Regioninėse ligoninėse – tik laikina praktika

Nerijus Bliujus
2017-05-12
Regioninėms ligoninėms - tikras išbandymų metas: biudžetas joms kasmet apkarpomas, o norinčiųjų ten dirbti skaičiai nuolat mažėja. Deja, tik nedaugelis jaunųjų gydytojų yra pasiruošę tęsti karjerą toliau nuo didmiesčių.
Regioninėse ligoninėse – tik laikina praktika
Bandydama jaunus gydytojus privilioti dirbti į regionus Sveikatos apsaugos ministerija vykdys priemonę, pagal kurią Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis (80 proc.) ir savivaldybių ir (ar) sveikatos priežiūros įstaigų lėšomis (20 proc.) bus apmokamos gydytojo rezidento studijų įmokos ar gydytojo rezidento studijų sutartyje nurodyta studijų kaina.

Nemato perspektyvų

Kauno klinikų gydytojas anesteziologas-reanimatologas, Jaunųjų gydytojų asociacijos narys Aurimas Pečkauskas yra dirbęs regioninėje ligoninėje, tačiau vėliau nusprendė ten karjeros nebetęsti.
„Iš tikrųjų man yra tekę padirbėti regioninėje gydymo įstaigoje. Tai buvo Plungės ligoninė. Ten tikrai įgijau daug patirčių, kurių galbūt būčiau neįgijęs dirbdamas universitetinėje ligoninėje. Tačiau šiuo metu dirbu Kauno klinikose. O Plungėje buvo tarsi laikina praktika. Po mokslų baigimo mano vizija buvo susidėliojus kitaip. Šiuo metu darbuojuosi ne tik Kauno klinikose, bet ir Londone. Skraidau į Didžiąją Britaniją kiekvieną mėnesį bent kartą per savaitę“, - pasakoja A.Pečkauskas.
 

Jaunasis gydytojas teigia, kad darbas regioninėse ligoninėse turi ir savų privalumų, ir trūkumų.
„Aš tikrai neatmesčiau galimybės, jeigu turėčiau šeimą, norėčiau ramaus, užtikrinto gyvenimo šalia gamtos, dirbti būtent toje pačioje Plungės ligoninėje. Tačiau jeigu tu nori siekti akademinių aukštumų, tęsti mokslinę karjerą, natūralu, kad regioninėje ligoninėje, tai padaryti yra sunkiau“, - teigia jis.  
Visgi situacija su rajoninėmis ligoninėmis kelia nerimą ir jaunosios kartos atstovams. A.Pečkauskas mano, kad spręsti ją reiktų remiantis užsienio patirtimi.
 
„Manau, kad dėl šios situacijos visuomenėje turėtų būti daugiau diskutuojama. Bet jeigu kalbėtume apie užsienio pavyzdžius, ten viskas paremta tuo, kokią žmonių populiaciją aptarnauja ligoninė. Kitose šalyse dažniausiai ligoninės aptarnauja gan didelę populiaciją, jeigu lyginsime su tuo, ką turime Lietuvoje. Ir kadangi pas mus apgyvendinimas nėra toks tankus, natūralu, kad gydymo įstaiga aptarnauja mažesnį skaičių žmonių. Todėl, siekiant efektyvumo, yra tikslinga optimizuoti ligoninių tinklą. Bet natūralu, kad lygiagrečiai reikėtų investuoti ir į logistiką, nes šioje srityje problemų tikrai yra. Manau, tokiu būdu būtų galima išspręsti šitus klausimus“, – aiškina gydytojas.
 
Regioninės ligoninės gelbėja

Visgi ne visi jaunieji medicinos specialistai atsisako dirbti rajonuose. Skubiosios medicinos rezidentė Gabija Sakavičiūtė dirba ir vienoje didžiųjų Lietuvos ligoninių, ir regioninėje. Ji teigia, kad norint normaliai pragyventi jai tiesiog būtina dirbti dvejose vietose.
„Pavyzdžiui, mano užmokestis didmiestyje siekia 360 eurų per mėnesį. Be to, mes papildomai kaip studentai gauname stipendiją. Bet pats atlyginimas bazinis yra labai skurdus. Ir natūralu, kad tokiu atveju man tenka padirbėti dar ir regioninėje ligoninėje“, - sako moteris.
 

G.Sakavičiūtė pripažįsta, kad tokių jaunųjų gydytojų, norinčių dirbti rajoninėse ligoninėse kol kas yra tik vienetai.
„Žinoma, svarbu yra ir kolektyvas. Regionuose yra tiesiog išsiilgę naujų žmonių. Ir kai ateina iš didžiųjų miestų rezidentai, jaunieji gydytojai, juos tiesiog išskėstomis rankomis priima“, - teigia ji.

 
Komentaras
Sveikatos priežiūros išteklių ir inovacijų valdymo departamento direktorė Justina Januševičienė:


- Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama pritraukti jaunus gydytojus į rajonus, sudaro galimybes apmokėti jiems už rezidentūros studijas. Tai daroma šiais būdais:
SAM yra numačiusi įgyvendinti 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto ,,Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ priemonę ,,Specialistų pritraukimas sveikatos netolygumams mažinti“. Projekto esmė – pritraukti jaunus specialistus į tas asmens sveikatos priežiūros įstaigas, esančias tikslinėse teritorijose, kuriose atitinkamos srities specialistų trūksta labiausiai.
 
Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis (80 proc.) ir savivaldybių ir (ar) sveikatos priežiūros įstaigų lėšomis (20 proc.)  bus apmokamos gydytojo rezidento studijų įmokos ar  gydytojo rezidento studijų sutartyje nurodyta studijų kaina. Pagrindinės finansuojamos rezidentūros: šeimos gydytojų, gydytojų kardiologų, gydytojų  neurologų, gydytojų pulmonologų. Su rezidentu bus pasirašoma sutartis, pagal kurią rezidentūros studijas baigęs specialistas sveikatos priežiūros įstaigoje privalės dirbti ne trumpiau kaip dvejus metus.
 
Taip pat Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymas nuo 2017 m. sausio 1 d. numato, kad „Ministerijos turi teisę apmokėti asmenų, studijuojančių valstybės nefinansuojamose studijų vietose, studijų kainą arba jos dalį iš joms patvirtintų valstybės biudžeto asignavimų Vyriausybės nustatyta tvarka.“ Švietimo ir mokslo ministerijoje parengtas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo, kuriuo bus įgyvendinama ši tvarka, projektas. SAM, vadovaudamasi šiuo Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektu, taip pat jau yra parengusi tvarkos aprašo projektą, pagal kurį ji galės prisidėti prie rezidentūros finansavimo iki 50 proc. rezidentūros kainos. Likusią dalį mokėtų sveikatos priežiūros įstaiga.
 
Norime pažymėti, kad savivaldybių teritorijose esančios asmens sveikatos priežiūros įstaigų steigėjos yra savivaldybės, todėl jos taip pat privalo rūpintis sveikatos priežiūros paslaugų teikimu ir prieinamumu savivaldybės gyventojams. Taigi savivaldybės tam, kad pritrauktų specialistus, ypač jaunus, siūlo ne tik didesnį darbo užmokestį, bet ir papildomas sąlygas – gyvenamąjį plotą, įsikūrimo išlaidų padengimą, užtikrina vaikams vietas darželiuose ir kt. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris