Sukčiai ėmėsi e.sveikatos

Greta Vanagienė
2025-01-09
Po to, kai sukčių suklastotas e.sveikata puslapis iš gyventojų vilioja šimtines, gydymo įstaigų vadovai primena pagrindines informacinių technologijų saugumo taisykles. Mat pasimauti ant sukčiautojų kabliuko ypač jautriais sveikatos kausimais paprasta tiek gyventojams, tiek gydymo įstaigų darbuotojams.
Sukčiai ėmėsi e.sveikatos
Policijos duomenimis, pernai per lapkričio ir gruodžio mėnesius užfiksuota apie 20 sukčiavimo atvejų dėl netikro „e-sveikatos“ puslapio.

Sukčiavimo atvejų nemažai
 
Internete – sukčiautojų pinklės, viliojančios prisijungti prie e.sveikata suklastoto internetinio portalo „e-sveikata“. Banko prisijungimo duomenis padiktavo ir taip sąskaitoje pinigų neteko į policiją dėl atvejo kreipęsi Pakruojo ir Klaipėdos gyventojai.
 
Šešiasdešimtmečio Pakruojo gyventojo turtinė žala – 750 Eur. Panašaus amžiaus klaipėdietės policijos pranešime nurodoma, kad iš jos banko sąskaitos neteisėtu būdu pasisavinti 548 eurai. Abiem atvejais dėl sukčiavimo pradėtas tyrimas. Aiškėja, kad ant šių pastarųjų sukčių kabliuko papuolė ir daugiau žmonių.
 

Kaip aiškina Lietuvos policijos Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė apie konkrečius suklastoto portalo „e-sveikata“ atvejus policija kalbėti negali dėl vykstančio ikiteisminio tyrimo, tačiau nurodo, kad pastaruoju metu jų Lietuvoje buvo nemažai.
 
„Pernai per lapkričio ir gruodžio mėnesius apie 20 sukčiavimo atvejų vien dėl netikro „e-sveikatos“ puslapio“, - sako J.Liutkienė. 2024 m. pabaigoje – 2025 m. pradžioje pradėta daugiau kaip 40 ikiteisminių tyrimų dėl atvejų, kai buvo pasinaudojama netikru portalu „e-sveikata“.
 
Anot jos, nukentėjusiųjų amžius įvairus – ant sukčių kabliuko užkimba ir jauni žmonės, ir senjorai.
 
Policijos duomenimis, 2024 m. sausio-lapkričio mėnesiais bendrai nuo sukčių nukentėjo 3 752 asmenys. Kaip aiškina policijos atstovė, pastarieji atvejai – tik pagal nusikalstamas veikas. Mat padaromi ir administraciniai nusižengimai. Taip pat skaičius, spėjama, išaugtų, jei gyventojais visais sukčiavimo atvejais kreiptųsi į policiją, dalis jų apie atvejį nepraneša.
 
Gydymo įstaigose – simuliacinės pratybos
 
„Pasaulis seniai suprato, kad informacija apie sveikatos duomenis yra svarbi. Kuo daugiau informacijos keliama į skaitmeninį pasaulį, tuo dažniau susidursime su panašiais atvejais“, – įsitikinęs Naujosios Vilnios poliklinikos direktorius Artūras Seibutis. Jo nuomone, skaitmeninio saugumo reikalinga mokytis kiekvienam. Tačiau pacientus skatinti nesivelti į neaiškios kilmės portalus ir į sukčių pinkles, anot jo, gydymo įstaigos – bejėgės. Apsisaugoti nuo galimo pavojaus – kiekvieno asmeninis interesas.
 

„Tai – bendras vartotojų išprusimas. Reikėtų bent jau laikytis pagrindinių rekomendacijų: nesijungti prie neaiškios kilmės WiFi, su niekuo nesidalinti slaptažodžiais, stebėti el. laiškus“, – primena vadovas.
 
Informacines sistemas stipriai gydymo įstaigoje diegiantis A.Seibutis sako poliklinikoje apsisaugoti nuo sukčiautojų padeda techninės ir organizacinės priemonės, specialūs mokymai darbuotojams, bandomosios pratybos, skirtos stebėti, kaip šie reaguoja į siunčiamas pavojingas žinutes.
 
„Mokome komandą, kad ji neatidarinėtų neaiškių laiškų, o apie juos iškart praneštų Informacinių technologijų skyriui, visur naudotų slaptažodžius. Techninės priemonės – ugniasienės, antivirusinės programos, apsaugančios nuo sukčių. Svarbu ir tinklo sudalinimas, kad įsilaužimo atveju būtų pažeista tik mažiausia grandis, o ne visa sistema“, – pagrindinius saugos būdus vardina pašnekovas.
 

Kauno miesto poliklinikos vadovas Paulius Kibiša sako, kad komandos nariams apsisaugoti nuo sukčių taip pat organizuoja simuliacines pratybas. Taip tikrinamas darbuotojų budrumas.
 
„Siunčiame netikrus laiškus. Testuojame. Pirmą kartą darbuotojai papuola, antrą – jau, žiūrėk, labiau saugosi. Kartais ir pats bijau atsakyti į kokį laišką, pagalvodamas, ar tik nebus čia mūsų IT specialisto išdaigos tikrinti vadovą. Budrumas yra. Kuo toliau, tuo daugiau investuojame į saugumą“, – dalinasi P.Kibiša.
 
Kurs autorizuotą elektroninį prisirašymą
 
Nors pacientams visa reikiama informacija yra sukelta į e.sveikatą, per kurią pastarieji ir jungiasi, Naujosios Vilnios poliklinikos vadovas sako, jog gydymo įstaiga planuoja sukurti autorizuotą elektroninį prisirašymą, skirtą jų gydymo įstaigos pacientams. Į jį patekti pastariesiems bus galima tik su el.parašu.
 
„Tai suderinta su Informacinės visuomenės plėtros komitetu, kuris valdo Elektroninius valdžios vartus. Siekiame, kad viskas būtų diegiama kuo saugiau“, – sako A.Seibutis.
 
Mat nuo pernai lapkričio įsigaliojo nauji reglamentai, todėl įstaigos turi kreipti dar didesnį dėmesį į duomenų apsaugą, privalo turėti vadinamuosius skaitmeninius informacinių technologijų duomenų saugos pareigūnus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    R.Aleknavičienė: dabar gyvenu kaip sanatorijoje

    R.Aleknavičienė: dabar gyvenu kaip sanatorijoje

    Neatsiejamas Palangos reabilitacijos ligoninės veidas – fizinės medicinos reabilitacijos gydytoja Romantė Aleknavičienė priė...
    R.Kazakevičius: sunkiausiais momentais gelbėdavo muzika

    R.Kazakevičius: sunkiausiais momentais gelbėdavo muzika

    „Jeigu dabar reikėtų rinktis profesinį kelią, turbūt rinkčiausi muzikos terapiją“, - šypsosi penkiasdeši...

    Budinti vaistinė


    Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

    Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

    Nors farmacijos ir farmakotechnikos studijų diplomas suteikia kone šimtaprocentinę galimybę įsidarbinti, Lietuvos vaistinių...
    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...

    razinka


    Sveika šeima


    Žiemos garderobo ABC

    Vaikų sveikatos specialistai susirūpinę: esant nepastoviems orams, vaikai dažnai aprengiami netinkamai. Net ir esant pliusinei temperatūrai, darželių žaidimų aikštelėse mažieji aktyviai juda vilkėdami žieminius kombinezonus, o šildomose patalpose vilki storus megztinius. Medikai įspėja vaikų nerengti pernelyg šil...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Gaujų smurtas žlugdo Haičio sveikatos sistemą

    Praėjus vos savaitei po to, kai dėl ginkluoto išpuolio buvo priverstas užsidaryti vienintelis Haičio neurochirurgijos centras, nusikalstamos gaujos užpuolė ir šalies universitetinę ligoninę, skelbiama „El Pais“.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Rauginto agurkėlio sindromas
    Henrikas Vaitiekūnas Rauginto agurkėlio sindromas
    Slaugytojų trūkumas: kaip išsaugoti esamus specialistus?
    Marius Čiurlionis Slaugytojų trūkumas: kaip išsaugoti esamus specialistus?
    JAV įvertino COVID-19 pandemijos valdymą. Ar galime to tikėtis Lietuvoje?
    Rimas Jankūnas JAV įvertino COVID-19 pandemijos valdymą. Ar galime to tikėtis Lietuvoje?

    Naujas numeris