„Lietuvių kalba besimokysiančių medicinos studentų kiekis yra kiek didesnis nei pernai, tai yra geras ženklas, nes medikų Lietuvoje trūksta“, – sakė Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto dekanas prof. Dalius Jatužis, žygiuodamas tradicinėje studentų bendruomenės eisenoje. Šiemet ji – jau trisdešimtoji. Pradėti naujo gyvenimo kelio į ją susirinko keli tūkstančiai pirmakursių.
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studentai eisenoje tradiciškai išsiskyrė baltais chalatais.
Kuo garsiau
Vilniaus universitetas Rugsėjo pirmosios šventę pradėjo vėliavos pakėlimo ceremonija. Studentus sveikino VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas ir VU Filosofijos fakulteto dekanas prof. Jonas Dagys: „Sugrįžę po vasaros klajonių, kaip ir kasmet susirinkę čia, senosios observatorijos bokštelių šešėlyje, ir mąstydami, kaipgi iš čia turi būti kylama į žvaigždes, tarsi į gerai pramintą kelią, patenkame į akademinių metų orbitą. Ir esame nusiteikę geriausiam – tikimės apeiti anksčiau šiame take sutiktas kliūtis, įveikti iš anksčiau jau pažįstamus sunkumus, išvengti anksčiau darytų klaidų.“
Mokslo metų pradžią VU paminėjo jau trisdešimt metų vykstančia studentų, dėstytojų, alumnų ir kitų universiteto bendruomenės narių eisena nuo Seimo iki VU centrinių rūmų. Studentai Gedimino prospektu žygiavo mosuodami universiteto bei fakultetų vėliavomis, mušdami savadarbius būgnus, aukštai keldami rankų darbo dekoracijas ir skanduodami fakultetams pritaikytus šūkius. Matematikos fakulteto studentai ant veido nusipiešė kačių motyvus, teisininkai nešė merginą, apsirengusią teisingumo simboliu, o medikai pasidabino baltais chalatais.
Po eisenos studentai susirinko į centrinių rūmų kiemelį išgirsti sveikinimo žodžių. Pirmasis, lydimas gausių ovacijų, ant scenos žengė prof. R.Petrauskas.
„Džiaugiuosi, didžiuojuosi, kad pasirinkote studijas Vilniaus universitete, tikiu, jog greitai pajusite, ką reiškia būti universiteto dalimi, įsijungsite į visuomenės gyvenimą ir praturtinsite savo idėjomis bei darbais. Gyvename svarbiu transformacijos laikotarpiu – universitetas turės prisitaikyti prie kintančios situacijos, bet neabejoju, kad ir pats diktuos pokyčius. Visuomenė ir valstybė stovi ant universiteto pamatų. Prieš keletą dienų įvykusios tradicinės universiteto vadovo strateginės sesijos metu nuskambėjo mintis, kad universitetas yra laikas ir vieta šiek tiek atsitraukti nuo kasdienybės triukšmo, susikoncentruoti į tai, kas svarbu ir prasminga“, – kalbėjo rektorius.
Bendruomenės dvasia
R.Petrauskas taip pat atkreipė dėmesį, kad nereikia bijoti klausti ir prašyti pagalbos – bendruomenė visada suskubs pagelbėti iškilus sunkumams. „Vilniaus universitetas siekia pirmauti ne tik mokslo ir studijų kokybe, bet ir dėstytojų bei studentų lyderyste, aktyvumu, atvirumu pasauliui. Visi būkite universiteto idėjos ambasadoriai ir tokiu būdu išplėskite universiteto ribas, taip pat pasinaudokite kitų studentų patirtimi – iškilus iššūkiams nebijokite prašyti patarimo ir pagalbos.“
Sveikinimo žodį tarė ir Vilniaus universiteto Senato pirmininkė prof. Eglė Lastauskienė kviesdama studentus ne tik mokytis pačius, bet ir perduoti žinias artimiesiems.
„Mūsų laukia neeiliniai mokslo metai, o rinkiminiai metai, todėl šiemet labiau nei bet kada galima tikėtis turiningų diskusijų ir šviesiausių minčių lietaus. Tai, ką pasiimame, neturi likti mūsų viduje, tai turime nešti į namus ir bendruomenes. Linkiu prisijaukinti Vilniaus universitetą, visus jo kampelius – tiek moderniausius mokslo centrus, tiek istorija rusenančias erdves. Kai universitetą paversite namais, o jo žmones – šeima, tada gims ištikimybė, atsakomybė, ramybė ir pasitikėjimas“, – linkėjo profesorė.
Reikia keisti sistemą
Po šventės pakalbintas VU Medicinos fakulteto dekanas prof. Dalius Jatužis sakė, kad šiemet įstojusių į fakultetą daugiau nei pernai.
„Lietuvių kalba fakultete mokysis 215 studentų ir apie šimtą anglakalbių studentų. Lietuvių kalba besimokysiančių medicinos studentų kiekis yra kiek didesnis nei pernai ir tai yra geras ženklas, nes medikų Lietuvoje trūksta. Tai greičiausiai yra ne tik universitetų, bet ir visos sistemos problema, norint užpildyti visas darbo vietas reikia peržiūrėti įdarbinimo sistemą“, – pasakojo dekanas.
Jo teigimu, vieno atsakymo, kaip reiktų tobulinti sistemą, nėra – reiktų pasitelkti nemažai skirtingų sprendimų, norint į regionus pritraukti daugiau jaunųjų medikų.
„Galbūt būtų galima labiau pasitelkti jaunus gydytojus, kurie ruošiasi būti specialistais, rezidentus, kad jie dalį laiko skirtų atlikdami praktikas ir kitose ligoninėse, ne tik didžiuosiuose miestuose. Tai jau ir vyksta, nemažiau kaip 30 procentų laiko rezidentai turi praleisti ne universiteto ligoninėse. Tai galbūt ir duos rezultatų, bet turi būti naudojamos ir kitos priemonės – skatinimas, įtraukimas. Galbūt vertėtų pagalvoti apie medicinos studentų įtraukimą į medicinos paslaugų teikimą, kuris, pavyzdžiui, yra praktikuojamas Skandinavijos šalyse“, – svarstė D.Jatužis.
Nemažai studentų iš užsienio
R.Petrauskas pasidžiaugė, kad VU išlaiko tokį aukštą prestižo lygį, kad jį noriai renkasi užsienio studentai.
„Džiugu, kad užsienio studentai noriai renkasi studijas mūsų universitete, jų atvyksta iš įvairių šalių: Skandinavijos, Vokietijos, Izraelio. Ši tendencija tęsiasi jau daugybę metų. Tai parodo, kad yra tam tikro lygio akademinis pripažinimas, – sakė VU rektorius ir pridūrė, kad autoritetą kelia ir šilta universiteto atmosfera, užtikrinanti, kad studentas jaustųsi patogiai. – Mes siūlome aukštą mokslo lygį – yra pasiekta gera studijų dermė, gera tarptautinė atmosfera. Svarbu ir tai, kad universitetas yra visapusiškas: čia studijuodamas, jeigu turi laiko ir noro, gali prisiliesti prie gyvybės, fizinių mokslų, mokytis įvairių kalbų. Daugialypė aplinka yra vienas veiksnių, kuris skatina universiteto prestižą pasaulio mastu.“
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: