Anykščių PSPC medikai: svarbu ne pastatai, o juose teikiamos paslaugos

Nerijus Bliujus
2017-06-19
„Kai kurie vadovai sako, kad reikia įstaigą išlaikyti. Aš manau, kad ne įstaigą išlaikyti reikia, o paslaugą teikti. Juk būtent už tai mums moka Privalomojo sveikatos draudimo fondas“, - sako Anykščių rajono savivaldybės Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vadovė Zita Neniškienė.
Anykščių PSPC medikai: svarbu ne pastatai, o juose teikiamos paslaugos
Anykščių PSPC turi dvi GMP brigadas. Kai L.S. lankėsi Anykščiuose, netoli centro pastato įvyko avarija. Su žurnalistais kalbėję GMP vairuotojas Vaidas Kernagys ir slaugytoja Dalia Šermukšnienė nieko nelaukdami nuskubėjo į pagalbą.

Pacientų daug
Pasak Anykščių rajono savivaldybės PSPC vadovės Zitos Neniškienės, prie jų įstaigos prisirašiusių pacientų skaičius praktiškai nesumažėjo, todėl darbo tikrai pakanka.
Apsilankymų poliklinikoje pernai buvo 182 301. Čia kartu su slaugytojomis. Vadinasi, kiekvienas anykštėnas įstaigoje per metus apsilankydavo 7,4 karto. O pas gydytojus buvo 136 tūkst. apsilankymų, taigi gyventojai ateidavo maždaug 6,4 karto per metus. Iš 24 tūkst. žmonių, kurie yra prisirašę prie pirminės sveikatos priežiūros centro, atėjo 20 119pacientų, iš jų nedraustų - 1500, už pastaruosius TLK nemoka.

„Mūsų specialistai iš tikrųjų yra labai geri. Ir svarbiausia, kad jie visi dirba dėl pacientų, kurie ateina ir kuriems reikalinga mūsų pagalba. Dažnai gydytojai susilaukia ir žodinių bei rašytinių pacientų padėkų“, - džiaugiasi įstaigos vadovė Zita Neniškienė. 


„Galime pasigirti tuo, kad gerai vykdome gimdos kaklelio vėžio profilaktinės patikros programą. Ja pasinaudojo 53 proc. mūsų pacienčių. 50 proc. vyrų dalyvavo priešinės liaukos vėžio prevencinėje programoje“, - teigia Z.Neniškienė.
Savivaldybė irgi nepalieka centro be paramos. Štai neseniai PSPC sugalvojo, kad būtų gerai tam tikrais
atvejais, pavyzdžiui, kai reikalingi skubūs tyrimai, pacientus nuvežti iki ligoninės, kuri yra už dviejų kilometrų. Parašė programą ir savivaldybė skyrė pinigų pavėžėjimo paslaugoms apmokėti.  
Z.Neniškienė teigia, kad dirbant medicinos srityje svarbiausia visą dėmesį skirti pacientui.
„Kai kurie vadovai sako, kad reikia įstaigą išlaikyti. Aš manau, kad reikia teikti paslaugą. Juk mums būtent už tai Privalomojo sveikatos draudimo fondas moka. O kad pastatai bus ar kuklesni, ar gražesni, ar suremontuoti, nėra svarbiausia“, - įsitikinusi vadovė. Anykščių PSPC pastatų iš savivaldybės pagal panaudos sutartis turi devynis.

 
Anykštėnai klauso šeimos gydytojų
Pirmus metus Anykščių PSPC šeimos gydytoja dirbanti Viktorija Noreikienė teigia, kad darbas mažesniame mieste, palyginti su didmiesčiais, turi nemažai privalumų.
„Esu ir Vidaus darbo kontrolės komisijos pirmininkė, todėl vykdome įvairius patikrinimus, stebime, ar laiku į darbą ateina žmonės. Su kolektyvu bendrauju puikiai, visi yra geranoriški. Kadangi rezidentūrą du mėnesius atlikau Nidoje, pasikeitė mano požiūris. Nes kai dirbi didelėse klinikose, tos miesto bazės, tempas... Tu daug ko nepastebi. O mažesniame mieste pamatai žmonių nuoširdumą, paprastumą, geranoriškumą. Čia jeigu, pavyzdžiui, išrašant vaistą kur nors suklysti, paskambina iš vaistinės, gražiai pasako ar tiesiog pats pacientas grįžta. Kaune viskas kur kas įtempčiau“, - sako gydytoja.  


„Būna kartais ateina pacientai ir sako: „Daktare, man taip pagerėjo po Jūsų išrašytų tablečių.“ Tai man, kaip sakoma, tarsi medumi patepa tokie žodžiai“, - džiaugiasi pirmus metus Anykščių PSPC šeimos gydytoja Viktorija Noreikienė.

V.Noreikienės teigimu, Anykščiuose itin vertinama gydytojo specialybė, kas taip pat turėjo įtakos jos pasirinkimui. 
„Gydytojas čia iš tikrųjų yra autoritetas. Didmiestyje, kai yra daug poliklinikų, daug šeimos gydytojų, pacientai yra netgi, sakykime, agresyvesni, daugiau reikalauja. O čia žmonės iš tikrųjų klauso mūsų konsultacijų, patarimų. Būna kartais ateina pacientai ir sako: „Daktare, man taip pagerėjo po jūsų išrašytų tablečių.“ Tokie žodžiai tarsi medumi patepa, o padėkos pradžiugina. Ir ateitį jau, žinoma, sieju su šiuo kraštu“, - prisipažįsta ji.  
Didelę patirtį turintis šeimos gydytojas Valdas Macijauskas sako, kad norint kokybiškai atlikti darbą, svarbu turėti ir tam tinkamas sąlygas.
„Turime galimybę jau šiuo metu elektroninius receptus rašyti. Technologinė pusė mane tikrai tenkina. Čia dirbu jau ketverius metus, o šiaip mano darbo stažas yra daugiau nei 20 metų. Su kolektyvu puikiai sutariame, turime galimybę ne tik pasikonsultuoti vienas su kitu, bet ir šiaip pabendrauti“, - pasakoja jis.
 
Dėmesys vaikams
Žmogaus asmenybė formuojasi nuo pat kūdikystės, todėl, pasak Anykščių PSPC psichologės Neringos Grybienės, būtina skirti didžiulį dėmesį vaikų raidai.
„Tai, kaip vaikas atskiria, kas yra gerai, kas – blogai, daug priklauso nuo tėvų elgesio su atžala. Tai yra gebėjimas įskiepyti tą suvokimą. Todėl nemažai dirbame ir su tėvais. Konsultuojame, kalbamės, rekomenduojame, kaip ugdyti vaikus, kaip elgtis vienose ar kitose situacijose. Jei vaikas turi raidos sutrikimų, aiškiname tėvams apie tai, kas vyksta, kaip su tuo tvarkytis, kaip tokį vaiką ugdyti“, - pasakoja N.Grybienė.
Psichologei antrina ir masažuotoja Rasa Pociūnienė, kuri teigia, jog ugdant vaiką svarbi ne tik psichologinė sveikata, bet ir jo gebėjimai judėti.


Masažuotoja Rasa Pociūnienė (kairėje) ir psichologė Neringa Grybienė neabejoja, kad vaiko raida tinkamai vystytis gali tik komandinio darbo dėka

„Raidos sutrikimų turintiems vaikams masažas - vienas pagalbinių veiksnių. Žinoma, pagrindinis dalykas yra kineziterapija. Pavyzdžiui, pasyvioji kineziterapija - tai masažai, kurie padeda atpalaiduoti raumenis prieš mankštą. Jeigu tai yra kūdikis, tuomet jam galima daryti tik masažus. 
Būna ir labai rimtų diagnozių: spąstiniai paralyžiai, Dauno sindromas. Bet dažniausiai tai, pavyzdžiui, žemas arba aukštas raumenų tonusas, šleivapėdystė“, - teigia R.Pociūnienė.
„Mūsų darbas iš tikrųjų yra kompleksinis. Pirmiausia, aišku svarbi motorika. Kai ji formuojama tikslingai ir teisingai, tuomet ir protiniai gebėjimai netrinka. Čia yra viskas susiję“, - tvirtina psichologė.
 

Skuba skiepytis
Prasidėjus šiltajam metų sezonui anykštėnai nepamiršta pasiskiepyti nuo parazitų.
„Šiuo metu daugiausiai žmonių skiepijasi nuo erkinio encefalito. Didelė dalis jų yra vyresnio amžiaus. Galbūt dėl to, kad būtent jie ypač mėgsta nueiti į mišką pagrybauti ar pauogauti. Nuo kovo mėnesio jau atlikome daugiau nei 350 skiepų. Šiais metais sulaukiame daug žmonių, kurie skiepijasi pirmą kartą. Nemažai įvairių įstaigų vadovų siunčia darbuotojus pasiskiepyti nuo erkių sukeliamų ligų. Taip pat mokamai skiepijame nuo meningokoko, vėjaraupių, gripo, gimdos kaklelio vėžio. Ir gerai, kad žmonės neatsisako skiepų, nes juk jų dėka yra išnykę daugybę ligų“, - sako Anykščių PSPC vyresnioji slaugytoja Gitana Kvedarienė.


 Į Anykščių PSPC pacientai skuba pasiskiepyti nuo erkinio encefalito. Nuo kovo mėnesio pasiskiepijo jau daugiau nei 350 pacientų. 

Laukia naujo GMP automobilio
Vasarą padaugėja ir įvairių nelaimingų atsitikimų, tad Anykščių PSPC įsikūrusios dvi GMP brigados yra pasiruošusios bet kuriuo paros metu suteikti kuo skubesnę pagalbą.
„Kasdien gauname įvairiausių iškvietimų; aišku, vieną dieną jų būna daugiau, kitą - mažiau. Dažnai žmonės kviečiasi dėl kraujospūdžio problemų. Žinoma, jeigu iškvietimų daug, tenka pavėluoti į kitus, kadangi visam rajonui yra skirti tik du GMP automobiliai. Su pacientais pasitaiko įvairių nesusipratimų, ypač jeigu jie neblaivūs. Sunkiausi iškvietimai, kai būna daug sužeistųjų, pavyzdžiui, eismo įvykiai ar kiti nelaimingi atsitikimai“, - pasakoja GMP vairuotojas Vaidas Kernagys.
Jam pritaria ir GMP slaugytoja Dalia Šermukšnienė: „Važiuoti į eismo įvykius visada sunku, ypač kuomet reikia gaivinti žmones. Per dieną gauname maždaug kelioliką iškvietimų.“
„Pernai už savo lėšas įsigijome naują greitosios medicinos pagalbos B tipo automobilį, o šiemet iš SAM gausime dar vieną. Nauji automobiliai labai reikalingi, nes į iškvietimus važiuojami didžiuliai atstumai. Beje, galiu pasidžiaugti, kad mūsų GMP darbuotojų atlyginimai tikrai yra normalūs. Manau, kad tokį darbą dirdami jie privalo gauti gerą užmokestį. Lygiai taip pat ir visiems kitiems darbuotojams stengiamės mokėti atitinkamus atlyginimus“, - sako Z.Neniškienė.
 

Dalyvauja Valstybinėje programoje
Anykščių PSPC administracija didžiulį dėmesį skiria korupcijai mažinti.
„Dalyvaujame Valstybinėje korupcijos prevencijos programoje. Korupcijos pasireiškimo tikimybei mažinti Anykščių rajono savivaldybės PSPC sudaryta Antikorupcijos komisija. Patvirtinome informacinį lankstinuką „Sveikatos priežiūra be korupcijos“, kuris platinamas mūsų įstaigoje, kaip informavimo priemonė pacientams ir darbuotojams. Skelbiame ir nuolat prižiūrime, kad būtų atnaujinama informacija įstaigos internetinėje svetainėje bei padalinių skelbimų lentose. Įrengėme anoniminių skundų ir pageidavimų dėžutę. Taip pat buvo vykdoma pacientų anoniminė apklausa dėl galimų korupcijos apraiškų, darbo organizavimo tobulinimo, pacientų aptarnavimo gerinimo“, - teigia įstaigos vadovė Z.Neniškienė.
 
Kavarsko ambulatorija



Anykščių PSPC priklauso 6 ambulatorijos. Vienos jų Kavarsko ambulatorijos vyriausiasis gydytojas, šeimos gydytojas Arūnas Tarvydas tikina, kad pacientų mažesniuose miesteliuose taip pat užtenka.
„Šiuo metu prisirašę yra apie 1600 gyventojų, iš jų maždaug 200 vaikų. Ambulatorijoje dirba šeimos gydytojas, vidaus ligų gydytoja ir bendros praktikos odontologė. Turime visą reikalingą aparatūrą. Darome kraujo, šlapimo tyrimus. Tokių kaip eilių pas mus nelabai būna, žmonės ateina užsiregistravę, tik vaikus priimame iš karto“, - sako jis.   
Netoliese gyvenanti pacientė Onutė džiaugiasi, kad pirminę pagalbą ji gali gauti vos paėjusi pėsčiomis: „Aš retai ateinu tvarkytis dantų, labai džiaugiuosi, kad čia yra odontologijos skyrius. Ir kadangi esu vietinė gyventoja, man patogu, jog nereikia važinėti iki Anykščių. Be to, patinka, kaip dirba gydytoja, nes yra labai maloni ir profesionali.“

Info:

• Per 2016 metus Anykščių rajono savivaldybės PSPC apsilankė 20119 asmenų, o apsilankymų skaičius - 182301. Iš jų profilaktinių apsilankymų  buvo 48570, dėl ligos 116335 (iš šio skaičiaus namuose – viso  9862, iš jų gydytojų 3028).  
• Per metus bent vieną kartą apsilankiusių vaikų dalis procentais, lyginant su bendru prisirašiusių  vaikų skaičiumi yra 99 proc. (2016 m. gruodžio 31 dienai prisirašę 3331 vaikas, lankėsi -3326). 2015 m. prisirašę 3501 vaikas, lankėsi 3457 vaikai, tai sudaro 98 proc.
• Per metus bent vieną kartą apsilankiusių suaugusių procentas lyginant su bendru prisirašiusių suaugusių skaičiumi - 84,1 procento.  
• 2016 m. skatinamųjų paslaugų suteikta 34025 už 140557.20 Eur.,
• 2015 m. suteikta skatinamųjų  paslaugų 32047 už 130013.94 Eur.
• PSPC išduota 17914 nedarbingumo pažymėjimai, užrašyta 8333 elektrokardiogramos.  
• Atlikta 107339 laboratoriniai tyrimai. Tame skaičiuje 32337 hematologiniai, kraujo krešėjimo 9245 tyrimai, 14347 bendri klinikiniai, 48110 - biocheminiai tyrimai.  
• Vaikų raidos sutrikimų reabilitacijos tarnybą lankė 219 vaikų, kuriems buvo atlikta 599 masažo procedūros, 3370 kineziterapijos procedūrų, 360 psichologo seansų, 419 socialinio darbuotojo paslaugų, 2257 logoterapeuto paslaugos. 
• Greitoji medicinos pagalba per 2016 m. užregistravo 6559 iškvietimų. Iš jų: dėl nelaimingų atsitikimų - 617 atvejų, dėl ūmių susirgimų - 5646 atvejai, pervežtos 37 gimdyvės ir 249 ligoniai. 
• Troškūnų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje 2016 m. gydyta 161 pacientas, suteikti 11499 lovadieniai. Mirė 37 ligoniai. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris