Beria po maudynių? Alergija dumbliams!

Aneta Vaitkienė
2022-07-29
„Žydint“ vandens telkiniams, medikai suskumba perspėti, jog tai gali būti ne vien estetinė ar ekologinė problema. Vandens „žydėjimo“ metu jame pradeda vyrauti melsvadumbliai, kurių dauginimąsi paskatina didelis biogenų (ypač azoto bei fosforo junginių) kiekis vandenyje. Taip pat dumbliams daugintis palankios sąlygos – dideli karščiai, šiltas vanduo, silpnas ir pastovus vėjas.
Beria po maudynių? Alergija dumbliams!
Dažniausi alergijos melsvadumbliams požymiai yra odos bėrimas, niežulys, gali prasidėti alerginė sloga. Alergija gali trukti kelias dienas, o išsivysčiusi alerginė sloga – net kelias savaites.

Toksiškas melsvadumblis
Specialistai teigia, kad Lietuvoje aptinkama daugiau nei 50 toksinių melsvabakterių rūšių, o septyniolika iš jų gausiai vystosi mūsų šalies vandens telkiniuose ir sukelia vandens „žydėjimus“. Šios rūšys gali sintetinti pavojingiausių cianotoksinų grupėms priskiriamus hepatotoksinus ir neurotoksinus.

 
Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė atkreipia dėmesį į tai, kad maudynės žydinčiuose vandens telkiniuose gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Ypač atsargūs turėtų būti alergiški bei įvairiomis odos ligomis sergantys žmonės.
 

„Žydintis vanduo dažniausiai sukelia alergines ligas, kadangi dumbliai, kurie yra vandenyje, išskiria toksines medžiagas. O šios atitinkamai veikia žmogaus odą ir visą organizmą. Kokia bus organizmo reakcija, priklauso nuo to, kiek tame telkinyje žmogus maudosi, kiek laiko praleidžia žydinčiame vandenyje“, – kalba Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė.

 
Gali pasireikšti jautresniems
Dažniausiai žmonės būna alergiški žiedadulkėms, augalams, kvapams, galbūt maisto produktams, naminiams gyvūnams. Ir tai, visuomenės sveikatos specialistės žodžiais, iš karto yra signalas, jog žmogaus organizmas gali būti jautrus ir melsvadumbliams, įvairiems dumbliams, kitiems augaliniams produktams ar jų dalims.
 

„Iš tiesų tai yra toks esminis ženklas – jeigu anksčiau žmogus niekada nesiskundė ir niekada neturėjo problemos su sveikata dėl jautrumo, sensibilumo, tai iš tiesų gal ir nieko, tačiau jeigu anksčiau koks nors požymis buvo ir teko vartoti vaistus, galbūt vabzdys buvo įgėlęs ir buvo pasireiškusi alergija, tokiais atvejais žmogus turėtų realiai įvertinti situaciją ir nerizikuoti maudytis žydinčiuose vandens telkiniuose. Pasireiškus alergijai, derėtų nedelsiant kreiptis į specialistus“, – perspėja D.Avižiuvienė.
 
Gali trukti kelias dienas
Dažniausi alergijos melsvadumbliams požymiai yra odos bėrimas, niežulys, gali prasidėti alerginė sloga. Labiau alergiškiems žmonėms pirmieji požymiai gali pasireikšti stipriau, kitiems silpniau. Alergija gali trukti kelias dienas, o išsivysčiusi alerginė sloga net kelias savaites. Tokiu atveju reikia kreiptis pas gydytoją bei naudoti vaistus nuo alergijos. Jei vanduo yra užkrėstas žarninėmis lazdelėmis ar žarniniais enterokokais, gresia žarnyno infekcija, todėl maudantis reikia stengtis, kad į burną nepatektų vandens. Užterštas vanduo taip pat gali sukelti akių bei ausų infekcijas. Maudymasis tokiame vandenyje ypač pavojingas vaikams, pagyvenusiems ir silpnesnį imunitetą turintiems žmonėms.
 
„Nusimaudžius žydinčiame vandens telkinyje turėtų būti nusiprausiama švariu vandeniu, jeigu yra tokia galimybė. Jeigu vizualiai matome, kad telkinys žydintis, jame maudytis nerekomenduočiau. Geriau paieškoti kito, kuris yra švaresnis, kuriame vanduo yra tekantis. Galbūt tai galėtų būti karjeras, kur vanduo atsinaujina. Taip būtų galima išvengti įvairių susirgimų“, – rekomenduoja visuomenės sveikatos specialistė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

   Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

   Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
   Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

   Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

   „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

   Budinti vaistinė


   Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

   Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

   Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
   Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

   Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

   „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Gamtos stichijos tęsiasi. Kenčia Libija

   Libijos gyventojai išgyvena dėl artimųjų netekties ir prarastų namų. Sugriuvus užtvankai, Dernos mieste kilo potvynis, pareikalavęs mažiausiai 11 tūkst. gyvybių. Nemaža dalis nukentėjusiųjų yra sužeisti. Nepaisant sudėtingo politinio krašto konteksto, vyksta gelbėjimo darbai. Prasidėjo streikai. Protestuotojai ragina va...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kokiu instrumentu groja flatulistas?
   Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
   Parpė, kad net ūsai dulkėjo
   Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
   Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
   Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

   Naujas numeris