Į mūsų redakciją kreipėsi mergina, socialiniame tinkle aptikusi įtartiną skelbimą: burnos higienistė putlina lūpas, taip pat botulino ar hialurono dūriais šalina raukšles. Nuo tokių skelbimų oda šiurpsta tiek gydytojams odontologams, tiek burnos higienistus ruošiantiems dėstytojams. „Žmonės neturėtų lankytis pas burnos higienistą, kuris storina lūpas ar lygina raukšles“, - įspėja jie.
Faktas
Kaip įspėja Akreditavimo tarnyba, neteisėtas vertimasis sveikatinimo veikla užtraukia baudą nuo šešių šimtų iki vieno tūkstančio vieno šimto keturiasdešimt eurų.
Mokėsi „ant savęs“
Mergina, atsiliepusi skelbime nurodytu telefonu numeriu, nesiginė, kad atlieka minėtas grožio procedūras. „Ateikit ir aš pastorinsiu jums lūpas, panaikinsiu pykčio raukšles“, - žadėjo jauna higienistė. Išgirdau, kad vien lūpų putlinimas man atsieitų šimtą eurų, o tai yra gerokai pigiau nei procedūrą atliekant pas šios srities profesionalą.
Burnos higienistė nuramino, kad atliekant šią procedūrą visai nereikalingas kosmetologinis (ar dar koks nors) išsilavinimas.
„Burnos higienistai gali tai daryti! Injekcijos ir nuskausminimai - visa tai mes praėjome studijuodami. Burnos higieniste dirbu šeštus metus, o visai neseniai pradėjau mokintis leisti injekcijas. Dar nedaug mergaičių pas mane lankėsi“, – atsakė, paklausta, ar jos ranka įgudusi daryti minėtas grožio procedūras.
Buvau supažindinta, kokių nepatogumų galiu tikėtis. „Pirmas dienas labai nepatogu, nes lūpos būna ir patinusios, ir didelės. Vaizdas tikrai gąsdinantis, nes iš pradžių ant savęs išbandžiau, kad žinočiau, ką darau ir kas tai yra per jausmas. Iš pradžių bjauru, gali būti ir mėlynių. Tai yra normalu, vis tiek pažeidžiami audiniai ir duriant galima pataikyti į kraujagyslę“, - pašiurpino mane ir „nuramino“, kad po kelių dienų nemaloni būsena praeina, o visiško sugijimo galiu tikėtis po dviejų savaičių.
Lanko įvairius kursus
„Burnos higienistas neturėtų nieko daryti su žmogaus veidu“, - įspėja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Odontologijos fakulteto dekanas prof. dr. Ričardas Kubilius.
Kodėl burnos higienistės rizikuoja teikti tokias paslaugas?
„Nes įgyja medicininį išsilavinimą ir neranda darbo. Tada lanko įvairiausius kursus. Šiuos baigia ir atlieka įvairias procedūras. Ačiū Dievui, dar nekilo didelių komplikacijų, sugeba pakankamai kvalifikuotai atlikti procedūras, kurios nėra paprastos, priešingai, per daug sudėtingos. Skelbimu susidomėję asmenys neturėtų eiti pas burnos higienistą, kuris storina lūpas ar lygina raukšles“, - įspėja profesorius.
Jam antrina ir tokius specialistus ruošianti Panevėžio kolegijos lektorė Rima Adomaitienė: „Pirmą kartą išgirdau, kad burnos higienistas atlieka tokias procedūras. Dėstydami būsimiems specialistams net neužsimename apie grožio procedūras“, - stebėjosi lektorė.
Tuo nusistebėjo ir Kauno klinikų dermatovenerologė prof. Skaidra Valiukevičienė: „Kad burnos higienistės užsiima tokia veikla, vertinu labai keistai ir gal kiek nereglamentuotai. Turbūt normoje to nėra numatyta. Burnos specialistams tokios procedūros kol kas dar nepriskirtos“, - sakė profesorė.
Komentarai
Lietuvos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus:
- Botulino, hialurono rūgšties injekcijos, pagal dabar galiojančius teisės aktus, tai yra medicinos normą gali atlikti tik dermatologai. O gydytojai odontologai gali atlikti botulino, hialurono injekcijas tik gydymo tikslais. Tai yra, esant neuralgijoms, pleuritams, migrenoms, blokuojant tam tikrus nervus. Ir tai vadinasi gydymo tikslams. Jokiu būdu negali putlinti lūpų ar mažinti raukšles. Visa kita veikla gražinant ar bjaurinant, nežinau, kaip pavadinsi, yra nelegali. Čia jau nebe Rūmų kompetencijoje šie klausimai, nes yra ir sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl Lietuvos sveikatinimo normos „Kosmetikė (Kosmetikas). Funkcijos, pareigos, teisės, kompetencija ir atsakomybė“. Įsivaizduokite, iki šiol nei Akreditavimo tarnyba, nei kas nors kitas nereaguoja į sveikatinimo normą, kai šios paprastai leidžiamos kas penkerius metus. Todėl šiuos reikalus vienąkart reikėtų sutvarkyti. Dabar atsiranda ir higienistų, ir kosmetologų, ir dar visokių neaiškių specialistų, kurie tuo užsiima. O žmonėms, kurie pas juos lankosi, procedūros atliekamos nelegaliai.
LSMU profesorius, gydytojas infektologas Alvydas Laiškonis:
- Kiekvienas, kuris atlieka kosmetologines intervencijas, turi įgyti specializaciją ir turi žinoti (bei turėti) saugumo priemones ir techniką. Burnos higienistai šio dalyko neatlieka, vadinasi, užsiima saviveikla. Savaime aišku, kad jis rizikuoja komplikacijomis. Sunkiausia jų yra sepsis, jeigu nesilaiko visų antiseptikos taisyklių. Tad gali gauti kraujo užkrėtimą ir, be to, vietines komplikacijas, nes tokias intervencijas atliekantys specialistai yra mokomi ir supažindinami su visomis profilaktikos priemonėmis. O jei jis užsiima grožio procedūromis, savaime aišku, viršija savo įgaliojimus.
Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (VASPVT) prie SAM direktorė Nora Ribokienė:
- Lūpų putlinimo hialurono rūgšties injekcijomis bei tokių invazinių procedūrų kaip, pavyzdžiui, mezoterapijos, botulino toksino injekcijų, elektrokoaguliacijos ir kt. panašių procedūrų atlikimas priskirtas gydytojo dermatovenerologo, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo kompetencijai. Šie gydytojai specialistai minėtas procedūras gali atlikti tik asmens sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose VASPVT išduotas Įstaigos asmens sveikatos priežiūros licencijas dermatovenerologijos ir (ar) plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos paslaugoms. Informuojame, kad VASPVT, turėdama faktinių įrodymų pacienčių-klienčių skundus su pateiktomis fotografijomis ir/ar pateiktais susirašinėjimais, kvitais, šiais metais atliko 3 patikrinimus įstaigose, neturinčiose VASPVT išduotų licencijų minėtoms paslaugoms.
Visose trijose įstaigose rasti pažeidimai. Pažymime, kad asmenims, užsiimantiems neteisėta asmens sveikatos priežiūros veikla, surašomas administracinio nusižengimo protokolas pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 61 straipsnį, kuriame numatyta, kad neteisėtas vertimasis sveikatinimo veikla, nesilaikant įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytos tvarkos, užtraukia baudą
nuo šešių šimtų iki vieno tūkstančio vieno šimto keturiasdešimt eurų. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad
Facebooko paskyroje viešai skelbiama informacija negali būti vertinama kaip faktiniai įrodymai.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: