Tėvų pareiga karantino metu – dar atsakingiau rūpintis atžalomis

www.lsveikata.lt
2020-03-19
Pasaulyje siaučiantis virusas neaplenkė ir Lietuvos. Šalyje priimti sprendimai 14 dienų laikytis karantino režimo, kurio metu dauguma tėvų dirba nuotoliniu būdu namuose, kartu su vaikais, atitrūkusiais nuo ugdymo proceso, išryškina naujas problemas. Suaugusieji priversti laikytis griežtų karantino metu nustatytų reikalavimų. Kaip į juos reaguoja vaikai? Kaip tėvams užtikrinti vaikų drausmę ir jų sveikatos apsaugą šiuo įtemptu metu, kai vien buvimu namuose nepavyksta apsiriboti? Vaiko teisių apsaugos sistemoje dirbantys mobiliosios komandos specialistai pateikia keletą patarimų.
Tėvų pareiga karantino metu – dar atsakingiau rūpintis atžalomis
Pasak specialistės, šiuo metu itin svarbu pasirūpinti vaikų kasdieniais higienos įpročiais ir mokyti mažuosius deramo elgesio viešumoje.

„Dauguma tėvų supranta, kad dėl vaikų saugumo ir sveikatos priežiūros rūpestis atitenka jiems patiems. Tik nuo jų sąmoningumo, namuose ir lauke nustatytos drausmės ir taisyklių, nuoširdžių pokalbių ir susitarimų šeimoje priklausys, ar pavyks sudaryti tinkamas sąlygas karantino metu išvengti tiek pačių atžalų sveikatos problemų, tiek užkirsti kelią jų plitimui visuomenėje“, –  akcentuoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos socialinė darbuotoja Valda Tamaševičiūtė.

Pasak specialistės, šiuo metu itin svarbu pasirūpinti vaikų kasdieniais higienos įpročiais ir mokyti mažuosius deramo elgesio viešumoje.

„Reikėtų akcentuoti vaikams, kad dabar ypatingai svarbu kuo dažniau ir kruopščiau plauti rankas su muilu – grįžus iš lauko, prieš valgį, paglosčius gyvūną, prisilietus prie įvairių paviršių laiptinėse, kiemuose, parkuose. Jeigu su vaikais išsiruošiama praleisti laiko gamtoje ir nėra galimybių rankų nusiplauti su vandeniu ir muilu, itin pravartu kišenėje nešiotis dezinfekcinio skysčio priemonę. Tik derėtų rinktis tokią, kuri nesudirgintų jautrios vaiko odos. Kai kuriais atvejais gelbsti ir vienkartinės pirštinės, kurias po panaudojimo būtina išmesti“, – teigia V. Tamaševičiūtė.
 
Deramas vaikų elgesys viešumoje – tėvų skiepijamos taisyklės ir rodomas pavyzdys
Specialistei antrina ir kolegė, Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus socialinė darbuotoja Aurita Vasiliauskienė, kuri akcentuoja apie būtinybę mokyti vaikus tinkamo čiaudėjimo, kosėjimo ir nosies šnypštimo etiketo, deramo elgesio viešumoje bei bendravimo su kitais asmenimis, taisyklių.
„Nekalbant apie tai, jog būtina užtikrinti sąlygas, kad vaikai turėtų kuo mažiau galimybių liestis prie įvairių paviršių ir lauko žaidimų aikštelių įrenginių, ant kurių virusas gali išlikti gyvybingas iki kelių parų, svarbu jiems paaiškinti, kad bendraujant su kitais asmenimis, net ir kiemo draugais, reikėtų stengtis išlaikyti saugų atstumą, nesiliesti rankomis, neapsikabinti ir pan. Jeigu tėvai tokių pačių taisyklių laikysis patys, vaikai turės akivaizdų pavyzdį, kuriuo sekti bus kur kas lengviau,“ – pabrėžia A.Vasiliauskienė.

Anot jos, tėvai turėtų paaiškinti mažiesiems, jog net ir čiaudint ar kosint būtina prisidengti burną alkūnės linkiu. O šnypščiant nosį – naudotis vienkartine servetėle, kurią būtina tuoj pat išmesti.
Mobiliosios komandos specialisčių teigimu, šiuo laikotarpiu reikėtų stengtis kuo daugiau laiko praleisti namuose, bet nepavykstant išvengti išėjimų į lauką, vertėtų apgalvotai pasirinkti pasivaikščiojimams ir žaidimams tas vietas, kuriose tikėtina sutikti tik pavienius žmones.

 
Karantino laikotarpis: įdomūs užsiėmimai su šeima ir tvarkos palaikymas namuose
V. Tamaševičiūtė primena, jog siaučiant virusams svarbu laikytis ne tik asmeninės higienos įpročių, bet ir pasirūpinti tvarka bei švara namuose.
„Jeigu visa šeima nutaria praleisti laiko gryname ore, tuo metu, kol namai tušti, rekomenduojama juos gerai išvėdinti palikus pravirus langus. Patalpas reikėtų reguliariai vėdinti ir būnant namuose. Taip pat reikėtų rūpintis ir namų švara, tvarkos palaikymu. Tėvai taip pat turėtų akcentuoti vaikams, kokia svarbi jų pagalba buityje bei mokyti mažuosius susidėti daiktus, susitvarkyti žaislus ir drabužius, pasirūpinti augintiniais, bent minimaliai įsitraukti į maisto gamino procesą. Vaikai turėtų suprasti, kad kasdieniai buities darbai netaps našta, jeigu visi šeimos nariai gebės pasiskirstyti funkcijomis, o rutininius veiksmus pavers smagiais ritualais“, – sako mobiliosios komandos socialinė darbuotoja.

Pasak A.Vasiliausienės, šiuo metu visų šeimos narių namuose leidžiamas laikas gali tapti puikia galimybe skirti daugiau laiko bendravimui, tarpusavio pažinimui, tradicijų kūrimui, asmeninių gebėjimų lavinimui ir kūrybiškumo ugdymui.
Specialistės teigimu, tėvai, net ir šiuo įtemptu laiku, turėtų bent kelias valandas per dieną atitrūkti nuo kasdienių darbų bei rūpesčių ir skirti savo atžaloms nuoširdaus dėmesio.
„Nesvarbu, kokia veikla užsiimtumėte – ar kartu skaitytumėte knygą, ar keptumėte pyragą, ar tiesiog šnekučiuotumėtės – svarbu, kad laikas, kurį šiuo metu galite leisti drauge, būtų vertingas ir puoselėjantis šeimos gerovę“, – teigia A.Vasiliauskienė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica