Amžinas galvosūkis tėvams: kaip ugdyti vaikus, kad jie tinkamai maitintųsi ir sportuotų?

www.lsveikata.lt
2018-07-30
Sveikos gyvensenos įpročius svarbu suformuoti dar vaikystėje, kai organizmas auga – tuomet yra didelė tikimybė, kad jie išliks visą gyvenimą. Tačiau čia kyla amžinas klausimas: kaip tėvai turėtų ugdyti savo atžalas, norėdami, kad jie neverčiami sveikai maitintųsi ir sportuotų?
Amžinas galvosūkis tėvams: kaip ugdyti vaikus, kad jie tinkamai maitintųsi ir sportuotų?

Geru pavyzdžiu vaikai turėtų užsikrėsti šeimoje
Holistiniu požiūriu žmogaus sveikatai svarbi ne tik subalansuota, saikinga ir reguliari mityba, bet ir fizinis aktyvumas, emocinis bei psichologinis balansas. 
„Pirmoji taisyklė – sveikos gyvensenos pavyzdį savo vaikams turi rodyti jų tėvai. Visi pokyčiai pirmiausiai prasideda šeimoje. Matydami sportuojančius, aktyviai laiką leidžiančius tėvus, vaikai lengvai užsikrečia tokiu pavyzdžiu”, – sako asmeninis treneris Mantas Petrulis.

Jis priduria, kad norint vaiką sudominti fizine veikla, svarbu, kad jis užsiimtų jam, o ne tėvams patinkančiu sportu.
 
„Jeigu tėvai nusprendžia leisti vaikus į sportinį būrelį, svarbu, kad jis nuoširdžiai patiktų ir mažajam. Priešingu atveju tai gali sukelti atvirkštinę reakciją – vaikas ims vengti sporto, paprasčiausiai praras motyvaciją. Kartais tėvai savo neišsipildžiusias svajones bando išpildyti naudodamiesi vaiku. Jeigu vaikui patinka žaisti futbolą, tėvai neturėtų versti jo užsiimti kovos menais”, – pataria M. Petrulis.
 
Jam antrina ir Rytų kovos menų sportininkė, šokėja-choreografė, kaskadininkė ir dviejų vaikų (4,5 m. Adelės ir 1 m. Kajaus) mama Veronika Montvydienė, sakydama, kad vaikų nereikia versti užsiimti nepatinkančia veikla, nes kur kas prasmingiau parodyti teigiamą pavyzdį. „Mūsų šeima stengiasi ne tik sveikai maitintis, bet ir aktyviai leisti laiką. Vaikai, matydami, kaip jų tėtis, mama šoka, supranta, kad sportas yra sveika, todėl mielai eina į būrelius. Adelė lanko baseiną, meninę gimnastiką. Nuo kūdikystės su abiem vaikais užsiiminėjome dinamine gimnastika ir nardymais. Ir Adelė, ir Kajus puikiai nardo”, – pasakoja V. Montvydienė. 


Žinoma moteris įsitikinusi, kad sportas vaikams yra būtinas: priešingu atveju jie neišeikvoja sukauptos energijos, todėl tampa irzlūs ar blogai miega.
„Nors mūsų šeima aktyviai leidžia laiką ištisus metus, tačiau vasarą fizinė veikla mūsų gyvenime užima dar svarbesnį vaidmenį nei įprastai. Pastaruoju metu su šeima leidžiame laiką pajūryje. Bene kasdien važinėjame dviračiais, vaikštome, pabėgiojame pušyno keliu tarp Kunigiškių ir Palangos. Taip ruošiamės ir artėjančiam „Danske Bank Vilniaus maratonui“, kur su vaikais dalyvausime „Rimi Šeimos“ bėgime. Čia ne tik smagiai, bet ir turiningai praleisime laiką“, – savo planais dalijasi garsi mama.

Tėvų indėlis ugdant atžalų sveikos gyvensenos įpročius – svarbiausias
Sveikatai palankaus maisto technologės ir mitybos specialistės Ramintos Bogušienės teigimu, visų pirma nereikėtų sugadinti vaiko įgimtų savybių bei savo organizmo pojūčių ir nuo mažens skatinti atsakingai žvelgti į mitybą.
 
„Iš nepritekliaus laikų atėjęs sotumo kultas, deja, vis dar yra perduodamas iš kartos į kartą. Tėveliai  laksto su šaukštais, bandydami sureguliuoti vaikų valgymus ir porcijų dydį. Vaikai gimsta su įgimtu alkio ir saiko jausmu, kurį suaugusieji gali sugadinti. Kas vyksta, jeigu verčiame vaiką suvalgyti daugiau ir greičiau, nei jis gali? Toks vaikas galimai turės svorio problemų, emocinio valgymo ir virškinimo sutrikimų”, – teigia R. Bogušienė. 
 
Mitybos specialistė priduria, kad net jeigu vaiko organizmas reikalauja nesveiko maisto, svarbu suprasti, kad visa tai yra ne jo noras, o tiesiog sugadintas mažojo santykis su natūraliais maisto produktais, todėl ir čia labai svarbus tėvų indėlis. 
Tokios nuomonės laikosi ir V. Montvydienė. Žinoma moteris pataria tėvams būti atkakliems ir nenuleisti rankų, jei ne viskas vyksta taip sklandžiai, kaip norėtųsi. 
 
„Mūsų dukrelė yra dariusi testą, kuriame reikėjo atpažinti sveikus maisto produktus. Ji visus juos pažįsta. Tiesa, ne visus mėgsta, bet sutinka jų paragauti. Net tada, kai vaikas netrykšta noru valgyti sveiko maisto, svarbu, kad tėveliai nenuleistų rankų, nenustotų kalbėti apie sveikatai palankią mitybą ir jos svarbą. Visiems įpročiams susiformuoti reikia laiko”, – įsitikinusi V. Montvydienė.
 
Trenerio M. Petrulio patarimai, besiruošiantiems dalyvauti „Danske Bank Vilniaus maratono“ bėgime: 
1. Pasiruošimui kasdien skirkite laiko. Išeikite pasivaikščioti į gamtą drauge su visa šeima.
2. Iš pradžių nueikite kelis kilometrus, vėliau šį atstumą didinkite. Greitą ėjimą keiskite į lengvą bėgimą ir atvirkščiai. 
3. Į pasivaikščiojimą ar bėgiojimą žvelkite ne tik kaip į sportinę veiklą, bet ir kaip į galimybę praleisti daugiau laiko su savo šeima. 

 
 
 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica