Medikus ginantis įstatymas – pakeliui

Ringailė Gvildė
2021-02-19
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė su teisininkų komanda įregistravo ir Seimo teisės departamentui pateikė laikinąjį įstatymą, ginantį medikus nuo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn ekstremalios situacijos metu. Tikimasi, kad įstatymas pavasario sesijoje bus svarstomas skubos tvarka.
Medikus ginantis įstatymas – pakeliui
„Tarp medikų, rašančių ligos istoriją yra posakis: „rašau ne dėl fakto, o prokurorui“. Tai negatyvus dalykas, rodantis, kad medikai nuolatos jaučia virš galvos kybantį Damoklo kardą ir galvoja ne apie tai, kaip ką nors padaryti teisingai, o kaip parašyti teisingai“, - sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė.

Inspiruos pokyčius
J.Sejonienė sako, jog šis laikinasis įstatymas galiotų visam ekstremalios situacijos laikotarpiui ir atbuline data taip pat. Ekstremali situacija turi savo priežastis ir įstatymo esmė yra būtent su tomis priežastimis susijusi – su dideliu sergamumu COVID-19 ir dėl to galimai atsirandančiais sutrikimais teikiant sveikatos priežiūros paslaugas.

 
„Tarp medikų, rašančių ligos istoriją yra posakis: „rašau ne dėl fakto, o prokurorui“. Tai negatyvus dalykas, rodantis, kad medikai nuolatos jaučia virš galvos kybantį Damoklo kardą ir galvoja ne apie tai, kaip ką nors padaryti teisingai, o kaip parašyti teisingai. Kitas dalykas – nuolatinė teisinės atsakomybės grėsmė gali atgrasyti medikus eiti savanoriauti, dirbti su COVID-19 pacientais, bijoti dėl laiku nesuteiktų planinių paslaugų, ypač žinant, kad pacientai gali ieškoti, kas už tai atsakys. Juk viešojoje erdvėje dėl paslaugų nesuteikimo kalti lieka medikai, nors ne jie praėjusį pavasarį nusprendė nutraukti planinių sveikatos paslaugų teikimą“, - įstatymo svarbą akcentuoja J.Sejonienė.
 
Pagrindinis šio įstatymo tikslas - įstatymo galiojimo laikotarpiu numatyti didesnę asmens sveikatos priežiūros specialistų, teikiančių asmens sveikatos priežiūros paslaugas dėl COVID-19 (koronaviruso infekcijos) pandemijos ekstremaliomis sąlygomis, atsakomybės apsaugą ir skatinti asmens sveikatos priežiūros specialistų savanorystę valdant COVID-19 (koronaviruso infekcijos) pandemiją.
Įstatymas jau įregistruotas Seime, laukiama Seimo teisės departamento išvadų. „Tikiuosi, kad jo svarstymas bus įtrauktas į pavasario sesijos programą ir bus svarstomas skubos tvarka Teisės ir teisėtvarkos komitete“, - sako Seimo narė.
 
Kokia situacija – tokie ir sprendimai
Aiškinamajame laikinojo įstatymo projekto rašte teigiama, jog akivaizdu, kad COVID-19 sukeltos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos metu asmens sveikatos priežiūros (ASP) specialistai teikė paslaugas ypatingomis aplinkybėmis, o tai galėjo turėti įtakos ASP paslaugų kokybei, savalaikiškumui, prieinamumui. Dėl to gali kilti reali grėsmė jog ASP specialistai bus traukiami baudžiamojon atsakomybėn, įtraukti į nuolatinius, tęstinius teisminius, administracinių procedūrų, darbo drausmės tyrimų procesus. Visa tai apribos ASP specialistų galimybes toliau dalyvauti COVID-19 likviduojant sukeltą ekstremalią situaciją ir šalinant padarinius, provokuos vengti teikti būtinąją pagalbą, nesusijusią su jų tiesioginėmis darbo funkcijomis ir (ar) darbo pobūdžiu, neskatins savanoriškos specialistų pagalbos ekstremaliomis sąlygomis, menkins profesinę reputaciją.
 
Siekiama apsaugoti medicinos darbuotojus nuo teisinių procesų, kurie, esant dabartiniam reglamentavimui, galėtų būti pradėti ir nesant būtinam pagrindui. Taip pat veiksmingai užtikrinti veikiančių specialistų apsaugą jiems vykdant rizikingas profesines pareigas nuo baudžiamosios atsakomybės.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Antros inksto transplantacijos belaukiant

   Antros inksto transplantacijos belaukiant

   Prieš aštuonerius metus lėtine inkstų liga sergantis Tomas (40 m.) iš mamos gavo antrą gyvenimą – jam b...
   Ligoninei dovanotas vertingas prietaisas suteiks saugumo ir gydytojui, ir pacientui

   Ligoninei dovanotas vertingas prietaisas suteiks saugumo ir gydytojui, ir pacientui

   Respublikinės Šiaulių ligoninės medikams atvežta vertinga dovana. Šiaulių Rotary klubas „Harmonija“, vad...

   Budinti vaistinė


   Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

   Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

   Pandemijos pradžioje, kai visame pasaulyje buvo sunku užtikrinti reikiamą apsauginių kaukių kiekį, daug žmonių ėmė jas savaranki&s...
   „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

   „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

   Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtino, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos – patalpos, įranga, dokum...

   Sveika šeima


   Švęskite penkiasdešimtmetį!

   Mes linkę gyventi pagal planą: baigti mokyklą, stoti į aukštąją, sukurti šeimą, įgyti profesiją... Viskas tarsi suplanuota. Tačiau, panašu, ties penkiasdešimt metų planai baigiasi. „O iš tikrųjų jie tik prasideda, kai gali pradėti gyventi sau ir pagal save“, – pastebi psichologinės...

   Sveikatos horoskopas


   Vasario 1-7 d.

   Avi­nas
   Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Ar Joe Bidenas panaikins mirties bausmę?

   Joe Bidenas - pirmasis JAV prezidentas, atvirai priešinęsis mirties bausmei ir ne kartą sakęs, kad baudžiamosios justicijos reforma yra pagrindinis jo administracijos prioritetas. Vienas žingsnių, kurį Baltųjų rūmų galva galėtų žengti vienašališkai, būtų sušvelninti mirties bausmę keturiasdešimt dev...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Gerovės valstybės miražai
   Henrikas Vaitiekūnas Gerovės valstybės miražai
   Svetimų pokalbių pasiklausymai
   Henrikas Vaitiekūnas Svetimų pokalbių pasiklausymai
   Loterijos – pramoginės kultūros dalis?
   Gediminas Navaitis Loterijos – pramoginės kultūros dalis?

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica