Kuo geriau pažįsti ligą, tuo mažiau baimių

Evelina Machova
2020-04-30
Gydytojas pulmonologas, Klaipėdos Respublikinės ligoninės tuberkuliozės filialo III tuberkuliozės skyriaus vedėjas Saulius Diktanas (34 m.) sako, jog šioje specialybėje atsidūrė atsitiktinai. Norėjo būti gastroenterologas... „Bet viskas, manau, išėjo į gera - patekau į sritį, kur kasdien netrūksta iššūkių“, - sako gydytojas.
Kuo geriau pažįsti ligą, tuo mažiau baimių
Pulmonologas Saulius Diktanas, kaip pats sako, iki karantino nepraleisdavęs progos dalyvauti įvairiausiuose tarptautiniuose mokymuose, o sukauptomis žiniomis dalinosi ir su kolegomis. Maža to, pranešimus ir pats pristatė tarptautiniuose simpoziumuose.

- Jūsų kolegos tikina, kad jiems pasisekė, jog prisijungėte prie komandos. Sako, į darbą įnešėte naujovių. Kaip manote, ką jie turėjo omenyje?
- Kolegos, matyt, daug ko pripasakojo (juokiasi). Bet taip, šiek tiek įnešiau. Gydant vaistams atsparią tuberkuliozę yra nemažai naujovių, kurias kiek įmanoma stengiuosi diegti. Taip pat ligoninėje veikia nuotolinė pacientų stebėsena. Besigydantieji ambulatoriškai turi kasdien prižiūrimi medicinos personalo išgerti vaistus. Savivaldybėse tam įsteigti specialūs kabinetai. Vis dėlto daliai sergančiųjų tai nėra patogu, ypač gyvenantiems atokiau, vyresnio amžiaus, kurie neturi galimybių kasdien atvykti į punktą. Sprendimas - programėlė „Skype“. Taip žmogus kasdiena skambina, bendrauja su slaugytoja ir vaistus vartoja neišeidamas iš namų. Beje, ši procedūra jau sutvarkyta ir teisiškai. Taip pat jau pusantrų metų esu SAM Tuberkuliozės kontrolės ir gydymo komisijos narys, pirmininko pavaduotojas. Per tą laiką pavyko pakeisti beveik aštuoniolika metų nejudintus įsakymus, reglamentuojančius tuberkuliozės ištyrimą ir gydymą. Tai davė daug teigiamų pokyčių: gydytojai pagaliau gali skirti modernų gydymą naujais vaistais, atlikti greitus molekulinius testus ir negaišti laiko. Pradedam dirbti kaip Vakarų Europoje.

- Tuberkuliozė visuomenėje dar stigmatizuojama, ar jums pačiam nebaisu dėl savo sveikatos, juk ši liga kaip ir dabar siaučiantis koronavirusas plinta oro lašeliniu būdu. 
- Kai rezidentūros metu suvokiau, kad teks dirbti su sergančiais tuberkulioze, baimės būta. Antras slenkstis, kurį tenka perlipti, kai pradedi gydyti sergančius atsparia tuberkuliozės forma. Tačiau kuo geriau pažįsti ligą, tuo ramiau. Pastebiu ir kolegų, kurie nedirba su sergančiais tuberkulioze, baimių. Pasitaiko, kad jei mūsų skyriaus pacientui prireikia kardiologo ar kokio kito specialisto konsultacijos dėl gretutinių ligų, kolegos ateina nerimaudami. Tačiau tuberkuliozė neplinta taip greitai kaip koronavirusas, be to, neplinta per gleivines.

Na, o dėl stigmos... Ji dar stipri. Yra buvę atvejų, kai pacientas išeina pasivaikščioti į lauką, o žmonės jau skambina mums, kad jis skleidžia tuberkuliozę. Nors iš tikrųjų tas žmogus jau nėra užkrečiantis aplinkinius. Šiais laikais labai reti atvejai, kuomet ligos nepavyksta suvaldyti. Jei žmogus serga ne vaistams atsparia tuberkulioze, jis per gana trumpą laiką nebegali užkrėsti aplinkinių.

- Dažnai girdime teiginius, jog Lietuvoje tuberkuliozės situacija yra apgailėtina. Tiesa?
- Taip, velkamės ES uodegoje, bet per pastaruosius metus yra teigiamų pokyčių. Ženklus pagerėjimas stebėtas prieš dvejus metus. Tai siejame tiek su įsibėgėjusia tiesiogiai kontroliuojamo ambulatorinio gydymo strategija, tiek naujų vaistų, skirtų atspariai tuberkuliozei gydyti, atsiradimu. Šiuo metu situacija gerėja, tačiau palyginti su kitomis šalimis dar ženkliai atsiliekame.

- Jūsų filialo vadovė Romualda Gylienė sakė, kad esate vilnietis, tad teko gana ilgai įkalbinėti atvykti į Klaipėdą. Koks buvo pagrindinis argumentas, nulėmęs jūsų pasirinkimą? 
- Palyginau ligonines ir Klaipėdoje mane sužavėjo tvarka. Tik įeini į palatą pacientai iš karto be jokių raginimų užsideda kaukes ir laukia, ką pasakys daktaras (šypsosi). Koridoriuje irgi beveik nereikia priminti, kad užsidėtų kaukes. Nors dalis pacientų, sakykime, nėra patys atsakingiausi. Turbūt labiausiai suviliojo galimybės padaryti ką nors daugiau.

- Esate gydytojas pulmonologas, vyresni jūsų kolegos sako, jog ši specialybė nėra populiari tarp jaunų specialistų. Kuo ji buvo artima jums?
- Nesakyčiau, kad specialybė užmiršta. Nors aš pats į pulmonologiją irgi patekau atsitiktinai. Norėjau būti gastroenterologas, bet nepavyko. Antru stojimu, kažkas atsisakė vietos pulmonologijoje, ji pagal balus atiteko man. Bet dėl to šiandien nesigailiu. Priešingai, manau, kad viskas išėjo į gera. Pulmonologija man labai patinka, yra čia ką nuveikti, ypač kalbant apie tuberkuliozės gydymą. Jis turi savo ypatumų: pacientą pažįsti ilgą laiką, nes liga gali būti gydoma net metus dvejus. Kaip gydytojui tenka misija užtikrinti, kad žmogus baigtų gydymą, kuris, beje, nėra labai malonus – pacientui kasdien tenka išgerti daug tablečių, o gydant daugeliui vaistų atsparią tuberkuliozę nuo vaistų dažnai darosi silpna, pykina. Kartais vaistų kombinacijas keiti po dešimt kartų, kol atrandi kas veikia. Dalis pacientų nevengia ir alkoholio, todėl kalbėtis tenka ir gražiuoju, ir piktuoju. Tačiau kai pasveiksta, kaip gydytojas jaučiu didelį pasitenkinimą.

- Koronavirusas, kaip žinia, labiausiai  pažeidžia plaučius. Gal galite papasakoti, kas įvyksta su plaučiais susirgus, kokie liekamieji reiškiniai pasveikus? 

- COVID-19, kiek teko skaityti, pažeidžia plaučius, nes daugiausiai plinta oro lašeliniu būdu. Patekęs į plaučius virusas jungiasi prie tam tikrų receptorių, dauginasi ląstelėse, kurios vėliau žūva. Kai tai įvyksta, kyla uždegimas, su kuriuo organizmas bando susitvarkyti: pasireškia tokie simptomai kaip dusulys, skausmas krūtinėje, pakyla temperatūra. Virusas ypatingas tuo, ir skiriasi nuo kitų, jog turi ilgesnį inkubacinį periodą, o iki pusės atvejų - besimptomiai. Taigi, virusas plinta greitai ir nepastebimai. Kol kas patvirtinto specifinio gydymo nėra, todėl vyresnio amžiaus žmonės bei sergantieji lėtinėmis ligomis turi kur kas blogesnes prognozes, jei užsikrėstų. Taigi, karantinas ir kaukės yra privalomi.


Dosjė
Išsilavinimas:

2011 - 2015 m. Vilniaus universitetas, pulmonologijos rezidentūra.

2005 - 2011 m. Vilniaus universitetas, medicinos fakultetas.
Darbo patirtis:
Nuo 2019-04-16 yra SAM Tuberkuliozės gydymo ir kontrolės priežiūros komisijos pirmininko pavaduotojas.
Nuo 2018 m. atsakingas už ambulatorinių tuberkulioze sergančių pacientų nuotolinę gydymo stebėseną (programa „Skype“)
Nuo 2018-09-05 yra RKL TB filialo vaistams atsparios tuberkuliozės gydymo komisijos pirmininkas bei atsakingas už tuberkuliozės gydymo klausimus
2018-2019 m. dalyvavo SAM sudarytos darbo grupės posėdžiuose „Dėl vaikų ir suaugusių tuberkuliozės stacionarinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų aprašymo ir teikimo reikalavimų tvirtinimo“ ir susijusių teisės aktų pakeitimo“
Nuo 2017 m. dirba RKL Tuberkuliozės filiale bei suaugusiųjų poliklinikoje.
2016 - 2017 m. gydytojas pulmonologas poliklinikoje „Šeimos medicinos centras“ (Vilnius).
2015 - 2017 m. gydytojas pulmonologas VUL Santariškių klinikose, Vaistams jautrios tuberkuliozės skyriuje bei Intensyvios pulmonologijos ir chemoterapijos skyriuje.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Dažniausi nusiskundimai, dėl kurių skuba į vaistinę persirgę COVID-19: ką pataria vaistininkai?

  Dažniausi nusiskundimai, dėl kurių skuba į vaistinę persirgę COVID-19: ką pataria vaistininkai?

  Dėl šalyje plintančios COVID-19 infekcijos daugėja užsikrėtusių asmenų, o kartu ir patiriančių liekamuosius reiškini...
  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Vasaros laikas neatskiriamas nuo išvykų ir atostogų. Visai nesvarbu ar renkamės ilgesnę kelionę, ar savaitgalio poilsį pajū...

  Sveika šeima


  Dėl nykstančio įdegio šerpetoja oda? Padės pilingas

  Apie kūno odos šveitimą daugelis gali prisiminti, kai rudenį tenka atsisveikinti su vasarišku įdegiu. Pilingas išties gelbsti norint sulyginti dėl nykstančio įdegio šerpetojančią odą, tačiau „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė atskleidžia – odos šveitima...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Karolis III – vienas žymiausių alternatyviosios terapijos šalininkų

  „Praėjusį vakarą, keturiolika minučių po dešimtos, jos karališkoji didenybė princesė Elizabeth, Edinburgo hercogienė, saugiai pagimdė princą“, – šitaip apie naujojo Jungtinės Karalystės karaliaus Karolio III gimimą 1948 m. lapkričio 15 d. paskelbė „The London Gazette“.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ginkluotas ir labai pavojingas
  Henrikas Vaitiekūnas Ginkluotas ir labai pavojingas
  Tikrasis Angelas Sargas
  Henrikas Vaitiekūnas Tikrasis Angelas Sargas
  Gyvenimas rudenį (hibernacija)
  Henrikas Vaitiekūnas Gyvenimas rudenį (hibernacija)

  Naujas numeris