112 – dužo termometras!

Eimantas Šaulitis
2020-01-13
Palanga. Žiemos atostogas pajūryje apkartino nelemtas peršalimas. Paniką sukėlė viešbučio kambaryje sudužęs medicininis gyvsidabrio termometras.
112 – dužo termometras!
Ugniagesiai-gelbėtojai ne tik gesina gaisrus, iš nuolaužomis virtusių automobilių traukia sužeistuosius, tampo purvynuose užklimpusias „greitukes“, bet ir skuba rinkti gyvsidabrio, kitaip tariant, taisyti dėl nerangumo ar neatsargumo gyventojų pridarytos netvarkos.

Kur dėti?
Ugniagesiai-gelbėtojai ne tik gesina gaisrus, iš nuolaužomis virtusių automobilių traukia sužeistuosius, tampo purvynuose užklimpusias „greitukes“, bet ir skuba rinkti gyvsidabrio, kitaip tariant, taisyti dėl nerangumo ar neatsargumo gyventojų pridarytos netvarkos. Pasirodo, termometrai dūžta ne tik kaimo bobulyčių trobose, bet ir miestiečių butuose ar kurortų viešbučiuose. Žmonės juos ne tik laiko namų vaistinėlės dugne, bet ir vežiojasi į keliones.
Uždraust uždraudė. Bet gero daikto neišmesi. Juolab kad gyvsidabrio termometras veikia tiksliau. Kiek tokių termometrų užsilikę, vienas velnias težino. Nepanašu, kad jų greitu metu neliks natūraliai. Daiktas – ilgaamžis. Sėkmingai naudojamas gali būti nors ir šimtą metų. Tad per daug nestebina, kad per kelerius pastaruosius metus termometrus sudaužiusių gyventojų gelbėjimo apimtys išaugo kone dvigubai. Žinoma, iškvietimų itin pagausėja žiemą. Tuomet gelbėtojų pagalbos gali prireikti ir kelis kartus per dieną.

 
Po švenčių likusias eglutes susirinkti sugebame, o normalia gyvsidabrio termometrų surinkimo sistema nepasirūpinta. Vilniečiams atsikratyti pavojinga medžiaga pakankamai paprasta. Gyvsidabrį sutartu laiku surenka pas juos atvykę „Grindos“ specialistai. Pavojingą medžiagą pasiima gelbėtojai arba perduoda ją atliekas tvarkančiai savivaldybės įmonei. Tačiau jei gyvenate už sostinės riboženklio, tuomet: „Prašom, sloiką su gyvsidabriu.“ O kur vežti? Vaistinės nepriima net ir veikiančių termometrų. Todėl lieka tik stambiagabaričių arba pavojingų atliekų aikštelės.

 
  2014 m. 2015 m. 2016 m. 2017 m. 2018 m. 2019 m.
Ugniagesiai gelbėtojai atliko demerkurizacijos (gyvsidabrio ir jo garų šalinimas iš aplinkos) darbų. 78 109 131 162 151 146
 
 
Kaip elgtis?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Enrika Saplytė pataria sudaužius gyvsidabrio termometrą nepanikuoti ir nesiimti skubotų veiksmų. Blogiausia, ką būtų galima padaryti, bandyti gyvsidabrį surinkti dulkių siurbliu. „Taip medžiaga tik labiau pasklis ore, užterštas bus ir pats prietaisas. Be to, niekada nederėtų gyvsidabrio išmesti į ugnį – laužą ar krosnį, nederėtų jo išpilti į kanalizaciją, nes pateks į paviršinius vandenis, užterš gyvąją gamtą“, - aiškina specialistė.

 

Šios rekomendacijos dėl gyvsidabrio savybės garuoti kambario ar aukštesnėje temperatūroje. Pasak E.Saplytės, sąlytį su gyvsidabriu turėjusių audinių, pavyzdžiui, lovatiesės ar rūbų nereikėtų dėti į skalbimo mašiną, mat gyvsidabrio rutuliukai nusėda apatinėje skalbyklės būgno dalyje.
Kaip gyvsidabrį surinkti? „Jeigu yra vėdinimo sistema, reiktų ją išjungti, išvesti vaikus ir gyvūnus. Patalpą uždaryti ir atidaryti langą. Patartina naudoti gumines pirštines. Surinkti šukes, o gyvsidabrio rutuliukus braukiant mentele, popieriumi ar lipnia juosta surinkti ir sudėti į stiklinį indą su vandeniu. Šitaip užkertamas kelias gyvsidabriui toliau garuoti. Sėkmingai surinkus gyvsidabrį paviršių, kuriame buvo išsiliejusi medžiaga, reikėtų nuplauti. Geriausia muilo ir sodos tirpalu. Vienam litrui vandens reikia 52 gramų sodos ir 45 gramai muilo.
 
Jeigu gyvsidabris pabiro ant paviršiaus, kuriame yra plyšelių ar pariedėjo po daiktais, abejojate, ar jį pavyks visą surinkti, be abejo, geriau būtų skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą, - būti atsargiems rekomenduoja E.Saplytė. - Jeigu žmogus abejoja, ar dalis gyvsidabrio neišgaravo patalpoje, gali kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą. Mes tada galime organizuoti laboratorinio tyrimo atlikimą gyvenamosiose patalpose. Jeigu su gyvsidabriu susitvarkyti padeda atvykę gelbėtojai, pagal civilinės saugos sistemą jie praneša mums. Tuomet situaciją nagrinėjame kaip ekstremalų įvykį.“

 
Tarp kitko
Gyvsidabrio termometrų atsisakymas ne vien Europos Sąjungos išmonė. JAV jie imti drausti dar šio amžiaus pradžioje, sudie atgyvena tapusiai medicininei priemonei tarė Argentina. Prieš porą metų 11 milijonų gyvsidabrio termometrų atsisakė Kinijos gydymo įstaigos. Jų gamybą čia uždrausti planuojama nuo 2026 m.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica