Ko­va su ko­ro­na­vi­ru­su: Klai­pė­dos me­di­kams vis dau­giau iš­šū­kių

Evelina Machova
2020-04-09
Per sa­vai­tę Res­pub­li­ki­nės Klai­pė­dos li­go­ni­nės (RKL) me­di­kai iš­gy­ve­no vi­są pa­le­tę jaus­mų. Nuo šo­ko iš­gir­dus ži­nią, jog Tu­ber­ku­lio­zės pa­da­li­ny­je ke­ti­na­ma steig­ti karš­čia­vi­mo kli­ni­ką, kur su­ne­ga­la­vę žmo­nės at­vyk­tų pa­si­tik­rin­ti, ar neuž­si­krė­tę ko­ro­na­vi­ru­su, iki nu­si­ra­mi­ni­mo, jog sa­vi­val­da iš­gir­do eks­per­tų re­ko­men­da­ci­jas. Gy­dy­to­jai gi sa­ko, jog ši is­to­ri­ja pa­dė­jo at­kreip­ti dė­me­sį ir į ki­tus svar­bius da­ly­kus, tai yra ser­ga­mu­mą tu­ber­ku­lio­ze. Na, o RKL Pri­ėmi­mo sky­riui te­ko nau­jas iš­ban­dy­mas - pe­rė­mus vi­sus sku­bius at­ve­jus Klai­pė­dos re­gio­ne, pa­cien­tų srau­tas iš­au­go dvi­gu­bai. Tad te­ko mo­bi­li­zuo­ti dau­giau me­di­kų ko­man­dų.
Ko­va su ko­ro­na­vi­ru­su: Klai­pė­dos me­di­kams vis dau­giau iš­šū­kių
Respublikinės Klaipėdos ligoninės Priėmimo skyriuje pacientų srautas išaugo dvigubai. Kaip sako medikai, žmonių nusiskundimai patys įvairiausi - nuo kvėpavimo takų infekcijų iki pilvo skausmų ar itin sudėtingų politraumų.

Dvi­gu­bas pa­cien­tų srau­tas

Pa­sau­liui ko­vo­jant su už­klu­pu­siu ko­ro­na­vi­ru­su, eks­per­tai ra­gi­na iš­lai­ky­ti šal­tą pro­tą ir ne­pri­im­ti sku­bo­tų spren­di­mų. Mat in­fek­ci­ja plin­ta grei­tai, o, ne­pai­sant eko­no­mi­nių pra­ra­di­mų dėl ka­ran­ti­no, dau­giau­siai iš­šū­kių ten­ka bū­tent svei­ka­tos sek­to­riui. Nors dau­ge­ly­je sri­čių gy­ve­ni­mas su­lė­tė­jo ar­ba su­sto­jo, me­di­kų tei­gi­mu, jie dir­ba pa­di­din­to in­ten­sy­vu­mo re­ži­mu. Tie­sa, ne­trūks­ta ir bam­bek­lių svars­ty­mų, jog me­di­kai tirš­ti­na spal­vas – esą ser­gan­čių­jų COVID-19, ku­riems rei­ka­lin­ga in­ten­sy­vi me­di­kų prie­žiū­ra, ša­ly­je nė­ra la­bai daug. Iš da­lies su tuo ga­li­ma su­tik­ti, ta­čiau tai ne­reiš­kia, jog pra­si­dė­jus pan­de­mi­jai žmo­nės ste­buk­lin­gai pa­svei­ko nuo vi­sų ki­tų li­gų.

Prieš sa­vai­tę Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos spren­di­mu dėl vi­ru­so, ku­ris ke­lia di­de­lę grės­mę tiek pa­cien­tams, tiek ir me­di­kams, pli­ti­mo bu­vo nu­spręs­ta lai­ki­nai už­da­ry­ti di­de­lę da­lį Klai­pė­dos uni­ver­si­te­ti­nės li­go­ni­nės sky­rių. Šiuo me­tu jo­je pa­slau­gas teiks tik aku­še­ri­jos ir gi­ne­ko­lo­gi­jos, on­ko­lo­gi­jos bei in­fek­ci­nių li­gų pa­da­li­niai. Sku­bios me­di­ci­nos pa­gal­bos tei­ki­mą pe­rė­mė Res­pub­li­ki­nė Klai­pė­dos li­go­ni­nė. Pa­cien­tams kaip ir ra­mu - pa­gal­ba bus tei­kia­ma. O kaip to­kiam per­sio­rien­ta­vi­mui pa­si­ren­gu­sios gy­dy­mo įstai­gos?
„Šio­je ko­vo­je kiek­vie­nas pri­va­lo tu­rė­ti sa­vo vie­tą ir tiks­liai ži­no­ti ką da­ry­ti. Esa­me va­di­na­mo­ji re­zer­vi­nė li­go­ni­nė, ap­tar­nau­jan­ti pa­cien­tus, ku­riems rei­ka­lin­ga sta­cio­na­ri, chi­rur­gi­nė ar re­a­ni­ma­ci­nė pa­gal­ba. Pe­rė­mė­me ki­tų Klai­pė­dos li­go­ni­nių sky­rių, ku­riuo­se bu­vo nu­sta­ty­tas in­fek­ci­jos pli­ti­mas, dar­bą“, - sa­ko Res­pub­li­ki­nės Klai­pė­dos li­go­ni­nės di­rek­to­rius Da­rius Ste­pon­kus.
Sa­vai­tę sku­bius pa­cien­tus pri­iman­čio RKL Pri­ėmi­mo sky­riaus va­do­vė Jur­gi­ta Sy­mi­nie­nė į klau­si­mą, ar pa­si­kei­tė jų dar­bo tem­pas, at­sa­kė: srau­tas iš­au­go dvi­gu­bai. „Pe­rė­mė­me vi­sus sku­bius pa­cien­tus, iš­sky­rus in­fek­ci­nius, aku­še­ri­nius ir on­ko­lo­gi­nius. Pa­cien­tų srau­tas mū­sų sky­riui iš­au­go dau­giau nei dvi­gu­bai. Nuo sek­ma­die­nio mo­bi­li­zuo­tos pa­pil­do­mos pa­jė­gos sku­biai pa­gal­bai už­tik­rin­ti. Per­so­na­las, su­pras­da­mas da­bar­ti­nę si­tu­a­ci­ją, ge­ra­no­riš­kai su­ti­ko“, - sa­ko Pri­ėmi­mo sky­riaus va­do­vė ir pri­du­ria, kad šiuo me­tu sky­riu­je per pa­rą bu­di iki ke­tu­rias­de­šim­ties žmo­nių. Įpras­tai jų kie­kis bū­da­vo ge­ro­kai ma­žes­nis.

Kuo daž­niau­siai skun­džia­si pa­cien­tai at­vy­kę į li­go­ni­nės sku­bios pa­gal­bos sky­rių? Pa­le­tė - la­bai įvai­ri, sa­ko J.Sy­mi­nie­nė, nuo kvė­pa­vi­mo ta­kų in­fek­ci­jų iki pil­vo skaus­mų. Nė­ra taip, kad vy­rau­tų tik vie­na ku­ri nors sri­tis. Ne­pai­sant ka­ran­ti­no, pa­si­tai­ko ir at­vyks­tan­čių dėl trau­mų. Štai sa­vait­ga­lį ne­trū­ko ir po­lit­rau­mų, net itin su­dė­tin­gų. „Ta­čiau pa­ste­bi­me, kad karš­čiuo­jan­čių pa­cien­tų skai­čius yra žen­kliai pa­di­dė­jęs. Juos sten­gia­mės rū­šiuo­ti prie Pri­ėmi­mo sky­riaus du­rų. Kad bū­tų iš­veng­ta li­go­ni­nės per­so­na­lo ga­li­mo už­si­krė­ti­mo, karš­čiuo­jan­tys bei be­si­skun­džian­tys kvė­pa­vi­mo ta­kų in­fek­ci­jo­mis ar­ba tu­rin­tys ne­pa­lan­kią anam­ne­zę pa­cien­tai siun­čia­mi į va­di­na­mą­jį už­da­rą in­fek­ci­nį kor­pu­są, idant iš­veng­tu­mė­me vi­ru­so pli­ti­mo gy­dy­mo įstai­go­je“, - sa­ko J.Sy­mi­nie­nė. To­kie nuo­gąs­ta­vi­mai, kaip ro­do si­tu­a­ci­ja svei­ka­tos sek­to­riu­je, tu­ri pa­grin­do, to­dėl bū­ti­na lai­ky­tis vi­sų įma­no­mų ap­si­sau­go­ji­mo prie­mo­nių.
„Pa­cien­tų srau­tas mū­sų sky­riu­je iš­au­go dau­giau nei dvi­gu­bai. Nuo sek­ma­die­nio mo­bi­li­zuo­tos pa­pil­do­mos pa­jė­gos sku­biai pa­gal­bai už­tik­rin­ti. Per­so­na­las, su­pras­da­mas da­bar­ti­nę si­tu­a­ci­ją, ge­ra­no­riš­kai su­ti­ko“, - sa­ko Res­pub­li­ki­nės Klai­pė­dos li­go­ni­nės Pri­ėmi­mo sky­riaus va­do­vė Jur­gi­ta Sy­mi­nie­nė.
Šiuo me­tu į gy­dy­mo įstai­gą dėl ki­tos pa­to­lo­gi­jos gul­do­miems karš­čiuo­jan­tiems ar ne­pa­lan­kią anam­ne­zę tu­rin­tiems pa­cien­tams at­lie­ka­mi ir PGR tes­tai, kad bū­tų ga­li­ma iden­ti­fi­kuo­ti, ar į li­go­ni­nę pa­te­kęs žmo­gus nė­ra už­si­krė­tęs COVID-19 in­fek­ci­ja.


Vi­si pa­si­ren­gę

Pa­gal li­go­ni­nės Eks­tre­ma­lių si­tu­a­ci­jų val­dy­mo ta­ry­bos pla­ną, jei­gu li­go­ni­nei tek­tų gy­dy­ti ko­ro­na­vi­ru­su už­si­krė­tu­sius pa­cien­tus, jie bū­tų gy­do­mi nau­ja­ja­me kor­pu­se, ku­ris nė­ra vi­siš­kai at­skir­tas nuo ki­tų li­go­ni­nės kor­pu­sų, mat įstaiga nė­ra pro­jek­tuo­ta gy­dy­ti in­fek­ci­nes li­gas.

Iš vi­so pa­ruoš­ta 15 pa­la­tų, ku­rio­se yra 40 lo­vų. Gul­dant pa­la­to­je po vie­ną pa­cien­tą, li­go­ni­nė pa­si­ren­gu­si pri­im­ti 15 ser­gan­čių­jų COVID-19 in­fek­ci­ja.

D.Ste­pon­kaus tei­gi­mu, ko­le­gos iš ki­tų mies­to li­go­nių, ku­rių dar­bą pa­lie­tė in­fek­ci­ja ver­ti di­džiu­lės pa­gar­bos. „Lin­ki­me jiems stip­ry­bės ir iš­tver­mės. Džiau­gia­mės, kad mies­to va­do­vai su­pran­ta, kaip yra svar­bu, kad in­fek­ci­ja ne­plis­tų po vi­sas gy­dy­mo įstai­gas ir jos ne­tap­tų in­fek­ci­jos ži­di­niais. Nors siau­čia ko­ro­na­vi­ru­sas, ne­din­go ir ki­tos li­gos, ka­muo­jan­čios žmo­nes. Jiems taip pat bū­ti­na pa­gal­ba. To­dėl la­bai svar­bu tu­rė­ti mies­te bent vie­ną „šva­rią“ li­go­ni­nę ir jo­je dir­ban­čius me­di­kus.



Kol kas įstai­go­je (ba­lan­džio 7 d. duo­me­ni­mis – red. past.) ne­tu­ri­me nė vie­no ser­gan­čio me­di­ko ar ki­to dar­buo­to­jo. Tai pa­vy­ko pa­siek­ti dar prieš ka­ran­ti­no pa­skel­bi­mą pra­dė­jus kruopš­čiai ir at­sa­kin­gai vyk­dy­ti svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro, vals­ty­bės ly­gio eks­tre­ma­lio­sios si­tu­a­ci­jos vals­ty­bės ope­ra­ci­jų va­do­vo Au­re­li­jaus Ve­ry­gos gy­dy­mo įstai­goms tei­kia­mas re­ko­men­da­ci­jas bei įgy­ven­di­nant bū­ti­nas in­fek­ci­jos pre­ven­ci­jos ir kon­tro­lės prie­mo­nes, va­do­vau­jan­tis SAM, NVSC ir ki­tų at­sa­kin­gų vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jų re­ko­men­da­ci­jo­mis bei nu­ro­dy­mais ka­ran­ti­no me­tu. To­dėl šiuo me­tu esa­me pa­jė­gūs teik­ti bū­ti­ną­ją pa­gal­bą pa­cien­tams vi­sa ap­im­ti­mi“, - sa­ko D.Ste­pon­kus.

Pa­sak jo, vi­sos gy­dy­mo įstai­gos tu­rė­tų bū­ti pa­si­ren­gu­sios su­si­dur­ti su COVID-19 in­fek­ci­ja bei mak­si­ma­lio­mis pa­jė­go­mis steng­tis ko­vą prieš vi­ru­są lai­mė­ti. „Tik vie­nas niu­an­sas: šio­je ko­vo­je kiek­vie­nas pri­va­lo tu­rė­ti sa­vo vie­tą ir tiks­liai ži­no­ti ką da­ry­ti. Prie­šin­gu at­ve­ju, ga­li­me at­si­dur­ti iš­ties ne­pa­vy­dė­ti­no­je si­tu­a­ci­jo­je. „Esa­me va­di­na­mo­ji re­zer­vi­nė li­go­ni­nė, ap­tar­nau­jan­ti pa­cien­tus, ku­riems rei­ka­lin­ga sta­cio­na­ri, chi­rur­gi­nė ar re­a­ni­ma­ci­nė pa­gal­ba. Pe­rė­mė­me ki­tų Klai­pė­dos li­go­ni­nių sky­rių, ku­riuo­se bu­vo nu­sta­ty­tas in­fek­ci­jos pli­ti­mas tiek tarp pa­cien­tų, tiek ir tarp per­so­na­lo, dar­bą. Šiuo me­tu pas mus gy­do­mi prak­tiš­kai vi­si Klai­pė­dos uni­ver­si­te­ti­nės li­go­ni­nės pa­cien­tai, iš­sky­rus aku­še­ri­niai, on­ko­lo­gi­niai ir in­fek­ci­niai, taip pat ir Klai­pė­dos jū­ri­nin­kų li­go­ni­nės Chi­rur­gi­jos sky­riaus pa­cien­tai. Te­ko per­im­ti ir dar­bą Klai­pė­dos re­gio­ne. Anks­čiau sku­bių pa­cien­tų srau­tai iš re­gio­no ra­jo­ni­nių li­go­ni­nių bu­vo pa­skirs­to­mi per tris li­go­ni­nes, da­bar šį krū­vį ten­ka pri­si­im­ti tik Res­pub­li­ki­nei Klai­pė­dos li­go­ni­nei. Tai, sa­ky­ki­me, vie­na mū­sų mi­si­ja. An­tra – jei ser­ga­mu­mas COVID-19 žen­kliai iš­augs, ir pa­grin­di­nė ko­or­di­nuo­jan­čio­ji si­tu­a­ci­ją Klai­pė­dos uni­ver­si­te­ti­nė li­go­ni­nė bus per­pil­dy­ta, mes tie­sio­giai per­im­si­me in­fe­kuo­tus pa­cien­tus. Ta­čiau, kaip ir mi­nė­jau, rei­kia ne­pa­mirš­ti, kad žmo­nės ser­ga ne tik COVID-19, bet ir ki­to­mis li­go­mis, ku­rios taip pat ne­ga­li pa­lauk­ti“, - sa­ko D.Ste­pon­kus.



„No­ri­me, kad pa­cien­tai pas mus jaus­tų­si sau­gūs. Steng­si­mės, kad taip bū­tų ir at­ei­ty­je.Tik su­tel­kę jė­gas ir ben­dra­dar­biau­da­mi įveik­si­me žmo­ni­ją už­klu­pu­sią ne­gan­dą“, - pri­dū­rė jis.

Ne­rei­ka­lin­gas šo­kas


Tie­sa, pra­ėju­sią sa­vai­tę li­go­ni­nės me­di­kus iš­ti­ko šo­kas, kai pra­neš­ta, jog Klai­pė­dos mies­to sa­vi­val­dy­bė ke­ti­no Tu­ber­ku­lio­zės pa­da­li­ny­je įsteig­ti karš­čia­vi­mo kli­ni­ką. „Mums tai bu­vo di­de­lis ne­ti­kė­tu­mas. Tie­są sa­kant, ne iš kar­to su­vo­kė­me vi­sas ga­li­mas to­kio žings­nio grės­mes. Mes, gy­dy­to­jai, pri­im­da­mi spren­di­mus pir­miau­sia įver­ti­na­me pa­cien­to būk­lę, su­ren­ka­me anam­ne­zę ir tik po to ski­ria­me gy­dy­mą. Šiuo at­ve­ju, kal­bu apie karš­čia­vi­mo kli­ni­kos stei­gi­mą Tu­ber­ku­lio­zės pa­da­li­ny­je, bu­vo pas­ku­bė­ta, gy­dy­to­jų ter­mi­nais kal­bant, su gy­dy­mo sky­ri­mu. Šio­je sri­ty­je dir­ban­čių spe­cia­lis­tų ar­gu­men­tai – sva­rūs: toks žings­nis bū­tų ne­do­va­no­ti­na klai­da tiek ser­gan­čių­jų tu­ber­ku­lio­ze, ku­rie pas mus gy­do­mi ir sta­cio­na­re, ir am­bu­la­to­riš­kai, tiek žmo­nių, ku­rie karš­čiuo­ja ir no­ri pa­si­tik­rin­ti dėl COVID-19 in­fek­ci­jos, at­žvil­giu. Pa­sek­mės ga­lė­tų bū­ti itin liūd­nos“, - sa­ko D.Ste­pon­kus.

Lai­mei, šian­dien me­di­kai ga­li leng­viau at­si­kvėp­ti, bent dėl to, jog no­rin­tie­siems pa­si­tik­rin­ti karš­čia­vi­mo kli­ni­ko­je ne­kils di­des­nė grės­mė už­si­krės­ti tu­ber­ku­lio­ze, o ser­gan­tiems šia li­ga ne­kils pa­vo­jus „pa­si­gau­ti“ dar ir COVID-19.
„Įkur­din­ti karš­čia­vi­mo kli­ni­ką ten, kur gy­do­mi ser­gan­tys tu­ber­ku­lio­ze, ir at­spa­ria jos for­ma, nie­kuo ne­pa­aiš­ki­na­mas spren­di­mas. Džiau­giuo­si, kad sa­vi­val­dy­bė pri­ėmė tin­ka­mus spren­di­mus“, - sa­ko Res­pub­li­ki­nės Klai­pė­dos li­go­ni­nės di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Min­dau­gas Kun­dro­tas.
„Aš­tuo­nias­de­šim­čiai pro­cen­tų tu­ber­ku­lio­ze ser­gan­čių žmo­nių pa­žei­džia­mi plau­čiai. Jei to­kie pa­cien­tai už­si­krės­tų dar ir COVID-19, di­džia­jai da­liai jų tai bū­tų mir­ties nuosp­ren­dis. Man net sun­ku ko­men­tuo­ti to­kią si­tu­a­ci­ją. Tu­ber­ku­lio­zės pa­da­li­nio sta­cio­na­re gy­do­ma apie de­vy­nias­de­šimt pa­cien­tų, ku­rių ne­ga­li nei iš­ra­šy­ti, nei per­kel­ti ki­tur. Ma­ža to, jie pri­klau­so ir di­de­lės ri­zi­kos gru­pei. Ne­ma­žai šių pa­cien­tų ser­ga dau­gy­bi­ne, at­spa­ria tu­ber­ku­lio­zės for­ma. Be to, esa­me vie­nin­te­lė gy­dy­mo įstai­ga, sta­cio­na­ri­zuo­jan­ti to­kius pa­cien­tus ne tik Va­ka­rų re­gio­ne, bet ap­ima­me Ma­žei­kius bei da­lį Šiau­lių ra­jo­no“, - sa­ko Res­pub­li­ki­nės Klai­pė­dos li­go­ni­nės di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Min­dau­gas Kun­dro­tas.

Į klau­si­mą, ar RKL bū­tų pa­jė­gi už­tik­rin­ti karš­čia­vi­mo kli­ni­kos dar­bą, D.Ste­pon­kus at­vi­ras: „Pra­dė­ki­me nuo to, kad karš­čia­vi­mo kli­ni­kos funk­ci­ja vi­sų pir­ma yra am­bu­la­to­ri­nė pa­slau­ga, ku­rią ga­li pui­kiai įvyk­dy­ti pir­mi­nio svei­ka­tos cen­tro spe­cia­lis­tai. Šiuo me­tu šei­mos gy­dy­to­jai pa­cien­tus kon­sul­tuo­ja nuo­to­li­niu bū­du, o esant tam tik­rai pa­to­lo­gi­jai siun­čia mums. Pa­pil­do­mą karš­čia­vi­mo kli­ni­kos funk­ci­ją pa­ti­kė­tą mums bū­tų ga­li­ma pa­ly­gin­ti su tuo, jei aukš­čiau­sio ly­gio kar­dio­chi­rur­gas ei­tų skie­py­ti vai­kų. Su­tin­ku, mi­si­ja svar­bi, bet tai pui­kiau­siai ga­li pa­da­ry­ti ir šei­mos gy­dy­to­jas. Šiuo me­tu pri­va­lo­me efek­ty­viai iš­nau­do­ti vi­sus tu­ri­mus žmo­giš­kų­jų iš­tek­lių svei­ka­tos sek­to­riu­je re­sur­sus.“ 
Faktas:

Po dis­ku­si­jų Klai­pė­do­je nu­spręs­ta, jog Karš­čia­vi­mo kli­ni­ka įsi­kurs Klai­pė­dos psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tre.

„Tai vie­ta, kur tik­rai ne­abe­jo­ju bus tei­kia­ma ši pa­slau­ga, vyk­do­ma ši mi­si­ja, ad­re­sas yra Ga­li­nio Py­li­mo gat­vė 3, Klai­pė­do­je, tai yra Klai­pė­dos psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro pa­tal­pos“, – tei­gia uos­ta­mies­čio me­ras Vy­tau­tas Grub­liaus­kas. Pa­sak jo, no­rint šio­se pa­tal­po­se įreng­ti Karš­čia­vi­mo kli­ni­ką „rei­kė­jo nu­ei­ti ne­leng­vą ke­lią“, nes pa­tal­pos ne­bu­vo ser­ti­fi­kuo­tos ir ne­tu­rė­jo rei­kia­mų ko­mu­ni­ka­ci­jų: čia nė­ra nei rent­ge­no apa­ra­to, nei la­bo­ra­to­ri­jos krau­jo ty­ri­mams at­lik­ti.

Pa­sak me­ro, ge­ra­no­riš­ko, kon­struk­ty­vaus ben­dra­dar­bia­vi­mo kon­teks­te su­tar­ta su Res­pub­li­ki­ne Klai­pė­dos li­go­ni­ne, kad jie pa­si­rū­pins ra­dio­lo­gi­nių pa­slau­gų at­li­ki­mu ir ver­ti­ni­mu. Pla­nuo­ja­ma, kad Karš­čia­vi­mo kli­ni­ka Klai­pė­do­je dirbs vi­so­mis sa­vai­tės die­no­mis, ne ma­žiau kaip ke­tu­rias va­lan­das per die­ną.

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras Au­re­li­jus Ve­ry­ga dar pra­ėju­sią sa­vai­tę pa­brė­žė, jog karš­čia­vi­mo kli­ni­kų ne­rei­kė­tų kel­ti į li­go­ni­nes, o jo­mis pa­si­rū­pin­ti yra sa­vi­val­dy­bių pa­rei­ga. „Į li­go­ni­nes to­kių Karš­čia­vi­mo kli­ni­kų ne­rei­kė­tų kel­ti, li­go­ni­nių yra šiek tiek ki­ta pa­skir­tis ir ki­tas už­da­vi­nys. Yra pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gos, ku­rios daug pa­pras­čiau tam yra pri­tai­ko­mos“, – sa­kė jis.  
At­kreip­tas dė­me­sys į tu­ber­ku­lio­zę

Svars­ty­tas klau­si­mas, kur uos­ta­mies­ty­je įkur­ti karš­čia­vi­mo kli­ni­ką, į die­nos švie­są iš­kė­lė tu­ber­ku­lio­zės, ku­ri nors dau­ge­liui ir ne­ma­to­ma, ta­čiau ypač pa­vo­jin­ga li­ga, si­tu­a­ci­ją ša­ly­je. Pa­sak Res­pub­li­ki­nės Klai­pė­dos li­go­ni­nės Tu­ber­ku­lio­zės pa­da­li­nio va­do­vės Ro­mu­al­dos Gy­lie­nės, nors ko­vo 24-ąją die­ną mi­nė­ta Pa­sau­li­nė tu­ber­ku­lio­zės die­na, straips­nių, ty­ri­mų ar dis­ku­si­jų šia te­ma ne­bu­vo. O juk tai - in­fek­ci­nė li­ga, ku­ri kas­met nu­si­ne­ša dau­giau­siai žmo­nių gy­vy­bių.
„Daug me­tų bu­vo kar­to­ja­ma, jog tu­ber­ku­lio­zė ne­ak­tu­a­li ir iš­nyks per ar­ti­miau­sius de­šimt me­tų, ta­čiau iki šiol nuo šios li­gos pa­sau­ly­je kas­dien mirš­ta ke­tu­ri tūks­tan­čiai žmo­nių. Gal­būt dėl to­kio po­žiū­rio Lie­tu­va iš­lie­ka vie­na iš di­džiau­sią ben­drą ser­ga­mu­mą ir ser­ga­mu­mą dau­ge­liui vais­tų at­spa­ria tu­ber­ku­lio­ze tu­rin­čia ša­li­mi Eu­ro­pos Są­jun­go­je“, - sa­ko Res­pub­li­ki­nės Klai­pė­dos li­go­ni­nės Tu­ber­ku­lio­zės pa­da­li­nio va­do­vė Ro­mu­al­da Gy­lie­nė.
„Per­nai me­tų duo­me­nys apie ser­ga­mu­mą tu­ber­ku­lio­ze vien Klai­pė­dos mies­te yra ke­tu­rias­de­šimt du at­ve­jai šim­tui tūks­tan­čių gy­ven­to­jų. Dar kar­tą pa­brė­žiu, jog tai - tik Klai­pė­dos mies­te, o ne vi­sa Lie­tu­va. Ser­ga­mu­mas šia li­ga mū­sų ša­ly­je vi­sa­da bu­vo ir yra di­de­lis, ta­čiau tu­ber­ku­lio­zei ir to­liau ski­ria­mas ne­pa­kan­ka­mas dė­me­sys. Vien šie­met jau tu­rė­jo­me tris mir­tis nuo šios li­gos, nors dar tik ba­lan­dis“, - sa­ko gy­dy­to­ja.

Pa­sak me­di­kės, am­bu­la­to­ri­nis tu­ber­ku­lio­zės gy­dy­mas trun­ka nuo še­šio­li­kos iki aš­tuo­nio­li­kos mė­ne­sių, o vi­sas tu­ber­ku­lio­zės gy­dy­mas (gy­dy­mas sta­cio­na­re ir am­bu­la­to­riš­kai) - ir iki tris­de­šimt še­šių mė­ne­sių.
 
O kaip ap­sau­ga?

Ka­dan­gi Res­pub­li­ki­nė Klai­pė­dos li­go­ni­nė ne­bu­vo vie­na iš pen­kių va­di­na­mų­jų prie­ša­ki­nė­se li­ni­jo­se ko­vo­jan­čių gy­dy­mo įstai­gų, na­tū­ra­lu, kad ir dėl me­di­kų ap­rū­pi­ni­mo rei­kia­mo­mis ap­sau­gos prie­mo­nė­mis, gal­vą te­ko suk­ti li­go­ni­nės ad­mi­nist­ra­ci­jai. „Tik ge­ra­no­riš­kų žmo­nių pa­gal­ba, ad­mi­nist­ra­ci­jos pa­stan­go­mis ieš­kant, kur įsi­gy­ti, ap­sau­gos prie­mo­nė­mis esa­me ap­si­rū­pi­nę. In­ves­tuo­ja­me ir į per­so­na­lo ap­mo­ky­mus, kaip rei­kia dirb­ti pan­de­mi­jos są­ly­go­mis, ko­kių sau­gu­mo rei­ka­la­vi­mų lai­ky­tis, kad vi­ru­sas ne­ty­čia ne­iš­plis­tų li­go­ni­nė­je. Kaip ma­to­me iš ko­le­gų pa­tir­ties, nuo to nie­kas ne­ap­sau­go­tas, to­dėl pa­tys tu­ri­me mak­si­ma­liai steng­tis“, - sa­ko J.Sy­mi­nie­nė. 
 
„Pa­cien­tų srau­tas mū­sų sky­riu­je iš­au­go dau­giau nei dvi­gu­bai. Nuo sek­ma­die­nio mo­bi­li­zuo­tos pa­pil­do­mos pa­jė­gos sku­biai pa­gal­bai už­tik­rin­ti. Per­so­na­las, su­pras­da­mas da­bar­ti­nę si­tu­a­ci­ją, ge­ra­no­riš­kai su­ti­ko“, - sa­ko Res­pub­li­ki­nės Klai­pė­dos li­go­ni­nės Pri­ėmi­mo sky­riaus va­do­vė Jur­gi­ta Sy­mi­nie­nė.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
      J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

      J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

      „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

      Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
      Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
      Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
      Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
      Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

      Naujas numeris