Respublikinėje Kauno ligoninėje vaikai sveiksta ir kompiuterinių žaidimų pagalba

Deimantė Zailskaitė
2016-03-14
VšĮ Respublikinėje Kauno ligoninėje (RKL) mažiesiems pacientams duris atvėrė renovuotas Vaikų ligų skyrius, kuriame jauki ir komfortiška, namus primenanti aplinka. Ši gydymo įstaiga pirmoji Lietuvoje įsigijo kompiuterinių žaidimų principu veikiančias reabilitacijos programas, kurios mažuosius pacientus „užkabina“ - sudomina, motyvuoja ir padeda siekti geresnių rezultatų.
Respublikinėje Kauno ligoninėje vaikai sveiksta ir kompiuterinių žaidimų pagalba
Respublikinės Kauno ligoninės vaikų reabilitologai pirmieji pradėjo dirbti su moderniausia kompiuterine įranga „I dance“

Išsami diagnostika 

„Galime pasidžiaugti, kad turime jaukų renovuotą dvidešimties lovų Vaikų ligų skyrių, kuriame gydomos pačios įvairiausios ligos. Apie aštuoniasdešimt procentų jų sudaro kvėpavimo takų ligos – bronchitai, pneumonijos, peršalimai. Tačiau gydomi ir sergantieji bronchų astma, alerginiu rinitu, turintys pačią įvairiausia pulmonologinę patologiją. Jiems čia atliekami išsamūs tyrimai ir teikiama kvalifikuota gydytojo vaikų pulmonologo  pagalba.
 
Kita dalis mažųjų pacientų atvyksta dėl gastroenterologinių problemų. Vaikai pilvo skausmais skundžiasi dažnai. Mūsų skyriuje ne tik teikiama gydytojo gastroenterologo konsultacija, bet ir atliekamas echoskopinis tyrimas, kuris padeda diagnozuoti daugelį ligų. Vyresniems vaikams, esant indikacijoms, atliekamas tyrimas endoskopu, kurio metu apžiūrima stemplė, skrandis, dvylikapirštė žarna, atliekama biopsija ureazės testui. Gavę tyrimo rezultatus, galime atsakyti į tėvams rūpimus klausimus, ar vaikus kankinančios problemos yra disfunkciniai sutrikimai, tai yra sąlygoti stresinių situacijų, psichologinių problemų, ar turime gydyti rimtą gastroenterologinę patologiją“, – sako RKL Vaikų ligų klinikos Vaikų ligų skyriaus vedėja gastroenterologė Aistė Sniečkuvienė.
 
Anot gydytojos, endoskopinio tyrimo, kurio metu apžiūrima stemplė, skrandis ir dvylikapirštė žarna, vaikai iš tikrųjų bijo labiausiai. Respublikinės Kauno ligoninės Vaikų ligų klinikos privalumas tas, kad tyrimas atliekamas stacionare stebint gydytojui anesteziologui, taikoma premedikacija, endoskopinį tyrimą atlieka patyrę specialistai, todėl vaikai didelio streso nepatiria.
 

„Mane džiugina tai, kad mes, būdami mažiukai ir turėdami didelius konkurentus, esame patrauklūs pacientams. Mūsų pagrindinis uždavinys – didinti žinomumą apie mūsų teikiamas kokybiškas ir specializuotas paslaugas. Norime, kad tiek Kauno, tiek Kauno rajono, tiek aplinkinių miestų gyventojai apie mus žinotų, nes kraustymaisi iš vienos vietos į kitą įnešė tam tikro chaoso. Tam tikru momentu mažųjų pacientų tėvai pradėjo galvoti, kad Vaikų ligų skyrius  iš viso nunyko, kad ligoninėje yra tiriami ir gydomi tik suaugusieji.
Jūs patys galite įsitikinti, kad mūsų Vaikų ligų skyrius - funkcionalus, gražus ir teikia kokybiškas paslaugas“, – sakė po atnaujintą skyrių vedžiodama vedėja A.Sniečkuvienė.
 
Reabilitacija vyksta žaisminga forma

Didžiajai daliai stacionarų pacientams po ūmios ligos skiriamas sveikatą grąžinamasis gydymas arba medicininė reabilitacija II. Dažnai būna taip, kad tėveliams nepakanka informacijos, jog vaikui priklauso medicininės reabilitacijos paslaugos. Pasitaiko, kad jie nustemba: „Tiek metų sirgome, pavyzdžiui, bronchų astma, ir mums nebuvo pasiūlyta medicininė reabilitacija.“
Respublikinės Kauno ligoninės Vaikų reabilitacijos skyrius yra išsidėstęs keliuose sektoriuose. V.Tumėnienės vardo sektoriuje taip pat veikia gerai vertinamas Vaiko raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos ir logopedijos dienos stacionaras. Kitas Vaikų ligų klinikos Vaikų reabilitacijos skyriaus sektorius „Žibutė“ yra įsikūręs Kauno rajone, Kačerginėje, kur daugiausia gydomi endokrinologinio profilio pacientai.
 
„Galime pasidžiaugti tuo, kad ligoninės administracija vaikus myli ne tik žodžiais, bet ir darbais. Abiejuose Vaikų reabilitacijos skyriaus sektoriuose buvo atlikti remonto darbai. O šiais metais pirmieji Lietuvoje įsigijome moderniausią įrangą“, – džiaugiasi Vaikų ligų klinikos vadovė Jūratė Rudzinskienė.
Viena naujovių – tai interaktyviosios lentos (SMART) naudojimas logopedinių pratybų metu. Dirbant su ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikais pagrindinis gydymo metodas (kalbos korekcija) orientuotas į ugdymą žaidžiant. Kaip pasakoja logopedė Edita Beniušytė, mokomieji programos SMART žaidimai yra spalvingi, žaismingi. Užduočių pateikimas žaidimuose įvairinamas, kad vaikams nebūtų nuobodus, o pats procesas suteikia teigiamų emocijų. Interaktyviosios lentos panaudojimo tikslas –    ugdyti šnekamosios kalbos vartojimo gebėjimus, šalinti kalbos sutrikimus.
 
RKL vaikų reabilitologai pirmieji Lietuvoje pradėjo dirbti su unikalia sistema E-LINK, kuomet pacientai, pasitelkiant specializuotus kompiuterinius žaidimus, atlieka įvairius pratimus. Tokiu būdu mažiesiems pacientams reabilitacija daug malonesnė. Interaktyvieji kompiuteriniai žaidimai, atkuriant sutrikusias judėjimo ir apsitarnavimo funkcijas, padeda pasiekti geresnių rezultatų. Pasak ergoterapeutės Aušros Jasaitytės, naujoji sistema taip pat leidžia įvertinti, ar pacientui skiriamos užduotys teikia realią naudą. Specialistai gali stebėti grafines ataskaitas, kuriose užfiksuoti paciento pasiekimai. „Kiekvieną kartą rezultatai yra vis geresni. Kitą dieną įjungus tą patį žaidimą, kurį vaikas žaidė vakar, ir padidinę greitį ar pasipriešinimo jėgą, rezultatai jau yra geresni“, – pastebi ergoterapeutė A.Jasaitytė.
 
Respublikinėje Kauno ligoninėje vaikams, sergantiems nutukimu, įdiegta pirmoji Lietuvoje kompiuterizuota fizinio aktyvumo skatinimo sistema „I dance“. „Tai – elektroninė šokio sistema, kuomet vaikai šoka ekrane matydami rodykles ir atkartodami judesius ant platformos. Šie pratimai padidina energijos sunaudojimą, lavina koordinaciją, dėmesingumą, koncentraciją ir motyvuoja siekti tikslo. Tai – įdomi viso kūno mankšta. Ši sistema ypač tinka pacientams, turintiems antsvorio“, – sako Vaikų reabilitacijos skyriaus „Žibutės“ sektoriaus vadovė Laura Kazakevičienė.
 
„Dar turime virtualios tikrovės reabilitacinę sistemą „See me“, kuri padeda atkurti motorines funkcijas. Prietaisas ir kompiuterinė programa „Breathing Labs“ skirta kvėpavimo pratimus atliekantiems vaikams, kurie serga kvėpavimo takų ligomis, ypač bronchų astma. Visos naujovės – kompiuterinės, šiuolaikinius vaikus jos ypač motyvuoja. Tai ne gydytojas kineziterapeutas, kuris rodo pratimą ir vaikui yra nuobodu. Atlikti šiuos pratimus mažiesiems pacientams ypač smagu“, – pastebi L.Kazakevičienė.
 
Numetė penkis šimtus kilogramų

Endokrinologinio profilio pacientai reabilitacijos yra siunčiami į Vaikų reabilitacijos skyriaus „Žibutės“ sektorių Kačerginėje, kur paslaugos pradėtos teikti prieš dvidešimt penkerius metus.
„Pagrindiniai mūsų pacientai – vaikai, sergantys cukriniu diabetu ir nutukimu. Jie gauna ne tik gydomąsias procedūras, dietinį maitinimą, didelis dėmesys taip pat skiriamas ir jų teoriniam bei praktiniam mokymuisi. Vaikai - nuoširdūs pacientai. Teko konsultuoti dešimties metų pacientą, kuris sirgo nutukimu. Aš jam sakau: dabar tau teks pakeisti visą mitybą, negalėsi gerti limonadų, negalėsi valgyti traškučių, saldumynų, pyragėlių, ledų… Žiūriu, vaiko lūpa vimpa: „Ir ledų negalėsiu valgyti?“ Suprantu, kad tam vaikui tokia gyvenimo tragedija, jog jis negalės valgyti ledų. Kai pamačiau, kad jau ir ašara byra, susitarėme, kad ledus galės valgyti vieną kartą per savaitę“, – pasakoja Vaikų ligų klinikos vadovė Jūratė Rudzinskienė.
 
Vaikai, kurie serga cukriniu diabetu, reikiamą informaciją, kaip kontroliuoti savo ligą, gauna Diabeto mokyklėlėje. Slaugytoja diabetologė vaikus moko, kaip suskaičiuoti jiems reikalingą maisto kiekį per parą, koks turėtų būti baltymų, riebalų, angliavandenių santykis, kokią įtaką mityba ir tam tikri produktai turi jų cukraus kiekiui kraujyje.
Kaip sako RKL Vaikų klinikos vadovė J.Rudzinskienė, sergant cukriniu diabetu mokytis reikia visą gyvenimą. Medikė pastebi, jog daugėja vaikų, turinčių nutukimo problemų.
 
„Nutukimas - jautrių vaikų liga. Dažniausiai vaikas nemeilę ir nerimą kompensuoja valgymu. Žinoma, didelę įtaką turi ir šeimos įpročiai. Dažnai būna taip, kad atvažiuoja vaikas, iš paskos įeina tėveliai ir pasidaro aišku, kad reikia dirbti su visa šeima. Jeigu kūno masės indeksas yra daugiau kaip devyniasdešimt procentų, jau yra indikacija jį siųsti į medicininę reabilitaciją. Turėjome tokių pacientų, kai dešimties metų vaikas svėrė šimtą dvidešimt kilogramų! Esame suskaičiavę, kad „Žibutės” sektoriuje iš viso per praėjusius metus yra palikta daugiau nei penki šimtai kilogramų. Tiek svorio per metus numetė vaikai. (Šypsosi.) Tad, gydymo efektas – labai geras.
 
Pirmieji Lietuvoje esame įrengę mokomąją virtuvėlę, kur vaikai aptaria, kokį patiekalą gamins, suskaičiuoja kalorijas, produktus, baltymų, riebalų, angliavandenių santykį ir tada visi kartu gamina. Iš pradžių pagamintą patiekalą jie pasveria, suskaičiuoja kalorijas, tada prie gražiai serviruoto stalo susėda ir valgo. Diegiame taisyklingo valdymo kultūrą. Labai norėtume daugiau dirbti su pacientų tėvais. Juos netgi kartą per mėnesį bandėme kviestis į paskaitas“, – pasakoja J.Rudzinskienė.







Komentaras
Respublikinės Kauno ligoninės gen. direktorius doc. dr. Linas Vitkus:


- Mūsų Vaikų reabilitacijos skyrius vienintelis Vidurio Lietuvoje teikia vaikų reabilitacijos paslaugas. Vaikų mažėja, tačiau reabilitacijai nesudaromos sąlygos taip, kaip priklausytų - dvidešimt procentų nuo įstaigoms  reabilitacijai skiriamų pinigų turėtų būti skirta vaikams. Deja, daugiausia lėšų panaudojama suaugusiųjų reabilitacijai. Norime teikiamų paslaugų kokybe ir diegiamomis naujovėmis kuo daugiau pritraukti vaikų į mūsų Vaikų reabilitacijos skyrių. Įsigijome daug inovatyvių medicininių priemonių.
 
Prieš porą savaičių startavo „I dance“ sistema, kurią pasitelkę ugdysime vaikų fizinį aktyvumą juos įtraukiančia forma. Ateityje planuojame europinių projektų dėka renovuoti ir Vaikų reabilitacijos gydomąjį korpusą, padaryti taip, kad jis būtų vienas gražiausių, patogiausių bei turintis gerą įrangą mažųjų pacientų  reabilitacijai.
 
Respublikinės Kauno ligoninės gen. direktoriaus pavaduotoja gydymui Vitalija Gresevičienė:

- Vaikai yra prioritetas ir jiems reikia skirti geriausias gydymo sąlygas. Palatos, kaip matėte, yra jaukios, pritaikytos vaikui ir mamai, šalia įrengti tualetai, kuriuose pacientų saugumui užtikrinti įrengti ir dėklai su dezinfektantais. Skyriuje dirba dėmesingas gydytojų personalas. Pavyzdžiui, mūsų pediatrės - labai nuoširdžios, atidžios, todėl mūsų skyrius yra mėgstamas dėl jaukumo, skleidžiamos šilumos, malonaus bendravimo ir kokybiškų paslaugų suteikimo. Pas mus gydomi įvairiomis ligomis sergantys vaikai.
 
Šiuo metu daugiausia vyrauja peršalimo ligos: bronchitai, pneumonijos, vadinamosios sezoninės ligos. O perspektyvoje dar turime gražių idėjų: plėsime tuberkuliozės paslaugas, įsigijome pirmą Kaune skaitmeninį rentgeno aparatą su tomosintezės funkcija. Tai padės geriau diagnozuoti plaučių ligas, tuberkuliozę. Norime, kad būtų plečiama ši sritis, nes atvirų tuberkuliozės formų tik daugėja. Daug infekuotų vaikų, tačiau šiuo metu neatliekamos tuberkulinio mėginio reakcijos, nediagnozuojamas infekuotumas. To pasekmė – turime atviras ligos formas, kurios yra pavojingos ir kelia grėsmę aplinkiniams.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris