Niežų pavojus, arba parėjai namo - nusiplauk rankas

Gintarė Kaminskienė
2014-10-03
Mačiau pranešimų, kad Jonavoje užregistruojama vis daugiau niežų atvejų. Kadangi gyvenu šiame krašte, norėčiau sužinoti, kas sukelia šią ligą ir kaip nuo jos būtų galima apsisaugoti?
Marcelė, 55 m.
Niežų pavojus, arba parėjai namo - nusiplauk rankas
Pasak dermatovenerologų, visi turėtų išsiugdyti įprotį – įėjai į namus – nusiplauk rankas. Tai viena pirmųjų apsaugos nuo niežų priemonių. Niežinėms erkėms reikalinga žmogaus kūno skleidžiama šiluma, oda, ant daiktų jos ilgai neišbūna.

Niežai – užkrečiama parazitinė odos liga, pasireiškianti itin stipriu niežėjimu. Simptomai: odos bėrimas, išbertos plaštakos, riešai, tarpupirščiai, apie bambą, lytinius organus, matomi erkių takai. Užsikrėtus niežais ligos požymiai atsiranda po vienos ar dviejų savaičių, kartais dar vėliau. Oda būna išberta poriniais mazgeliais ir pūslelėmis, o nukasius atsiranda kraujingų šašelių. Bėrimų gali būti daug arba mažai, o tiems, kurie dažnai maudosi, bėrimų beveik nematyti.
Užsikrėtusiuosius labiausiai vargina odos niežėjimas. Jis intensyviausiai pasireiškia vakare atsigulus į lovą ir sušilus. Niežėjimą erkės sukelia grauždamos urvelius odoje. Panašiais negalavimais gali skųstis artimieji, draugai ar kiti artimai kontaktavę žmonės.

Susirgus niežais būtina ieškoti infekcijos šaltinio. Patikrinti šeimos narius ir su jais bendraujančius asmenis. Visiems, turėjusiems kontaktą su apsikrėtusiuoju, skiriamas profilaktinis gydymas. Norint išvengti pakartotino užsikrėtimo, būtina dezinfekuoti drabužius, patalynę, avalynę, pirštines, asmeninius daiktus, žaislus, baldus, ypač minkštus. Drabužiai virinami arba liginami iš vidinės pusės karštu lygintuvu. Jei negalima nei virinti, nei lyginti lygintuvu, juos dvi savaites reikia laikyti šaltoje negyvenamoje patalpoje.

 
Atsako specialistė
Klaipėdos Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:

- Priežastis vienintelė – kontaktas su ligos sukėlėju – niežine erke. Jos plika akimi nematomos, aptinkamos ant sergančių žmonių, daiktų ir visoje mūsų aplinkoje. Užsikrėtimas niežais nepriklauso nuo mūsų imuninės sistemos, nuo kitų ligų ar vaistų. Tiesiog pasisekė arba ne. Užsikrėsti rizika padidėja tiems, kurie daug bendrauja su kitais žmonėmis, keliauja, vaikšto į susibūrimų vietas. Užsikrečiama dažniausiai per rankas. Pavyzdžiui, sveikinantis. Labai dažnai galima užsikrėsti per durų rankenas, parduotuvėje esančius krepšelius ar vežimėlius, mokyklose, darželiuose per žaislus, namų apyvokos daiktus. Niežinės erkės niežus sukelia tik žmonėms.
Visi turėtų išsiugdyti įprotį – įėjai į namus – nusiplauk rankas. Tai viena pirmųjų apsaugos priemonių. Niežinėms erkėms reikalinga žmogaus kūno skleidžiama šiluma, oda, ant daiktų jos ilgai neišbūna. Todėl nusiplovus rankas, vanduo ir muilas gali erkes užmušti. Atrodytų priemonė paprasta, bet veiksminga. Sirgti niežais tikrai nėra malonu.
Rekomenduočiau nesigydyti patiems. Ne kiekvienas odos niežėjimas yra niežai. Nei vaistininkė nei kaimynė negali diagnozuoti šios ligos. Matome daug pavyzdžių, kai žmonės gydosi patys. Vaistai nuo niežų nereceptiniai, todėl žmonės nusiperka ir tepasi ne pagal instrukciją. Tuomet atsiranda daug daugiau įvairiausių komplikacijų ir kitų problemų.
Gydymas yra paprastas – yra vaistai nuo niežų, jie skiriami gydytojo ir paaiškinama, kaip reikia juos vartoti. Jei viskas daroma teisingai, dezinfekuojami drabužiai, patalynė ir aplinka, komplikacijų nebūna. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

      Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

      Savaitgalį socialinę erdvę sudrebino žinia, kad buvusiam JAV prezidentui Joe Bidenui diagnozuotas prostatos vėžys, kuris iš...
      Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

      Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

      „Nors prevencinės programos veikia jau daugiau nei 20 metų, didžioji dalis vėžio atvejų vis dar diagnozuojami vėlyvų stadijų...

      Budinti vaistinė


      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

      razinka


      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Naujausias priešnuodis – žmogaus kraujyje

      „Pagalvojau: jei kas nors pasaulyje sukūrė gyvačių nuodus neutralizuojančius antikūnus, tai bus jis. Taigi, susisiekiau su Timu. Paskambinęs pasakiau: galbūt bus nepatogu, bet norėčiau gauti šiek tiek jūsų kraujo“, – pasakojo biotechnologijų bendrovės „Centivax“ vadovas daktaras Džeikobas Glanvili...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Turite tai žinoti
      Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

      Naujas numeris