Neatpažįstamai pasikeitusi Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė

Deimantė Gruodė
2017-11-16
Senėjanti visuomenė ir augantis profesionalios slaugos bei palaikomojo gydymo poreikis Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę verčia dirbti visu pajėgumu. „Mūsų įstaiga estetiniu ir funkciniu požiūriu kardinaliai pasikeitusi. Ne tik personalas, bet ir pacientai, jų artimieji džiaugiasi, kad ligoninė susikūrė šiuolaikinės gydymo įstaigos įvaizdį“, - sako VšĮ Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Violeta Grigienė.
Neatpažįstamai pasikeitusi Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė
„Čia dirbi nuo socialinio darbuotojo iki fizinio ugdymo mokytojo, nes ligoniai labai įvairūs ir visokių būklių atvežami. Tačiau dirbame su šypsena, nes pacientai yra pakankamai liūdni ir jiems dažniausiai ne sportas būna galvoje. Stengiuosi juos užkrėsti jaunatviška nuotaika“, – sako kineziterapeutas Ramūnas Grigonis.

Atliktas kapitalinis vidaus remontas

Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė, šiemet švenčianti veiklos penkiolikmetį, po vidaus darbų kapitalinio remonto atsinaujino neatpažįstamai. „Per tris aukštus suremontavome slaugos skyrių, pakeisdami magistralinius, inžinerinius tinklus, įvesdami naują ventiliacijos sistemą su rekuperacija, įdiegdami šiuolaikišką personalo iškvietimo sistemą – dabar mygtukas yra prie kiekvieno paciento lovos, o kviečiantysis matomas personalo poste. Rūpindamiesi ligonių saugumu, visuose skyriuose įstatėme langus su fiksuojančiomis spynomis. Pakeitėme ir praplatinome duris, naudojamės šiuolaikine slaugos ir medicinine įranga, mobiliomis voniomis“, – tai yra tik dalis patogumų ir pakeitimų, kuriuos įvardija po įstaigą vedžiodama direktorė Violeta Grigienė.

 „Per dešimt metų, kai man tenka didelė atsakomybė administruoti slaugos įstaigą, ženkliai išaugo teikiamų paslaugų apimtys. Pradėjus dirbti, turėjome šimtą kelias lovas, dabar jau turime maksimumą – du šimtus penkiasdešimt keturias“, – sako Violeta Grigienė.

Kaip pasakoja vadovė, infrastruktūros keitimas ir remonto darbai atlikti, įgyvendinant europinį projektą „Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų kokybės gerinimas Panevėžio miesto savivaldybėje“, jam skirtas milijonas penkiasdešimt tūkstančių eurų. Dar maždaug keturi šimtai tūkstančių eurų investuoti į medicininės įrangos atnaujinimą, kas irgi padėjo stipriai pagerinti teikiamų paslaugų kokybę pacientams.

„Iš projektinių lėšų įsigijome didžiąją dalį funkcinių mobilių lovų ir kėlimo įrenginių – tiek stacionarių, tiek mobilių, monitoravimo įrangos, infuzomatų, mobilių vonių, apiplovimo vežimėlių. Iš sutaupytų lėšų įsigijome dalį spintelių prie pacientų lovų, nes projekto administravimo kaštai buvo minimalūs. Projekto trukmė buvo numatyta aštuonis mėnesius, o realiai darbai užsitęsė iki dviejų su puse metų. Tačiau estetiniu ir funkciniu požiūriu įstaiga kardinaliai pasikeitė – sėkmingai sukūrėme šiuolaikinės ligoninės įvaizdį. Tuo džiaugiasi ne tik personalas, bet ir pacientai, jų artimieji“, – sako direktorė.

Maža to, ženkliai pagerintos sąlygos darbuotojams: atnaujinti gydytojų kabinetai, įrengti poilsio kambariai, kompiuterizuotos darbo vietos, įrengti šiuolaikiniai procedūriniai kabinetai tam, kad darbuotojai, kurie dirba itin atsakingą ir psichologiškai sunkų darbą, jaustųsi patogiai, galėtų pailsėti laisvu nuo darbo metu ir jiems būtų malonu ateiti į gydymo įstaigą.

Pritraukė jaunų specialistų


Kaip pasakoja įstaigos vadovė V.Grigienė, atnaujintos patalpos ir pagerintos darbo sąlygos padeda pritraukti į slaugos ligoninę ir nemažai jaunų specialistų. Šiemet prie kolektyvo prisijungė bendrosios praktikos slaugytojų, kineziterapeutų, darbą pradėjo ir jauna gydytoja. „Pripažinkime, kad slaugos ligoninėje sudėtinga ir sunku dirbti, todėl čia turi ateiti žmonės iš pašaukimo, nepaprastai mylintys pacientus, nes pas mus teikiamas ilgalaikis gydymas, ligoniai yra bejėgiai, prikaustyti prie patalo. Neįgalumas ir nesugebėjimas apsitarnauti sukelia didžiulį stresą tiek pacientams, tiek ir personalui“, – sako V.Grigienė.


Smagūs grupiniai užsiėmimai, kuriuos veda naujas kineziterapeutas Paulius Laguninas

„Iš tikrųjų, žmonės bijo slaugos ligoninių, bet, apsilankiusi šioje įstaigoje, buvau maloniai nustebinta jau pirmosiomis darbo dienomis.

Man patinka, kad ligoninėje labai gera atmosfera, čia kiekvienas žmogus yra svarbiausias. Pacientai yra vyresnio amžiaus, tad jiems reikia ypatingo dėmesio ir  rūpesčio. Kaip matote, darbo sąlygos – irgi puikios, patalpos gražiai sutvarkytos, kolektyvas – draugiškas. Mes, gydytojai, slaugytojos ir jų padėjėjos, dirbame kaip viena komanda“, – pasakoja nuo šių metų liepos mėnesio dirbti pradėjusi gydytoja Skaistė Endriukaitytė-Figueira. Kita jauna kolegė irgi patvirtina, kad iš Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės nesinori niekur eiti.

„Jeigu esu čia jau dvejus metus, vadinasi, slaugos ligoninė bei čia esantys pacientai manęs neišgąsdino“, – šypsosi gydytoja Evelina Narkevičiūtė. Jauna gydytoja pasakoja, kad visada stengiasi ateiti pas pacientus su šypsena ir gera nuotaika, tad su jais pakankamai greitai randa bendrą kalbą ir užmezga draugiškus santykius.

„Slaugos ligoninė yra tokia įstaiga, kurioje pacientai atvyksta su polipatologija. Tai yra, labai plačiu ligų spektru, kamuojami įvairiausių susirgimų. Man, kaip jaunai specialistei, yra pakankamai įdomu, nes galiu daug sužinoti, pamatyti, išmokti ir praplėsti savo žinių bagažą. Dažnai būna, kad ligoniai po insulto pas mus reabilituojasi: jie atvežami ratukais, o išeina savo kojomis“, – apie darbo ypatumus pasakoja jauna gydytoja.

Puikiomis sąlygomis negali atsidžiaugti ir jaunas kineziterapeutas Paulius Laguninas, kuris šioje įstaigoje dirba dar tik tris mėnesius: „Džiaugiuosi, kad sudarytos tokios šaunios darbo sąlygos, kurių aš, prisipažinsiu, nesitikėjau, baigęs studijas Vilniuje ir grįžęs į Panevėžį. Galiu realizuoti būtent tai, kuo domėjausi, galiu dirbti su tais ligoniais, su kuriais ir norėjau – su neurologinio profilio, galiu domėtis ir plėsti savo žinias“.

Atlyginimus didino tris kartus

Kaip įstaigos vadovybė pritraukia naujus darbuotojus? „Stengiamės didinti darbo užmokestį. Praėjusiais metais jį kėlėme tris kartus, šiais metais – irgi tris. Labai džiaugiamės, kad visada metus baigiame su teigiamu finansinės veiklos rezultatu. Gyvename taupiai ir racionaliai, o kad suteiktume kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas, turime pastoviai kelti darbuotojų kompetenciją. Tą darome nuolatos. Praeitą savaitę užbaigėme paliatyviosios slaugos kvalifikacijos kėlimo kursus Lietuvos sveikatos mokslų universitete“, – pasakoja jau dešimtmetį įstaigai vadovaujanti V.Grigienė.

Padidėjo paslaugų apimtys

Po vidaus kapitalinio remonto Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje ženkliai išaugo paslaugų apimtys, pagerėjo pacientų gydymo ir priežiūros sąlygos.

„Per dešimt metų, kai man tenka garbė ir didelė atsakomybė administruoti slaugos įstaigą, ženkliai išaugo teikiamų paslaugų apimtys. Pradėjus dirbti, turėjome šimtą kelias lovas, dabar jau turime maksimumą – du šimtus penkiasdešimt keturias. Sezoniškumas ženkliai įtakoja įstaigų, ypač slaugos sektoriaus, veiklos ypatumus. Jeigu vasaros metu mums užtenka turimo lovų skaičiaus, tai žiemos metu, prasidėjus pacientų antplūdžiui, du šimtai penkiasdešimt keturių lovų per mažai. Mūsų įstaigos teikiamomis paslaugomis nori naudotis ir aplinkinių rajonų gyventojai, kadangi daugelis giminaičių, kurie irgi nori aktyviai dalyvauti artimųjų slaugymo procese, gyvena mieste. Jie pageidauja artimuosius gydyti Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje. Įvertinę  slaugos poreikį  ligoniams iš gretimų rajonų – Pakruojo, Radviliškio, Kelmės, turime sudarę nedidelės apimties paslaugų teikimo sutartį su Šiaulių teritorine ligonių kasa. Jei išaugo lovų skaičius, ženkliai išaugo ir teikiamų paslaugų apimtys. Nuo du tūkstančiai dešimtų metų pradžios mūsų teikiamų paslaugų apimtys vis didėja. Teikiame ne tik palaikomojo gydymo ir slaugos, bet ir paliatyviosios pagalbos paslaugas. Pastaroji teikiama pacientams išeičių stadijose ir su liūdesiu turiu pasakyti, kad ypač onkologinių ligonių skaičius progresuoja. Nežiūrint vykdomų prevencijos programų, jaunų, vidutinio amžiaus pacientų, kuriems reikalinga paliatyvioji slauga, irgi daugėja“, – atsidūsta įstaigos vadovė.

Užkrauti socialiniai rūpesčiai


Dar vienas rūpestis, kad ligoninėms itin dažnai tenka spręsti pacientų socialines problemas.
„Sveikatos priežiūros sektoriuje nemaža dalis laiko  tenka ir socialinių problemų sprendimui, o tai neprisideda prie paslaugų kokybės gerinimo, nes tam būname priversti naudoti Privalomojo sveikatos draudimo lėšas, kurias galėtume nukreipti paslaugų gerinimui. Pastebiu, kad ne tik visuomenė, bet ir nemaža dalis politikų neskiria sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų. Daugeliui atrodo, kad jeigu pagyvenęs ar garbaus amžiaus žmogus negali savęs apsitarnauti, tai jau yra sveikatos priežiūros funkcija. Bet tai yra socialinė problema. Labai daug pacientų dėl netinkamo gyvenimo būdo yra atsidūrę slaugos įstaigose. Tie žmonės, kurie pasirinko tokį, jiems priimtiną gyvenimo kelią, dėl kurio prarado šeimą, namus, darbą, sveikatą, tapo neįgaliais, neturi kur gyventi. Kol patenka į socialines globos institucijas, kai kurių savivaldos valdininkų mąstymu, jie vos ne privaloma tvarka turi atbūti sveikatos priežiūros įstaigose. Nes jie, būdami benamiais, neturi kur eiti. Nesuprantu, kodėl tai turi tapti sveikatos priežiūros įstaigų galvos skausmu“, – stebisi įstaigos direktorė V.Grigienė.
Labai dažnai pacientai būna pametę asmens dokumentus. Tuo turi pasirūpinti įstaigos socialinė darbuotoja. Dažnai reikia paruošti dokumentus Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybai arba sutvarkyti dokumentus, kad tokie asmenys galėtų patekti į ilgalaikės socialinės globos institucijas. Anot įstaigos vadovės, tokių pacientų skaičius didėja, jų amžius - jaunėja. Vis daugiau moterų „įsirašo“ į tokių asmenų gretas. Nemaža problema – ir vieniši, artimųjų apleisti neįgalūs asmenys.


SKAIČIUS
80 – tiek sveikatos priežiūros specialistų dirba Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje.


„Sudėtingiausia – kai pasibaigia šimtas dvidešimt slaugos dienų ir mes neturime kur paciento dėti“, – sako įstaigos socialinė darbuotoja Regina Kvetkaitė.

„Kitas rūpestis, apie kurį aš, kaip šios įstaigos vadovė, kalbu jau dešimt metų, kad Lietuvoje nėra sveikatos priežiūros institucijų, teikiančių slaugos paslaugas psichikos susirgimų turintiems žmonėms. Tai irgi tampa bendro profilio ligoninių dideliu galvos skausmu, nes sveikatos politikai kaip medicinines indikacijas įrašė, jog į slaugos ligoninę gali patekti sergantieji Alzheimerio liga ar demencijomis.

Suprantu mūsų pacientų artimuosius, kurie nenori, kad jų šeimos narys gulėtų su psichinės negalios pacientais. Daugelis jų neramūs, nemiega naktimis, triukšmauja. Pacientų su psichine negalia integravimas į bendro profilio ligoninę kartais tikrai tampa labai skaudžia ir sudėtinga problema, kuri sukelia rūpesčių tiek personalui, tiek pacientams ir jų artimiesiems. Įvertinus tai, kiek nustatoma demencijų, kiek psichikos sutrikimų atsiranda po daugelio operacijų ir traumų, vis dėlto reikėtų ieškoti lėšų, pavyzdžiui, iš europinių projektų, ir steigti atskirus padalinius tokiems pacientams.

Pavyzdžiui, kai kuriose slaugos įstaigose atsirado Alzheimerio liga sergantiesiems padaliniai, bet, deja, ne visur. Galbūt juos reikėtų steigti prie psichiatrinių įstaigų, ar ieškoti papildomų finansinių šaltinių ir galimybių, šiuo metu vykstant ketvirtam gydymo įstaigų restruktūrizacijos etapui“, – svarsto įstaigos vadovė.


Lanko ir savanoriai

„Labai didžiuojamės ir džiaugiamės, kad jau daug metų esame Panevėžio kolegijos praktinio mokymo bazė. Visus penkiolika metų mes glaudžiai bendradarbiaujame. Nuo lapkričio iki balandžio mėnesio pas mus ateina daug studentų iš biomedicinos fakulteto: ir burnos higienos specialistai, ir grožio specialistai, ir bendrosios praktikos slaugytojai, ir kineziterapeutai. Jie mums tampa didele paspirtimi, tikime, kad tai abipusiai naudinga. Nes, kaip pažymi ir patys specialistai, tiek įrangos, kiek turime mes, teorinė mokymo bazė neužtikrina. Jaunimas labai motyvuotas. Daugelis su ligoniais randa bendrą kalbą ir dirba atsidavę. Tai mums tikrai didžiulė paspirtis ir atgaiva“, – sako įstaigos vadovė.
Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės pacientai lankomi ir savanorių. Su pacientais altruistiškai pabendrauti, pakoncertuoti atvažiuoja vietiniai panevėžiečiai iš mokslo ir kultūros įstaigų, saviveiklininkai. „Dabar antri metai iš darbo rinkos mokymo centrų ateina praktiką atlikti slaugytojos padėjėjos. Moksleiviai, kurie ateitį sieja su medicinos sritimi, irgi atvyksta padirbėti. Turime tokių vaikinų ir merginų, kurie visą mėnesį altruistiškai dirba po pirmo arba antro studijų kurso, per vasaros atostogas. Jie išmoksta medicininių procedūrų, žada atvažiuoti ir atlikti praktiką. Tai yra tie žmonės, į kuriuos žiūri ir džiaugiasi širdis, nes jie bus profesionalūs sveikatos priežiūros specialistai. Tik jų dar prašai: būkite geri, susiekite savo ateitį su Lietuvos gydymo įstaigomis“, – sako įstaigos direktorė.
 
UŽBAIGĖ REMONTUS

Viskas pakeista iš pagrindų – nebeliko pereinamų palatų, praplatintos vonių, tualetų, palatų durys, visur įtaisytos kriauklės, įsigytos mobiliosios vonios, įrengtos higienos reikalavimus atitinkančios modernios pagalbinės patalpos.



Po kapitalinio remonto visos pastato patalpos pritaikytos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugoms teikti



Kai atšils orai, ligoninės pacientai galės džiaugtis ir grynu oru modernioje terasoje



Iš projektinių lėšų visos lovos pakeistos į funkcines elektrines mobilias. Taip pat įsigijo reanimacinių lovų, taip pat pritaikytų psichinę negalią turinčių pacientų priežiūrai.
 




Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris