Metas šunyčiui! O ar metas?

Aneta Vaitkienė
2021-10-29
Vaikai prašo šuniuko, o ir patys jaučiamės tam pribrendę. Bet visuose skelbimuose jie kažkokie jau smarkiai paūgėję. Taip tikriausiai ne be priežasties? Kokio jauniausio amžiaus šuniuką geriausia įsigyti?
Aurimas, 39 m.
Metas šunyčiui! O ar metas?
Milano universiteto Veterinarinės medicinos fakulteto tyrimas, lyginant skirtingo amžiaus atjunkytų šuniukų elgesį, parodė, kad per anksti nuo šeimų atskirti gyvūnai gali turėti nemažai elgesio problemų.

Nustatytas standartinis amžius

Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacijos narė, veterinarijos gydytoja Viktorija Mingailė, į tokį skaitytojo pasiteiravimą turi vienareikšmišką atsakymą. „Aš ir pati esu veisėja, auginu didžiuosius pudelius, – pasakoja ji. – Mes stengiamės iš mamos šunytį paimti ne jaunesnį kaip dviejų mėnesių. Ir jaunesnių atiduoti nepatariam niekam.“ 

 
Jaunesni šuniukai, pasak jos, dar nėra pasiruošę iškeliauti į naujus namus. Jie neturi visų socialinių įgūdžių, kurių juos turėtų išmokyti mamytė.
Tą patį skelbia ir LKD Šunų veisimo nuostatų 4.3.9 punktas: „Veisėjas gali realizuoti ne anksčiau kaip 2 mėnesių amžiaus, paženklintus, sveikus, geros kondicijos, dehelmintizuotus ir be ektoparazitų šuniukus“. „Nuo dviejų mėnesių amžiaus jie jau tikrai būna dideli šunys, o mamos pieno didesnių veislių šunyčiai nebegeria maždaug nuo mėnesio amžiaus, – sako V.Mingailė. – Smulkesnių veislių šuniukus iš tiesų geriau palaikyti net šiek tiek daugiau, ir iki trijų mėnesių, nes jie gali ilgiau žįsti mamą. Kalės ilgiau jais rūpinasi, ilgiau jų pageidauja“. 
 
Kada metas šuniuką atskirti nuo mamos, V.Mingailės teigimu, galima nustatyti ne tik atskaičiavus dienas nuo jo gimimo. Tą parodo kalės elgesys: ji nustoja šuniukus maitinti, o kai šie bando žįsti, stumia juos nuo savęs. Po to dar verta palaukti dvi ar tris savaites – kaip tik tuo metu šuniukas įgyja reikiamus socialinius įgūdžius, išmoksta būti šunimi. 
 
Įsigyti anksčiau gali turėti problemų
Milano universiteto Veterinarinės medicinos fakulteto tyrimas, lyginant skirtingo amžiaus atjunkytų šuniukų elgesį, parodė, kad per anksti nuo šeimų atskirti gyvūnai gali turėti nemažai elgesio problemų. Tai ir kaukimas, ir lojimas, ir maisto ar žaislų savinimasis, galimai destruktyvus elgesys, dėmesio sekimas, kai kuriais atvejais – agresija ir nemokėjimas kontroliuoti kandimo stiprumo. Pastebėta, kad šios ir kitos problemos būdingos šunims, kurie nuo motinos buvo atskirti jaunesni nei 60 dienų amžiaus. 
 
„Kaip ir žmonių, taip ir šunų pasauly sutvarkyta taip, jog kuo ilgiau vaikas žinda, tuo jam geriau, – teigia V.Mingailė. – Pieno sudėtis su laiku keičiasi, tiksliai atitikdama reikiamo amžiaus šuniuko poreikius.“ Tačiau atvejų pasitaiko visokių: būna, kad ir mama nepriima jauniklių, ir žūsta. Tokiu atveju juos tenka maitinti mišinukais, ir tai nėra kritiška – tinkamai maitinami ir mokomi, jie tampa tokiais pat gerais, narsiais ir ištikimais augintiniais. „Man yra tekę išmaitinti šunyčių nuo poros dienų amžiaus, – pasakoja veterinarijos gydytoja, – ir tai tikrai daug pasišventimo reikalaujantis darbas. Tačiau šuniukai išaugo ir tapo nuostabiais, sveikais šunimis.“
 
O jei visgi atiteko žinduklis?
„Na, jei atsitiko taip, kad į jūsų rankas pateko dar pernelyg mažas, neatjunkytas šuniukas, – sako V.Mingailė, – pirmasis mano patarimas bus išeiti atostogų. Tai bus tikros motinystės atostogos, nes jums teks kuriam laikui tapti mama. Tiesa, neilgam.“ Neseniai gimusį žinduklį tenka maitinti kas dvi valandas, bet su amžiumi šiek tiek rečiau. Ir čia jau priklauso nuo šeimininko patirties: jei jis turi žinių ir įgūdžių, jei turi galimybę mėnesį padirbėti mama visu etatu, jam tikriausiai pavyks. 
 
„Kitu atveju, – perspėja ji, – geriausia būtų susirasti žindančią kalytę, kuri sutiktų priimti įvaikį, ir patikėti šį darbą jai.“ O nepatyrusiems šeimininkams visgi geriausia kreiptis šuniuko į patikimą veislyną, kuris aktyviai užsiima keturkojų socializacija ir ugdymu. Juk ankstyvoji socializacija gali vykti net iki 12 savaičių, ir šuniukui reikia jas nugyventi „teisingai“. O tai jau arba šeimininko atsakomybė, arba veisėjo.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris