Medikus ginantis įstatymas – pakeliui

Ringailė Gvildė
2021-02-19
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė su teisininkų komanda įregistravo ir Seimo teisės departamentui pateikė laikinąjį įstatymą, ginantį medikus nuo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn ekstremalios situacijos metu. Tikimasi, kad įstatymas pavasario sesijoje bus svarstomas skubos tvarka.
Medikus ginantis įstatymas – pakeliui
„Tarp medikų, rašančių ligos istoriją yra posakis: „rašau ne dėl fakto, o prokurorui“. Tai negatyvus dalykas, rodantis, kad medikai nuolatos jaučia virš galvos kybantį Damoklo kardą ir galvoja ne apie tai, kaip ką nors padaryti teisingai, o kaip parašyti teisingai“, - sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė.

Inspiruos pokyčius
J.Sejonienė sako, jog šis laikinasis įstatymas galiotų visam ekstremalios situacijos laikotarpiui ir atbuline data taip pat. Ekstremali situacija turi savo priežastis ir įstatymo esmė yra būtent su tomis priežastimis susijusi – su dideliu sergamumu COVID-19 ir dėl to galimai atsirandančiais sutrikimais teikiant sveikatos priežiūros paslaugas.

 
„Tarp medikų, rašančių ligos istoriją yra posakis: „rašau ne dėl fakto, o prokurorui“. Tai negatyvus dalykas, rodantis, kad medikai nuolatos jaučia virš galvos kybantį Damoklo kardą ir galvoja ne apie tai, kaip ką nors padaryti teisingai, o kaip parašyti teisingai. Kitas dalykas – nuolatinė teisinės atsakomybės grėsmė gali atgrasyti medikus eiti savanoriauti, dirbti su COVID-19 pacientais, bijoti dėl laiku nesuteiktų planinių paslaugų, ypač žinant, kad pacientai gali ieškoti, kas už tai atsakys. Juk viešojoje erdvėje dėl paslaugų nesuteikimo kalti lieka medikai, nors ne jie praėjusį pavasarį nusprendė nutraukti planinių sveikatos paslaugų teikimą“, - įstatymo svarbą akcentuoja J.Sejonienė.
 
Pagrindinis šio įstatymo tikslas - įstatymo galiojimo laikotarpiu numatyti didesnę asmens sveikatos priežiūros specialistų, teikiančių asmens sveikatos priežiūros paslaugas dėl COVID-19 (koronaviruso infekcijos) pandemijos ekstremaliomis sąlygomis, atsakomybės apsaugą ir skatinti asmens sveikatos priežiūros specialistų savanorystę valdant COVID-19 (koronaviruso infekcijos) pandemiją.
Įstatymas jau įregistruotas Seime, laukiama Seimo teisės departamento išvadų. „Tikiuosi, kad jo svarstymas bus įtrauktas į pavasario sesijos programą ir bus svarstomas skubos tvarka Teisės ir teisėtvarkos komitete“, - sako Seimo narė.
 
Kokia situacija – tokie ir sprendimai
Aiškinamajame laikinojo įstatymo projekto rašte teigiama, jog akivaizdu, kad COVID-19 sukeltos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos metu asmens sveikatos priežiūros (ASP) specialistai teikė paslaugas ypatingomis aplinkybėmis, o tai galėjo turėti įtakos ASP paslaugų kokybei, savalaikiškumui, prieinamumui. Dėl to gali kilti reali grėsmė jog ASP specialistai bus traukiami baudžiamojon atsakomybėn, įtraukti į nuolatinius, tęstinius teisminius, administracinių procedūrų, darbo drausmės tyrimų procesus. Visa tai apribos ASP specialistų galimybes toliau dalyvauti COVID-19 likviduojant sukeltą ekstremalią situaciją ir šalinant padarinius, provokuos vengti teikti būtinąją pagalbą, nesusijusią su jų tiesioginėmis darbo funkcijomis ir (ar) darbo pobūdžiu, neskatins savanoriškos specialistų pagalbos ekstremaliomis sąlygomis, menkins profesinę reputaciją.
 
Siekiama apsaugoti medicinos darbuotojus nuo teisinių procesų, kurie, esant dabartiniam reglamentavimui, galėtų būti pradėti ir nesant būtinam pagrindui. Taip pat veiksmingai užtikrinti veikiančių specialistų apsaugą jiems vykdant rizikingas profesines pareigas nuo baudžiamosios atsakomybės.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Daniel Naumovas: su koronavirusu žmonės susitvarkys

   Daniel Naumovas: su koronavirusu žmonės susitvarkys

   Santaros klinikų Biobanko vadovas Daniel Naumovas tapo prestižinio „EuCARE“ projekto koordinatoriumi Lietuvoje. Medici...
   Pūslėje - penki litrai šlapimo

   Pūslėje - penki litrai šlapimo

   Jono (71 m.) ligos istorija – detektyvas, kurio kaltininko medikai nerado kelerius metus. Prastai pasijutęs vyriškis ...

   Budinti vaistinė


   Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

   Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

   Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
   Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

   Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

   Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

   Sveika šeima


   Kaip nepasiklysti tarp jaunystės eliksyrų

   Atrodyti jaunatviškai ir didžiuotis puikia išvaizda – svarbu daugeliui moterų, tačiau neretai pasirenkama netinkama strategija grožiui puoselėti, pastebi profesionali medicinos kosmetologė Gerda Venclovaitė.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Prancūzus COVID-19 užkniso juodai

   Nepaisant protestų ir nusiteikusių prieš privalomą vakcinaciją prancūzų minių, parlamentas ryžtingas – su pandemija kovos tomis priemonėmis, kurios veikia. Nuo šiol nevakcinuotų prancūzų gyvenimas taps itin ribotas, kad būtų kaip įmanoma labiau sumažinta kronaviruso plitimo grėsmė.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kokia galva, tokia ir kalba
   Henrikas Vaitiekūnas Kokia galva, tokia ir kalba
   Apie Palangos merą ir psichinę sveikatą
   Palmira Rudalevičienė Apie Palangos merą ir psichinę sveikatą
   203-oji diena
   Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena

   Naujas numeris   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica