2D ir 3D dantų nuotraukos – kada dvimatės nuotraukos nepakanka?

www.lsveikata.lt
2024-07-03
Moderni odontologija šiandien leidžia itin tiksliai nustatyti dantų skausmo priežastį, preciziškai planuoti gydymą ar operacijas. Diagnostikoje dažnai pasitelkiamas tiek rentgenologinis, tiek kompiuterinės tomografijos ištyrimas. Nesant gydytojais, kartais sunku suprasti – kada kuris tyrimas reikalingas ir kodėl kai kuriais atvejais nepakanka turimos 2D nuotraukos. Taigi, toliau trumpai apie tai, kas yra 2D ir 3D dantų nuotrauka bei kaip skiriasi šių tyrimų galimybės.
2D ir 3D dantų nuotraukos – kada dvimatės nuotraukos nepakanka?
Nuotr. Pexels, Cedric Fauntleroy

Kada atliekama 2D nuotrauka?
Dvimatės (2D) dantų nuotraukos, pavyzdžiui, panoraminė rentgeno nuotrauka, yra bene pagrindinis įrankis diagnozuojant įvairias burnos sveikatos būkles. Rentgeno nuotrauka pasitelkiama, kai reikia išsamesnio ėduonies, dantenų ligų bei dantų ir žandikaulių būklės įvertinimo. Šiandien 2D nuotraukos suteikia aiškų vaizdą apie dantų išsidėstymą, taip pat padeda nustatyti dantų akmenų ir karieso buvimą.

 
Tyrimas yra greitas, kai kuriais atvejais jo pakanka sudaryti gydymo planą, tačiau kartais tai lieka tik pirminė diagnostikos priemonė (tuomet prireikia 3D nuotraukos).
 
Kada reikalingas kompiuterinės tomografijos ištyrimas (3D nuotrauka)?
Kompiuterinė tomografija (KT) arba trijų dimensijų (3D) dantų nuotrauka tampa būtina, kai reikia išsamesnės informacijos, kurios negali suteikti 2D nuotrauka. 3D dantų nuotrauka naudojama tada, kai planuojama implantacija, yra įtariamas sudėtingas šaknų kanalų uždegimas ar reikia tiksliai įvertinti žandikaulio kaulo struktūrą.
 
3D nuotraukos yra ypač vertinamos ortodontijoje, chirurgijoje ir endodontijoje, nes suteikia galimybę matyti visapusį vaizdą, įvertinti kaulų kokybę ir planuoti operacijas su didesniu tikslumu. Nors 3D tyrimas įprastai yra kiek brangesnis jis yra nepakeičiamas sudėtingesnėse klinikinėse situacijose, kur tikslumas yra itin svarbus.
 
Reikėtų susikoncentruoti ne į tai,  kuris ištyrimo būdas yra pranašesnis ar „draugiškesnis“ finansiniu atžvilgiu, bet į tai, kuris yra reikalingas ir tikslingas konkrečiose situacijose. Mažiau sudėtingose situacijose galbūt visai nėra poreikio taip nuodugniai analizuoti situaciją, o kitais atvejais dvimatis rentgenas paprasčiausiai neleidžia taip gerai ir tiksliai įvertinti situacijos. Moderni 3D nuotrauka leidžia gydytojams pamatyti gilesnes vidines organizmo struktūras, o tai kartais yra tiesiog būtina tiek diagnostikoje, tiek tolimesnio gydymo plano sudaryme.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   In­sul­tą pa­ty­ru­si Ele­na: ne­ga­li­ma sė­dė­ti ant so­fos ir ieš­ko­ti li­gų

   In­sul­tą pa­ty­ru­si Ele­na: ne­ga­li­ma sė­dė­ti ant so­fos ir ieš­ko­ti li­gų

   „Iki in­sul­to ma­no na­muo­se ne­bu­vo nei krau­jo spau­di­mo apa­ra­to, ne...
   V.Luk­mi­nie­nė: kal­tas ne­bū­ti­nai mė­nu­lis

   V.Luk­mi­nie­nė: kal­tas ne­bū­ti­nai mė­nu­lis

   Tris de­šim­tis Res­pub­li­ki­nės Pa­ne­vė­žio li­go­ni­nės Psi­chiat&s...

   Budinti vaistinė


   Nėra paso – nebus ir vaistų

   Nėra paso – nebus ir vaistų

   Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...
   Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

   Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

   Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...

   razinka


   Sveika šeima


   Lina No­se­vič: kiek­vie­nas ku­ror­tas yra uni­ka­lus

   „At­ėjus aš­tuo­nias­de­šimt­me­čiui su­si­grą­žin­ti jau­nys­tės jau ne­be­pa­vyks“, – sa­ko Na­cio­na­li­nės sa­na­to­ri­jų ir re­a­bi­li­ta­ci­jos įstai­gų aso­cia­...

   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Is­pa­ni­jo­je ma­žy­lės kur­tu­mą gy­do ge­nų te­ra­pi­ja

   Ti­ki­ma­si, kad pir­mai­siais gy­ve­ni­mo mė­ne­siais klau­sos ne­te­ku­si pen­kio­li­kos mė­ne­sių Ab­ril jau ne­tru­kus iš­girs tė­vų bal­sus. Is­pa­ni­jo­je pir­mą kar­tą iš­mė­gin­...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Nesisteminis revizionizmas
   Henrikas Vaitiekūnas Nesisteminis revizionizmas
   Pseudomokslas apie makalienę
   Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę
   Apie ponią Frustraciją Mortenson
   Henrikas Vaitiekūnas Apie ponią Frustraciją Mortenson

   Naujas numeris