2D ir 3D dantų nuotraukos – kada dvimatės nuotraukos nepakanka?

www.lsveikata.lt
2024-07-03
Moderni odontologija šiandien leidžia itin tiksliai nustatyti dantų skausmo priežastį, preciziškai planuoti gydymą ar operacijas. Diagnostikoje dažnai pasitelkiamas tiek rentgenologinis, tiek kompiuterinės tomografijos ištyrimas. Nesant gydytojais, kartais sunku suprasti – kada kuris tyrimas reikalingas ir kodėl kai kuriais atvejais nepakanka turimos 2D nuotraukos. Taigi, toliau trumpai apie tai, kas yra 2D ir 3D dantų nuotrauka bei kaip skiriasi šių tyrimų galimybės.
2D ir 3D dantų nuotraukos – kada dvimatės nuotraukos nepakanka?
Nuotr. Pexels, Cedric Fauntleroy

Kada atliekama 2D nuotrauka?
Dvimatės (2D) dantų nuotraukos, pavyzdžiui, panoraminė rentgeno nuotrauka, yra bene pagrindinis įrankis diagnozuojant įvairias burnos sveikatos būkles. Rentgeno nuotrauka pasitelkiama, kai reikia išsamesnio ėduonies, dantenų ligų bei dantų ir žandikaulių būklės įvertinimo. Šiandien 2D nuotraukos suteikia aiškų vaizdą apie dantų išsidėstymą, taip pat padeda nustatyti dantų akmenų ir karieso buvimą.

 
Tyrimas yra greitas, kai kuriais atvejais jo pakanka sudaryti gydymo planą, tačiau kartais tai lieka tik pirminė diagnostikos priemonė (tuomet prireikia 3D nuotraukos).
 
Kada reikalingas kompiuterinės tomografijos ištyrimas (3D nuotrauka)?
Kompiuterinė tomografija (KT) arba trijų dimensijų (3D) dantų nuotrauka tampa būtina, kai reikia išsamesnės informacijos, kurios negali suteikti 2D nuotrauka. 3D dantų nuotrauka naudojama tada, kai planuojama implantacija, yra įtariamas sudėtingas šaknų kanalų uždegimas ar reikia tiksliai įvertinti žandikaulio kaulo struktūrą.
 
3D nuotraukos yra ypač vertinamos ortodontijoje, chirurgijoje ir endodontijoje, nes suteikia galimybę matyti visapusį vaizdą, įvertinti kaulų kokybę ir planuoti operacijas su didesniu tikslumu. Nors 3D tyrimas įprastai yra kiek brangesnis jis yra nepakeičiamas sudėtingesnėse klinikinėse situacijose, kur tikslumas yra itin svarbus.
 
Reikėtų susikoncentruoti ne į tai,  kuris ištyrimo būdas yra pranašesnis ar „draugiškesnis“ finansiniu atžvilgiu, bet į tai, kuris yra reikalingas ir tikslingas konkrečiose situacijose. Mažiau sudėtingose situacijose galbūt visai nėra poreikio taip nuodugniai analizuoti situaciją, o kitais atvejais dvimatis rentgenas paprasčiausiai neleidžia taip gerai ir tiksliai įvertinti situacijos. Moderni 3D nuotrauka leidžia gydytojams pamatyti gilesnes vidines organizmo struktūras, o tai kartais yra tiesiog būtina tiek diagnostikoje, tiek tolimesnio gydymo plano sudaryme.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. M.Kliučinskas: moterų požiūris į skausmą keičiasi

      Prof. M.Kliučinskas: moterų požiūris į skausmą keičiasi

      „Moterų požiūris į skausmą gimdymo metu keičiasi: vis daugiau jų neatsisako medikamentinių skausmo malšinimo būdų, no...
      A.Utkus: mūsų genai atsparesni, nei galvojame

      A.Utkus: mūsų genai atsparesni, nei galvojame

      „Žmogus, kaip biologinė rūšis, gerai prisitaiko prie aplinkos – jis kaip tarakonas“, – su šy...

      Budinti vaistinė


      Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

      Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

      Tadas Žvirinskis įrodo, kad ribos tarp profesijų ir pašaukimų gali būti kur kas lankstesnės. Jo pasaulyje vaistininko recep...
      Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

      Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

      Netylant kalboms apie inovatyvių vaistų trūkumą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išplatino pranešimą, esą didelė...

      razinka


      Sveika šeima


      Impulsyvaus pirkimo pandemija

      Naujausi tyrimai atskleidžia, kad pasaulyje daugėja impulsyvių pirkimų, o jautrumas kainoms mažėja. „Impulsyvus pirkimas tampa vis didesne problema, kartais net liga, kurią būtina gydyti“, – teigia ekspertai. Anot jų, neturintiems kritinio mąstymo ir negebantiems atsakingai planuoti išlaidų šis rei&sca...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Operacija, kelianti šiurpą, bet grąžinanti regą

      „Tai – reta operacija, apie kurią nėra girdėję net ir nemažai akių chirurgų“, – sako oftalmologas ir chirurgas iš „Mount Saint Joseph“ ligoninės Vankuveryje (Kanada) Gregas Moloney.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
      Saulius Čaplinskas Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
      Planuoto elgesio teorija
      Henrikas Vaitiekūnas Planuoto elgesio teorija
      Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
      Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje

      Naujas numeris