Cholesterolio reguliavimas: kaip mityba veikia širdies sveikatą?

www.lsveikata.lt
2024-10-28
Cholesterolio reguliavimas atsižvelgiant į mitybą gali būti labai svarbus širdies sveikatai, nes aukštas cholesterolio lygis yra vienas iš pagrindinių rizikos veiksnių širdies ligoms, tokioms kaip aterosklerozė ir infarktas. Cholesterolis – tai riebalų pavidalo medžiaga, kurios perteklius gali kauptis kraujagyslėse ir riboti kraujo pratekėjimą, o tai didina širdies ligų riziką. Yra du pagrindiniai cholesterolio tipai, kurių lygį tiesiogiai veikia mityba, tai – „blogasis“ cholesterolis, kuomet didelis jo kiekis sukelia riebalų kaupimąsi arterijose, ir „gerasis“ cholesterolis, kuris padeda pašalinti perteklinį cholesterolį iš kraujagyslių.
Cholesterolio reguliavimas: kaip mityba veikia širdies sveikatą?

Pirmas žingsnis – mitybos keitimas
 
Cholesterolio reguliavimas yra svarbus žingsnis sveikatai, ypač siekiant apsaugoti širdį ir kraujagysles. Yra kelios pagrindinės priemonės, kurios padeda sumažinti „blogojo“ cholesterolio ir padidinti „gerojo“ cholesterolio kiekį. Pirmasis žingsnis – pokyčiai mityboje.

 
Sureguliuoti cholesterolį gali padėti mažesnis sočiųjų riebalų vartojimas. Sočiųjų riebalų gausu riebioje mėsoje, svieste, sūriuose ir riebiuose pieno produktuose. Perdirbtas ir greitas maistas taip pat didina „blogojo“ cholesterolio kiekį, todėl rekomenduojama didinti sveikųjų riebalų vartojimą, kurių randama alyvuogių aliejuje, avokaduose, riešutuose ir sėklose.
 
Avižos, miežiai, ankštiniai augalai, vaisiai, ypač obuoliai ir kriaušės, bei daržovės padeda sumažinti cholesterolio absorbciją kraujyje. Tuo tarpu Omega-3 riebalų rūgštys randamos riebiose žuvyse, tokiose kaip lašiša, silkė, tunas, taip pat linų sėklose ir graikiniuose riešutuose – šios rūgštys mažina širdies ligų riziką.
 
Fizinis aktyvumas ir svorio kontrolė
 
Reguliarus fizinis aktyvumas, bent 30 minučių per dieną, gali padidinti „gerojo“ cholesterolio kiekį ir sumažinti „blogojo“. Rinkitės tokias veiklas kaip vaikščiojimas, bėgiojimas, plaukimas ar važinėjimas dviračiu.

 
Svarbu atminti, jog antsvoris taip pat dažnai prisideda prie aukšto cholesterolio lygio. Net ir mažas svorio sumažėjimas, bent 5-10 % kūno svorio, gali reikšmingai pagerinti cholesterolio rodiklius. Tuo tarpu sveikas svorio palaikymas sumažina bendrą širdies ligų riziką.
 
Žalingų įpročių atsisakymas
 
Žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas ar dažnas alkoholio vartojimas, veikia cholesterolio rodiklius ir širdies sveikatą. Rūkymas mažina „gerąjį“ cholesterolį ir skatina „blogojo“ kaupimąsi kraujagyslėse. Nikotino atsisakymas gali gerokai sumažinti širdies ligų riziką ir pagerinti cholesterolio balansą.
 
Nors kartais teigiama, jog saikingas alkoholio vartojimas, pavyzdžiui, viena taurė raudono vyno, gali padidinti „gerojo“ cholesterolio lygį, visgi per didelis alkoholio kiekis kelia rimtą pavojų sveikatai ir gali sukelti kraujospūdžio padidėjimą, širdies ligas ar padidinti jų riziką.
Jei natūralių būdų pagalba nepavyksta sumažinti „blogojo“ cholesterolio lygio, gydytojas gali paskirti vaistų, kurie padės užkirsti kelią širdies ligoms. Tinkama mityba, kartu su fiziniu aktyvumu ir sveikais įpročiais, gali padėti palaikyti gerą cholesterolio lygį ir užtikrinti sveiką širdį.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. M.Kliučinskas: moterų požiūris į skausmą keičiasi

    Prof. M.Kliučinskas: moterų požiūris į skausmą keičiasi

    „Moterų požiūris į skausmą gimdymo metu keičiasi: vis daugiau jų neatsisako medikamentinių skausmo malšinimo būdų, no...
    A.Utkus: mūsų genai atsparesni, nei galvojame

    A.Utkus: mūsų genai atsparesni, nei galvojame

    „Žmogus, kaip biologinė rūšis, gerai prisitaiko prie aplinkos – jis kaip tarakonas“, – su šy...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

    Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

    Tadas Žvirinskis įrodo, kad ribos tarp profesijų ir pašaukimų gali būti kur kas lankstesnės. Jo pasaulyje vaistininko recep...
    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Netylant kalboms apie inovatyvių vaistų trūkumą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išplatino pranešimą, esą didelė...

    razinka


    Sveika šeima


    Impulsyvaus pirkimo pandemija

    Naujausi tyrimai atskleidžia, kad pasaulyje daugėja impulsyvių pirkimų, o jautrumas kainoms mažėja. „Impulsyvus pirkimas tampa vis didesne problema, kartais net liga, kurią būtina gydyti“, – teigia ekspertai. Anot jų, neturintiems kritinio mąstymo ir negebantiems atsakingai planuoti išlaidų šis rei&sca...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Operacija, kelianti šiurpą, bet grąžinanti regą

    „Tai – reta operacija, apie kurią nėra girdėję net ir nemažai akių chirurgų“, – sako oftalmologas ir chirurgas iš „Mount Saint Joseph“ ligoninės Vankuveryje (Kanada) Gregas Moloney.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Saulius Čaplinskas Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Planuoto elgesio teorija
    Henrikas Vaitiekūnas Planuoto elgesio teorija
    Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje

    Naujas numeris