Akademikas Jurgis Brėdikis: „Buvau dviguboje izoliacijoje“

Deimantė Gruodė
2020-05-22
„Perlėkiau Laisvės alėja“, - sako kardiochirurgijos legenda akademikas, profesorius Jurgis Brėdikis (91 m.), paklaustas, kuo užsiima karantino metu, galbūt jau pasinėrė į naujos knygos rašymo procesus.
Akademikas pasakojo, kad bene pusę metų dėl sveikatos problemų buvo tarsi įkalintas: pirmiausia ligoninėje, paskui – namuose. Kol vieną dieną akademiko akys užkliuvo už modernaus prietaiso gražiu lietuvišku pavadinimu – kopiklis. Jo pagalba „ratukuose“ sėdintis žmogus gali lengvai nusileisti ir vėl užkilti laiptais.
Akademikas Jurgis Brėdikis: „Buvau dviguboje izoliacijoje“
„Atsidūrusiųjų tokioje padėtyje kaip aš, kurie važinėja „ratukuose“ ir gyvena daugiabutyje, yra tūkstančiai“, - sako akademikas Jurgis Brėdikis, kuris įsigijęs kopiklį kiekvieną dieną, jeigu tik nelyja, jis gali išvažiuoti pakvėpuoti grynu oru, pasižvalgyti po Laisvės alėją.

Prietaisą išvydo per televizorių
„Vikšrinis tankas“, - garsaus kauniečio įsigytą kopiklį gyrė kaimynai, kuomet profesorius mums pademonstravo, kaip šis modernus prietaisas veikia.
„Atsidūrusiųjų tokioje padėtyje kaip aš, kurie važinėja „ratukuose“ ir gyvena daugiabutyje, yra tūkstančiai. Seniau buvo tokia tradicija, kad jei namas ne aukštesnis kaip penki aukštai, jis buvo įrengiamas be lifto.
Dabar sukūrė visokius turėklų prietaisus, idant „ratukų“ pagalba judantys žmonės galėtų nusileisti laiptais žemyn. Bet tai neduoda norimo efekto, kadangi laiptinėje reikia padaryti nemažai pakeitimų, be to, turi gauti kaimynų sutikimus. O šiuo atveju viskas yra mano rankose - kada noriu, tada galiu išvažiuoti į lauką“, - džiaugėsi profesorius, pridurdamas, kad dviguba izoliacija dėl karantino ir sveikatos problemų pagaliau pasibaigė.
 
Profesorius šį prietaisą atsitiktinai išvydo žiūrėdamas televizorių. Vienoje laidoje savanoriai juo laiptais žemyn nukėlė moterį. Minėtame reportaže dalyvavo ir populiarus muzikinės grupės „Rondo“ atlikėjas, taip pat kaunietis Aleksandras Ivanauskas - Fara.

Tuomet apie šį prietaisą J.Brėdikis pradėjo klausinėti kolegų medikų, pirmiausia ortopedų traumatologų. Skambino ir į įstaigas, kurios aprūpina neįgaliuosius pagalbinėmis priemonėmis. Bet nei vieni, nei kiti apie tokį pažangų įrenginį nebuvo girdėję. Tad visą informaciją profesorius rado internete ir atradęs, kas tokia pagalbine įranga prekiauja, išsinuomavo kopiklį norėdamas išbandyti.
 
Užteko vienos pamokos
Profesorius džiaugiasi, kad šis kopiklis yra tikras išsigelbėjimas, kadangi kiekvieną dieną, jeigu tik nelyja, jis gali išvažiuoti į lauką, pakvėpuoti grynu oru, pasižvalgyti po Laisvės alėją, juolab kad čia pat gyvena.
„Įkvėpiau gryno oro, juo labiau, kad ilgai gulėjau ligoninėje. Ir oras buvo geras, ir saulė išlindo, net veidas įdegė. Norėjau iš karto patekti į Laisvės alėją, pasižiūrėti, kaip ji pasikeitusi. Kažkada vienoje savo knygų rašiau, kad Laisvės alėja gražiausia pasaulyje gatvė. Iš tikrųjų pasigėrėjome, pamatėme labai drąsaus projekto įgyvendinimą – Vienybės aikštę, kuri apima praktiškai ir Karo muziejų, ir Vytauto Didžiojo universitetą, ir daugelį aplinkinių namų. Miestui labai daug padaryta“, - gyrė profesorius, paklaustas, kur pirmiausia keliavo, kuomet pirmą kartą nusileido kopiklio pagalba į lauką.
Kaip pademonstravo profesoriaus asistentas – sūnėnas ir krikštasūnis Arūnas – prietaisas pritvirtinamas prie neįgaliojo vežimėlio ratukų, lengvai valdomas lydinčiojo asmens, nereikalauja didelės fizinės jėgos. Profesorius sako, įsijunkite „youTube“, pamatysite, kad paprastai tokius pacientus „ratukuose“ vežioja liaunos merginos – tai aiškiai rodo, kad fizinės jėgos nereikia.
 
„Užteko vienos pamokos. Kopiklis gerai valdomas, turi daug funkcijų ir apsauginių priemonių. Jo energija yra akumuliatorius, yra įdiegta nemažai signalų, ar šis gerai užkrautas. Iš karto pradeda žybsėti lemputė pranešdama, kad jį reikia įkrauti. Bet jis dar gali kurį laiką veikti. Jei nusileidai iš antro ar trečio aukšto, dar ir užkilsi.
Beje, prietaisas turi tris greičio bėgius, mes leidžiamės pačiu lėčiausiu – kol kas“, - pasakojo profesoriaus sūnėnas Arūnas, pridurdamas, kad įgavus daugiau įgūdžių, išbandys ir didesnius greičius.
J.Brėdikį labiausiai jaudina, kad apie šį prietaisą daugelis jo likimo brolių ir sesių, kurie taip pat susiduria su judėjimo negalia, nežino. Anot akademiko, jei pirmiausiai apie tai sužinos kolegos gydytojai, kopiklis taps labiau naudojamas ir labiau prieinamas žmonėms su negalia.
 
„Kada atsirado sąnarių protezai, tai laikiau revoliuciniu išradimu. Pasikeitė daugelio neįgaliųjų gyvenimas. Savo akimis mačiau, kiek tokių, ypač kaimuose, sulinkusių žmonių su savadarbe lazda pasiramstinėdami sunkiai vaikšto arba išvis nevaikšto, negali dirbti jokių rimtų darbų ir visą gyvenimą iki jo pabaigos yra priversti kentėti skausmus.

Dabar dirbtinių sąnarių dėka mano matyti žmonės kaimuose net ir lysves gali ravėti, ir atsiklaupti. Aš irgi priskiriamas prie tokių - turiu du dirbtinius sąnarius, bet jų visiškai nejaučiu. Tad šį kopiklį irgi prilyginčiau revoliuciniam išradimui. Aišku, neįgaliesiems, bet tai yra be galo svarbus įrenginys, kuris gali nukelti nuo bet kokio aukšto ir vėl užlaipinti“, - įvertino profesorius.


Konkurse „Metų vadovas“ J.Brėdikis buvo įvertintas nominacija „Už gyvenimo nuopelnus“
 
Pakyla iki 50 aukšto

Šia įranga prekiaujančios firmos „Dianeta“ instruktorius Andrius Monkus pats vyko pas profesorių į Kauną pravesti austriško kopiklio valdymo instruktažą.
„Tai yra laiptų kopiklis – prietaisas, prie kurio tvirtinasi standartinis neįgaliojo vežimėlis, ir jis gali kopti laiptais, nesvarbu, ar tai būtų antras, ar penktas aukštas. Galima pakilti iki penkiasdešimto aukšto, paskui jį reikės pakrauti“, - sakė instruktorius.
Anot jo, daugiaaukščiuose namuose, kur nėra galimybių įrengti neįgaliesiems pritaikyto lifto, būtent kopiklis yra vienas variantų, galintis pagelbėti sunkiai judantiems žmonėms.
Kuo šis profesoriui J.Brėdikiui parinktas kopiklis skiriasi nuo kitų?
„Austrai prieš penkerius metus pradėjo gaminti tokį vikšrinį modelį, kuris lengvesnis 15-20 kilogramų už kitus analogiškus prietaisus, turi tris greičius, žmogus neįgaliojo vežimėlyje saugiai pritvirtinamas.
 
Bet kopikliai kaip prietaisai yra atsiradę gerokai seniau, kažkur prieš dešimt metų“, - pasakojo instruktorius.
Tiesa, šis kopiklis nėra pigus, kainuoja apie 2,6 tūkst. eurų. Tačiau Andrius pažymi, jog per būsto pritaikymo neįgaliesiems programą ši prekė yra kompensuojama. Pasak jo, kopiklį nesunkiai gali valdyti ir moteris.
„Pernai važiavome pas moterį, kuri prižiūri neįgalų ir visiškai vaikščioti negalintį vyrą. Vidutinio amžiaus moteris įrenginį puikiai įvaldė. Iš pradžių nuvažiuojame ir duodame išbandyti, iš karto matome, žmogus sugebės jį valdyti ar ne. Iš pradžių būna didelės baimės akys, kad labai sunku. Bet kai žmogus pabando, nuvažiuoja iš viršutinio aukšto į pirmutinį, greitai įgauna drąsos ir įgūdžių“, - sako Andrius.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica