Druskininkų PSPC medikai: svarbiausia įsijausti į paciento problemą

Evelina Machova
2016-02-08
Druskininkai – nedidelis, bet jaukus kurortas Dzūkijoje, kur jėgas atgauti, sveikatą pastiprinti ar pramogauti atvyksta ne tik lietuviai, bet ir užsienio svečiai. Per pastaruosius kelerius metus miestas stiprina pozicijas ir medicinos srityje. Prieš kelias savaites čia atidarytas modernus reabilitacijos centras „Upa“. Investuodamos į teikiamas kokybiškas paslaugas neatsilieka ir kitos gydymo įstaigos, ligoninė, sanatorijos. Tarp jų ir pirminės sveikatos priežiūros centras, kuris pasak jo vadovo Benjamino Čepo stengiasi įsiklausyti į gyventojų poreikius ir teikti reikalingiausias paslaugas pacientams.
Druskininkų PSPC medikai: svarbiausia įsijausti į paciento problemą
Psichikos dienos centre, pasak slaugytojos Aistės Šašorinos, pacientai būna užimti visa dieną. Vieni lanko meno terapijos užsiėmimus, kiti dalyvauja įvairiose grupiniuose psichoterapijos ar psichoreabilitacijos užsiėmimuose.

Sudėtingi sprendimai

„Gydytojas visų pirma turi būti nuoširdus. Nereikia stengtis moralizuoti ar bandyti perauklėti pacientą. Svarbiausia mokėti įsijausti į jo problemas ir drauge su juo mėginti jas įveikti. Juk net ir sakoma, kad daugelį problemų galima išspręsti vien gražiu pokalbiu“, - įsitikinęs Druskininkų pirminio sveikatos priežiūros centro vadovas Benjaminas Čepas.
Tiesa, medikas, kaip pats sako, balto chalato ant vinies nekabina ir vadovaudamas centrui dirba kaip pagal pašaukimą – šeimos gydytoju.

Tačiau, kaip pripažįsta vadovas, prieš daugiau ne dvejus metus tik pradėjus vadovauti pirminiam sveikatos priežiūros centrui teko priimti nemažai sudėtingų sprendimų. „Kaip žinia, finansavimas nėra pats geriausias, teko sumažinti etatus - aštuoniais. Tiesa, taupyti labai nėra kur. Pirkdamas medikamentus nepritaupysi, grandiozinių pirkimų ir nevykdome. Gyvename taupiai ir neišlaidaudami. Tačiau situacija nėra bloga, gydymo įstaiga metus baigė pelningai.
 
Jau trejus metus veikia Psichikos dienos stacionaras, o prieš metus duris atvėrė renovuotas Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius. Pernai apšiltinome visą pastatą, kas šiemet džiugina - ne tik šiluma, bet ir sumažėjusiomis sąskaitomis. Stengiamės atsinaujinti pagal išgales. Jau yra nemažai įrangos, kurią būtų gerai atnaujinti, kaip ir greitosios pagalbos automobilius. Tačiau tai išsprendžiama su laiku. Didžiausia problema medikų atlyginimai“, - sako B.Čepas.

Vadovas pripažįsta, kad net ir nedideliame, kurortiniame, mieste jaučia privačių šeimos gydytojų konkurenciją. Tiesa, anksčiau medikai dirbo tiek ir pirminiame sveikatos priežiūros centre, tiek ir privačiuose kabinetuose, tačiau, kaip sako B.Čepas, jiems teko apsispręsti, kurioje gydymo įstaigoje dirbs. Nors sprendimas nelengvas, bet pasiteisinęs. Maža to, darbui pavyko prisivilioti ir jaunų specialistų.
 

Druskininkų pirminiam sveikatos priežiūros centrui priklauso dvi ambulatorijos – Leipalingio ir Viečiūnų, Psichikos dienos stacionaras, Psichikos sveikatos centras, Greitosios medicinos pagalbos stotis ir dvi brigados bei Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, o pirminiame sveikatos priežiūros centre dirba 17 šeimos gydytojų. Pajėgumai pakankami, aptarnaujant 18 tūkst. prisirašiusių pacientų.
 
Siūlo stiprinti esamas brigadas
Pastaruoju metu gana dažnai diskutuojant greitosios pagalbos teikimo klausimais, centro vadovas sako, kad vienas didžiausių pliusų, jog įstaiga valdo ir greitosios medicinos pagalbos tarnybą. Toks modelis, vadovo įsitikinimu, - geras.
 
„Stengiamės „nuimti“ krūvį nuo ligoninės. Esame suinteresuoti į ligoninę vežti kuo mažiau. Kodėl? Jei veži į ligoninę, kai nėra reikalinga skubioji pagalba, už suteiktas paslaugas tenka mokėti mums. Todėl visus iškvietimus ir vežimus kas mėnesį peržiūrime, analizuojame priimamus sprendimus. Pavyzdžiui, suaugęs žmogus pirmą dieną stipriai karščiuoja. Jei nėra jokių kitų papildomų simptomų, kam jį vežti į ligoninę? Pagalbą galima suteikti ir vietoje, o jei kitą dieną situacija nepasikeis, į namus atvyks šeimos gydytojas. Žinoma, jei taip nutinka kūdikiui ar mažamečiam vaikui, vežti reikia, tačiau daugeliu atveju, kalbu apie suaugusiuosius, jie vežami į ligonines be būtinos indikacijos“, - sako B.Čepas. 

Neramina ir kylantys norai reformuoti visą GMP sistemą. B.Čepo įsitikinimu, tai šiuo metu nereikalinga. Juk specialistų teigimu, būtent GMP teikiamos paslaugos vertinamos palankiausiai sveikatos sistemoje, kaip dirbančios be priekaištų. Tą įrodo ir pacientų atsiliepimai.
 
Centro vadovui nemažai klausimų kelia ir Sveikatos apsaugos ministerijos ketinimai pirkti greitosios pagalbos automobilius rajonų ligoninėms, toms, kuriose uždaromi chirurgijos skyriai, kad jos galėtų pervežti pacientus į centrus. „Nelogiška. Juk žmogus pasijutęs blogai skambina ir kviečia greitąją. Išeis taip, kad mes atvyksime, paimsime pacientą, jį nuvešime į ligoninę ir tuomet ligoninės greitoji veš jį į kitą centrą, kur bus teikiamos chirurgijos paslaugos. Bet taip nebus.
 
Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymus pervežimus turi atlikti į gydymo įstaigą pacientą atvežusi greitoji. Juk jos brigada gali tai padaryti iš karto, neužsukdama į rajono ligoninę. Ir dabar yra nemažai problemų su pervežimais. Turime dvi brigadas ir jei viena išvyksta pervežti pacientą, lieka kita ir kyla grėsmė, kad negalėsime suteikti kokybiškos paslaugos. Mano nuomone, logiška būtų stiprinti dabar esančias GMP pajėgas rajonuose. Kodėl? Kad nepasikartotų situacija, kai buvo uždaryti gimdymo skyriais. Tuomet ligoninėms greitosios buvo skirtos nėščiosioms pervežti. Bet realiai tai darome mes, nes kai reikia pagalbos, juk skambina mums, o ne į ligoninę“, - dėsto B.Čepas. 
 
Aukščiausio lygio paslaugos
Druskininkai - kurortinis miestas, kur vyksta nemažai įvairiausių renginių, todėl B.Čepo įsitikinimu, čia turi būti teikiamos aukščiausio lygo paslaugos. Juk medikų pagalbos prireikia ne tik vietiniams gyventojams, bet ir čia atvykstantiems iš įvairiausių šalies miestų. Šis savaitgalis medikams taip pat bus įtemtas, nes vyks kasmetinis, jau tradicija tampantis renginys Žiemos olimpinės žaidynės.
 
„Tokie masiniai renginiai - iššūkis ir medikams. Juk niekada negali žinoti, kas nutiks. Tokiomis dienomis dirbame dvigubu pajėgumu. O čia ir dar vienas pliusas - turėti savo pavaldume greitosios pagalbos stotį. Tarkim, kad ir šiemet vykęs Pasaulio ralio etapas Druskininkuose. Pagal reikalavimus turėjome įrengti lauko ligoninę su visa įranga. Dalį jos skolinomės iš kolegų, reikėjo ir papildomų brigadų, kurias formavome iš centre dirbančių medikų. Ralio organizatoriams ir kitoms institucijoms, atsakingoms už saugą, teko nemažai priekaištų, tik ne medikams. Buvome pasiruošę visoms įmanomoms situacijoms“, - sako B.Čepas. 
 
Pasiteiravus, ar jaučiamas krūvio padidėjimas sezonais, gydytojas sako, jog ne. Darbas intensyvesnis tik siaučiant įvairiausiems virusams.
Daugiau nei trisdešimt metų Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centre dirbanti šeimos gydytoja Vitalija Vinerskienė sako, kad dabar daug sergančiųjų įvairiomis virusinėmis ligomis.
 
Pasižvalgius po šeimos gydytojų kabinetus, pirmas į akis krentantis dalykas - erdvumas. Šeimos gydytojas su pacientu bendrauja, jį apžiūri viename kabinete, o slaugytojos darbo vieta - greta esančioje patalpoje. Toks sprendimas, pasak įstaigos vadovo, priimtas jo iniciatyva. „Kai dar pats dirbau gydytoju Viečiūnų ambulatorijoje, priėmiau sprendimą, kad slaugytoja sėdėtų kitame kabinete. Ne todėl, kad ja nepasitikėčiau, bet dėl paciento. Juk kai jis ateina tenka aptarti įvairiausius negalavimus, žmogus, kaip ten bebūtų, atviriau kalba prie keturių akių ir ausų nei prie šešių. O kol aiškiniesi su žmogumi, kokie negalavimai jį kamuoja, slaugytojos pagalbos kaip ir nereikia. Ji gali atlikti savo darbus niekieno netrukdoma“, - sako B.Čepas.

 
Tam pritaria ir V.Vinerskienė, teigdama, jog pacientas gydytoju turi pirmiausia pasitikėti. Jis turi būti abipusis. Tik tada bendromis jėgomis galima pasiekti puikių rezultatų. Juk ne veltui apskaičiuota, kad žmogaus sveikata nuo gydytojo priklauso tik 10 procentų. 60–čia procentų ją lemia gyvenimo būdas ir maistas. Likusi dalis – paveldimumas. Na, o kai žmogus sunegaluoja, būtent šeimos gydytojas gali išspręsti 80 proc. sergančiojo problemų.
 
Du dideli projektai
Prieš kelerius metus Druskininkuose pirminės sveikatos priežiūros centre įsteigtas ir Psichikos dienos centras.
Pasak vadovo, projekto metu rekonstruotas ketvirtas mansardinis aukštas, įsigyta visa reikiama įranga bei baldai. Įkurtame Psichikos dienos centre teikiamos suaugusiųjų psichiatrijos dienos stacionaro paslaugos. Rekonstruotose patalpose įrengtos judesio, šviesos, vaizdo ir garso, meno terapijos patalpos, patalpos grupiniai psichoterapijai ir psichosocialinei reabilitacijai. Centre vienu metu gali būti aptarnaujami 8 pacientai, įrengtos 5 stacionarios lovos sunkiai pacientų būklei gydyti. Įkurtas Psichikos dienos centras paslaugas teikia Druskininkų ir Varėnos rajono savivaldybių gyventojams. Čia dirba meno terapeutė, psichologė, psichiatrė ir socialinė darbuotoja, o visa aplinka dvelkia namų jaukumu.

Prieš metus duris atvėrė ir Medicininės slaugos ir palaikomo gydymo skyrius. Įgyvendinant projektą įrengtas antrasis skyriaus patalpų aukštas, skyriuje dabar gali būti slaugomi ir gydomi iš viso 38 pacientai. Bendra projekto vertė apie 456 tūkst. EUR (1, 5 mln. Lt) tarp jų didžioji dalis ES struktūrinių fondų parama, yra dalis valstybės lėšų. Pasak čia dirbančių medikų, tokios paslaugos druskininkiečiams labai reikalingos.
 
Įgyvendinus projektą „Palaikomojo gydymo ir slaugos bei paliatyvios pagalbos paslaugų plėtra VšĮ Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centre“, patalpose įrengtas keltuvas į antrąjį aukštą, nupirkta visa reikalinga moderni aparatūra, įrengta sterilizacinė, moderni procedūrinė, visos reikalingos pagalbinės patalpos. Pagerėjo sąlygos ir skyriuje dirbančiam personalui - įrengtas persirengimo, poilsio kambarys.

 

Komentarai
Psichikos dienos centro psichiatrė Ramunė Meižienė:


- Per dieną paslaugas teikiame vidutiniškai aštuoniems pacientams, bet kartais jų būna ir daugiau. Kas kreipiasi, prašo pagalbos, niekuomet neatsisakome.
 
Susirgimų būna pačių įvairiausių: depresija, bipoliniai sutrikimai ir panašiai. Negalėčiau pasakyti, kad daugėja sergančiųjų psichikos sveikatos sutrikimais žmonių. Tiesiog yra daugiau informacijos, kur kreiptis ir gauti pagalbą. Be to, dabar ir pagalbos prieinamumas kur kas geresnis. Stipriausi dalykai, kuriuos mes teikiame, - pacientų savirealizacija per kūrybą. Visi centre iškabinti darbai yra pacientų. Liga yra simptomai, o kūryba negali būti serganti ir ji atsiskleidžia būtent per sveikąją žmogaus pusę, kuri, norint išspręsti problemas, tampa ramsčiu.
 
Visi pacientai nedidelėje valgyklėlėje pasišildo maisto, pietauja, šiek tiek pavargę gali ir prigulti pokaičio. Teikiant tokias paslaugas reikia ne tik kantrybės, supratimo, atjautos, bet ir sukurti kiek įmanoma jaukesnę bei šiltesnę aplinką. O pacientų amžius - labai įvairus ir jie patenkinti gaudami tokias paslaugas.

Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus vedėja, gydytoja Vida Kašėtienė:

Sėkmingai dirbame: per praėjusius metus slaugos skyriuje gulėjo 220 ligonių, iš jų paliatyvios slaugos turėjome 14. Skyrius dirba visu užimtumu. Trisdešimt aštuonios lovos yra apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, o viena yra vadinamoji komercinė. Tačiau tokių paslaugų poreikis - didžiulis. Darbingi jauni žmonės išvažiuoja svetur ir palieka mums prižiūrėti tėvus. Galima prognozuoti, jog tokios paslaugos kuo toliau, tuo labiau bus reikalingesnės. Jau ir dabar yra eilė.
 
Stengiamės kiekvienam padėti, palengvinti būklę, sumažinti skausmą. Nereikia galvoti, kad šiame skyriuje pacientai yra pasmerkti, yra tokių, kuriuos ir po sunkų traumų ar ligų pastatome ant kojų ir išleidžiame į namus. Skyrius palaiko glaudžius ryšius su socialinėmis tarnybomis.
 
Kažkada čia buvo infekcinių ligų skyrius, priklausęs ligoninei, o dabar čia teikiamos slaugos paslaugos. Pirmas aukštas rekonstruotas anksčiau, tačiau pasikeitus įstatymams, teisingiau, praplėtus slaugos lovų skaičių vienam gyventojui, galėjome pretenduoti į skyriaus plėtimą. Turime dvivietes palatas, trivietes ir vieną vienvietę, prie kiekvienos yra įrengti dušai – viskas, kaip sakoma, pacientų patogumui. 







    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris