Marijampolės ligoninė saugo ir stiprina pediatriją

Deimantė Gruodė
2018-10-18
Nuo šiol jaunos šeimos turės dar vieną svarų motyvą įsikurti Suvalkijos krašte, mat čia, Marijampolės ligoninėje įrengtas modernus mažųjų pacientų priėmimas, greitai duris atvers Vaikų ligų skyrius. Tiek tėvelių, tiek gydytojų patogumui – viskas vienoje vietoje. Pasak ligoninės direktorės Audronės Kuodienės, pediatrijos stiprinimas turėtų išlikti prioritetu, nes mažieji pacientai – mūsų šalies ateitis.
Marijampolės ligoninė saugo ir stiprina pediatriją
Marijampolės ligoninės gydytojai pediatrai džiaugiasi, kad nuo šiol turi žymiai geresnes diagnostikos ir gydymo galimybes. Nuotraukoje - gydytoja Dalytė Stūglienė.

Faktas
Projektą „Vaikų sveikatos apsaugos gerinimas Lietuvos ir Lenkijos pasienio regione“ vykdė keturios Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionų gydymo įstaigos: Marijampolės ir Alytaus S.Kudirkos ligoninės, taip pat Suvalkų Dr. L.Rydygiero vaivadijos ir Balstogės J. Sniadeckio vaivadijos poliklinikinė ligoninės.
Projektą „Sveika motina ir sveikas vaikas – pilotinė bendradarbiavimo per sieną sveikatos apsaugos programa“ vykdė dvi Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionų gydymo įstaigos: Marijampolės ir Suvalkų Dr. L. Rydygiero vaivadijos ligoninės.
Projektą „Specializuotų paslaugų vaikams kokybės gerinimas VšĮ Marijampolės ligoninėje” vykdė Marijampolės ligoninė.
Bendra projektų vertė Marijampolės ligoninėje: 1.704.681,00 EU.

 
Sutinka policininkas
Rugsėjo 21 d. duris atvėrė naujas Vaikų priėmimo skyrius. Nelaimės ištikti pacientai dažnai atvyksta išsigandę, todėl čia sukurta žaisminga aplinka, kurioje daug spalvų bei įdomių užsiėmimų, veikiančių raminamai ir padedančių bent šiek tiek apmalšinti skausmą. Pirmiausiai akį patraukia žaislinis policininkas, kurį mažieji ligoniukai jau spėjo pamilti.
„Anksčiau vaikų priėmime patalpos buvo ribotos, neturėjome galimybės vaikų stebėti, palatos buvo nejaukios, niūrios, tamsios. Tad skyrių iškėlėme kitur. Turėjome apie tris šimtus kvadratinių metrų nenaudojamų patalpų, kur kadaise buvo baseinas. Jos stovėjo tuščios, nors geografiškai yra itin geroje vietoje – šalia suaugusiųjų priėmimo skyriaus. Dabar koridoriumi sujungėme suaugusiųjų ir vaikų priėmimo skyrius. Dėl to tapo daug patogiau mūsų gydytojams. Jei vaikeliui reikalinga skubi chirurgo ar traumatologo konsultacija, specialistas yra šalia. Iš suaugusiųjų priėmimo jis gali atskubėti per kelias minutes ir apžiūrėti vaiką“, - sako A.Kuodienė, džiaugdamasi darbų, kurie buvo finansuojami iš Europos Sąjungos paramos fondo lėšų, įgyvendinimu.


Įvertinome atnaujinto skyriaus vietos svarbą – reikalui esant, pacientus galima greitai ir operatyviai perkelti tiesiai į Vaikų reanimacijos skyrių. „Gerai, kad yra pats artimiausias kelias iki vaikų reanimacijos. Jei skaičiuotume metrais, atstumą sutrumpinome net puse kilometro. Kuomet vaiko būklė sunki, iš karto atsiduriame šalia liftų, važiuojančių tik į reanimaciją. Taip neprarandame brangių minučių ir sekundžių, kurios itin reikalingos ūmių būklių atvejais“, - privalumus toliau vardijo ligoninės vadovė.
Gydytojai pediatrai džiaugiasi, jog turi žymiai geresnes diagnostikos ir gydymo galimybes. Dar vienas privalumas - įrengtas atskiras įėjimas tiems vaikučiams, kurie serga užkrečiamosiomis ligomis. Priėmimo skyriuje tokiems atvejams, rūpinantis kitų pacientų saugumu, yra izoliacinė palata su sanitariniu mazgu bei reikiama įranga.

„Vaikučiai atvežami dėl įvairių patologijų: žarnyno infekcijų, kvėpavimo takų, neurologinių ir kitų ligų. Naujose vaikų priėmimo patalpose pradedame teikti stebėjimo paslaugas. Kaip gydytoja galiu įvertinti, kad yra puikios sąlygos šioms paslaugoms teikti: čia yra ir monitoriai, ir pulsoksimetrai, patogios lovos. Galima tiekti deguonį, skaičiuoti pulsą, matuoti spaudimą. Mums, gydytojams, nauja medicininė įranga palengvina darbą bei diagnostikos kokybę. Po to pacientas keliauja į Vaikų ligų skyrių“, - sakė laikinai einanti skyriaus vedėjos pareigas Jolanta Kemeraitienė.
Pasak gydytojos, vaikų srautas priklauso nuo sezoniškumo: pavasarį, rudenį, kai padaugėja virusinių infekcijų ar gripo epidemijos metu, ligonių srautas didesnis. Vasarą dominuoja žarnyno infekcijos. „Pastebime, kad jaunėja pacientai, turintys priklausomybę alkoholiui ir narkotinėms medžiagoms. Vaikai, ko anksčiau nebuvo, narkotines medžiagas jau pradeda vartoti nuo dvylikos trylikos metų. Atvyksta ir dėl intoksikacijos alkoholiu – jau turėjau jauniausią devynerių metų pacientą. Susiduriame ir su trylikos keturiolikos metų agresyviais, polinkį į alkoholį turinčiais pacientais, kuriems reikia kviesti apsaugą“, - susirūpinusi kalbėjo medikė.
 

„Turime kvalifikuotą pediatrų komandą. Tai sudaro sąlygas išlaikyti pediatrijos skyrių, jį nuolat gerinti bei stiprinti. Jei pacientas jaučia pasitikėjimą gydytoju, o jis irgi jaučia paciento nuoširdumą, diagnozuoti ligą ir ją įveikti tampa žymiai lengviau“, - sakė ligoninės direktorė Audronė Kuodienė.

 
Privatumo suteikia vienvietės palatos
Personalas nepaprastai laukia netrukus duris atversiančio Vaikų ligų skyriaus.
„Laukdami skyriaus renovacijos su pavydu ir viltimi stebėjome, kaip atnaujinami kiti ligoninės skyriai. Turėjome viziją, kad mūsiškis bus šviesus, erdvus, kad mažiesiems pacientams bus saugi ir jauki aplinka. Tai itin svarbu, kad jie greičiau sveiktų. Daug galvojome apie skyriaus spalvas. Visada įsivaizdavome, jog turėtų dominuoti geltona su oranžiniais akcentais, iš karto sukuriančiais šilumos pojūtį. Grindų elementai irgi turi savo reikšmę: mėlyni, raudoni rutuliukai – tradicinės mergaičių ir berniukų spalvos. O keturlapio dobilo lapeliai simbolizuoja tikėjimą, viltį, meilę ir sėkmę“, - po skyrių vedžiodama pasakojo vyresnioji slaugos administratorė Lilijana Bačanskienė, kuri daug prisidėjo prie remonto darbų organizavimo.

Vaikų ligų skyriuje, kur gali būti gydomi vos mėnesio sulaukę kūdikiai ir vaikai iki aštuoniolikos metų, įrengta 19 palatų. 13 iš jų – vienvietės. Tai tėveliams suteikia privatumo, kurio itin trūko senajame skyriuje, kai pacientai gulėdavo nejaukiose ir didelėse palatose. Ligoninės personalas patikino, jog bus sudarytos visos galimybės ir patogumai mamai (ar tėčiui) budėti prie sergančio mažylio.
Vykdant projektą buvo įsigyta: endoskopas, defibriliatorius, kardiografas, inhaliatoriai, gyvybinių funkcijų monitoriai, infuziniai tūriniai siurbliai, automatiniai švirkštai ir kita medicininė įranga.

„Dirbdami sename skyriuje matėme nemažai trūkumų: trūko sanitarinių mazgų, palatos buvo nejaukios, nuolat gedo medicinos aparatūra. Gavome trisdešimt šešis medicininės įrangos vienetus. Darbą itin palengvina infuzinės tūrinės pompos (siurbliai), leidžiantys tiksliau dozuoti infuzinius tirpalus - tai sutaupo slaugytojų laiką. Džiaugiamės venų skeneriu kūdikiams. Kiekviena slaugytoja supranta, kad kūdikiui atlikti intervencinę injekciją yra darbas, reikalaujantis itin daug profesionalumo. Dažnai neapsieinama be ašarėlių, ir vaikučių, ir tėvelių streso. Toks aparatas itin gelbsti. Esame gavę atlenkiamus kūdikių vystymo stalus, kurie tvirtinami prie sienos, - tai labai didelis patogumas gydytojų apžiūros metu. Gavome dvidešimt tris funkcines lovas ir penkias lovas kūdikiams su spintelėmis. Norėjome sukurti saugesnę ir jaukesnę aplinką mūsų mažiesiems pacientams.
Džiaugiamės, kad antrojo projekto metu galėjome kartu su partneriais kelti profesinę kvalifikaciją. Aštuoniasdešimt procentų mūsų skyriaus darbuotojų praėjo skubios medicinos pagalbos kūdikiams ir vaikams mokymus“, - pasakoja L.Bačanskienė.
 

„Laukdami mūsų skyriaus renovacijos su pavydu ir viltimi stebėjome, kaip atsinaujina kiti ligoninės skyriai. Turėjome viziją, kad naujasis skyrius bus šviesus, erdvus, kad mūsų mažiesiems pacientams bus sukurta saugi ir jauki aplinka. O tai - itin svarbu, kad jie greičiau sveiktų“, - sakė vyresnioji slaugos administratorė Lilijana Bačanskienė.

 
Bendri pasienio projektai
Projektą „Vaikų sveikatos apsaugos gerinimas Lietuvos ir Lenkijos pasienio regione“ dvejus metus vykdė keturios Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionų gydymo įstaigos, o kitą - „Sveika motina ir sveikas vaikas – pilotinė bendradarbiavimo per sieną sveikatos apsaugos programa“ vykdė dvi pasienio regiono gydymo įstaigos – Marijampolės ir Suvalkų ligoninės.

Šie projektai išskirtiniai tuo, kad partnerius vienijo bendras tikslas – vaikams ir kūdikiams teikiamų sveikatos priežiūros ir gydymo paslaugų gerinimas. Savo ruožtu Vaikų ligų skyriaus remontas ir dalis įrangos įsigyta projekto „Specializuotų paslaugų vaikams kokybės gerinimas VšĮ Marijampolės ligoninėje“ lėšomis. (Tai yra, vienu metu buvo vykdomi trys projektai: 2 pasienio ir vienas įgyvendintas per Sveikatos apsaugos ministeriją bei CPVA).

Ligoninės vadovė A.Kuodienė pasidžiaugė, kad vykstant kapitaliniam remontui darbuotojai per tuos mėnesius išliko kantrūs, nors darbo sąlygos iš tikrųjų nebuvo lengvos, o ir iš pacientų skundų nesulaukta.
„Kalbėdavome su tėvais: nenusiminkite, skyrius bus gražus, renovuotas, pamatysite, kokios bus geros sąlygos. Ir tikrai piktų pacientų komentarų ar skundų nebuvo“, - vadovei antrino ir Vaikų ligų gydytoja j.Kemeraitienė.
Žinant, su kokiais iššūkiais susiduria rajonai, ar Marijampolė nejaučia mažųjų pacientų stygiaus?



„Nepasakyčiau, kad esame mirštantis miestas. Iš tikrųjų jaunimo turime, teigiamą įtaką turbūt daro laisvoji ekonominė zona ir miesto valdžios, kuri visada stengėsi padėti verslui ir sulaikyti jaunus žmones, kad šie neišvažiuotų ir pasiliktų Lietuvoje, pozicija. Nors negalime pasigirti dideliu gimdymų skaičiumi, tačiau Marijampolė nėra tas miestas, kuriame gyventų vien senjorai.

Be to, turime itin kvalifikuotą pediatrų komandą. Išgirstame tikrai gana šiltų ir gerų atsiliepimų. Tai skatina išlaikyti pediatrijos skyrių, jį nuolat gerinti bei stiprinti.
Jei pacientas pasitiki gydytoju, o jis iš paciento jaučia nuoširdumą, diagnozuoti ir įveikti ligą tampa žymiai lengviau. Jei tarpusavio ryšio nėra, prarandamas laikas, išeikvojama energija, tad su liga kovoti tampa daug sudėtingiau“, - sako įstaigos vadovė A.Kuodienė.
 

„Negali taip būti, kad neliktų vaikų ligų gydytojų. Kūdikių ir vaikų iki 18 metų gydymas yra specifiškas. Šeimos gydytojai, persikvalifikavę iš vidaus ligų gydytojų, ir praėję dviejų mėnesių pediatrijos ciklą, tikrai negali visko išmanyti. Vaikų ligų, įskaitant rezidentūrą, studijos trunka 11 metų. Išsivysčiusiame pasaulyje, pažangiose šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje, dirba pediatrai, veikia pediatrinės klinikos. Nežinau, kodėl Lietuva priima tokius drastiškus sprendimus?“ – stebėjosi vaikų ligų gydytoja Jolanta Kemeraitienė.

  
Pediatrai turi išlikti
Vaikų ligų skyriuje, kaip minėjo įstaigos vadovė ir patikino kalbinti mažųjų pacientų tėveliai, dirba išties profesionali pediatrų komanda.
„Nesigailiu, kad kadaise pasirinkau pediatrijos specialybę. Manau, reikia stengtis, idant pediatrija ir vaikų ligų gydytojai išliktų. Manoma, kad pirminėje sveikatos priežiūros grandyje – poliklinikose - nereikės vaikų gydytojų, nes varomasis variklis bus šeimos gydytojai. Tam nepritariu, nes vaikus iki aštuoniolikos metų turi gydyti pediatrijos gydytojas.

Negali taip būti, kad neliktų vaikų ligų gydytojų. Kūdikių ir vaikų iki 18 metų gydymas yra specifinis. Šeimos gydytojai, persikvalifikavę iš vidaus ligų gydytojų, ir praėję dviejų mėnesių pediatrijos ciklą, tikrai negali visko išmanyti. Vaikų ligų, įskaitant rezidentūrą, studijos trunka 11 metų. Išsivysčiusiame pasaulyje, pažangiose šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje, dirba pediatrai, veikia pediatrinės klinikos. Nežinau, kodėl Lietuva priima tokius drastiškus sprendimus?“ – nusistebėjo vaikų ligų gydytoja J.Kemeraitienė.
Įstaigos vadovė ne kartą pabrėžė, kad pediatrijos išsaugojimas ir stiprinimas – prioritetinis.
„Esu akušerė ginekologė. Žinau, visas grėsmės, kaip reikia turėti akis pakaušy ir nuojautą kulnuose, nes tiek pediatrija, tiek akušerija - itin jautrios sritys. Kai numiršta vyresnio amžiaus žmogus, artimieji išgyvena, bet galbūt mažiau, nei tuo atveju, kai atsiranda komplikacijų jaunai mamai arba vaikeliui. Šeimai tai iš tikrųjų tampa didelė tragedija“, - sako ligoninės direktorė, patikindama, kad ir toliau stiprins vaikų skyrius.

 
Komentaras
Marijampolės ligoninės ūkio skyriaus vedėjas Algirdas Jurkšas:

- Vaikų priėmimo skyriaus plotas apima apie du šimtus penkiasdešimt kvadratų. Buvo įrengta keturių vietų stebėjimo palata, procedūriniai kabinetai, gydytojų kabinetai ir personalo poilsio patalpos, kitos medicininės, ūkinės patalpos, atnaujinta registratūra. Priėmimo patalpos anksčiau buvo labai nepatogios - kitoje vietoje. Dabar šios patalpos atsirado šalia suaugusiųjų priėmimo ir prie pagrindinių liftų, kurie tiesiai sujungti su reanimacijos skyriumi, operacinių bloku ir kitais skyriais. Tai stipriai palengvino ir skubesnį sunkių ligonių transportavimą tolimesniam gydymui.
Buvo renovuotos visos komunikacijos, įrengta elektros, ventiliacinės sistemos, kurių seniau nebuvo. Renovuota šildymo sistema, naujai įdiegtos medicininės deguonies suspausto oro linijos, įdiegtas taupus ledinis apšvietimas, įrengta personalo iškvietimo ir priešgaisrinė signalizacija. Viskas padaryta per dešimt vienuolika mėnesių. Įsisavinta du šimtai keturi tūkstančiai eurų šiam objektui.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris