Gydytojas apie bėgiojimo sezono pradžią: pirmiausia išmokite vaikščioti

www.lsveikata.lt
2018-04-23
Atėjus šiltajam metų laikui, daugelis žmonių tapo fiziškai aktyvesni. Tarp pagrindinių veiklų, kuriomis užsiimama dažniausiai, – bėgiojimas. Vis dėlto svarbu pabrėžti, kad, pradėjus sportuoti iškart dideliu tempu ir siekiant greitų rezultatų, galima prisidaryti problemų – pakenti klubų, kelių sąnariams.
Klaipėdos universitetinės ligoninės ortopedas-traumatologas Algimantas Čebatorius sako, kad dažnai sportuoti pradedama nepasiruošus, o nemalonūs pojūčiai ignoruojami. Ko imtis, norint išvengti skausmų ir traumų, ir ką daryti, jei būklė negerėja?
Gydytojas apie bėgiojimo sezono pradžią: pirmiausia išmokite vaikščioti
Yra daugybė priežasčių, kodėl bėgiojant gali užplūsti sąnarių skausmas. Vienos pagrindinių – anksčiau patirtos traumos, stuburo problemos, netinkama avalynė ir taip pat galimai pasirinkta netaisyklinga sporto technika ar krūvis.

Reikia įvertinti aplinkybes
Pasak ortopedo-traumatologo A.Čebatoriaus, yra daugybė priežasčių, kodėl bėgiojant gali užplūsti sąnarių skausmas. Vienos pagrindinių – anksčiau patirtos traumos, stuburo problemos, netinkama avalynė ir taip pat galimai pasirinkta netaisyklinga sporto technika ar krūvis. Anot gydytojo, prieš treniruotę svarbu paruošti kūną – padaryti trumpą apšilimą, o, pradėjus bėgti, reikia pasirinkti savo tempą, nepersistengti.
 

„Sportas naudingas žmonių sveikatai, tačiau reikėtų nepamiršti, kad bet kokiai aktyviai veiklai reikia pasiruošti – apšilti, nedaryti visko didžiausiu greičiu, stebėti save, įvertinti traumos riziką, – sako ortopedas-traumatologas Algimantas Čebatorius. – Bėgiojimas ir kitos sporto rūšys gali ir padėti, ir pridaryti problemų, todėl rekomenduojama prieš pradedant bėgioti pirmiausia išeiti dažniau pasivaikščioti ir priprasti prie tempo arba treniruotis su treneriais, kurie padėtų sportuoti ir savo patarimais užkirstų kelią traumos rizikai.“


Būdinga ne tik mėgėjams
Gydytojas pasakoja, kad netinkamai pasirinktas treniruotės tempas būdingas ne tik pradedantiesiems, bet ir užsiėmusiems šia veikla profesionaliai, ir pateikia istoriją. Į jį kreipėsi po ilgo laiko pabėgiojęs ir skausmus kelyje pajutęs pacientas. Kaip sako gydytojas, žmogus manė, kad kilometrus, kuriuos jis įveikdavo seniau, be problemų nubėgs ir dabar. Skausmų kamuojamam pacientui buvo atliktas magnetinis rezonansas, po kurio paaiškėjo, jog sužalotas meniskas, pažeista kelio sąnario kremzlė.
„Kai žmogus pasitempia, susimuša ar susižaloja sąnarį, svarbu kuriam laikui nutraukti treniruotes ir pažeistai vietai skirti daugiau dėmesio. Jei pastebima, kad sužalota vieta patinusi ar atsiranda nestabilumas, reikia nedelsiant kreiptis į gydytojus“, – sako ortopedas–traumatologas A.Čebatorius.
 
Pasak ortopedo-traumatologo, dabar diagnostikos priemonės tiek patobulėjusios, kad galima greitai įvertinti, kokios stadijos yra liga. Jei problemos pastebimos anksti, žmogui gali padėti fizioterapijos procedūros, priešuždegiminiai vaistai, tepalai, taip pat inovatyvios priemonės, pavyzdžiui, gydymas naudojant paties paciento riebalinį audinį. Svarbu išspręsti skausmo problemą, kad pažeidimas ar liga nekliudytų įprastam gyvenimo ritmui.
Kaip sako gydytojas, dėl aktyvaus gyvenimo tempo ir noro pasiekti greitų sporto rezultatų su kelio sąnarių problemomis gali susidurti vis daugiau žmonių, nepaisant jų amžiaus. Dėl šios priežasties svarbu žinoti ne tik tai, kaip galima spręsti problemas, bet ir kaip užkirsti joms kelią.

 
Skausmo negalima ignoruoti
„Bėgikai, kurie ignoruoja skausmus ir traumas, gali prisidaryti dar rimtesnių problemų, – sako A.Čebatorius. – Vis dėlto jeigu žmogus jaučia nemalonius pojūčius arba atlikus apžiūrą paaiškėja, kad būklė tokia, jog fizioterapijos ar vaistų neužtenka, galima pasitelkti inovatyvią „Lipogems“ procedūrą – sąnario gydymą paties paciento riebaliniu audiniu.“
 
Šios inovatyvios procedūros metu iš paciento paimamas ir apdorojamas jo paties riebalinis audinys, pašalinami uždegiminiai audiniai ir paruošta frakcija suleidžiama į pažeistą sąnarį. Kadangi riebaluose yra daug baltyminių, jungiamojo audinio ir mezenchiminių ląstelių, kurios turi savybę susitapatinti su aplinkiniais audiniais, taip skatinamas sąnario kremzlės atsinaujinimas.
Pasak gydytojo, „Lipogems“ procedūra taikoma ir tada, kai dėl tam tikrų priežasčių chirurginė intervencija pacientui gali kelti per didelę riziką. 

 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica