų konsultacijos, kurios karantino metu buvo teikiamos nuotoliniu būdu.
„Paslaugų teikimą nutraukėme per vieną dieną. O kaip jas atnaujinti? Pavyzdžiui, vakar pasiekėme maždaug pusę iki pandemijos buvusio ambulatorinio darbo krūvio. Dabar ambulatoriškai į mus kreipiasi šimtas pacientų, o anksčiau - apie pora šimtų kas dieną. Stacionaro darbo apimtys, nors funkcionuoja visa infrastruktūra, siekia šešiasdešimt procentų buvusiojo krūvio.
Kai buvo leista, galima sakyti, tą pačią dieną pradėjome planines operacijas. Dabar jų atliekame turbūt kokiu 50 procentų intensyvu, palyginti su tuo, ką atlikdavome anksčiau. Nors metų laikas planinėms operacijoms nepalankus, nes birželį, liepą, rugpjūtį jų ypač rajonuose sumažėdavo. Mat prasideda ūkio darbai –gyventojai paprastai nori operuotis prieš Kalėdas ar po Naujųjų metų“, - pasakojo A.Klimaitis.
Ligoninės vadovas aprodė, kaip pasikeitė darbas Konsultacijų poliklinikoje. Atvykusįjį pirmiausiai pasitinka budinti slaugytoja, turinti pacientų sąrašus, kurie turi ateiti pas chirurgą, traumatologą ar kitą specialistą konsultacijos. Žinoma, prieš tai kiekvienam pamatuojama temperatūra.
 

„Pacientai jau sugrįžta! Pastebime, kad prisikaupė daug sveikatos problemų, - atsiduso gydytoja kardiologė Rita Stankevičiūtė ir priduria, kad dirbti nuotoliniu būdu buvo nemenkas iššūkis. - Sudėtinga nematant žmogaus konsultuoti, ypač kardiologinėmis ligomis sergančius pacientus.“

 
„Nemažai konsultuojame telefonu. Jeigu matome, kad yra indikacijos tyrimui, tuomet pacientą pakviečiame endoskopijos procedūrai. Jei galime apsieiti be tyrimo, tada gydymą irgi skiriame nuotoliniu būdu, išrašome elektroninį receptą ir pacientą paliekame šeimos gydytojo priežiūrai. Stebime, ar gydymas duoda efektą, jeigu ne – paskiriame pakartotinę konsultaciją“, - sakė gydytojas gastroenterologas Mindaugas Urba.
Anot jo, paslauga telefonu suteikiama kokybiškai: visi kontaktiniai numeriai nurodyti teisingi, pacientams lengvai prisiskambinama, šie bendrauja geranoriškai, su šeimos gydytojais bendravimas vyksta taip pat sklandžiai.
M.Urba patikina, kad į darbą eina drąsiai, nes yra aprūpintas visomis apsaugos priemonėmis, o ir kiekvienam pacientui yra atliekamas tyrimas dėl COVID-19.
 

„Prieš kiekvieną procedūrą turime atskirus apsauginius akinius, veido skydus, respiratorius, vienkartines kepuraites irantbačius. Prie kabineto durų eilių nebūna, pacientas ateina tiksliai nustatytu laiku ir mes jau būname pasiruošę. Atliekame tyrimą, pacientą paleidžiame, tuomet atliekame dezinfekciją patalpose, kaip numatyta tvarkoje. Tyrimų atlikimas irgi nevėluoja, viskas vyksta sklandžiai, kaip pagal laikrodį“, - pasakojo gastroenterologas Mindaugas Urba.

 
Pabaigoje pasiteiravau ligoninės vadovo, o kaip jie tvarkosi su tais medikų darbo ciklais, kurių rekomenduoja paisyti sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Juolab kad į Šakius atvažiuojantys medikai sudaro 25-30 proc.
„Mes neskubėjome to įsakymo vykdyti, paskui ministras jį paliko tik kaip rekomendaciją. Nemanau, kad gydytojas yra pagrindinis koronaviruso platintojas Lietuvoje. Aišku, kai kas išsigando. Netgi turiu tokį vienam rezidentui, kuris pas mus dirba Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje, atsiųstą laišką. Vadovas jam siūlo pasirinkti, kur jis dirbs - kitoje ar Šakių ligoninėje. Mieli kolegos, nedarykite taip, čia iš vis nėra jokio pasirinkimo, nes jaunajam kolegai reikia rezidentūrą pabaigti“, - stebėjosi A.Klimaitis.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

   Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

   Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
   Hipotonikai vasaros nelaukia

   Hipotonikai vasaros nelaukia

   „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

   Budinti vaistinė


   Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

   Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

   Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
   Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

   Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

   Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

   razinka


   Sveika šeima


   Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

   Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   „Lauktuvės“ iš Nepalo

   Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Šešios dienos poliklinikose
   Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
   Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
   Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
   Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
   Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

   Naujas numeris
   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica