„Kol kas jokių konkrečių užduočių neturiu“, – prisipažįsta kadenciją Seime pradėjęs Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, socialdemokratas Andrius Busila. Pirmoji užduotis, kurią sau kelia politikas, – susipažinti su šalies gydymo įstaigų gyvenimu.
„Viešąsias paslaugas, gal kai kuriais atvejais ir nuostolingas, valstybė turi ieškoti resursų išlaikyti. Kai kurių savivaldybių merai, nors jų gydymo įstaigos ir nepasiekia reikiamų VLK rodiklių, savo lėšomis išlaiko nuostolingus skyrius, nes mato tokių paslaugų poreikį rajono gyventojams“, - sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, socialdemokratas Andrius Busila.
- Sveikatos apsaugos politikoje yra daug aštrių kampų. Jau patiriate spaudimą iš visuomenės ar gydymo įstaigų vadovų spręsti jiems rūpimus klausimus?
- Turiu pažįstamų gydymo įstaigų vadovų, kurie tikėtųsi pokyčių ar norėtų ką nors pasiūlyti, bet man iš pradžių reikėtų įsigilinti į to esmę. Pats visą laiką dirbau tik vietiniame lygmenyje. Atsidūręs respublikiniame turėsiu daug kur įsigilinti. Iki Seimo pavasario sesijos – kovo 10-osios – planuoju pagal galimybes aplankyti kiek galima daugiau gydymo įstaigų, susipažinti su jų vadovais, darbo specifika, problemomis.
- Kadangi esate deleguotas socialdemokratų, galbūt premjeras Gintautas Paluckas turėjo jums kokių nors ypatingų įpareigojimų?
- Atvirai pasakius, kol kas jokių konkrečių užduočių neturiu. Su koalicijos partneriais turime bendrą programą – dabar bus rengiamas priemonių planas, kaip visa tai įgyvendinsime.
Beje, premjeras kaip ir aš – iš Panevėžio... (
Šypsosi.) Tad švarkus nusimetę pabendrausime apie žūklę birželio mėnesį Šventojoje, kai bus kasmetinis socialdemokratų sąskrydis.
- Spėjote deramai susipažinti su komiteto nariais? Gal jau buvo ir vadinamoji „cementovkė“?
- Buvo siūlymų, bet baliaus, kur būtų vartojamas alkoholis ar vaikiškas šampanas, – ne. Tiesa, po paskutinio komiteto posėdžio buvome pasilikę pusvalandėlį pabendrauti prie kavos. Net ministrė su viceministrėmis buvo atvykusios prisistatyti. Tiesa, su ministre ir kitais socialdemokratų politikais buvome susitikę ir anksčiau pasikalbėti, kadangi ji politikoje naujokė – jai buvo dar kiek nedrąsu, gyvenimas keičiasi iš esmės.
- Sakote, kad dar neturite jokių užduočių. Gal nors komitete jau pasirinkote kuruojamas sritis?
- Pasirinkau tai, kas man aktualiausia ir labiausiai atitiktų mano kompetenciją, taip pat kelias laisvas sritis, kurių niekas nenorėjo pasirinkti, o kai kurias paskyrė bendru sutarimu. Būsiu prie sveikatos sistemos finansavimo, sveikatos sistemos valdymo, sanatorinio kurortinio gydymo ir reabilitacijos, asmens sveikatos priežiūros, visuomenės sveikatos priežiūros, tabako ir alkoholio kontrolės ir prevencijos, narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos, psichikos sveikatos ir priklausomybių ligų, taip pat prie sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo klausimų.
- Kadangi į politiką atėjote iš Panevėžio rajono savivaldybės sveikatos biuro vadovo kėdės, neabejoju stiprinsite šių institucijų veiklą ir visuomenės sveikata pagaliau sulauks deramo valdančiųjų dėmesio.
- Nežinau, ar dar yra ką stiprinti šioje srityje. Yra priemonių ir veiklų, kurios nusistovėjo. Per tiek biurų veiklos metų jas stipriai koordinuoja tiek Sveikatos apsaugos ministerija, tiek Higienos institutas. Vienintelė bėda – jie nelabai žinomi. O nelabai žinomi, nes nelabai girdimi, o nelabai girdimi, nes neturi resursų tokie būti.
Laimei, dabartinė sveikatos apsaugos ministrė yra atėjusi iš visuomenės sveikatos srities, todėl rodo didelį susidomėjimą biurų veikla, siekia susipažinti su problemomis. Kadangi žinau jų skaudulius, tikiuosi, per ketverius metus pavyks padidinti finansavimą, nors tai sunku. Biurų finansavimo modelis itin sudėtingas. Pagal lėšų skaičiavimą visuomenės sveikatos biurams finansuoti reikalinga per 40 milijonų, o Finansų ministerija skiria tik 30 milijonų. Suprantama, nes finansavimas dabar iš esmės sutelktas gynybai.
- Rajonų gydymo įstaigos kelia didelį susirūpinimą dėl pediatrijos, akušerijos, chirurgijos skyrių naikinimo. Iš naujos valdžios jie tikisi palankių sprendimų keičiant ankstesnio ministro numatytą tvarką. Pritariate finansiškai nenašių skyrių uždarymui?
- Kiek girdėjau, sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė peržiūrės ankstesnės valdžios priimtas tvarkas, spręs, ką reikės keisti.
Šiuo atveju akcentuočiau tai, kad už viešųjų paslaugų teikimą yra atsakinga valstybė, todėl neteisinga, kad imame žiūrėti į paslaugų teikimą tik per finansinę prizmę. Jei tai būtų privatus verslas, galėtų laisva valia nutarti uždaryti nuostolingą veiklą. Jei ir toliau vadovausimės tokiu požiūriu, galbūt imsime vertinti, kad ir kai kuriuos žmones yra nuostolinga gydyti... Jaunas, žiūrėk, dar išsikapstys iš ligos, valstybei bus naudingas, kurs bendrą vidaus produktą, o senam ką bedarysi – finalas aiškus...
Viešąsias paslaugas, gal kai kuriais atvejais ir nuostolingas, valstybė turi ieškoti resursų išlaikyti. Kai kurių savivaldybių merai, nors jų gydymo įstaigos ir nepasiekia reikiamų VLK rodiklių, savo lėšomis išlaiko nuostolingus skyrius, nes mato tokių paslaugų poreikį rajono gyventojams.
- Iš Panevėžio važinėjate į darbą sostinėje, vadinasi, tenka apsistoti Seimo viešbutyje. Esate patenkintas jo atnaujintomis sąlygomis?
- Kadangi esu išrinktas Panevėžio apygardoje, dalį laiko turiu paskirti rinkėjams čia. Tad į Seimą atvykstu tik plenarinių posėdžių metu, keliskart per savaitę. Šiuo metu Panevėžyje įsirenginėjame Seimo nario priimamąjį.
Kol nebuvau matęs Seimo viešbučio kambario, iš kolegų girdėjau nekokių atsiliepimų: viskas baisu, kaip nepasisekė... Kai pamačiau savo akimis, pretenzijų nereiškiau. Gal kiti įpratęs prie gyvenimo su auksiniais tualetais?..
- Šeima į pasikeitusią jūsų darbotvarkę pernelyg jautriai nereaguoja?
- Mano šeima: mama, tėtis, brolis, dukterėčia. Savo šeimos neturiu. Galvojau, gal dar kada turėsiu, bet metai bėga. Pradedi galvoti, gal taip ir nugyvensi... Nors man moterys aiškina, kad 44 metų vyrui dar viskas prieš akis – šeimą galima kurti dar ilgai ir nuobodžiai.
- O pats aktyviai rūpinatės sveika gyvensena? Sportuojate?
- Koks tu lietuvis, jei nežaidi krepšinio. Buvo laikas, kai žaidžiau net tris keturis kartus per savaitę. Dabar apleidau – žaidžiu tik kartą. Ilgainiui ėmė rastis mikrotraumos: vienas kelis signalą duoda, kitas... Vasarą labiau važinėju dviračiu, pabėgioju. Už tai atradau naują hobį – pėsčiųjų žygius. Juos net ir pats organizuoju.
Dosjė
2004 m. – Vilniaus universitetas, vadybos ir verslo administravimo bakalauras.
2013 m. Mykolo Romerio universitetas, viešojo administravimo magistro laipsnis.
2004 -2008 m. Nacionalinio mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos Europos sąjungos struktūrinių fondų paramos administratorius.
2008 – 2024 m. Panevėžio rajono Visuomenės sveikatos biuro direktorius.
Nuo 2024 m. Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: