Savižudybių prevencija: mokymai suteikia jėgų padėti
Aistė Upytė
2018-09-12
Siekiant sumažinti savižudybių riziką ir įdiegti reagavimo į jas algoritmą aštuoniose šalies savivaldybėse, startavo 3 mėnesius truksiantys mokymai ir supervizijos. Pirmieji patirties praėjusią savaitę sėmėsi Joniškio rajono savivaldybės socialinio darbo specialistai. Antrieji mokymai pirmadienį surengti Šakiuose.
Mokymų metu sužinoma, kaip reikia bendrauti su į suicidą linkusiais asmenimis, aptariami veiksmai, kaip kada ir kam perduoti informaciją.
Stokoja žinių
Pasak Joniškio rajono savivaldybės socialinio darbo specialistės Linos Pranevičienės, tokie mokymai – neįkainojama patirtis. Ji įsitikinusi – įgytos žinios leis daug drąsiau suteikti pagalbą krizinėje situacijoje atsidūrusiems žmonėms.
„Mokymų metu ne tik sužinojome, kaip reikia bendrauti su į suicidą linkusiais asmenimis, kaip veikia pats savižudybės mechanizmas – kokie psichiniai pažeidimai tam paskatina žmogų, aptarti veiksmai, kaip, kada ir kam perduoti informaciją. Taip pat buvo pateikta daug praktinių užduočių. Tad diena prabėgo labai greitai, gavome teigiamų emocijų ir jėgų dirbti“, – pasakojo L.Pranevičienė.
Anot jos, žinių, kaip suteikti pagalbą kritiniu atveju, labai trūksta. „Kai jau nutinka toks įvykis, kartais nežinai ir kur nukreipti žmogų, ką pasakyti. Didžiausias minusas, kad dažniausiai gauname informaciją jau po laiko, įvykus nelaimei. Jei iš greitosios pagalbos ar policijos sužinotume apie šeimas, kur būta suicidinio atvejo, nuvažiuotume padėti, pasikalbėti, – kalbėjo specialistė. – Dažniausiai į savižudybę linkę asmenys yra iš įvairias priklausomybes turinčių šeimų, varginami kitų psichologinių sunkumų. Jie patys nesikreipia, o artimųjų dažnai šalia nebūna. Be to, jei anksčiau negalėjome klausti, ar žmogus planuoja kokius nors veiksmus prieš save, po mokymų tą galime daryti drąsiai.“
Pašnekovė pabrėžė, kad tokie mokymai itin aktualūs, mat šiais metais Joniškio rajone įvyko nemažai suicidinių atvejų: „Mūsų rajono rodikliai, deja, pakankamai aukšti. Tad reagavimo į savižudybių riziką algoritmas būtų labai reikalingas mūsų rajone, padėtų laiku užkirsti kelią tokiems įvykiams.“
Tarp kitko
Projekto „Savižudybių prevencijos iniciatyvos plėtra Lietuvos savivaldybėse“ tikslas – įgalinti projekte dalyvaujančias savivaldybes savarankiškai spręsti savižudybių prevencijos iššūkius ir veiksmingai naudoti turimus psichosocialinės paramos sveikatos priežiūros išteklius. Mokymų ir supervizijų metu siekiama įdiegti reagavimo į savižudybių riziką algoritmą, kad būtų aiškus visų institucijų vaidmenų pasiskirstymas, pagalba būtų sisteminga, o ne epizodinė.
Visi algoritmo grandyse esantys asmenys išklausys mokymus apie savižudybių prevenciją, riziką, pirminės emocinės pagalbos teikimą. Galiausiai bus teikiamos konsultacijos-supervizijos apie sunkius atvejus, pagalbos galimybes, patį algoritmo veikimo principą. Projekto metu kiekvienoje savivaldybėje bus apmokyta nuo 140 iki 212 įvairių seniūnijų specialistų, bendruomenės atstovų, seniūnijų darbuotojų, savivaldybių specialistų ir policijos pareigūnų.
Projektas finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšų
Komentuoti: