Vėl prisiminti defibriliatoriai

Greta Vanagienė
2019-05-30
Staiga gatvėje krentantys, o vėliau dėl laiku nesuteiktos pagalbos sunkiai už gyvybę kovojantys pacientai – įrodymas, kad nesame apsirūpinę priemonėmis, galinčiomis padėti skubiai suteikti pagalbą. Širdies chirurgai tai patvirtina: ir norėdami gatvėje parpuolusiajam padėti to padaryti negalėtume. Mat neturine pakankamai širdies defibriliatorių, kurie veiksmingiausiai padeda atkurti širdies darbą.
Vėl prisiminti defibriliatoriai
Pasak medikų, gaivinant, kaip spėjama, širdies smūgį patyrusį žurnalistą bei etiketo ekspertą Giedrių Drukteinį būtų itin pravertęs defibriliatorius.

Nėra defibriliatorių
Panašu, kad šalyje apie sveikatos apsaugos spragas imama kalbėti tik negandoms ištikus – tai įrodo ir savaitės pradžioje gatvėje parpuolęs žinomas žurnalistas bei etiketo ekspertas 49-erių Giedrius Drukteinis, kurį, kaip spėjama, ištiko širdies smūgis.

 

„Pas mus, kitaip nei visose vakarų šalyse, nėra lengvai prieinamų defibriliatorių. Seniai mokslo patvirtinta, kad jie išgelbėja gyvybes. Pavyzdžiui, Čikagos oro uoste penkių šimtų metrų koridoriuje kabo penkiolika defibriliatorių. Mūsų šalyje tokių aparatų tektų su prožektoriais, šunimis ir spec. tarnybomis paieškoti“, - sako Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Širdies chirurgijos centro širdies chirurgas Aleksejus Zorinas.

 
Gydytojas užduoda retorinį klausimą – ar jauno mokesčių mokėtojo mirtis mūsų šalyje yra pigesnė nei aparato?
„Pas mus niekas neįvertina gyvenančio žmogaus naudos finansine prasme. Visi skaičiuoja, kiek reikia išleisti, o ne kiek žmogus atneša mokesčių ar kitokios naudos visuomenei“, - piktinasi medikas.
 
Sekti įspėjamuosius signalus
Kol šalyje aparatai, galintys padėti atkurti širdies veiklą, - retenybė, tenka įsiklausyti į kūno siunčiamus įspėjamuosius signalus, kurie, anot gydytojo, ne visa ir pasireiškia.

Apie gresiantį infarktą gali įspėti už krūtinkaulio ryškiau juntamas spaudžiantis skausmas.
„Žmonės, kuriems gresia infarktas, tokį simptomą gali justi jau seniai, o apie netrukus įvyksiantį širdies smūgį gali įspėti ir prieš kelias valandas prasidėję stipresni skausmai krūtinės srityje. Tačiau tokių įspėjamų signalų gali nebūti visai“, - sako A.Zorinas.
 
Serga visais laikais
„Žiniasklaidos dėmesys vis dažnesnis, todėl visuomenei susidaro vaizdas, kad širdies infarktas pakerta kur kas dažniau, tačiau jauni vyrai visais laikais miršta nuo infarkto, - sako specialistas ir priduria, kad moterims lygiai taip pat kaip ir vyrams gresia patirti infarktą, tik ženkliai vėliau. - Jos biologiškai panašėja į vyrus apie 50-60-uosius gyvenimo metus, tai yra po menopauzės. Kita vertus, vyrai turi daugiau žalingų įpročių nei moterys.“
A.Zorinas pabrėžia, kad žalingi įpročiai – ne tik rūkymas ar alkoholio vartojimas, bet ir stresas. Be to, širdies ligą lemia kitos gretutinės ligos. Jei pacientas diabetikas ar serga inkstų funkcijos nepakankamumu, jo išgyvenimo prognozė prastesnė nei keturiasdešimtmečio vyro be kitų gretutinių ligų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris