A.Kli­šo­nis: esa­me ma­lo­nus iš­skir­ti­nu­mas

Si­ma Ka­za­rian
2024-07-05
Plun­gės li­go­ni­nė­je no­ri dirb­ti dau­giau spe­cia­lis­tų, nei ji pa­jė­gi įdar­bin­ti, tei­gia Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bių aso­cia­ci­jos pre­zi­den­to pa­rei­gas lai­ki­nai ei­nan­tis Plun­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės me­ras Aud­rius Kli­šo­nis, Plun­gę va­di­nan­tis ma­lo­niu iš­skir­ti­nu­mu Lie­tu­vos kon­teks­te.
A.Kli­šo­nis: esa­me ma­lo­nus iš­skir­ti­nu­mas

- Di­džiau­sia ak­tu­a­li­ja šiuo me­tu – nuo lie­pos star­ta­vęs pa­vė­žė­ji­mas. Sa­vi­val­dy­bėms pa­vy­ko iš­si­de­rė­ti, kad lie­ka vež­ti tik pa­cien­tus he­mo­dia­li­zei. Su­si­tvar­ky­si­te?
 
- Ka­dan­gi šią pa­slau­gą Plun­gė­je tei­kia­me jau dau­giau nei de­šimt me­tų, bent jau mums tai pro­ble­mų ne­su­da­rys. Tu­ri­me pui­kius kon­tak­tus su he­mo­dia­li­zes at­lie­kan­čia įstai­ga, aiš­kūs pa­slau­gos ga­vė­jai, su­dė­lio­ti gra­fi­kai... Pa­slau­gą ko­or­di­nuo­ja So­cia­li­nių pa­slau­gų cen­tras, tu­ri nuo­sa­vą trans­por­tą, ku­riuo ve­ža pa­cien­tus, už­si­mez­gęs gra­žus, žmo­giš­kas san­ty­kis tarp vai­ruo­to­jo ir pa­cien­tų.
 
- Kiek kai­nuo­ja me­tams ši pa­slau­ga sa­vi­val­dy­bei?
 
- Me­tams ši pa­slau­ga mums kai­nuo­ja nuo pen­kias­de­šimt iki sep­ty­nias­de­šimt tūks­tan­čių eu­rų.
 
- Spren­di­mas ati­duo­ti pa­vė­žė­ji­mą į GMP ran­kas tur­būt ne­ke­lia abe­jo­nių?
 
- Tai, kad vis­ką or­ga­ni­zuos GMP tar­ny­ba ir dis­pe­če­ris pri­ims spren­di­mus dėl pa­vė­žė­ji­mo, yra pa­to­gus spren­di­mas, ku­ris leis pa­slau­gą su­teik­ti ope­ra­ty­viai. Ne­rei­kės skam­bin­ti dviem nu­me­riais, esant rei­ka­lui, bus ga­li­ma pa­si­telk­ti kai­my­ni­nės sa­vi­val­dy­bės eki­pa­žus, iš­si­spren­dė klau­si­mas ir dėl žie­di­nių sa­vi­val­dy­bių...

 
- Plun­gė – iš­skir­ti­nė sa­vi­val­dy­bė, nes vi­sa pir­mi­nė gran­dis čia yra pri­va­ti. Kaip at­ro­do jū­sų svei­ka­tos pa­slau­gų že­mė­la­pis po re­for­mos?
 
- Esa­me vie­nin­te­liai to­kie Lie­tu­vo­je, kur nė­ra sa­vi­val­dy­bės pirmi­nės prie­žiū­ros cen­tro – pa­slau­gas tei­kia trys pri­va­tūs. Bet kon­ku­ren­ci­ja yra kon­ku­ren­ci­ja – pa­cien­tas iš jos lai­mi. Svei­ka­tos cen­tras pas mus su­da­ry­tas funk­ci­niu pa­grin­du, vis­kas vyks­ta sklan­džiai. Ma­to­me, kad per­tvar­kant svei­ka­tos sis­te­mą mū­sų sa­vi­val­dy­bė­je, plun­giš­kiai pa­slau­gų tu­rės tru­pu­tė­lį dau­giau nei prieš re­for­mą, tai­gi esa­me ma­lo­nus iš­skir­ti­nu­mas Lie­tu­vos mas­tu. Ki­tur, ma­to­me, pa­slau­gos šiek tiek tols­ta.
 
- Ko­kių pa­slau­gų at­si­ras?
 
- Iki šiol ne­tu­rė­jo­me Psi­chi­kos die­nos sta­cio­na­ro, o da­bar nu­ma­to­ma jį su­kur­ti, taip pat at­si­ras pa­lia­ty­vio­ji prie­žiū­ra, ku­rios taip pat anks­čiau ne­tu­rė­jo­me. Ke­le­rius me­tus vei­kia Skaus­mo kli­ni­ka, ku­ri pa­slau­gas tei­kia ir Rie­ta­vui, Tel­šiams, da­liai Skuo­do, Ma­žei­kiams, Kre­tin­gos ra­jo­nui.

Esa­me vie­nin­te­liai to­kie Lie­tu­vo­je, kur nė­ra sa­vi­val­dy­bės pirmi­nės prie­žiū­ros cen­tro – pa­slau­gas tei­kia trys pri­va­tūs. Bet kon­ku­ren­ci­ja yra kon­ku­ren­ci­ja – pa­cien­tas iš jos lai­mi.
 
- Vi­sais klau­si­mais pa­vy­ko su­si­tar­ti su mi­nis­te­ri­ja?
 
- Ne vi­sais klau­si­mais nuo­mo­nės su­ta­po. Kai ku­riais at­ve­jais po­zi­ci­jos iš­si­sky­rė. Mes ne­pri­ta­rė­me siū­ly­mui Plun­gės li­go­ni­nė­je tris­de­šimt pro­cen­tų ma­žin­ti chi­rur­gi­nes pa­slau­gas. Pra­dė­jo­me nau­jo Pri­ėmi­mo sky­riaus sta­ty­bas. Sa­vi­val­dy­bei tai kai­nuo­ja, nes ne­ga­vo­me da­lies nu­ma­ty­tų lė­šų iš mi­nis­te­ri­jos pa­gal svei­ka­tos cen­trų kū­ri­mo pro­gra­mą ir da­ro­me tai sa­va­ran­kiš­kai sa­vo lė­šo­mis.
 
- Ap­si­mo­ka?
 
- Ma­to­me, kad pa­cien­tų skai­čius pri­ėmi­me ati­tin­ka sa­vi­val­dy­bės ir li­go­ni­nės lū­kes­čius – per­nai čia ap­si­lan­kė dau­giau kaip vie­nuo­li­ka tūks­tan­čių žmo­nių, o tai vir­ši­ja net C ly­gio rei­ka­la­vi­mus. Iš ra­jo­nų tur­būt esa­me vie­ni stip­riau­sių. Dirb­da­mi ak­ty­viai at­nau­ji­no­me ko­lek­ty­vą, at­švie­ži­no­me Te­ra­pi­jos, Chi­rur­gi­jos, Trau­ma­to­lo­gi­jos, Anes­te­zi­jos-re­a­ni­ma­ci­jos sky­rius.
Šiuo me­tu ko­lek­ty­vo nuo­tai­kos ge­ros, at­ei­nan­tys nau­ji žmo­nės su­tei­kia op­ti­miz­mo, pa­cien­tai – ne tik mū­sų, bet ir ap­lin­ki­nių ra­jo­nų gy­ven­to­jai – no­riai nau­do­ja­si pa­slau­go­mis.
 
- Li­go­ni­nės va­do­vas Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka at­vy­ko ne­pa­lan­kio­mis ap­lin­ky­bė­mis – po skau­džios me­di­kės sa­vi­žu­dy­bės Šiau­lių li­go­ni­nė­je. Kaip se­kė­si pri­tap­ti nau­ja­jam va­do­vui?
 

- Iš pra­džių Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka bu­vo pri­im­tas va­do­vau­ti lai­ki­nai. Tai pa­da­ry­ta pa­si­ta­rus su ta­ry­bos na­riais, kad vė­liau ne­bū­tų prie­kaiš­tų. O kom­pe­ten­ci­ja šio va­do­vo tik­rai aukš­ta. Po to jis lai­mė­jo nuo­la­ti­nio va­do­vo po­zi­ci­ją ir džiau­gia­mės jo ge­ru, šil­tu kon­tak­tu su ko­lek­ty­vu.

Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka pui­kiai pri­ta­po, tik­rai ko­lek­ty­ve ga­li­ma jaus­ti di­de­lį pa­si­ti­kė­ji­mą, čia daug šyp­se­nų, op­ti­miz­mo.
Kal­bant apie in­fra­struk­tū­rą, at­nau­ji­na­me įran­gą: dau­giau nei prieš me­tus su sa­vi­val­dy­bės pa­gal­ba nu­pirk­tas kom­piu­te­ri­nis to­mog­ra­fas, da­bar mon­tuo­ja­mas ir tuoj pat pra­dės veik­ti ma­mog­ra­fas. Li­go­ni­nės re­zul­ta­tas tiek fi­nan­si­ne, tiek pa­slau­gų ko­ky­bės pras­me ge­ras, tai­gi džiau­giuo­si stip­riu li­go­ni­nės va­do­vu.

Be­je, pui­kus dar­bas su per­so­na­lu da­ro po­vei­kį – no­rin­čių at­ei­ti kai ku­rių spe­cia­ly­bių gy­dy­to­jų skai­čius yra di­des­nis nei po­rei­kis.
 
- Čia jau tik­rai iš­im­tis...
 
- Dir­bant ko­ky­biš­kai su per­so­na­lu, ro­dant, ką tu­rim, pri­trauk­ti žmo­nes leng­viau. Pa­vyz­džiui, pas mus vi­siš­kai at­nau­jin­tas Te­ra­pi­nis sky­rius, tai­gi ne­nuos­ta­bu, kad no­rin­čių dirb­ti ja­me ge­ro­kai dau­giau, nei ga­li­me pa­siū­ly­ti dar­bo vie­tų. Tu­rė­jo­me kon­tak­tą su Klai­pė­dos uni­ver­si­te­to li­go­ni­nės di­rek­to­riu­mi Aud­riu­mi Ši­mai­čiu, ku­ris Ma­žei­kos pa­pra­šė – duo­ki­te tų žmo­nių kon­tak­tus, ku­rie no­rė­jo pas jus at­ei­ti, mes juos įdar­bin­si­me.
 

- Vis dėl­to Plun­gė nu­to­lęs ra­jo­nas...
 
- Plun­gė yra au­gan­ti sa­vi­val­dy­bė. Me­di­kams ge­rą įspū­dį for­muo­ja tai, kad mū­sų sa­vi­val­dy­bė stip­ri, čia daug ga­my­bos, pra­mo­nės, dau­gė­ja dar­bo vie­tų. Ra­jo­nas tu­ri po­ten­cia­lą, jau aš­tun­ti de­vin­ti me­tai ky­la, o ne lei­džia­si.
Mū­sų įvaiz­dis ge­ras. Me­di­ci­no­je nau­do­ja­mas ter­mi­nas ho­me­os­ta­zė – tai mes taip pat, kiek ga­li­me iš sa­vi­val­dy­bės pu­sės, sten­gia­mės su­da­ry­ti pui­kią ter­pę gy­ven­ti. Na­tū­ra­lu, kad žmo­nės pa­si­ren­ka vie­tas, kur pa­to­gu jų šei­moms, vai­kams...
 
- O kur dar gam­tos ap­sup­tis.
 
- Be abe­jo, be­veik treč­da­lis Plun­gės ra­jo­no pri­klau­so Že­mai­ti­jos na­cio­na­li­niam par­kui. Tai – eže­ry­nas, sto­vyk­la­vie­tės, dvi­ra­čių ta­kai ap­link Pla­te­lius... Vi­sa tai su­tei­kia ga­li­my­bę ak­ty­viai ju­dė­ti, at­si­pa­lai­duo­ti.
 
- Pa­bai­gai – va­sa­riš­kas klau­si­mas, kaip pats at­si­pa­lai­duo­ja­te po dar­bų? Gir­dė­jau, ruo­šia­tės sma­giai ke­lio­nei – krau­na­tės la­ga­mi­nus į kal­nus!
 
- Prieš sep­ty­ne­tą aš­tuo­ne­tą me­tų at­ra­do­me nau­ją po­mė­gį – va­žiuo­ti į kal­nus ne sli­di­nė­ti, ką da­ro­me jau se­niai, dau­giau nei trys de­šimt­me­čiai, ta­čiau pa­si­vaikš­čio­ti pės­čio­mis. Taip esa­me ap­lan­kę ke­lias ša­lis. Tai ir ap­lin­kos pa­kei­ti­mas, ir fi­zi­nis krū­vis, ir jaus­mas, kai esi aukš­čiau nei Lie­tu­va virš jū­ros ly­gio – du trys ki­lo­met­rai. O kur dar ma­lo­nus nuo­var­gis, emo­ci­ja, ku­rią su­tei­kia gam­ta. Bu­vi­mas su gam­ta to­kiam žmo­gui kaip aš yra di­džiu­lis ma­lo­nu­mas – esu tik­ras gam­tos vai­kas.

Dosjė:

• Aud­rius Kli­šo­nis (g. 1964 m. ge­gu­žės 15d., Ro­kiš­kis), il­ga­me­tis Plun­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos na­rys, nuo 2014 m. Plun­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės me­ras, Lie­tu­vos Res­pub­li­kos li­be­ra­lų są­jū­džio na­rys.
• 1987 m. bai­gė Kau­no me­di­ci­nos ins­ti­tu­to Far­ma­ci­jos fa­kul­te­tą ir įgi­jo pro­vi­zo­riaus spe­cia­ly­bę.
• 1992 m. įstei­gė vie­ną pir­mų­jų pri­va­čių vais­ti­nių Va­ka­rų Lie­tu­vo­je „Ine­sa“, 2003 m. Plun­gė­je to pa­ties pa­va­di­ni­mo šei­mos kli­ni­ką.
• 2000-2004 m. Sei­mo na­rys.
• 2010-2012 m. – svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro pa­va­duo­to­jas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris