Medikus ginantis įstatymas – pakeliui

Ringailė Gvildė
2021-02-19
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė su teisininkų komanda įregistravo ir Seimo teisės departamentui pateikė laikinąjį įstatymą, ginantį medikus nuo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn ekstremalios situacijos metu. Tikimasi, kad įstatymas pavasario sesijoje bus svarstomas skubos tvarka.
Medikus ginantis įstatymas – pakeliui
„Tarp medikų, rašančių ligos istoriją yra posakis: „rašau ne dėl fakto, o prokurorui“. Tai negatyvus dalykas, rodantis, kad medikai nuolatos jaučia virš galvos kybantį Damoklo kardą ir galvoja ne apie tai, kaip ką nors padaryti teisingai, o kaip parašyti teisingai“, - sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė.

Inspiruos pokyčius
J.Sejonienė sako, jog šis laikinasis įstatymas galiotų visam ekstremalios situacijos laikotarpiui ir atbuline data taip pat. Ekstremali situacija turi savo priežastis ir įstatymo esmė yra būtent su tomis priežastimis susijusi – su dideliu sergamumu COVID-19 ir dėl to galimai atsirandančiais sutrikimais teikiant sveikatos priežiūros paslaugas.

 
„Tarp medikų, rašančių ligos istoriją yra posakis: „rašau ne dėl fakto, o prokurorui“. Tai negatyvus dalykas, rodantis, kad medikai nuolatos jaučia virš galvos kybantį Damoklo kardą ir galvoja ne apie tai, kaip ką nors padaryti teisingai, o kaip parašyti teisingai. Kitas dalykas – nuolatinė teisinės atsakomybės grėsmė gali atgrasyti medikus eiti savanoriauti, dirbti su COVID-19 pacientais, bijoti dėl laiku nesuteiktų planinių paslaugų, ypač žinant, kad pacientai gali ieškoti, kas už tai atsakys. Juk viešojoje erdvėje dėl paslaugų nesuteikimo kalti lieka medikai, nors ne jie praėjusį pavasarį nusprendė nutraukti planinių sveikatos paslaugų teikimą“, - įstatymo svarbą akcentuoja J.Sejonienė.
 
Pagrindinis šio įstatymo tikslas - įstatymo galiojimo laikotarpiu numatyti didesnę asmens sveikatos priežiūros specialistų, teikiančių asmens sveikatos priežiūros paslaugas dėl COVID-19 (koronaviruso infekcijos) pandemijos ekstremaliomis sąlygomis, atsakomybės apsaugą ir skatinti asmens sveikatos priežiūros specialistų savanorystę valdant COVID-19 (koronaviruso infekcijos) pandemiją.
Įstatymas jau įregistruotas Seime, laukiama Seimo teisės departamento išvadų. „Tikiuosi, kad jo svarstymas bus įtrauktas į pavasario sesijos programą ir bus svarstomas skubos tvarka Teisės ir teisėtvarkos komitete“, - sako Seimo narė.
 
Kokia situacija – tokie ir sprendimai
Aiškinamajame laikinojo įstatymo projekto rašte teigiama, jog akivaizdu, kad COVID-19 sukeltos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos metu asmens sveikatos priežiūros (ASP) specialistai teikė paslaugas ypatingomis aplinkybėmis, o tai galėjo turėti įtakos ASP paslaugų kokybei, savalaikiškumui, prieinamumui. Dėl to gali kilti reali grėsmė jog ASP specialistai bus traukiami baudžiamojon atsakomybėn, įtraukti į nuolatinius, tęstinius teisminius, administracinių procedūrų, darbo drausmės tyrimų procesus. Visa tai apribos ASP specialistų galimybes toliau dalyvauti COVID-19 likviduojant sukeltą ekstremalią situaciją ir šalinant padarinius, provokuos vengti teikti būtinąją pagalbą, nesusijusią su jų tiesioginėmis darbo funkcijomis ir (ar) darbo pobūdžiu, neskatins savanoriškos specialistų pagalbos ekstremaliomis sąlygomis, menkins profesinę reputaciją.
 
Siekiama apsaugoti medicinos darbuotojus nuo teisinių procesų, kurie, esant dabartiniam reglamentavimui, galėtų būti pradėti ir nesant būtinam pagrindui. Taip pat veiksmingai užtikrinti veikiančių specialistų apsaugą jiems vykdant rizikingas profesines pareigas nuo baudžiamosios atsakomybės.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
      J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

      J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

      „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

      Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
      Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
      Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
      Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
      Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

      Naujas numeris