112 – dužo termometras!

Eimantas Šaulitis
2020-01-13
Palanga. Žiemos atostogas pajūryje apkartino nelemtas peršalimas. Paniką sukėlė viešbučio kambaryje sudužęs medicininis gyvsidabrio termometras.
112 – dužo termometras!
Ugniagesiai-gelbėtojai ne tik gesina gaisrus, iš nuolaužomis virtusių automobilių traukia sužeistuosius, tampo purvynuose užklimpusias „greitukes“, bet ir skuba rinkti gyvsidabrio, kitaip tariant, taisyti dėl nerangumo ar neatsargumo gyventojų pridarytos netvarkos.

Kur dėti?
Ugniagesiai-gelbėtojai ne tik gesina gaisrus, iš nuolaužomis virtusių automobilių traukia sužeistuosius, tampo purvynuose užklimpusias „greitukes“, bet ir skuba rinkti gyvsidabrio, kitaip tariant, taisyti dėl nerangumo ar neatsargumo gyventojų pridarytos netvarkos. Pasirodo, termometrai dūžta ne tik kaimo bobulyčių trobose, bet ir miestiečių butuose ar kurortų viešbučiuose. Žmonės juos ne tik laiko namų vaistinėlės dugne, bet ir vežiojasi į keliones.
Uždraust uždraudė. Bet gero daikto neišmesi. Juolab kad gyvsidabrio termometras veikia tiksliau. Kiek tokių termometrų užsilikę, vienas velnias težino. Nepanašu, kad jų greitu metu neliks natūraliai. Daiktas – ilgaamžis. Sėkmingai naudojamas gali būti nors ir šimtą metų. Tad per daug nestebina, kad per kelerius pastaruosius metus termometrus sudaužiusių gyventojų gelbėjimo apimtys išaugo kone dvigubai. Žinoma, iškvietimų itin pagausėja žiemą. Tuomet gelbėtojų pagalbos gali prireikti ir kelis kartus per dieną.

 
Po švenčių likusias eglutes susirinkti sugebame, o normalia gyvsidabrio termometrų surinkimo sistema nepasirūpinta. Vilniečiams atsikratyti pavojinga medžiaga pakankamai paprasta. Gyvsidabrį sutartu laiku surenka pas juos atvykę „Grindos“ specialistai. Pavojingą medžiagą pasiima gelbėtojai arba perduoda ją atliekas tvarkančiai savivaldybės įmonei. Tačiau jei gyvenate už sostinės riboženklio, tuomet: „Prašom, sloiką su gyvsidabriu.“ O kur vežti? Vaistinės nepriima net ir veikiančių termometrų. Todėl lieka tik stambiagabaričių arba pavojingų atliekų aikštelės.

 
  2014 m. 2015 m. 2016 m. 2017 m. 2018 m. 2019 m.
Ugniagesiai gelbėtojai atliko demerkurizacijos (gyvsidabrio ir jo garų šalinimas iš aplinkos) darbų. 78 109 131 162 151 146
 
 
Kaip elgtis?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Enrika Saplytė pataria sudaužius gyvsidabrio termometrą nepanikuoti ir nesiimti skubotų veiksmų. Blogiausia, ką būtų galima padaryti, bandyti gyvsidabrį surinkti dulkių siurbliu. „Taip medžiaga tik labiau pasklis ore, užterštas bus ir pats prietaisas. Be to, niekada nederėtų gyvsidabrio išmesti į ugnį – laužą ar krosnį, nederėtų jo išpilti į kanalizaciją, nes pateks į paviršinius vandenis, užterš gyvąją gamtą“, - aiškina specialistė.

 

Šios rekomendacijos dėl gyvsidabrio savybės garuoti kambario ar aukštesnėje temperatūroje. Pasak E.Saplytės, sąlytį su gyvsidabriu turėjusių audinių, pavyzdžiui, lovatiesės ar rūbų nereikėtų dėti į skalbimo mašiną, mat gyvsidabrio rutuliukai nusėda apatinėje skalbyklės būgno dalyje.
Kaip gyvsidabrį surinkti? „Jeigu yra vėdinimo sistema, reiktų ją išjungti, išvesti vaikus ir gyvūnus. Patalpą uždaryti ir atidaryti langą. Patartina naudoti gumines pirštines. Surinkti šukes, o gyvsidabrio rutuliukus braukiant mentele, popieriumi ar lipnia juosta surinkti ir sudėti į stiklinį indą su vandeniu. Šitaip užkertamas kelias gyvsidabriui toliau garuoti. Sėkmingai surinkus gyvsidabrį paviršių, kuriame buvo išsiliejusi medžiaga, reikėtų nuplauti. Geriausia muilo ir sodos tirpalu. Vienam litrui vandens reikia 52 gramų sodos ir 45 gramai muilo.
 
Jeigu gyvsidabris pabiro ant paviršiaus, kuriame yra plyšelių ar pariedėjo po daiktais, abejojate, ar jį pavyks visą surinkti, be abejo, geriau būtų skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą, - būti atsargiems rekomenduoja E.Saplytė. - Jeigu žmogus abejoja, ar dalis gyvsidabrio neišgaravo patalpoje, gali kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą. Mes tada galime organizuoti laboratorinio tyrimo atlikimą gyvenamosiose patalpose. Jeigu su gyvsidabriu susitvarkyti padeda atvykę gelbėtojai, pagal civilinės saugos sistemą jie praneša mums. Tuomet situaciją nagrinėjame kaip ekstremalų įvykį.“

 
Tarp kitko
Gyvsidabrio termometrų atsisakymas ne vien Europos Sąjungos išmonė. JAV jie imti drausti dar šio amžiaus pradžioje, sudie atgyvena tapusiai medicininei priemonei tarė Argentina. Prieš porą metų 11 milijonų gyvsidabrio termometrų atsisakė Kinijos gydymo įstaigos. Jų gamybą čia uždrausti planuojama nuo 2026 m.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris