Švęskite penkiasdešimtmetį!

Roma Macijauskaitė
2021-02-26
Mes linkę gyventi pagal planą: baigti mokyklą, stoti į aukštąją, sukurti šeimą, įgyti profesiją... Viskas tarsi suplanuota. Tačiau, panašu, ties penkiasdešimt metų planai baigiasi. „O iš tikrųjų jie tik prasideda, kai gali pradėti gyventi sau ir pagal save“, – pastebi psichologinės paramos studijos „Dermė“ direktorė ir steigėja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.
Švęskite penkiasdešimtmetį!
Sulaukus penkiasdešimtmečio gyventi produktyviai galima dar mažiausiai 20-30 metų. Tai - daug, tai - trečdalis gyvenimo kelio, kurį galima gyventi taip, kaip nori, kaip įsivaizduoji, su įkvėpimu.

- Atlikę tyrimą amerikiečių mokslininkai padarė išvadą, kad penkiasdešimtmetis yra laimingiausio žmogaus gyvenimo pradžia. Ar sutinkate su tokiu teiginiu?
- Neturiu statistikos, kaip didėja laimės koeficientas, bet esu skaičiusi, kad vyresnio amžiaus žmonės iš tikrųjų subjektyviai jaučiasi laimingesni nei jaunuoliai. Nes jaunas žmogus ieško savęs, savo kelio, prasmės, turi daug iššūkių kurdamas santykius, karjerą, taigi, patiria daug nerimo, įtampos, streso, jam stinga žinių. O penkiasdešimties sulaukęs žmogus jau yra nuėjęs nemažą kelią, turi patirties ir vis dar tebeturi daug jėgų sukurti ar net pradėti ką nors naujo. Ir, ko gero, jo nebevargina kausimai, kaip kurti santykius, susirasti sau tinkamą partnerį, kokią profesiją pasirinkti. Vadinasi, lieka daug laiko ir energijos, kurią gali skirti sau, pomėgiams, pašaukimui realizuoti. Sveikata dar dažniausiai būna gera.

 
- Kaip manote, vyrams ar moterims šis laikotarpis sunkesnis, kurie patiria daugiau streso, nerimo?
- Manau, kad moterys patiria daugiau išbandymų, kadangi menopauzė sukelia hormoninius pokyčius ir moters organizme kaip ir paauglystėje vyksta hormoninės audros. Tai gali pasireikšti tokiais simptomais kaip dirglumas, depresija, pyktis, nepasitenkinimas. Be to, tame amžiuje tėvų namus palieka vaikai, kurie moters gyvenime buvo svarbūs. Moteris tarsi netenka dalies gyvenimo prasmės, nebėra kuo rūpintis. Atrodytų, reikia nukreipti dėmesį į sutuoktinį, bet juo rūpintis taip pat nebesinori, tad dažnai moterys iš tikrųjų patiria tam tikrą krizę, virsmą. Kai kurios tai išgyvena sunkiai, kreipiasi pagalbos ir į specialistus.
Kadangi tuo laiku mažėja ir moteriško hormono estrogeno ir už prieraišumą atsakingo oksitocino, moteris tokiame amžiuje mažiau orientuojasi į santykius, jų išlaikymą, ir gali būti, kad yra linkusi net nutraukti juos – tiek draugystės, tiek partnerystės. Čia yra paradoksas – juk įsivaizduojame, kad tokiame amžiuje vyrai linkę palikti brandžią sutuoktinę vardan jaunos, tačiau statistika tokia, kad tokiame amžiuje daugiau moterys inicijuoja santuokos nutraukimą, ne vyrai.
 
Ne paslaptis, kad neretas penkiasdešimtmetis netenka darbo. Kaip tai paveikia savijautą?
Tai svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Nes profesinis įsitraukimas, karjera yra svarbiausias ir stipriausias veiksnys, palaikantis tokio amžiaus žmogaus psichologinę ir fizinę sveikatą. Nes jis nori save realizuoti, jaustis svarbus, pajėgus, aišku, ir finansiškai saugus. Ir jei tokiame amžiuje netenkama darbo, tai paveikia savivertę. Yra tyrimai, rodantys, kad netekus darbo ima silpti net kognityvinės funkcijos: blogėja atmintis, gebėjimas susitelkti. O jei dirba, užsiima įdomia, svarbia sau ir naudinga visuomenei veikla, žmogus gali išlikti produktyvus. Čia yra ir didžiulė socialinė problema, kai darbo rinkoje nurašomi penkiasdešimtmečiai, turintys daug patirties – gyvenimiškos ir profesinės.  
 
- Kaip neprarasti savivertės? Ką būtų galima pakeisti savo kasdienybėje? Ko imtis?
Svarbu, kad pasijutęs nereikalingu, žmogus neatgultų ant sofos. Nes nuo jos gali ir nebepakilti. Tad jei šiuo metu nėra darbo, reikia pasirūpinti bent fizine gerove – daugiau judėti, pasimokyti, pavyzdžiui, kovos menų. Ir kartu ieškoti socialinių ryšių, galbūt kurti naujus. Tai yra bendrauti su žmonėmis, su kuriais sieja tie patys interesai: kelionės, žvejyba, medžioklė, šokiai. Daugumai šių dalykų nereikia didelių išlaidų. Tiesiog būkite smalsūs ir gyvybingi. O gyventi produktyviai galima dar mažiausiai dvidešimt trisdešimt metų. Tai - daug, tai - trečdalis gyvenimo kelio, kurį galima gyventi taip, kaip nori, kaip įsivaizduoji, su įkvėpimu.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

  Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

  Penktadienį, balandžio 16 d. iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kviečia visus dalyvauti
  Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

  Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

  Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojas gastroenterologas Arūnas Kančauskas 55-erių metų pacientui atliko rektovezikalinės fis...

  Budinti vaistinė


  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Šalies gydytojai ekspertai ragina valdžios atstovus atkreipti dėmesį į vitaminą D, kaip Covid-19 infekcijos pasekmes &scaro...
  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Švelnėjant karantino sąlygoms, gyventojai pamažu grįžta į įprastas darbovietes. Siekiant saugiai dirbti – neužsikrėst...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Indija: tikėjimas dievu nugalės viruso baimę

  Dar vasarį indų mokslininkai svarstė, jog sparčiai mažėjantį naujų užsikrėtimų COVID-19 skaičių iš dalies gali lemti ypatingas indų imunitetas infekcinėms ligoms. Tačiau dabar vėl mušami naujus susirgimų rekordai: per kelias savaites COVID-19 atvejų skaičiumi Indija pralenkė ir kurį laiką vienu didžiausių pandemijos žid...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Tik suaugusiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tik suaugusiems
  Kokia nauda iš burbulo?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokia nauda iš burbulo?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica