2D ir 3D dantų nuotraukos – kada dvimatės nuotraukos nepakanka?

www.lsveikata.lt
2024-07-03
Moderni odontologija šiandien leidžia itin tiksliai nustatyti dantų skausmo priežastį, preciziškai planuoti gydymą ar operacijas. Diagnostikoje dažnai pasitelkiamas tiek rentgenologinis, tiek kompiuterinės tomografijos ištyrimas. Nesant gydytojais, kartais sunku suprasti – kada kuris tyrimas reikalingas ir kodėl kai kuriais atvejais nepakanka turimos 2D nuotraukos. Taigi, toliau trumpai apie tai, kas yra 2D ir 3D dantų nuotrauka bei kaip skiriasi šių tyrimų galimybės.
2D ir 3D dantų nuotraukos – kada dvimatės nuotraukos nepakanka?
Nuotr. Pexels, Cedric Fauntleroy

Kada atliekama 2D nuotrauka?
Dvimatės (2D) dantų nuotraukos, pavyzdžiui, panoraminė rentgeno nuotrauka, yra bene pagrindinis įrankis diagnozuojant įvairias burnos sveikatos būkles. Rentgeno nuotrauka pasitelkiama, kai reikia išsamesnio ėduonies, dantenų ligų bei dantų ir žandikaulių būklės įvertinimo. Šiandien 2D nuotraukos suteikia aiškų vaizdą apie dantų išsidėstymą, taip pat padeda nustatyti dantų akmenų ir karieso buvimą.

 
Tyrimas yra greitas, kai kuriais atvejais jo pakanka sudaryti gydymo planą, tačiau kartais tai lieka tik pirminė diagnostikos priemonė (tuomet prireikia 3D nuotraukos).
 
Kada reikalingas kompiuterinės tomografijos ištyrimas (3D nuotrauka)?
Kompiuterinė tomografija (KT) arba trijų dimensijų (3D) dantų nuotrauka tampa būtina, kai reikia išsamesnės informacijos, kurios negali suteikti 2D nuotrauka. 3D dantų nuotrauka naudojama tada, kai planuojama implantacija, yra įtariamas sudėtingas šaknų kanalų uždegimas ar reikia tiksliai įvertinti žandikaulio kaulo struktūrą.
 
3D nuotraukos yra ypač vertinamos ortodontijoje, chirurgijoje ir endodontijoje, nes suteikia galimybę matyti visapusį vaizdą, įvertinti kaulų kokybę ir planuoti operacijas su didesniu tikslumu. Nors 3D tyrimas įprastai yra kiek brangesnis jis yra nepakeičiamas sudėtingesnėse klinikinėse situacijose, kur tikslumas yra itin svarbus.
 
Reikėtų susikoncentruoti ne į tai,  kuris ištyrimo būdas yra pranašesnis ar „draugiškesnis“ finansiniu atžvilgiu, bet į tai, kuris yra reikalingas ir tikslingas konkrečiose situacijose. Mažiau sudėtingose situacijose galbūt visai nėra poreikio taip nuodugniai analizuoti situaciją, o kitais atvejais dvimatis rentgenas paprasčiausiai neleidžia taip gerai ir tiksliai įvertinti situacijos. Moderni 3D nuotrauka leidžia gydytojams pamatyti gilesnes vidines organizmo struktūras, o tai kartais yra tiesiog būtina tiek diagnostikoje, tiek tolimesnio gydymo plano sudaryme.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris