„Siekiame, kad pacientai pas mus jaustųsi patogiai, gautų kokybiškas prieinamas paslaugas“, – teigia Kauno miesto poliklinikos vadovas Paulius Kibiša, susitelkęs į infrastruktūros gerinimo projektus įstaigos padaliniuose.
Šiuo metu ant Kauno miesto poliklinikos vadovo darbo stalo – dideli projektai, kuriais siekiama iš miesto žemėlapio išstumti senoviškų „valdiškų“ poliklinikų vaizdą.
Jis teigia: judėti į priekį įpareigoja pusė Kauno gyventojų, kurie patikėję savo sveikatos priežiūrą įstaigai. „Šiemet ypač daug investuojame į patalpų ir įrangos atnaujinimą, infrastruktūros gerinimą visuose padaliniuose“, – tvirtina pašnekovas ir skaičiuoja: pernai investuoti du milijonai, šiemet – dar tiek pat.
„Nuo tada, kai prieš kelerius metus susijungė penkios Kauno miesto poliklinikos, didžiulį dėmesį teikiame organizacinei kultūrai, vertybėms, darbo kokybei. Tačiau lygiagrečiai turi eiti ir materialiniai aspektai: komfortas, estetiška aplinka, modernūs sprendimai. Siekiame, kad pacientai pas mus jaustųsi saugiai, patogiai, gautų kokybiškas prieinamas paslaugas“, – tvirtina P.Kibiša.
Kauno miesto poliklinikos direktorius Paulius Kibiša:
- Nuo tada, kai prieš kelerius metus susijungė penkios Kauno miesto poliklinikos, didžiulį dėmesį teikiame organizacinei kultūrai, vertybėms, darbo kokybei. Tačiau lygiagrečiai turi eiti ir materialiniai aspektai: komfortas, estetiška aplinka, modernūs sprendimai. Siekiame, kad pacientai pas mus jaustųsi saugiai, patogiai, gautų kokybiškas prieinamas paslaugas.
Pasak jo, sunku įtikinti pacientą, kad už aptriušusių ir apsilaupiusių durų dirba puikus gydytojas: „O mūsų gydytojai – tikrai puikūs profesionalai. Tiek jiems, tiek pacientams svarbi aplinka, kurioje gydytojai dirba. Todėl vos pravėrus duris siekiame kelti pasitikėjimą pacientams.“
Vienodas standartas
Kauno miesto poliklinika siekia apsupti pacientus visapusišku komfortu – malonios akiai spalvos, patogūs laukiamojo baldai, pagarbus aptarnavimas. Visiškai neseniai įrengti ir savitarnos terminalai, kuriose galima kortele arba grynaisiais susimokėti už paslaugas. Jais ypač paprasta naudotis – mokėjimo nuoroda su paslaugos pavadinimu atsiranda vos suvedus asmens kodą.
Kauno miesto poliklinikos vadovas siekia, kad visuose padaliniuose būtų vienodas kokybės standartas. „Esame tinklas, todėl mūsų ženklas turi būti atpažįstamas – kiekviename padalinyje turi pasitikti pagal tas pačias normas sutvarkyta aplinka, tokia pati organizacinė kultūra. Nuošalyje negali būti paliktas nė vienas padalinys“, – akcentavo P.Kibiša.
„Bendra koncepcija, reikalavimai kokybei turi būti įsiūti į įstaigos DNR“, – kalbėjo P.Kibiša ir džiaugėsi personalu, kuris dega idėjomis, siūlo įvairius sprendimus, kaip pagerinti veiklą.
Koncentruos paslaugas Centro padalinyje
Visgi vienas poliklinikos padalinys yra išskirtinis. Tai bene įspūdingiausias iš visų – Kauno širdyje esantis Centro padalinys. Jis įdomus dėl istorinės vertės, mat įsikūręs dar 1933 metais statytame kultūros paveldo pastate (arch. Vytautas Landsbergis-Žemkalnis). Nuo pat pradžių pastatas tarnavo medicinos reikmėms – pirmiausiai čia buvo Ligonių kasų rūmai, po kelerių metų pradėjo veikti I Kauno poliklinika.
Šiuo metu Centro padalinyje vyksta dideli remonto darbai, tačiau padalinio vadovė Rasa Abariuvienė patikina – juos atliekant bus išsaugota visa pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpio architektūros autentika. Ji su entuziazmu pasakoja apie čia išlikusius interjerus, leidžia pasklaidyti istorinių šaltinių puslapius, kuriuose įamžintas statytojų požiūris, jų noras įrengti patvarias, ilgaamžes patalpas.
KMP Centro padalinio vadovė Rasa Abariuvienė:
- Šiemet mūsų padalinio laukia dideli pokyčiai: parengtas ir jau įgyvendinamas pastato palėpės kapitalinio remonto ir lifto įrengimo projektas bei įstaigos prievažų ir prieigų pritaikymas neįgaliesiems bei vyresnio amžiaus pacientams vidiniame pastato kieme.
Šis siekis išsipildė – ir dabar kabinetus puošia puikiai išsilaikęs to meto parketas, medžio masyvo durys, koridoriuose tebetarnauja šimtametės plytelės, laiptų turėklai, registratūroje naudojami istoriniai baldai.
Centro padalinyje norima pacientams sukurti patogią ir jaukią aplinką, kuri atitiktų dabartinio laikmečio reikalavimus, tad po truputį patalpų būklė pritaikoma augantiems pacientų ir darbuotojų poreikiams.
„Šiemet mūsų padalinio laukia dideli pokyčiai, – pasakoja R.Abariuvienė, – parengtas ir jau įgyvendinamas pastato palėpės kapitalinio remonto ir lifto įrengimo projektas bei įstaigos prievažų ir prieigų pritaikymas neįgaliesiems bei vyresnio amžiaus pacientams vidiniame pastato kieme. Mansardiniame aukšte bus įrengta 12 naujų ir modernių darbo vietų bei erdvė mokymams ir konferencijoms. Jau sumontuotas naujas liftas, tad pacientams dabar gerokai patogiau judėti mūsų padalinyje.“
Tačiau tai ne pabaiga. Prestižinėje miesto vietoje įsikūrusioje Centro poliklinikoje per artimiausius porą metų bus patogiai koncentruotos visos pirminės sveikatos priežiūros paslaugos.
Dabartinis Centro padalinio pastatas bus skirtas gydytojams specialistams, o šeimos medicina persikels į greta esantį, taip pat istorinį, buvusį Moksleivių techninės kūrybos centro pastatą. Juos abu sujungs stiklinė galerija. Kieme planuojama pastatyti naują Psichikos sveikatos centrą, kuris dabar yra kitoje miesto dalyje, taip pat čia persikels suaugusiųjų bei vaikų ir paauglių dienos stacionarai.
„Tai – ypač didelis projektas ir už visokeriopą pagalbą jį įgyvendinant esame dėkingi Kauno miesto savivaldybės vadovams, kurių paramą visada jaučiame“, – dėkojo P.Kibiša.
Iš pagrindų atnaujinamas Aleksoto poskyris
Darbai vyksta ir kitose miesto vietose. Metų pradžioje duris atvėrė renovuota Šančių padalinio registratūra, o liepą prasideda rimti darbai Aleksoto poskyryje.
„Aleksote iš esmės sutvarkysime poliklinikos pastatą, pacientams įrengsime keltuvą, atnaujinsime inžinerinius ir informacinių technologijų tinklus, suremontuosime šeimos gydytojų ir specialistų kabinetus. Įdiegsime naują echoskopą, visiškai naujai įrengsime ir oftalmologo kabinetą, kuriame taip pat atsiras nauja įranga. Ją taip pat atnaujinsime Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje“, – pokyčius vardijo padalinio vadovas Lukas Pavlavičius ir žadėjo, kad atnaujintas Aleksoto poskyris pacientus pasitiks jau kitąmet.
Dainavos padalinyje taip pat naujovės – čia remontuojamas visas šeimos gydytojų skyrius, keičiami inžineriniai tinklai, diegiamos naujausios informacinių technologijų komunikacijos.
Įvairesni tyrimai, greitesni jų rezultatai
Didžiuliai pokyčiai vyksta ir Kalniečių padalinyje. Ne paslaptis – čia patalpos buvo itin nusidėvėjusios, o jų plotas – vienas didžiausių, tad darbų imamasi etapiškai. Šio padalinio pacientus jau dabar pasitinka modernizuota registratūra. Padalinio vadovė Iveta Dubrova dalijasi naujienomis, kad vasaros pabaigoje duris taip pat atvers renovuotas Fizinės medicinos ir reabilitacijos centras, išsidėstęs per tris aukštus.
KMP Kalniečių padalinio vadovė Iveta Dubrova:
- Rudeniop po renovacijos atsiversiantis Kalniečių Fizinės medicinos ir reabilitacijos centras šią paslaugą pakels į naują lygmenį. Džiugu, kad centras taps vienu moderniausių Kauno mieste.
I.Dubrova pasidžiaugė, kad Kalniečiuose šeimos gydytojai jau turi akispūdžio matavimo aparatą. „Jis lygiai toks kaip okulistų, ir leidžia, kilus įtarimui, pacientui pamatuoti akispūdį čia pat, skyriuje. Esant reikalui, pacientą siunčiame konsultacijos pas okulistą“, – pasakojo I.Dubrova.
P.Kibiša teigė, kad planuojama ne tik keisti senus aparatus naujais, bet ir didinti jų skaičių, plėsti galimybes. Tai patogu, nes taupo pacientų ir medikų laiką, leidžia greičiau gauti atsakymus. „Pernai nupirkome šešis echoskopus, šiemet planuojame dar penkis. Norisi, kad gydytojai galėtų operatyviai atlikti tyrimus, o pacientai greitai gautų atsakymus“, – tvirtino pašnekovas.
Jis neabejoja, kad tinkamas aprūpinimas įranga, konkurencingas darbo užmokestis padeda pritraukti ne tik pacientus, bet ir medikus – tiek gydytojus, tiek slaugytojus, – kurie noriai renkasi Kauno miesto polikliniką.
Naujovės reabilitacijoje
Rudeniop po renovacijos atsiversiantis Kalniečių Fizinės medicinos ir reabilitacijos centras šią paslaugą pakels į naują lygmenį. Pacientus čia pasitiks naujos užsiėmimų salės, procedūrų, masažo kabinetai su modernia įranga, naujutėlis baseinas. Padalinio vadovė I.Dubrova teigia, kad šis skyrius buvo nuskriaustas, todėl džiugu, kad dabar jis taps vienu moderniausių Kauno mieste.
Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro vyresnioji slaugos administratorė Džeinė Zenkovienė pasakojo, kad po remonto čia bus daugiau ir įvairesnių procedūrų, kurios bus atliekamos su moderniais lazerio, magneto ir kitais aparatais. „Naujai įrengtame baseine bus povandeninių srovių masažas, greta įrengsime relaksacinę zoną, kaip moderniuose SPA“, – pasakojo D.Zenkovienė.
Kalniečiuose atsiras ir pastaruoju metu itin populiarėjanti paslauga – sausas masažas vandens srove. Įrenginį pirmieji įsigijo Šilainiai, kur jis iškart sulaukė simpatijų. Ši naujovė leidžia procedūrą atlikti žmogui net neišsirengus. Ant lankstaus pagrindo atsigulusį pacientą masažuoja iš apačios kylančios srovės, kurios pradeda judėti kaklu, baigia pėdomis. „Galima reguliuoti jų intensyvumą, taip pat pasirinkti viso kūno arba segmentinį masažą, susitelkiant į problemines vietas“, – pasakojo D.Zenkovienė.
Poliklinika siekia taupyti pacientų laiką, todėl mankštų ir procedūrų grafikas bus sudėliotas taip, kad kuo daugiau būtų atlikta vieno vizito metu. I.Dubrova informavo, kad sprendžiama ir eilių pas reabilitologą problema – šeimos medicinos skyriuje pacientus konsultuoja kineziterapeutas, kurio paslaugų kartais visiškai pakanka problemai išspręsti.
Įsigijo moderniausią MRT
Kalniečiuose rudenį visu pajėgumu pradės veikti modernus magnetinio rezonanso tyrimų (MRT) centras. Radiologijos centro vadovas Tomas Budrys pasakojo, kad ką tik įsigytas magnetinio rezonanso tomografas leis padvigubinti pacientų srautus – čia ketinama papildomai aptarnauti apie penkis šimtus pacientų per mėnesį.
Ką tik įsigytas magnetinio rezonanso tomografas Kalniečių padalinyje leis padvigubinti pacientų srautus – čia ketinama papildomai aptarnauti apie penkis šimtus pacientų per mėnesį.
„Atliksime viso spektro tyrimus, specializuosimės į onkologiją, neurologiją, ortopediją ir traumatologiją bei kardiologiją. Net ir sudėtingiausi – krūtų bei širdies tyrimai, kurie paprastai daromi trečio lygio universitetinėse ligoninėse – taip pat bus atliekami čia. Taip pat vietoje, esant reikalui, atliksime ir reikalingas intervencijas, paimsime biopsijas“, – pasakojo T.Budrys.
„Mūsų įsigytas magnetinio rezonanso tomografas yra naujausio, 2024-ųjų metų modelio „General Electric“ aukštos klasės aparatas. Generuojami vaizdai itin puikios kokybės, su dirbtinio intelekto vaizdų apdirbimu, artefaktų korekcijomis bei kitais privalumais, – džiaugėsi puikia paslauga centro vadovas ir pridūrė, kad tai – pakankamai svarbi naujovė ne tik kauniečiams, bet ir kitiems Lietuvos gyventojams, kadangi poliklinika aptarnauja visą Lietuvą. Beje, poliklinika turi ir dar vieną magnetinio rezonanso aparatą Šilainiuose.
T.Budrys pažymėjo, kad šis tyrimas daug saugesnis nei rentgenas ar kompiuterinė tomografija, nes neskleidžia jonizuojančios spinduliuotės, ir yra visiškai saugus tiek nėščiosioms, tiek vaikams.
Prioritetas – duomenų saugumas
Ne mažiau nei regima infrastruktūra, svarbus ir informacinių technologijų tinklas, į kurį Kauno miesto poliklinika šiemet investuoja bene milijoną eurų. P.Kibiša teigia, kad brangūs technologiniai sprendimai bus skirti duomenų apsaugai gerinti, sistemai atnaujinti.
Statistikos ir IT skyriaus vadovas Marius Sinkevičius teigia, jog didžiuliai pokyčiai skirti tobulinti informacinio tinklo infrastruktūrai ir įrangai daromi įgyvendinant nacionalinius kibernetinio saugumo reikalavimus bei Europos Sąjungos direktyvą (NIS2).
„Stengiamės, kad mūsų sistema ir pacientų duomenys būtų maksimaliai saugūs. Galime patikinti pacientus: jų duomenys ir dabar saugūs, tačiau mūsų užduotis atnaujinti tinklą taip, kad neatsiliktume nuo nuolat tobulėjančių įsilaužimo būdų“, – konstatuoja M.Sinkevičius.
Jis pastebi, kad kibernetinio saugumo tema Lietuvoje tapo itin aktuali po pernai vykusio NATO susitikimo. „Daugelis atokiau nuo mūsų esančių pasaulio valstybių – kokioje nors Afrikoje, Azijoje ar pietų Amerikoje sužinojo, kur yra Lietuva. Kadangi čia įvyko NATO susitikimas, jiems atrodo, kad esame svarbūs ir dabar knieti čia pasitikrinti“, – pasakojo pašnekovas.
Mokymai reikalingi nuolat
Pasak M.Sinkevičiaus, informacines sistemas būtina apsaugoti tiek iš išorės – nuo įsilaužimų, tiek iš vidaus, kad patys darbuotojai netyčia nepasidalintų duomenimis, neatidarytų kenksmingų failų. Todėl įstaigoje organizuojami tiek IT specialistų, tiek personalo mokymai.
Šiemet darbuotojai išsilaikė kibernetinio saugumo sertifikatus, o neseniai kartu Kibernetinio saugumo centru sudalyvavo netikėtose pratybose, kurių metu jiems buvo išsiųsti 3344 įtartini laiškai.
Statistikos ir IT skyriaus vadovas Marius Sinkevičius:
- Stengiamės, kad mūsų sistema ir pacientų duomenys būtų maksimaliai saugūs. Galime patikinti pacientus: jų duomenys ir dabar saugūs, tačiau mūsų užduotis atnaujinti tinklą taip, kad neatsiliktume nuo nuolat tobulėjančių įsilaužimo būdų.
„Norėjome išsiaiškinti, kiek atsiras neatsakingai pasidalinusiųjų duomenimis. Džiugu, kad sulaukėme daug skambučių, klausimų, kas čia vyksta, kolegos nebuvo abejingi, reagavo, persiuntinėjo gautus laiškus“, – pasakojo M.Sinkevičius ir teigė, kad ant tariamų sukčių kabliuko užkibo mažuma.
„Kibernetinis saugumas toks dalykas, kad kol nepridėsi piršto prie puodo ir nenudegsi, nesuprasi, kad reikia būti atsargiam, – palygino pašnekovas. – Užtat reikia apie tai kartoti ir kartoti. Būna, net ir IT žmonės iš nuovargio ar neapsižiūrėjimo ką nors neatsakingai paspaudžia, nueina, kur nereikėtų, todėl budrumo palaikymas yra vienas saugumo garantų.“
Į pagalbą – dirbtinis intelektas
Kauno miesto poliklinika jau įdarbinusi ir dirbtinį intelektą. Iki šių metų pabaigos turėtų čia atsirasti dirbtinio intelekto Skambučių centro asistentas. Jis padės taupyti laiką, suteikti geresnę paslaugą ir supaprastins darbą registratoriams.
Realiu laiku dirbtinis intelektas analizuos pokalbį ir siūlys klausimus registratorei, kad ji galėtų tiksliau išsiaiškinti paciento poreikius ir jį užregistruoti pas tinkamą specialistą. Taip pat padės rasti laisvus talonėlius reikalingai paslaugai“, – pasakojo M.Sinkevičius.
Kauno miesto poliklinikoje dirbtinis intelektas labiausiai pažengęs radiologijoje. „Jis analizuoja vaizdus ir teikia radiologams rekomendacijas“, – pasakojo Statistikos ir IT skyriaus vadovas M.Sinkevičius, kuris pasidžiaugė, kad gaunamos rekomendacijos pasižymi dideliu tikslumu.
Konsultuoja gyvensenos specialistas
Nors sveikatos apaugos ministro reikalavimu šeimos gydytojo komanda turėtų būti sukomplektuota iki 2030 m., Kauno miesto poliklinikoje šis procesas jau eina į pabaigą. Kartu su šeimos gydytojais čia dirba slaugytojas, kineziterapeutas, akušeris, socialinis darbuotojas bei gyvensenos medicinos specialistas.
Kalniečių padalinyje dirbanti gyvensenos medicinos specialistė Agnė Vaitkūnaitė pasakojo, kad valandą trunkančios konsultacijos metu žmogus visapusiškai ištiriamas. Agnės kabinete ir modernus kūno analizatorius, kuris parodo paciento riebalų, raumenų, kaulinės masės santykį, metabolinį amžių, vandens kiekį organizme. Analizatorius pateikia siektinų rodiklių rekomendacijas, apskaičiuoja, kiek kalorijų turėtų suvartoti žmogus.
Gyvensenos medicinos specialistas – didžiausia naujovė ne tik Kaune, bet ir šalyje. Konsultuotis pas šį specialistą šeimos gydytojas siunčia pacientus, dalyvaujančius širdies ir kraujagyslių ligų prevencinėje programoje, esant nutukimui, sergant tam tikroms lėtinėms ligoms ir pan.
Kalniečių padalinio vadovė I.Dubrova sako, kad pacientų atsiliepimai apie šią paslaugą viršijo lūkesčius: „Džiaugiasi net ir tie, kurie iš pradžių į tai žvelgė skeptiškai, noriai eina pakartotinės konsultacijos“, – teigė pašnekovė. Besidriekiant eilėms, poliklinika jau ieško specialistų, kurie galėtų papildyti komandos gretas.
Kalniečiuose dirbanti gyvensenos medicinos specialistė Agnė Vaitkūnaitė pasakojo, kad valandą trunkančios konsultacijos metu žmogus visapusiškai ištiriamas. Bendrauti su pacientu ji pradeda nuo jo gyvenimo būdo, mitybos, miego, fizinio aktyvumo aptarimo, įvertina psichoemocinę sveikatą, žalingų įpročių riziką.
Agnės kabinete ir modernus kūno analizatorius, kuris parodo paciento riebalų (tarp jų ir visceralinių), raumenų, kaulinės masės santykį, metabolinį amžių, vandens kiekį organizme. Analizatorius pateikia siektinų rodiklių rekomendacijas, apskaičiuoja, kiek kalorijų turėtų suvartoti žmogus.
„Šis įrenginys gali prisidėti ir sprendžiant lėtinio skausmo problemą, kadangi vaizdžiai iliustruoja raumeninės masės pasiskirstymą, kurios disbalansas dažnai ir tampa skausmų priežastimi. Turėdamas šiuos duomenis kineziterapeutas gali tikslingai pritaikyti pratimus“, – pasakojo A.Vaitkūnaitė.
Nustačius paciento problemas ir poreikius kartu parengiamas individualus planas, išsikeliami tikslai, kurių susitariama siekti iki kitos konsultacijos. „Svarbu, kad jie būtų realistiški – jei žmogus nevartoja vandens, per dieną jis dviejų litrų neišgers, taigi užsibrėžiame išgerti litrą ar pusę“, – pateikė pavyzdį A.Vaitkūnaitė ir patikino – net maži kasdienės gyvensenos pokyčiai gali turėti didelę naudą sveikatai.
Skaičiai
2024 m. infrastruktūros gerinimo biudžetas:
• Dainavos padalinio šeimos skyriaus renovacija - 370 084 Eur.
• Centro padalinio mansardinio aukšto renovacija ir lifto įrengimas - 249 779 Eur.
• Modernaus Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro įrengimas - 290 280 Eur.
• Registratūros ir šeimos centro renovacija Šančių padalinyje - 224 800 Eur.
• Aleksoto poskyrio renovacija - 711 000 Eur.
• Naujo radiologijos centro įrengimas - 187 202 Eur.
• Iš viso: 2 033 145 Eur.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: