112 – dužo termometras!

Eimantas Šaulitis
2020-01-13
Palanga. Žiemos atostogas pajūryje apkartino nelemtas peršalimas. Paniką sukėlė viešbučio kambaryje sudužęs medicininis gyvsidabrio termometras.
112 – dužo termometras!
Ugniagesiai-gelbėtojai ne tik gesina gaisrus, iš nuolaužomis virtusių automobilių traukia sužeistuosius, tampo purvynuose užklimpusias „greitukes“, bet ir skuba rinkti gyvsidabrio, kitaip tariant, taisyti dėl nerangumo ar neatsargumo gyventojų pridarytos netvarkos.

Kur dėti?
Ugniagesiai-gelbėtojai ne tik gesina gaisrus, iš nuolaužomis virtusių automobilių traukia sužeistuosius, tampo purvynuose užklimpusias „greitukes“, bet ir skuba rinkti gyvsidabrio, kitaip tariant, taisyti dėl nerangumo ar neatsargumo gyventojų pridarytos netvarkos. Pasirodo, termometrai dūžta ne tik kaimo bobulyčių trobose, bet ir miestiečių butuose ar kurortų viešbučiuose. Žmonės juos ne tik laiko namų vaistinėlės dugne, bet ir vežiojasi į keliones.
Uždraust uždraudė. Bet gero daikto neišmesi. Juolab kad gyvsidabrio termometras veikia tiksliau. Kiek tokių termometrų užsilikę, vienas velnias težino. Nepanašu, kad jų greitu metu neliks natūraliai. Daiktas – ilgaamžis. Sėkmingai naudojamas gali būti nors ir šimtą metų. Tad per daug nestebina, kad per kelerius pastaruosius metus termometrus sudaužiusių gyventojų gelbėjimo apimtys išaugo kone dvigubai. Žinoma, iškvietimų itin pagausėja žiemą. Tuomet gelbėtojų pagalbos gali prireikti ir kelis kartus per dieną.

 
Po švenčių likusias eglutes susirinkti sugebame, o normalia gyvsidabrio termometrų surinkimo sistema nepasirūpinta. Vilniečiams atsikratyti pavojinga medžiaga pakankamai paprasta. Gyvsidabrį sutartu laiku surenka pas juos atvykę „Grindos“ specialistai. Pavojingą medžiagą pasiima gelbėtojai arba perduoda ją atliekas tvarkančiai savivaldybės įmonei. Tačiau jei gyvenate už sostinės riboženklio, tuomet: „Prašom, sloiką su gyvsidabriu.“ O kur vežti? Vaistinės nepriima net ir veikiančių termometrų. Todėl lieka tik stambiagabaričių arba pavojingų atliekų aikštelės.

 
  2014 m. 2015 m. 2016 m. 2017 m. 2018 m. 2019 m.
Ugniagesiai gelbėtojai atliko demerkurizacijos (gyvsidabrio ir jo garų šalinimas iš aplinkos) darbų. 78 109 131 162 151 146
 
 
Kaip elgtis?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Enrika Saplytė pataria sudaužius gyvsidabrio termometrą nepanikuoti ir nesiimti skubotų veiksmų. Blogiausia, ką būtų galima padaryti, bandyti gyvsidabrį surinkti dulkių siurbliu. „Taip medžiaga tik labiau pasklis ore, užterštas bus ir pats prietaisas. Be to, niekada nederėtų gyvsidabrio išmesti į ugnį – laužą ar krosnį, nederėtų jo išpilti į kanalizaciją, nes pateks į paviršinius vandenis, užterš gyvąją gamtą“, - aiškina specialistė.

 

Šios rekomendacijos dėl gyvsidabrio savybės garuoti kambario ar aukštesnėje temperatūroje. Pasak E.Saplytės, sąlytį su gyvsidabriu turėjusių audinių, pavyzdžiui, lovatiesės ar rūbų nereikėtų dėti į skalbimo mašiną, mat gyvsidabrio rutuliukai nusėda apatinėje skalbyklės būgno dalyje.
Kaip gyvsidabrį surinkti? „Jeigu yra vėdinimo sistema, reiktų ją išjungti, išvesti vaikus ir gyvūnus. Patalpą uždaryti ir atidaryti langą. Patartina naudoti gumines pirštines. Surinkti šukes, o gyvsidabrio rutuliukus braukiant mentele, popieriumi ar lipnia juosta surinkti ir sudėti į stiklinį indą su vandeniu. Šitaip užkertamas kelias gyvsidabriui toliau garuoti. Sėkmingai surinkus gyvsidabrį paviršių, kuriame buvo išsiliejusi medžiaga, reikėtų nuplauti. Geriausia muilo ir sodos tirpalu. Vienam litrui vandens reikia 52 gramų sodos ir 45 gramai muilo.
 
Jeigu gyvsidabris pabiro ant paviršiaus, kuriame yra plyšelių ar pariedėjo po daiktais, abejojate, ar jį pavyks visą surinkti, be abejo, geriau būtų skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą, - būti atsargiems rekomenduoja E.Saplytė. - Jeigu žmogus abejoja, ar dalis gyvsidabrio neišgaravo patalpoje, gali kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą. Mes tada galime organizuoti laboratorinio tyrimo atlikimą gyvenamosiose patalpose. Jeigu su gyvsidabriu susitvarkyti padeda atvykę gelbėtojai, pagal civilinės saugos sistemą jie praneša mums. Tuomet situaciją nagrinėjame kaip ekstremalų įvykį.“

 
Tarp kitko
Gyvsidabrio termometrų atsisakymas ne vien Europos Sąjungos išmonė. JAV jie imti drausti dar šio amžiaus pradžioje, sudie atgyvena tapusiai medicininei priemonei tarė Argentina. Prieš porą metų 11 milijonų gyvsidabrio termometrų atsisakė Kinijos gydymo įstaigos. Jų gamybą čia uždrausti planuojama nuo 2026 m.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris