Remigijus Žemaitaitis: „Vaistinėse turi baigtis laimės valandos“

Deimantė Gruodė
2017-03-10
„Vaistinius preparatus kaip „bombonkes“ valgome“, - apie nesikeičiančius lietuvių įpročius kalba Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis (34 m.), kuris pasiūlė visiškai uždrausti vaistų reklamą ir, kaip tvirtina, jau sulaukė didelės kritikos iš farmacijos kompanijų, vaistininkų ar kitų suinteresuotų pusių.
Remigijus Žemaitaitis: „Vaistinėse turi baigtis laimės valandos“
„Neseniai susirgus šeimos nariui, užlėkiau į vaistinę nusipirkti konkretaus medikamento. Vaistininkė pasiūlė su nuolaida vitaminų, paskui dar bandė įsiūlyti maisto papildų. Prisistačiau, kad esu Seimo narys ir paklausiau, kodėl jūs taip darote“, - Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis.

- Lietuviai stipriai įnikę į vaistų vartojimą. Kažin, ar vaistams dar bereikia reklamos? 
- Mano pasiūlymas - drausti vaistų reklamą. Už tai sulaukiau didelės kritikos iš farmacijos kompanijų, vaistininkų, netgi anoniminių laiškų su tam tikrais pagrasinimais: „Ką tu vienas, Seimo nary, čia sugalvojai prie mūsų reklamai skiriamų trisdešimt aštuonių milijonų? Mes padarysime, ką norime su tavimi“. Mano galva, vaistų kaip ir alkoholio reklama turi būti absoliučiai ribojama. Antras dalykas – tiek vaistai, tiek papildai, tiek kiti preparatai gali būti skiriami tik su šeimos gydytojo rekomendacijomis. Neseniai susirgus šeimos nariui, užlėkiau į vaistinę nusipirkti konkretaus medikamento.
 
Vaistininkė pasiūlė su nuolaida vitaminų, paskui dar bandė įsiūlyti maisto papildų. Prisistačiau, kad esu Seimo narys ir paklausiau, kodėl jūs taip darote. Vaistininkė pasimetė, bet prisipažino, kad gauna didesnį atlyginimą, jeigu parduoda daugiau preparatų, maisto papildų ar kitų vaistų. Taip pat vaistinėse neturi būti visokių „laimės valandų“. Rietave mane šokiravo, kai vienoje vaistinėje nuo dviejų iki trijų yra skelbiamos vadinamosios laimės valandos. Jūs patikėkite, kaip tarybiniais laikais nemokamai dešrą dalindavo ir vaikai stoviniuodavo, taip centrinėje Rietavo gatvėje prie vaistinės buvo išsirikiavę maždaug dvidešimt žmonių. Tik šeimos gydytojas ar kitas specialistas gali rekomenduoti, ką gali ir ko negali vartoti.
 
- Nebijojote sujudinti „širšių lizdo“?

- Iš keleto kolegų jau sulaukiau skambučių su nuostaba: ar tu esi sveiko proto darydamas tokius dalykus, nes ne tavo galimybėms į juos (farmacininkus – red.) įkibti. Remiantis statistika, du šimtai penkiasdešimt milijonai skiriama iš valstybės biudžeto vaistams kompensuoti ir beveik penkiasdešimt du milijonų - priemokos. Kai tuo momentu reklamoms yra skiriami trisdešimt aštuoni milijonai.
 
Vadinasi, dešimt procentų vaisto antkainio skiriama reklamai. Jūs galite įsivaizduoti! Nuimkite tuos pinigus reklamai ir skirkite vaistams atpiginti, gal mūsų vaistai ir kainuos kaip Lenkijoje. Aš pats ten buvau apsipirkti prieš Vasario 16-ąją ir kaimynai manęs paprašė vaikui parvežti vitaminų. Buvau šokiruotas pamatęs beveik pusantro karto pigesnius vaistus nei pas mus.
 
- Iškalbingas faktas: jau net Seimo nariai važiuoja apsipirkti į Lenkiją... 
- Kodėl aš turiu permokėti daugiau? Jau geriau tuos sutaupytus pinigus - Lenkijoje sutaupėme apie septyniasdešimt eurų - skiriu vaikui arba vasaros atostogoms.
 
- Turbūt važiuoti į kaimynines šalis masins ir pigesnis alkoholis. Ar tikite, kad jam pakėlus akcizą lietuviai gers mažiau?
- Tie žmonės, kurie turi pinigų ir gali įpirkti gerus alkoholinius gėrimus, ir toliau pirks. Tie, kurie gauna vidutines arba mažiau kaip vidutines pajamas, įpročius šiek tiek koreguos. O tie likimo nuskriaustieji, kurie patys save nusiskriaudė ir stovi prie krautuvės kaip prie Dievo vartų, pereis prie surogatinių gėrimų.
 
Pritariu, kad alkoholiniais gėrimais (ne kartą ir su ministru esu apie tai kalbėjęs) ir ypač alumi turėtų būti draudžiama prekiauti anksti ryte. Geriausiu atveju jis turėtų būti parduodamas nuo dešimtos ryto iki aštuonių vakaro. Esu pateikęs pasiūlymą, kad kuo stipresni alaus laipsniai, tuo akcizas turėtų būti didesnis. Jeigu alaus stiprumas yra penki laipsniai, pusė litro butelis turėtų kainuoti apie du su puse tris eurus. Reikia imti pavyzdį iš Vakarų valstybių ir eiti alkoholio laipsnių silpninimo link. O mes, priešingai, pas mus yra penki, šeši, septyni laipsniai, jie yra labai stiprūs ir pilstomi į dideles taras.
 
- Kaip vertinate Priklausomybės ligų centrų pertvarką, kuri jau sulaukia nemažai kritikos?

- Manau, kad šiuos centrus reikia stipriai motyvuoti, kad jų darbo rezultatai ir našumas būtų geri. Vienas mano pasiūlymų, kaip padaryti jų našumą geresnį – kad asmenims, kurie vartoja alkoholį ar kitas psichotropines medžiagas, būtų taikomas priverstinis hospitalizavimas. Toks centras galėtų tuo užsiimti, bet mes turime aiškiai pasakyti, kad gauni paramą ir pinigus iš valstybės, bet turi būti rezultatas. Jeigu dešimt gydai, du turi visiškai išgyti.
 
Kol kas iš ministerijos pusės nėra aišku, kodėl daroma pertvarka. Nes ji turi nešti naudą - ekonominę arba socialinę. Šioje srityje nauda, manau, turi būti socialinė. Jeigu sakoma, kad sutaupysime penkių buhalterių ir trijų direktorių sąskaita, tai - ne reforma. Tai - ėjimas į pražūtį. Turi būti socialinis pliusas – jeigu imamės reformos, skiriame finansavimą prevencijai, gydymui, švietimui, darbui, integracijai, užimtumui, nes centrai turi intensyviai dirbti su darbo birža, savivaldybėmis, seniūnijomis. Viskas turi būti daroma sinchroniškai. O kad atleis vieną direktorių ir penkias buhalteres – nuo to tikrai niekas nepasikeis.
 
- Kaip parlamentarų įpročius pakeitė alkoholio išginimas iš Seimo rūmų?
- Dabar viskas pas mus yra „kontrabanda“, nes kanceliarijos darbuotojams ir apskritai visiems yra draudžiama įsinešti alkoholį į Seimą. Bet, kaip žinote, Seimas organizuoja priėmimus, renginius, sulaukiame iš Briuselio daug atstovų. Ten yra priimtina, kad pietų metu pavaišinama taure vyno. Tai - privalomas dalykas. Tiek Seimo pirmininkas, tiek ir kiti valdybos nariai, matyt, iš „tašės“ traukia ir deda ant stalo. Aišku, aš šaržuoju. Bet šis draudimas yra paranormalus. Kada mano kolegos ir bičiuliai, rinkėjai klausia, kaip dabar bus su alkoholiu, pajuokauju: kol nebuvo valstiečių Seime, tol alkoholio nevartojau. Dabar kai atėjo valstiečiai, iš principo reikia vartoti, nes visada skaniausia tai, kas yra draudžiama.


Dosjė
2000–2005 m. Vilniaus universitetas, Teisės fakultetas, teisės magistras.
2009 m. Europos parlamento narių Rolando Pakso ir Juozo Imbraso patarėjas.
2007–2008 m. Vilniaus miesto mero J. Imbraso patarėjas.
2005–2007 m. Europos Sąjungos teisės specialistų komisija, Teismų sprendimų vykdymo darbo grupės narys.
2005–2007 m. Vilniaus apygardos teismas, pirmininko padėjėjas.
2004–2005 m. Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas, Civilinių bylų skyrius, specialistas, teisėjo padėjėjas.
2004 m. Vyriausioji rinkimų komisija, pirmininko patarėjas
2002–2005 m. UAB „Dervira“, juristas.
Politinė karjera. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys. 2012–2016 m. Seimo narys, Ekonomikos komiteto pirmininkas. 2008–2012 m. Seimo narys, Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris