Skuodo GMP darbuotojai: valytojais tapome ne iš gero gyvenimo

Rūta Kerulytė
2020-02-25
„Nori daugiau darbo? Galiu užrašyti tave šlavėju“, „Dabar atsakysi už kiekvieną žodį“. Apie tokius direktorės Dalios Mažeikienės grasinimus prabilo Skuodo greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties darbuotojai. Po sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos turo Skuode kilo tikra drama. Direktorė iškoneveikė slaugytoją, kuri pasakė per daug. Ji priešinsultinės būklės paguldyta į ligoninę. 16 GMP darbuotojų reikalauja D.Mažeikienės atleidimo. Jie bijo, kad direktorę pridengs savivaldybė.
Skuodo GMP darbuotojai: valytojais tapome ne iš gero gyvenimo
16 Skuodo GMP darbuotojų reikalauja direktorės atleidimo dėl darbe taikomo mobingo.

Išmoko patylėti
Dirbti Skuodo GMP nenuobodu. Greitosios brigados darbuotojai turi progą įšokti į kitų profesijų kurpes. Net valytojais tenka pabūti. „Atlyginimo niekas nekelia, tad dirbame viršvalandžius. Atliekame ir valytojų funkcijas, kad tik turėtume valandų. Retas, kuris dirba daigiau nei porą šimtų valandų per mėnesį iš gero gyvenimo“, - pasakojo Skuodo GMP dirbantis Audrius (tikras vardas redakcijai žinomas). „Įpratome: jei bara, tylėti nuleidus galvą ir po kojomis nesimaišyti. Jeigu ko nors prašysi, lauk bėdos“, - atviravo jis.
 
Ilgamečiai darbuotojai užantyje turi ne vieną istoriją, kuri verčia kilstelėti antakį: „Pamenu, kilo problemų dėl techniškai netvarkingų automobilių. Kraipėme galvas, kodėl mūsų mechanikas tyli, neperka padangų, tempia iki paskutinės minutės... Tik vėliau supratome, kad jis, vyresnio amžiaus žmogus, bijo eiti pas vadovę ir prašyti pinigų būtinosioms reikmėms. Pas ją eidavo tik su vyriausiąja slaugytoja, kad tik jo neapšauktų. Bet direktorė vis tiek mėgo kelti balsą. O padangų naujų labai reikėjo, vienas vairuotojas vos išvengė avarijos. Tie, kas bandė atsisakyti keliauti tokiu transportu, gavo siūlymą eiti iš darbo.“
 

Panašių akibrokštų – nors sauja semk. „Keli darbuotojai norėjo tapti paramedikais. Mokslus apmokėjo patys. Tačiau net gavus aukštesnę kvalifikaciją, algą pakėlė tik po ketverių metų. Vadovės požiūris į žmogų prastas. Pavyzdžiui, kai felčerė susižalojo darbe, nesulaukė nei rūpesčio, nei kompensacijos. Jokių socialinių garantijų. Mes neapdrausti, mat per didelė prabanga. Jau nekalbant apie tai, kad iš asmeninių lėšų perkame bliuzonus, avalynę, - skriaudas vardijo Audrius. Jis šmaikštauja, kad darbas turi ir pliusų: direktorė čia užsibūti nemėgsta. - Nors oficialiai pas mus vadovė dirba 0,75 etatu, darbe net kelias valandas retai išbūna.“
 

L.S. skaičius
700 
– maždaug tiek eurų su priedais „į rankas“ už etatą gauna patyręs Skuodo GMP darbuotojas.

 
Bijo šokti ant meškos
Į bet kokius prašymus nuolatinis vadovės atsakymas buvo „nėra pinigų“. Suprantama, šalyje augant sveikatos sektoriaus darbuotojų algoms, apie savo atlyginimus skuodiškiai užsiminti nedrįso. Tačiau GMP darbuotojai neseniai sužinojo, kad atlyginimus kai kas pasikėlė. Pasirodo, labiausiai pinigų nusipelnė direktorė ir vyriausioji finansininkė. Apie tai GMP darbuotojai išgirdo Skuodo rajono savivaldybėje. Po kilusio skandalo darbuotojai šito paklausė pačios D.Mažeikienės. Ši buvo ciniška. „Direktorė sakė, kad vienintelis dalykas, dėl ko ji gailisi – kad atlyginimo nepasikėlė dar labiau“, - sako Audrius.
 
Jis bijo vieno – kad savivaldybė į D.Mažeikienės veiksmus pažiūrės pro pirštus ir Skuodo GMP prijungs prie pirminės sveikatos priežiūros centro. Ten direktoriaus pavaduotoja dirba... atspėjote. Ta pati D.Mažeikienė. Kad tik nebūtų nuo vilko ant meškos.
Skuodo rajono savivaldybės vyriausioji specialistė Sandra Staniūtė gi tikina, kad šį reikalą tiria darbo grupė. „Trijų savivaldybės atstovų komisija aiškinasi aplinkybes. Vyksta tyrimas, dar jokių išvadų neturime. Šiuo metu paruoštas projektas dėl įstaigos audito. Tik po to priimsime sprendimus“, - teigė ji.
 
Situacija keista. Darbuotojai parašė skundą apie mobingą, slaugytoja Ingrida Šimkevičienė dėl galimo psichologinio smurto atsidūrė ligoninėje. O direktorės niekas nenušalino. Ji toliau kelia įtampą darbovietėje. „Tiesa, dabar bent sveikintis pradėjo. Anksčiau visko buvo, praeidavo kaip pro sieną. Net elementarios kultūros reikėjo išsireikalauti“, - liūdnai juokauja Audrius.

 

Direktorės pozicija
Dalia Mažeikienė:

- Aš mobingo prieš nė vieną darbuotoją netaikiau. Nė vieno nesu nei apšaukus, nei aprėkus, nei ką nors pasakius. Čia jūs jų klauskite, čia jų sąžinės reikalas. Buvo kalba po ministro atvažiavimo į Skuodo rajono savivaldybę, kur ji paskaitė tokį raštą. Kitą dieną aš jos paklausiau, kodėl ji ministrui suteikė neteisingą informaciją. Netiesa, kad GMP medikai darbinę aprangą perka patys. Be to, kai kuriems darbuotojams, priklausomai pagal išdirbtą valandų skaičių, alga siekia ir daugiau nei tūkstantį eurų.
I.Šimkevičienė ligoninėje atsidūrė dėl ligos sukelto padidėjusio kraujospūdžio. Aš įsivaizduoju, kad didžiausias triukšmas kilo dėl to, kad man pakilo atlyginimas, o jiems nepakilo. Man atrodo, kad čia – didžiausia problema.


 
Komentaras 
Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė, gydytoja Jolanta Keburienė:

- Labai gaila, kad pas mus profsąjungos kuriasi tada, kai susiduriama su skauduliais. Skuodiškiams atstovaujanti greitosios medicininės pagalbos stoties darbuotojų profsąjunga susikūrė sužinoję, kad juos ruošiasi jungti prie poliklinikos. Nesklandumai jau pasiekę piką. Žinoma, geriau vėliau nei niekad.
Kalbant apie šią situaciją, tai - klasikinis mobingo pavyzdys. Seno sukirpimo vadovei nepatiko, kad kažkas išreiškė abejones ir nepasitenkinimą jos valdymo metodais.
 
Šioje GMP stotyje galioja kieto kumščio principas aš - vadovas, tu - kvailys. Žinant tokius metodus, po drąsaus GMP darbuotojų pokalbio su ministru, D.Mažeikienės reakcija nuspėjama. O žmonės juk nei įžeidinėjo, nei apšmeižė. Tik išsakė problemas, kurių direktorė pasakyti nenorėjo ar negebėjo. Džiaugiuosi, kad darbuotojai kaip vienas kumštis kyla prieš savivalę. Šiuo metu nerimą kelia savivaldybės pozicija. Jie lyg ir palaiko nukentėjusius GMP žmones, tačiau kažkodėl nenušalino vadovės nuo pareigų. Taip ji gali toliau daryti įtaką darbuotojams, grasinti, kad šie atšauktų skundą. Tad laukiame ryžtingesnių savivaldybės atstovų veiksmų.
 
Su susirgusia darbuotoja palaikau kontaktą, džiaugiuosi, kad jai geriau. Po konflikto su direktore nei ji, nei jos vyras ramiai nemiegojo. Moteriai pakilo spaudimas, spaudė krūtinę. Jeigu D.Mažeikienė skelbia, esą slaugytojai nieko rimto, ji pastebimai stengiasi nureikšminti pavaldinės traumą. I.Šimkevičienė atsimena, kas vyko, susikalbėti pavyksta, kalba nesutrikusi. Visgi man, kaip medikei, pokalbis dar kelia abejonių dėl darbuotojos sveikatos, mat ji vis kartoja tas pačias frazes. Tai gali būti begalinio streso pasekmė (tada reikės psichologo pagalbos) arba tolesnė ligos seka. Svarbiausia, kad pacientę ir toliau stebėtų gydytojai.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

  Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica