Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­ja: mo­ky­mai su­tei­kia jė­gų pa­dė­ti

Aistė Upytė
2018-09-12
Sie­kiant suma­žin­ti sa­vi­žu­dy­bių ri­zi­ką ir įdieg­ti re­a­ga­vi­mo į jas al­go­rit­mą aš­tuo­nio­se ša­lies sa­vi­val­dy­bė­se, star­ta­vo 3 mė­ne­sius truk­sian­tys mo­ky­mai ir supervizijos. Pir­mie­ji pa­tir­ties pra­ėju­sią sa­vai­tę sė­mė­si Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės so­cia­li­nio dar­bo spe­cia­lis­tai. Ant­rie­ji mo­ky­mai pir­ma­die­nį su­reng­ti Ša­kiuo­se.
Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­ja: mo­ky­mai su­tei­kia jė­gų pa­dė­ti
Mokymų metu sužinoma, kaip reikia bendrauti su į suicidą linkusiais asmenimis, aptariami veiksmai, kaip kada ir kam perduoti informaciją.

Sto­ko­ja ži­nių
Pa­sak Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės so­cia­li­nio dar­bo spe­cia­lis­tės Li­nos Pra­ne­vi­čie­nės, to­kie mo­ky­mai – ne­įkai­no­ja­ma pa­tir­tis. Ji įsi­ti­ki­nu­si – įgy­tos ži­nios leis daug drą­siau su­teik­ti pa­gal­bą kri­zi­nė­je si­tu­a­ci­jo­je at­si­dū­ru­siems žmo­nėms.
„Mo­ky­mų me­tu ne tik su­ži­no­jo­me, kaip rei­kia ben­drau­ti su į su­ici­dą lin­ku­siais as­me­ni­mis, kaip vei­kia pats sa­vi­žu­dy­bės me­cha­niz­mas – ko­kie psi­chi­niai pa­žei­di­mai tam pa­ska­ti­na žmo­gų, ap­tar­ti veiks­mai, kaip, ka­da ir kam per­duo­ti in­for­ma­ci­ją. Taip pat bu­vo pa­teik­ta daug prak­ti­nių už­duo­čių. Tad die­na pra­bė­go la­bai grei­tai, ga­vo­me tei­gia­mų emo­ci­jų ir jė­gų dirb­ti“, – pa­sa­ko­jo L.Pra­ne­vi­čie­nė.

 
Anot jos, ži­nių, kaip su­teik­ti pa­gal­bą kri­ti­niu at­ve­ju, la­bai trūks­ta. „Kai jau nu­tin­ka toks įvy­kis, kar­tais ne­ži­nai ir kur nu­kreip­ti žmo­gų, ką pa­sa­ky­ti. Di­džiau­sias mi­nu­sas, kad daž­niau­siai gau­na­me in­for­ma­ci­ją jau po lai­ko, įvy­kus ne­lai­mei. Jei iš grei­to­sios pa­gal­bos ar po­li­ci­jos su­ži­no­tu­me apie šei­mas, kur bū­ta su­ici­di­nio at­ve­jo, nu­va­žiuo­tu­me pa­dė­ti, pa­si­kal­bė­ti, – kal­bė­jo spe­cia­lis­tė. – Daž­niau­siai į sa­vi­žu­dy­bę lin­kę as­me­nys yra iš įvai­rias pri­klau­so­my­bes tu­rin­čių šei­mų, var­gi­na­mi ki­tų psi­cho­lo­gi­nių sun­ku­mų. Jie pa­tys ne­si­krei­pia, o ar­ti­mų­jų daž­nai ša­lia ne­bū­na. Be to, jei anks­čiau ne­ga­lė­jo­me klaus­ti, ar žmo­gus pla­nuo­ja ko­kius nors veiks­mus prieš sa­ve, po mo­ky­mų tą ga­li­me da­ry­ti drą­siai.“
Pa­šne­ko­vė pa­brė­žė, kad to­kie mo­ky­mai itin ak­tu­a­lūs, mat šiais me­tais Jo­niš­kio ra­jo­ne įvy­ko ne­ma­žai su­ici­di­nių at­ve­jų: „Mū­sų ra­jo­no ro­dik­liai, de­ja, pa­kan­ka­mai aukš­ti. Tad re­a­ga­vi­mo į sa­vi­žu­dy­bių ri­zi­ką al­go­rit­mas bū­tų la­bai rei­ka­lin­gas mū­sų ra­jo­ne, pa­dė­tų lai­ku už­kirs­ti ke­lią to­kiems įvy­kiams.“



 

Tarp kitko
Pro­jek­to „Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos ini­cia­ty­vos plėt­ra Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bė­se“ tiks­las – įga­lin­ti pro­jek­te da­ly­vau­jan­čias sa­vi­val­dy­bes sa­va­ran­kiš­kai spręs­ti sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos iš­šū­kius ir veiks­min­gai nau­do­ti tu­ri­mus psi­cho­so­cia­li­nės pa­ra­mos svei­ka­tos prie­žiū­ros iš­tek­lius. Mo­ky­mų ir su­per­vi­zi­jų me­tu sie­kia­ma įdieg­ti re­a­ga­vi­mo į sa­vi­žu­dy­bių ri­zi­ką al­go­rit­mą, kad bū­tų aiš­kus vi­sų ins­ti­tu­ci­jų vaid­me­nų pa­si­skirs­ty­mas, pa­gal­ba bū­tų sis­te­min­ga, o ne epi­zo­di­nė.
 
Vi­si al­go­rit­mo gran­dy­se esan­tys as­me­nys iš­klau­sys mo­ky­mus apie sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­ją, ri­zi­ką, pir­mi­nės emo­ci­nės pa­gal­bos tei­ki­mą. Ga­liau­siai bus tei­kia­mos kon­sul­ta­ci­jos-su­per­vi­zi­jos apie sun­kius at­ve­jus, pa­gal­bos ga­li­my­bes, pa­tį al­go­rit­mo vei­ki­mo prin­ci­pą. Pro­jek­to me­tu kiek­vie­no­je sa­vi­val­dy­bė­je bus ap­mo­ky­ta nuo 140 iki 212 įvai­rių se­niū­ni­jų spe­cia­lis­tų, ben­druo­me­nės at­sto­vų, se­niū­ni­jų dar­buo­to­jų, sa­vi­val­dy­bių spe­cia­lis­tų ir po­li­ci­jos pa­rei­gū­nų.
 
 
Pro­jek­tas fi­nan­suo­ja­mas iš Vals­ty­bi­nio vi­suo­me­nės svei­ka­tos stip­ri­ni­mo fon­do lėšų

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    J.Juchnevičiūtė: iš universiteto išeiname su daug žinių, tačiau be patirties

    J.Juchnevičiūtė: iš universiteto išeiname su daug žinių, tačiau be patirties

    „Nepamirškime, kad į šeimos gydytoją retas pacientas kreipiasi tik dėl vienos problemos. Dažnai už kreipimosi ...
    V.Kavaliauskienė: stengiuosi netaikyti kumščio politikos

    V.Kavaliauskienė: stengiuosi netaikyti kumščio politikos

    „Slaugytojai pacientui gali suteikti reikalingą konsultaciją, patarimus, išrašyti vaistus, užsakyti reikalingus tyrimus. Da...

    Budinti vaistinė


    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...
    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Nors šalies vaistinių tinklas yra vienas tankiausių Europoje, o vaistininkų skaičius, tenkantis gyventojams, viršija...

    razinka


    Sveika šeima


    Nealkoholinis alus – alternatyva suaugusiems, bet ne vaikams

    „Atsiranda įrodymų, kad nealkoholiniai gėrimai gali paskatinti vaikus ateityje rinktis alkoholį“, – įspėja Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ekspertai. Jie teigia, kad nealkoholinis alus ar kokteiliai neturėtų būti parduodami nepilnamečiams, ir ragina valstybę priimti įstatymus, ribojančius amžių, nuo kada būtų gali...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ebolos „giminaitis“ jau nusinešė šešias gyvybes

    „Didžioji dauguma atvejų ir mirčių yra tarp sveikatos priežiūros darbuotojų“, – teigė Ruandos sveikatos ministras dr. Sabin Nsanzimana, kalbėdamas apie praėjusią savaitę patvirtintą Marburgo viruso protrūkį. Nors užsikrėtimo šiuo virusu atvejų jau ne vienerius metus pasitaiko pasaulyje, tai – pirmas jo ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Adiulteriai, salafistai ir vištakieji
    Henrikas Vaitiekūnas Adiulteriai, salafistai ir vištakieji
    Felinoterapija ir ailurofobija
    Henrikas Vaitiekūnas Felinoterapija ir ailurofobija
    Talentas: 26 litrai... aukso?
    Henrikas Vaitiekūnas Talentas: 26 litrai... aukso?

    Naujas numeris