Mūsų „profesorius“ į mokyklą eis nuo šešerių

Greta Vanagienė
2020-07-27
„Mūsų vaikas - tikras Čekuolis“, - mamų grupelėje girdisi liaupsės apie atžalas. „Jei jau toks protingas, gal ir į mokyklą reikėtų vesti anksčiau?“ – kyla šeimoje diskusija. Specialistai sako, jog nereikėtų bėgti priekyje traukinio – viskam savas laikas. Jei vaikas išmoko anksčiau skaityti, dar nereiškia, jog yra visa galva pranašesnis už bendraamžius. Į mokslus metais anksčiau išleisto vaiko laukia emocinis išbandymas.
Mūsų „profesorius“ į mokyklą eis nuo šešerių
Tėvai neturėtų akcentuoti akademinių dalykų ir vertinti vaiko žinių. Vaiko brandą parodo susiformavę emociniai-socialiniai įgūdžiai, savarankiškumas.

Svarbiausia emocinė branda
Psichologinės pedagoginės tarnybos vaikų psichologė Ieva Matulionienė atkreipia dėmesį, jog tai, kad vaikas jau puikiai skaito ir rašo, dar ne viskas. Tėvai neturėtų akcentuoti akademinių dalykų ir vertinti žinių. Vaiko brandą parodo susiformavę emociniai-socialiniai įgūdžiai, savarankiškumas.

 

„Svarbu, kad susidūręs su nesėkme, užuot puolęs verkti vaikas mokėtų valdyti emocijas, nusiraminti ir toliau tęsti darbą. Tyrimai rodo, jog geriausiai šie įgūdžiai susiformuoja apie septintuosius metus, kai vaikui tampa nebeįdomi žaidybinė veikla, savo iniciatyva jis imasi mokytis“, - apie ženklus, kada laikas pereiti į akademinę sritį, kalba I.Matulionienė. - Vertindami vaiko pasiruošimą kreipiame dėmesį ne į jo skaitymą ir rašymą, bet stebime, kaip vaikas priima užduotį, kaip ją atlieka, ar yra susikaupęs. Taip pat svarbu, kad jis išlaikytų dėmesį, atidžiai dirbtų, galėtų išsėdėti visą pamokos laiką.“

 
Ne mažiau svarbūs ir bendravimo įgūdžiai - tai, kaip priima pagalbą nesėkmės atveju.
„Per trylika mokykloje darbo praktikos metų mačiau daugybę pavyzdžių, kai vaikai ėmė lankyti mokyklą nuo šešerių, tačiau tokie tėvų sprendimai dažniausiai nepasiteisino. Pamenu atvejį, kai viena mergaitė akademiškai buvo labai stipri, turėjo platų žodyną, gerus kalbinius gebėjimus, bet fiziškai maža, emociškai nebrandi, sunkiau atsiskirdavo nuo tėvų. Pirmoje klasėje ji tiesiog rėkdama paleisdavo tėvus, visą dieną klausinėdavo, ar tėveliai jos nepalieka visam laikui. Kentėdama emociškai ėmė ir sunkiau dirbti, susikaupti, nesuprasdavo užduočių, tapo lėtesnis mokymosi tempas. Be to, išgyveno, kad yra mažiausia tarp bendraamžių. Vaikas emociškai tiesiog griuvo“, - pasakoja psichologė.
 
Atsilieps po kelerių metų
Nors šešiametis interesais iš pažiūros prilygsta vyresniems vaikams, I.Matulionienės teigimu, tai, deja, tėra tik tėvų interpretacijos. Jaunesnio vaiko interesai yra kitokie nei jau pilnai subrendusio mokyklai.
„Skiriantis vaikų žaidimams tarp jų kyla interesų neatitikimas, suprastėja ir tarpusavio santykiai, jaunesniam vaikui susirasti draugų tampa sudėtingiau“, - pastebi pašnekovė.
Maža to, vaikams daugiau laiko prireikia ir susiorientuoti mokyklos aplinkoje. Jei septynmečiui, kad šis įsimintų kabineto duris, pakanka jas parodyti kelis kartus, jaunesnius paprastai reikalinga visur vedžioti.
 
Be abejo, išimčių yra. Net ir šešerių metų vaikai gali nuo pat pirmos dienos puikiai pritapti akademinėje aplinkoje, ir tikėtina, kad vaikas nesusidurs su sunkumais. Anot psichologės, sunkumai dažniausiai pasireiškia vėliau – antroje trečioje klasėje.
„Tėveliams, kurie ateina vertinti vaiko raidos, visada sakau, kad atžalą į mokyklą išleisdami anksčiau rizikuojate, bet nerizikuojate išleisdami laiku“, - sako specialistė.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Mėnesį laiko trunkantis sausas kosulys, pradėjęs kristi svoris, padidėjęs nuovargis dirbant ir gyvenant tuo pačiu ritmu gali būti ...
  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica