Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­ja: mo­ky­mai su­tei­kia jė­gų pa­dė­ti

Aistė Upytė
2018-09-12
Sie­kiant suma­žin­ti sa­vi­žu­dy­bių ri­zi­ką ir įdieg­ti re­a­ga­vi­mo į jas al­go­rit­mą aš­tuo­nio­se ša­lies sa­vi­val­dy­bė­se, star­ta­vo 3 mė­ne­sius truk­sian­tys mo­ky­mai ir supervizijos. Pir­mie­ji pa­tir­ties pra­ėju­sią sa­vai­tę sė­mė­si Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės so­cia­li­nio dar­bo spe­cia­lis­tai. Ant­rie­ji mo­ky­mai pir­ma­die­nį su­reng­ti Ša­kiuo­se.
Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­ja: mo­ky­mai su­tei­kia jė­gų pa­dė­ti
Mokymų metu sužinoma, kaip reikia bendrauti su į suicidą linkusiais asmenimis, aptariami veiksmai, kaip kada ir kam perduoti informaciją.

Sto­ko­ja ži­nių
Pa­sak Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės so­cia­li­nio dar­bo spe­cia­lis­tės Li­nos Pra­ne­vi­čie­nės, to­kie mo­ky­mai – ne­įkai­no­ja­ma pa­tir­tis. Ji įsi­ti­ki­nu­si – įgy­tos ži­nios leis daug drą­siau su­teik­ti pa­gal­bą kri­zi­nė­je si­tu­a­ci­jo­je at­si­dū­ru­siems žmo­nėms.
„Mo­ky­mų me­tu ne tik su­ži­no­jo­me, kaip rei­kia ben­drau­ti su į su­ici­dą lin­ku­siais as­me­ni­mis, kaip vei­kia pats sa­vi­žu­dy­bės me­cha­niz­mas – ko­kie psi­chi­niai pa­žei­di­mai tam pa­ska­ti­na žmo­gų, ap­tar­ti veiks­mai, kaip, ka­da ir kam per­duo­ti in­for­ma­ci­ją. Taip pat bu­vo pa­teik­ta daug prak­ti­nių už­duo­čių. Tad die­na pra­bė­go la­bai grei­tai, ga­vo­me tei­gia­mų emo­ci­jų ir jė­gų dirb­ti“, – pa­sa­ko­jo L.Pra­ne­vi­čie­nė.

 
Anot jos, ži­nių, kaip su­teik­ti pa­gal­bą kri­ti­niu at­ve­ju, la­bai trūks­ta. „Kai jau nu­tin­ka toks įvy­kis, kar­tais ne­ži­nai ir kur nu­kreip­ti žmo­gų, ką pa­sa­ky­ti. Di­džiau­sias mi­nu­sas, kad daž­niau­siai gau­na­me in­for­ma­ci­ją jau po lai­ko, įvy­kus ne­lai­mei. Jei iš grei­to­sios pa­gal­bos ar po­li­ci­jos su­ži­no­tu­me apie šei­mas, kur bū­ta su­ici­di­nio at­ve­jo, nu­va­žiuo­tu­me pa­dė­ti, pa­si­kal­bė­ti, – kal­bė­jo spe­cia­lis­tė. – Daž­niau­siai į sa­vi­žu­dy­bę lin­kę as­me­nys yra iš įvai­rias pri­klau­so­my­bes tu­rin­čių šei­mų, var­gi­na­mi ki­tų psi­cho­lo­gi­nių sun­ku­mų. Jie pa­tys ne­si­krei­pia, o ar­ti­mų­jų daž­nai ša­lia ne­bū­na. Be to, jei anks­čiau ne­ga­lė­jo­me klaus­ti, ar žmo­gus pla­nuo­ja ko­kius nors veiks­mus prieš sa­ve, po mo­ky­mų tą ga­li­me da­ry­ti drą­siai.“
Pa­šne­ko­vė pa­brė­žė, kad to­kie mo­ky­mai itin ak­tu­a­lūs, mat šiais me­tais Jo­niš­kio ra­jo­ne įvy­ko ne­ma­žai su­ici­di­nių at­ve­jų: „Mū­sų ra­jo­no ro­dik­liai, de­ja, pa­kan­ka­mai aukš­ti. Tad re­a­ga­vi­mo į sa­vi­žu­dy­bių ri­zi­ką al­go­rit­mas bū­tų la­bai rei­ka­lin­gas mū­sų ra­jo­ne, pa­dė­tų lai­ku už­kirs­ti ke­lią to­kiems įvy­kiams.“



 

Tarp kitko
Pro­jek­to „Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos ini­cia­ty­vos plėt­ra Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bė­se“ tiks­las – įga­lin­ti pro­jek­te da­ly­vau­jan­čias sa­vi­val­dy­bes sa­va­ran­kiš­kai spręs­ti sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos iš­šū­kius ir veiks­min­gai nau­do­ti tu­ri­mus psi­cho­so­cia­li­nės pa­ra­mos svei­ka­tos prie­žiū­ros iš­tek­lius. Mo­ky­mų ir su­per­vi­zi­jų me­tu sie­kia­ma įdieg­ti re­a­ga­vi­mo į sa­vi­žu­dy­bių ri­zi­ką al­go­rit­mą, kad bū­tų aiš­kus vi­sų ins­ti­tu­ci­jų vaid­me­nų pa­si­skirs­ty­mas, pa­gal­ba bū­tų sis­te­min­ga, o ne epi­zo­di­nė.
 
Vi­si al­go­rit­mo gran­dy­se esan­tys as­me­nys iš­klau­sys mo­ky­mus apie sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­ją, ri­zi­ką, pir­mi­nės emo­ci­nės pa­gal­bos tei­ki­mą. Ga­liau­siai bus tei­kia­mos kon­sul­ta­ci­jos-su­per­vi­zi­jos apie sun­kius at­ve­jus, pa­gal­bos ga­li­my­bes, pa­tį al­go­rit­mo vei­ki­mo prin­ci­pą. Pro­jek­to me­tu kiek­vie­no­je sa­vi­val­dy­bė­je bus ap­mo­ky­ta nuo 140 iki 212 įvai­rių se­niū­ni­jų spe­cia­lis­tų, ben­druo­me­nės at­sto­vų, se­niū­ni­jų dar­buo­to­jų, sa­vi­val­dy­bių spe­cia­lis­tų ir po­li­ci­jos pa­rei­gū­nų.
 
 
Pro­jek­tas fi­nan­suo­ja­mas iš Vals­ty­bi­nio vi­suo­me­nės svei­ka­tos stip­ri­ni­mo fon­do lėšų

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris