Centralizavus dalies ligoninių viešuosius pirkimus – milijonai sutaupytų lėšų
www.lsveikata.lt
2024-11-21
CPO LT, kuriai nuo 2023 m. pradžios perduota vykdyti 15-os Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių ligoninių ir kitų sveikatos įstaigų pirkimus, skaičiavimais, per pirmuosius 1,5 metų įstaigoms pavyko sutaupyti apie 20 mln. eurų.
„Suprantame, kad reformos niekada nebūna lengvos ir vienareikšmiškai džiugiai priimamos, tačiau jau turėdami tokius sėkmingus pirmųjų beveik dvejų metų rezultatus esame nusiteikę optimistiškai, komunikuojame su ligoninėmis, teikiame informaciją, iniciatyviai lankomės ir aiškiname procesus, kad tolimesni reformos etapai vyktų dar sklandžiau“, – sako CPO LT direktorė Neringa Andrijauskienė. CPO LT nuotr.
LR Vyriausybės sprendimu Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pavaldžių įstaigų viešųjų pirkimų centralizavimas keliais etapais perduodant juos vykdyti nacionalinei centrinei perkančiajai organizacijai CPO LT pasiteisino su kaupu: sutaupytos ne tik reikšmingos sumos, bet ir užtikrinta didesnė tiekėjų konkurencija, mažėjo vieno tiekėjo pasiūlymų skaičius, trumpėjo pirkimų įvykdymo laikas.
Per pirmuosius SAM pavaldžių įstaigų viešųjų pirkimų centralizavimo metus, skaičiuojant nuo 2023 m. sausio 1 d., įstaigoms pavyko sutaupyti daugiau nei 13,6 mln. Eur su PVM, o šiemet sausį-birželį – dar per 6,8 mln. Eur su PVM.
Taip pat ligoninių pirkimuose ženkliai sumažėjo „vieno tiekėjo“ pirkimų: Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) švieslentėje BVPŽ grupės 33 Medicinos įranga, farmacijos ir asmens higienos produktai „vieno tiekėjo“ pirkimų (be centralizuotų pirkimų) rodiklis 2023 m. siekė net 46,3 proc. nuo visų pirkimų, o CPO LT vykdomų pirkimų rodiklis siekė atitinkamai 26,2 proc. 2023 m. ir 20,4 proc. šiemet. Vidutinė tarptautinių pirkimų trukmė nuo 108 dienų, kai pirkimus dar 2022 m. vykdė pačios ligoninės, sumažėjo iki 61 dienos 2024 m., kai pirkimus už ligonines vykdo CPO LT.
Pasak CPO LT direktorės Neringos Andrijauskienės, nors sprendimas dėl SAM pavaldžių įstaigų viešųjų pirkimų centralizavimo ligoninių buvo sutiktas skirtingai – rezultatai kalba patys už save.
„Mums, kaip organizacijai, pamažu perimti vis daugiau sveikatos įstaigų pirkimų buvo nemenkas iššūkis dėl kelių priežasčių, iš kurių bene svarbiausia – sveikatos srities pirkimų praktika yra komplikuota ir specifiška. 2020-2024 m. iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pradėtų 64 ikiteisminių pirkimų tyrimų 37, arba net apie 58 proc., buvo susiję su sveikatos pirkimais. Nueitas ilgas kelias kuriant bendradarbiavimo santykį su pačiomis perkančiosiomis organizacijomis, suvienodinant matymą dėl centralizavimo naudų bei ilgainiui siekiant vis didesnio viešųjų pirkimų efektyvumo. Pastarasis matuojamas ne tik lėšomis, kurias sveikatos srities įstaigoms jau pavyko sutaupyti, bet ir kitais reikšmingais bei apčiuopiamais rodikliais, o svarbiausia – tiekėjų konkurencija, kuri užtikrina didesnį pirkimų skaidrumą“, – rezultatais dalijasi CPO LT vadovė.
Įgyvendinant SAM pavaldžių įstaigų viešųjų pirkimų centralizavimą CPO LT sutelkė aukščiausių kompetencijų viešųjų pirkimų specialistus, įkūrė strateginių pirkimų padalinį, pritraukė ir toliau planuoja įstaigos kompetencijas pildyti naujais sveikatos srities ekspertais.
N.Andrijauskienė akcentuoja, kad tai – didelio masto, įprastą pirkimų rutiną keičianti reforma, kuri bus įgyvendinama iki 2027 m.: „Suprantame, kad reformos niekada nebūna lengvos ir vienareikšmiškai džiugiai priimamos, tačiau jau turėdami tokius sėkmingus pirmųjų beveik dvejų metų rezultatus esame nusiteikę optimistiškai, komunikuojame su ligoninėmis, teikiame informaciją, iniciatyviai lankomės ir aiškiname procesus, kad tolimesni reformos etapai vyktų dar sklandžiau.“
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: