Lie­tu­vos gim­dy­vėms – uni­ka­li tech­no­lo­gi­ja ka­mie­ni­nėms ląs­te­lėms iš­sau­go­ti

www.lsveikata.lt
2018-10-05
Pa­žan­gia tech­no­lo­gi­ja, lei­džian­čia iš­sau­go­ti nau­ja­gi­mio virkš­te­lės krau­jo ka­mie­ni­nes ląs­te­les ir pa­čios virkš­te­lės au­di­nį jau dau­giau kaip 20 me­tų, kas­met pa­si­nau­do­ja tūks­tan­čiai šei­mų pa­sau­ly­je. Lie­tu­vo­je kol kas šio­mis pa­slau­go­mis pa­si­nau­do­ja 1–2 proc. gim­dy­vių. Sa­vo ruož­tu pa­žan­gio­se ša­ly­se tai yra įpras­ta pro­ce­dū­ra, ku­ria nau­do­ja­si apie 20 proc. šei­mų. Di­džiau­sio Eu­ro­po­je švei­ca­rų ka­mie­ni­nių ląs­te­lių ban­ko „CryoSave“ at­sto­vams ga­vus au­di­nių ban­ko li­cen­ci­ją or­ga­ni­zuo­ti ne tik virkš­te­lės krau­jo, bet ir jos au­di­nio pa­ė­mi­mą, ti­ki­ma­si, kad šio­mis pa­slau­go­mis, dar va­di­na­mo­mis šei­mos bio­lo­gi­niu svei­ka­tos drau­di­mu, pa­si­nau­dos vis dau­giau mū­sų ša­lies gim­dy­vių.
Lie­tu­vos gim­dy­vėms – uni­ka­li tech­no­lo­gi­ja ka­mie­ni­nėms ląs­te­lėms iš­sau­go­ti

Li­cen­ci­jai gau­ti – ket­ve­ri me­tai
Švei­ca­ri­jos au­di­nių ban­kui „CryoSave“ at­sto­vau­jan­čios UAB „Pla­cen­ta“ stei­gė­jas bei va­do­vas Ai­nis Zo­ru­ba tei­gia, kad, no­rint gau­ti li­cen­ci­ją ka­mie­ni­nių ląs­te­lių ir virkš­te­lės au­di­nio iš­sau­go­ji­mo veik­lai, ten­ka dirb­ti ne vie­ne­rius me­tus.

„Lie­tu­vos įsta­ty­mai la­bai griež­tai trak­tuo­ja Eu­ro­pos Są­jun­gos di­rek­ty­vą, reg­la­men­tuo­jan­čią ląs­te­lių iš­sau­go­ji­mo veik­lą ES. Prie­šin­gai nei dau­ge­ly­je ES ša­lių, no­rint teik­ti to­kias pa­slau­gas Lie­tu­vos šei­moms, pa­gal svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro įsa­ky­mo rei­ka­la­vi­mus, au­di­nių ban­kas tu­ri bū­ti įkur­tas Lie­tu­vo­je, – ko­men­tuo­ja A.Zo­ru­ba. – Kol kas esa­me vie­nin­te­liai, tu­rin­tys li­cen­ci­ją ne tik virkš­te­lės krau­jo, bet ir pa­čios virkš­te­lės au­di­nio sau­go­ji­mui ir ga­lin­tys pa­gal mū­sų ša­lies įsta­ty­mus teik­ti to­kias pa­slau­gas Lie­tu­vo­je. Šiuo me­tu in­ten­sy­viai ben­dra­dar­biau­ja­me su įvai­rio­mis ša­lies li­go­ni­nė­mis, tei­kian­čio­mis gim­dy­mo pa­slau­gas dėl po gim­dy­vi­nių au­di­nių su­rin­ki­mo, ir ti­ki­mės, kad vi­sos li­go­ni­nės su­da­rys tei­si­nes są­ly­gas vi­soms pa­gei­dau­jan­čioms šei­moms gim­dy­mo me­tu iš­si­sau­go­ti sa­vo bio­lo­gi­nį tur­tą“. 


Al­ter­na­ty­va su­sir­gus sun­kio­mis li­go­mis
Pir­mo­ji virkš­te­lės krau­jo ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­ja pa­sau­ly­je at­lik­ta dar 1988 me­tais Pa­ry­žiu­je, tad rug­sė­jo 14 d. įvy­ku­sia­me pa­sau­li­nia­me Virkš­te­lės krau­jo kon­gre­se Ma­ja­my­je bu­vo iš­kil­min­gai pa­mi­nė­tas pir­mo­sios virkš­te­lės krau­jo ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­jos 30-me­tis, ku­ria­me da­ly­va­vo dau­giau kaip 330 pa­sau­lio gy­dy­to­jų-transp­lan­to­lo­gų, moks­li­nin­kų, iš­gy­dy­tų pa­cien­tų ir au­di­nių ban­kų at­sto­vų, tarp ku­rių bu­vo pa­kvies­tas ir UAB „Pla­cen­ta“ va­do­vas.

Kas­met pa­sau­ly­je yra at­lie­ka­ma apie 2 tūkst. to­kių transp­lan­ta­ci­jų. Pa­sak gy­dy­to­jos vai­kų he­ma­to­lo­gės Ig­nės Kai­rie­nės, tai – svar­bi gy­vy­bę gelbs­tin­ti pro­ce­dū­ra, pa­de­dan­ti ser­gan­tie­siems pik­ty­bi­nė­mis krau­jo, imu­ni­nės sis­te­mos li­go­mis, tam tik­ro­mis ge­ne­ti­nė­mis li­go­mis ar gy­dant so­li­di­nius na­vi­kus.

Tais at­ve­jais, kai pa­cien­tui bū­ti­na at­lik­ti ka­mie­ni­nių krau­jo ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­ją ne­sant ta­pa­taus gi­mi­nin­go do­no­ro, ten­ka ieš­ko­ti ne­gi­mi­nin­gų ta­pa­čių do­no­rų Lie­tu­vos ir pa­sau­lio re­gist­ruo­se, ta­čiau to­kios pa­ieš­kos daž­nai už­trun­ka, kar­tais ga­li­mas ne vi­siš­kas do­no­ro ta­pa­tu­mas. „Nau­do­jant virkš­te­lės ka­mie­ni­nes ląs­te­les leis­ti­nas di­des­nis ląs­te­li­nių struk­tū­rų ne­ta­pa­tu­mas, dėl to yra ma­žes­nė imu­no­lo­gi­nių re­ak­ci­jų nu­lem­tų kom­pli­ka­ci­jų ri­zi­ka, ta­čiau bū­na di­des­nė transp­lan­ta­to at­me­ti­mo ri­zi­ka“, – ko­men­tuo­ja I.Kai­rie­nė.
Iš vi­so yra trys krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių ga­vi­mo bū­dai – kau­lų čiul­pų, pe­ri­fe­ri­nio krau­jo ir virkš­te­lės krau­jo. Kiek­vie­nas iš jų tu­ri pri­va­lu­mų ir trū­ku­mų, to­dėl ku­rį ka­mie­ni­nių ląs­te­lių šal­ti­nį pa­si­rink­ti, kiek­vie­nu at­ve­ju spren­džia­ma in­di­vi­du­a­liai.
„Il­ga­lai­kiai virkš­te­lės ka­mie­ni­nių krau­jo ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­jos re­zul­ta­tai pri­lygs­ta re­zul­ta­tams transp­lan­ta­ci­jai nau­do­jant kau­lų čiul­pų ar pe­ri­fe­ri­nio krau­jo ka­mie­ni­nes ląs­te­les, to­dėl lai­ko­ma grei­čiau­siai pri­ei­na­ma, sau­gia bei pa­ti­ki­ma al­ter­na­ty­va ki­tiems dviem ka­mie­ni­nių ląs­te­lių šal­ti­niams.

Nau­do­jant virkš­te­lės krau­jo ka­mie­ni­nes ląs­te­les, pri­va­lu­mas yra tas, kad su­trum­pė­ja lai­kas iki transp­lan­ta­ci­jos, taip pat ma­žes­nė ri­zi­ka, kad re­ci­pien­tui bus per­duo­ta in­fek­ci­ja su do­no­ri­nė­mis ląs­te­lė­mis“, – tei­gia vai­kų he­ma­to­lo­gė.
 
Pa­slau­ga at­pi­go veik tris kar­tus
Pa­sak A.Zo­ru­bos, nors ka­mie­ni­nių ląs­te­lių sau­go­ji­mo pa­slau­ga Lie­tu­vo­je yra tei­kia­ma jau de­šimt­me­tį, ši prak­ti­ka vis dar yra pa­kan­ka­mai re­ta: „Dėl ne­ži­no­ji­mo ar klai­din­go ma­ny­mo, kad to­kia pa­slau­ga la­bai bran­gi, mū­sų ša­ly­je šia pa­slau­ga kol kas pa­si­nau­do­ja tik 1–2 proc. gim­dy­vių. Tuo tar­pu to­kio­se vals­ty­bė­se kaip JAV, Iz­ra­e­lis, Kip­ras skvar­ba sie­kia ar­ti 20 proc., t. y. ja pa­si­nau­do­ja kas penk­ta šei­ma.“


Jo tei­gi­mu, ne tik griež­ti ka­mie­ni­nių ląs­te­lių sau­go­ji­mo veik­lą reg­la­men­tuo­jan­tys LR įsta­ty­mai, bet ir šio­je rin­ko­je il­gus me­tus iš­si­lai­kęs mo­no­po­lis tu­rė­jo įta­kos tam, kad pa­slau­ga ga­lė­jo pa­si­nau­do­ti tik la­bai ma­ža da­lis šei­mų. „Tol, kol Lie­tu­vo­je vei­kė vie­nin­te­lis mo­no­po­li­nis ka­mie­ni­nių ląs­te­lių ban­kas, vi­sa pa­slau­gos kai­na sie­kė iki 6 tūkst. eur. Bet kai į rin­ką at­ėjo, kaip be­bū­tų keis­ta, žy­miai pi­ges­ni švei­ca­rų ir ki­ti ban­kai ir dėl to at­si­ra­do kon­ku­ren­ci­ja ir pa­slau­ga at­pi­go be­veik tris kar­tus“, – ko­men­tuo­ja A.Zo­ru­ba.
Šei­mos, ku­rios no­ri iš­sa­miau su­ži­no­ti apie ga­li­my­bes iš­sau­go­ti nau­ja­gi­mio ka­mie­ni­nes ląs­te­les, ga­li tie­sio­giai kreip­tis į „CryoSave“ ar „Pla­cen­ta“ au­di­nių ban­kus. „Tei­kia­me in­di­vi­du­a­lias kon­sul­ta­ci­jas, per ku­rias iš­sa­miai pa­aiš­ki­na­me apie ląs­te­lių iš­sau­go­ji­mo pa­slau­gas ir pro­ce­sus“, – tei­gia ląs­te­lių ban­ko va­do­vas.

At­si­žvel­giant į tai, kad prog­no­zuo­ja­mas gim­dy­mo ter­mi­nas ne vi­sa­da ati­tin­ka tik­rą­ją gim­dy­mo da­tą, re­ko­men­duo­ja­ma spren­di­mą dėl pa­slau­gos pri­im­ti su­lau­kus 36–37 nėš­tu­mo sa­vai­tės ir ne­lauk­ti pas­ku­ti­nės die­nos, kai pa­si­nau­do­ti kar­tą vai­ko gy­ve­ni­me pa­si­tai­kan­čia ga­li­my­be daž­nai bū­na per vė­lu.

 Verta žinoti:

UAB „Pla­cen­ta“ yra įsi­kū­ru­si San­ta­riš­kė­se, „Jung­ti­nia­me Ino­va­ty­vios me­di­ci­nos cen­tre“, ku­ri taip pat tei­kia ge­ne­ti­kos pa­slau­gas at­sto­vau­da­ma Švei­ca­ri­jos ge­ne­ti­nių ty­ri­mų ben­dro­vei „Ge­no­ma Swiss Bio­tech­no­lo­gy“, tei­kian­čiai pa­ti­ki­mus ir sku­bius nėš­tu­mo ge­ne­ti­nius ty­ri­mus (NIPT),  vi­so ge­no­mo ty­ri­mus bei krū­ties ir kiau­ši­džių vė­žio ri­zi­kos ar kil­mės  BRCA ge­ne­ti­nius ty­ri­mus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris