Pacientai džiaugiasi neatpažįstamai pasikeitusiu Širvintų ligoninės veidu

Deimantė Zailskaitė
2016-05-30
„Vaizdas buvo ne koks“, - tiesiai šviesiai sako laikinai paskirtasis VšĮ Širvintų ligoninės direktorius Vidmantas Eigėlis, prisiminęs, kaip pirmą kartą pravėrė įstaigos duris ir pajuto kolektyve tvyrojančią įtampą. Gavęs rajono savivaldybės palaikymą su komanda atsiraitojo rankoves ir kibo į darbus. Pirmieji rezultatai išties džiugina tiek ligoninės personalą, tiek savivaldybės administraciją, tiek rajono gyventojus. „Netgi lovos minkštesnės“, - įspūdžiais dalijosi Vidaus ligų skyriaus, kuris buvo perkeltas į pirmame aukšte suremontuotas patalpas, pacientai.
Pacientai džiaugiasi neatpažįstamai pasikeitusiu Širvintų ligoninės veidu
Širvintų ligoninės pacientai, kuriems anksčiau kėlė siaubą neremontuotos ir aptriušusios patalpos, su džiaugsmu kėlėsi į nepalyginamai erdvesnes ir jaukesnes Vidaus ligų skyriaus palatas. „Net ir lovos čia yra minkštesnės“, - įspūdžiais dalijosi pirmosios pacientės.

Esame, buvome, būsime

Širvintų ligoninės Vidaus ligų skyriaus aplinka ilgą laiką šiurpino tiek rajono vadovus, tiek jame gulinčius pacientus bei lankytojus.
„Užėjęs į trečiame aukšte buvusį skyrių, nelabai suvokiau, kad Lietuvos gydymo įstaigose dar gali būti tokių apleistų ir nerenovuotų skyrių. Išsigandau, negi ir kiti ligoninės skyriai bus panašūs, - pasakoja Širvintų ligoninės direktorius Vidmantas Eigėlis, paklaustas, ką rado atėjęs vadovauti skolų nualintai rajono ligoninei. – Darbuotojai nebematė jokios perspektyvos ir vėliau man prisipažino dešimt metų laukę, kada uždarys ligoninę.“
 
Dar vienas iššūkis buvo tuomet, kai pirmomis darbo dienomis į kabinetą užėjo penki Reanimacijos skyriaus gydytojai ir ant stalo padėjo išėjimo iš darbo pareiškimus.
„Labai gerai, kad turime Širvintų rajono savivaldybės paramą. Šeštadienio popietę suvažiavo savivaldybės administracija, pasikvietėme gydytojus, kurie norėjo išeiti iš darbo, ir klausėme, kas jų netenkina.
 
Tikėjausi, kad jie pasakys, jog per maži atlyginimai. Tačiau jų atsakymas buvo kitoks: „Mes nesijaučiame saugiai“. Darbuotojai netikėjo, kad ligoninė bus išlaikyta, todėl rado darbą kitoje gydymo įstaigoje. Buvo labai sunku prisijaukinti kolektyvą, kad jis patikėtų: būkite ramūs, esame, buvome ir būsime“, - sako V.Eigėlis.
Darbuotojų akyse administracija jau pastebi vilties kibirkštėles. Ypač tuomet, kai duris atvėrė renovuotas ir modernus Vidaus ligų skyrius.
 
„Darbuotojai patikėjo, kad nepasiduosime. Džiugu buvo matyti personalo nuostabą, kai po ilgai besitęsiančių skolų pirmąjį mėnesį baigėme pliusiniu balansu. Subalansavome pacientų, vaistų, medicinos prietaisų, transporto srautus ir, neskaitant virškvotinių paslaugų, pasiekėme teigiamą rezultatą.
 

Tiesa, jaučiu vidinę graužatį dėl slaugytojų atlyginimų, kurie tikrai neadekvačiai maži – vos septyniais procentais didesni už minimumą. Jau apskaičiavome, kad jeigu atsiimsime visas virškvotines paslaugas ir, kaip žadama, sulauksime minimalios algos padidinimo, pradėsime galvoti apie darbo užmokesčio kėlimą.
 
Kai atėjau dirbti, ligoninė turėjo šimto šešiasdešimties tūkstančių eurų skolą! Bet mes judame į priekį: balandį baigėme turėdami dvidešimt aštuonių tūkstančių eurų pliusą be virškvotinių paslaugų“, - teigiamomis tendencijomis džiaugiasi įstaigos vadovas.
Susidarė įspūdis, kad anksčiau pacientai į Vidaus ligų skyrių guldavo tik, jei reikėdavo būtinosios pagalbos ir neturėdami kito pasirinkimo. O jeigu turėdavo nors menkiausią galimybę, sveikatos tirtis bei gydytis vykdavo kitur.
 
„Buvo gražu matyti, kai vos judanti garbaus amžiaus pacientė išgirdusi, jog ligoniai perkeliami į naujas patalpas, entuziastingai sėdo į ratukus, abiejose rankose laikydama po krepšį bei gėles. Pacientai džiaugėsi, kad naujosiose palatose net lovos minkštesnės, nors buvo pakeisti tik keli čiužiniai. Vadinasi, aplinka irgi žmogų gydo. Esu įsitikinęs, kad suremontuotose patalpose bus maloniau dirbti ir mūsų personalui, galbūt jiems atsiras didesnė motyvacija“, - tikisi V.Eigėlis.
 
Be reanimacijos būtų nejauku
Širvintų ligoninė teikia antrinio lygio stacionarines sveikatos priežiūros, antrines ambulatorines sveikatos priežiūros, pirmines stacionarines palaikomojo gydymo ir slaugos, dienos chirurgijos, laboratorinės diagnostikos paslaugas.
Ligoninė didelių perspektyvų turi dėl geriatrijos paslaugų, kurių itin trūksta kiekvienoje šalies gydymo įstaigoje.
 
„Esame įtraukti į ketvirtąjį ligoninių restruktūrizacijos etapą ir mums paskirta penkiolika geriatrijos lovų. Tad europinis finansavimas geriatrijai bus ir mes jį tikrai gausime. Užtat mes ir perkėlėme Vidaus ligų skyrių, kad iš karto pradėtume projektavo darbus, jog nebūtų sugaišta nė vienos dienos“, - sakė įstaigos vadovas.
 
„Dirbdamas Sveikatos apsaugos ministerijoje lankiausi ir geriausiose Europos ligoninėse, ir sugriautose gydymo įstaigose Ukrainoje, tad mane nustebinti pakankamai sudėtinga. Bet atvažiavus į Širvintų ligoninę vaizdas iš tikrųjų buvo ne koks. Ligoninė buvo labai apleista. Nekalbu apie čia dirbančius žmones. Tiek gydytojai, tiek slaugytojai yra kompetentingi.
 
Išanalizavus situaciją kilo klausimas, kokia yra šio nedidelio rajono ligoninės vizija, kokia ateitis, iš ko ji gali išgyventi, kokios paslaugos yra būtinos? Galiu atsakyti, kad aiškiai matyti dvi tendencijos: mažieji rajonai sparčiai sensta, vidutinis pacientas yra daugiau nei septyniasdešimties metų, o vaikų mažėja. Deja, be galo daug socialinės atskirties vaikų, kuriuos ne taip paprasta pristatyti į didžiąsias arba specializuotas ligonines.
 
Akivaizdu, kad tokios paslaugos, kaip slauga, ilgalaikis gydymas, geriatrija ir vidaus ligų gydymas yra būtinos“, - įstaigos vadovui antrina pavaduotojas medicinos reikalams Arvydas Skorupskas.
Jis nesutinka su nuomone, jog rajono ligoninei reanimacija nereikalinga.
 
„Reanimacija privalo būti, nes slaugos ir palaikomojo gydymo ligoniai, kuriems nustatytos trys keturios ir daugiau lėtinių ligų, labai greitai iš stabilios būklės „pereina“ į nestabilią. Jeigu ligoninėje neturėsime tokių padalinių, tikrai neprivežiosime pacientų į sostinės gydymo įstaigas. Be to, didžiosiose ligoninėse vis dažniau taikomos aukštosios technologijos ir pacientų gulėjimo stacionare laikas tetrunka dvi tris dienas. Bet mes galime būti jų pagalbininkai ir pasiimti pacientus tolesniam sveikimui. Du kartus per savaitę vežame pacientus į Vilniaus gydymo įstaigas, iš jų pasiimame sveikstančiuosius, kurie tęsia gydymą ir sveikimo procesą arčiau namų“, - sako A.Skorupskas.
 
„Reanimaciją aš noriu išsaugoti, nes saugiau jaučiasi ir mūsų gydytojai, ir pacientai. Pasilikti vien tik su intensyviąja terapija nejauku. Turime visą parą  budinčius gydytojus reanimatologus, turima įranga atitinka reanimacijos II reikalavimus, bet ligonių kasos sumoka tik už reanimaciją I.I ir reanimaciją I.II.
 
Žinoma, antrą kartą mums niekas neleis įbristi į tą patį vandenį, todėl turėsime apsiriboti tik dienos chirurgija. Kaip kalbėjomės su sveikatos apsaugos ministru, chirurgai nėra kamikadzės ir tikrai nesiims daryti rizikingų operacijų, tačiau kai kurias penktos ir net šeštos kategorijos operacijas ambulatorinėmis sąlygomis tikrai galime atlikti. Jeigu mums pavyktų išplėsti paslaugas, dienos chirurgijos apimtys padidėtų“, - teigia V.Eigėlis.
 
Atnaujintos ne tik patalpos, bet ir aparatūra
Širvintų ligoninės personalas yra pakankamai jaunas. Nemažai rezidentų dirba Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje. Tad administracija bando juos motyvuoti, kad jie pasiliktų dirbti Širvintų ligoninėje.

 
„Aparatūra tikrai nenusileidžiame respublikinėms ligoninėms. Visa mūsų rentgeno aparatūra - skaitmenizuota, nuotraukos irgi, jos kaupiamos mūsų serveriuose.
Ligoninė yra dalyvavusi Rytų Lietuvos kardiologijos programoje, tad turime visas galimybes ištirti kardiologinį pacientą, išskyrus tuos atvejus, kai reikalingi labai brangūs invaziniai tyrimai.
 
Kalbant apie echoskopiją, holterio monitoravimą, spaudimo matavimą - visa tai galime atlikti mūsų ligoninėje. Tad didelio atotrūkio nėra. Specialistai, kurie pas mus atvažiuoja iš Vilniaus konsultuoti pacientų, jaučiasi komfortabiliai ir turi panašias galimybes kaip ir sostinėje“, - tikino A.Skorupskas.
 
Ligoninės administracija bei medicinos personalas nebent galėtų išsakyti nusiskundimus dėl stringančios e.sveikatos.
„E.sveikata kol kas nefunkcionuoja. Įstaigų vadovai buvo susitikę su jos diegėjais. Pastarieji tikino, kad viskas kaip ir gerai, trūksta tik geranoriškumo. Nėra gerai, nes geranoriškumu kompiuterio nepagreitinsi. Senoje geležyje „įdėtos“ programos stringa, jomis naudotis nepatogu. Ką pabandėme – vyksta nuotolinis rentgeno nuotraukų aprašymas. Sakėme, kad paleisime ir pirmą elektroninį receptą, tik surasime „auką“, kam jį išrašyti“, - ironiškai šypsosi V.Eigėlis.
 
„Tikimės, kad Vyriausybė ir sveikatos apsaugos ministras atkreips dėmesį į regioninę sveikatos politiką ir vis dėlto padės šioms ligoninėms ne tik išlikti, bet ir pakankamai normaliai jaustis. Bėda ta, jog kai kurių politikų neatsakingi pasisakymai apie rajonų ligonines padaro didelę žalą. Jų pasvarstymai „uždaryti, prijungti“ padaro meškos paslaugą. Tuomet sunku prisikviesti personalą, ypač jaunus specialistus. Tad kai kuriems politikams reikėtų atsakingiau rinkti žodžius“, - sako A.Skorupskas.

                  


Trys klausimai merei

Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė:
 
- Kokių žingsnių pirmiausia ėmėtės norėdama pagerinti situaciją Širvintų ligoninėje?
- Iš tikrųjų anksčiau buvo priimti nemalonūs sprendimai, kai buvusi valdžia geras ligoninės patalpas išnuomavo vienam UAB. Nesuvokiamas sprendimas, ypač kai pacientai palatose guli susigrūdę ir tokiomis siaubingomis sąlygomis - langai nepakeisti, palatos aptriušusios. Ligoninės patalpos vos ne už dyką buvo išnuomotos. Bet įtikinus tarybos narius buvo priimtas sprendimas, kad turime nutraukti nuomos sutartį, nes šios patalpos yra reikalingos mums, Širvintų rajono gyventojams.
 
- Sakykite, ar jau matote pagerėjimą šioje gydymo įstaigoje?
- Akivaizdžiai matome pagerėjimą. Darbuotojai yra visai kitos nuotaikos, pacientai perkraustyti į normalias, padorias patalpas, kur galės būti gydomi kaip ir priklauso, nepalyginamai geresnėmis sąlygomis.
 
Kaip aš sakau, atėjus naujam vadovui reikia tik energijos ir noro dirbti. Noriu nuoširdžiai padėkoti direktoriui, kad jis patikėjo tarybos sprendimu ir visi bendromis pastangomis ėmėmės iniciatyvos, jog šios patalpos sugrįžtų būtent mums, mūsų rajono žmonėms. Tikiuosi, kad naujajame Vidaus ligų skyriuje ir darbuotojams bus daug geresnės sąlygos.
 
- Kiek dėmesio jūs ketinate skirti rajono sveikatos apsaugai?
- Mano, kaip merės, pareiga visoms sritims skirti ypač daug dėmesio. O sveikata yra brangiausias žmogaus turtas, tad jai skiriu ir skirsiu itin daug dėmesio.
Jau yra patvirtintas mūsų projektas, kad trečiajame ligoninės aukšte bus renovuojamos patalpos ir įkurtas naujasis geriatrijos centras.
 
Taip pat daug dėmesio skiriame poliklinikai, pradedant nuo gydytojų darbo grafikų, kad jis būtų kuo lankstesnis ir žmonėms pasiūlomas patogesnis laikas, nes anksčiau dirbantis pacientas negalėdavo vakare apsilankyti pas gydytoją. Todėl poliklinikos darbo laikas buvo pratęstas.
 
Daug dirbame su Aplinkos ministerija, kad būtų renovuotas ir visas ligoninės pastatas. Kiek žinau, jis jau yra įtrauktas į planus. Susitvarkysime iš pagrindų!
Manau, kad po visų pertvarkymų situacija gydymo įstaigose ženkliai pagerės.

 
Komentaras
VšĮ Širvintų ligoninės Vidaus ligų skyriaus laikinoji vadovė gydytoja Jolanta Karalienė:

- Kai aplinka graži bei jauki, aišku, žymiai maloniau dirbti ir darbuotojams, lygiai taip pat jaukiau skyriuje gydytis mūsų pacientams. Dar vienas privalumas - patalpos šiltesnės. Galbūt vasaros laikotarpiu tai nėra aktualu, bet žiemą tikrai labai svarbu, kad per langus nepūstų vėjas.
 
Šiuo metu Vidaus ligų skyriuje turime dvidešimt vieną lovą. Kadangi tai yra terapinis skyrius, sulaukiame daugybės pacientų sergančių plaučių, širdies bei kraujagyslių, virškinamojo trakto ligomis. Pasitaiko onkologinių pacientų.
Kol kas trūksta gydytojų. Aš pati esu laikinai pavaduojanti skyriaus vedėja. Šiuo metu vyksta intensyvios paieškos, kad atvyktų nuolatinis, pastovus darbuotojas. Jeigu yra norinčiųjų, labai kviečiame į mūsų draugišką kolektyvą.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

      J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

      „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...
      A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

      A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

      „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...

      Budinti vaistinė


      „Gintarinė vaistinė“: teismo sprendimas rodo, kad esame teisūs

      „Gintarinė vaistinė“: teismo sprendimas rodo, kad esame teisūs

      Regionų administracinio teismo Šiaulių rūmai priėmė sprendimą panaikinti 2022 m. gruodžio 9 d. Konkurencijos tarybos nutarimą ir j...
      Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

      Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

      Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...

      razinka


      Sveika šeima


      Pogimdyvinės depresijos skyrius? Kodėl gi ne!

      Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) pateikė siūlymą Sveikatos apsaugos ministerijai steigti skyrius, neatskiriančius psichologines problemas patiriančios mamos ir naujagimio. „Sunkiausiose situacijose reikia pritaikytų sąlygų, paruoštų specialistų ir papildomo laiko. Vien skyriaus įsteigimas problemos nei&scaro...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Vienas kraujo lašas atskleis, kiek liko gyventi

      Naujas tyrimas rodo, kad paprastas kraujo ar seilių testas gali padėti nustatyti tikėtiną gyvenimo trukmę. „Medical News Today“ skelbia, kad šis tyrimas atveria naujas galimybes ankstyvai diagnostikai ir tikslinėms intervencijoms, padedančioms išlaikyti gerą žmogaus sveikatą amžėjant.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
      Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
      Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
      Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
      Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

      Naujas numeris