Penkiasdešimt pilkų „Pušyno kelio“ atspalvių

Evelina Machova
2017-02-23
Ką pirko už 400 tūkstančių eurų, sanatorijos „Pušyno kelias“ vadovas Vytautas Dumbrovas paaiškinti negali. Nepamena, nors tu ką. Atminties neatgaivino ir dokumentai, kur išleistos sumos patvirtintos vadovo autografu. Tiesa, tai tik vienas iš daugelio įtartinų įstaigos finansinio gyvenimo atspalvių, dėl kurių vakar, trečiadienį, Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai lankėsi „Pušyno kelyje“.
Penkiasdešimt pilkų „Pušyno kelio“ atspalvių
Kaip guodėsi įstaigos vadovas Vytautas Dumbrovas, pernai gydymo įstaigos finansinė padėtis buvo nepavydėtina. Visa laimė, kad paskutinėmis gruodžio dienomis Sveikatos apsaugos ministerija pasigailėjo vos galą su galu suduriančios sanatorijos ir skyrė, vadovo žodžiais, 180 tūkst. eurų injekciją, kuri padėjo susitvarkyti su ne vienerius metus įstaigą smaugusia skola.

Laidavo nuosavu butu
Kaip guodėsi įstaigos vadovas Vytautas Dumbrovas, pernai gydymo įstaigos finansinė padėtis buvo nepavydėtina. Visa laimė, kad paskutinėmis gruodžio dienomis Sveikatos apsaugos ministerija pasigailėjo vos galą su galu suduriančios sanatorijos ir skyrė, vadovo žodžiais, 180 tūkst. eurų injekciją, kuri padėjo susitvarkyti su ne vienerius metus įstaigą smaugusia skola. O ji susidarė labai seniai, kai gydymo įstaiga ant savo galvos buvo paėmusi banko paskolą Vaikų reabilitacijos skyriui renovuoti.
 
Viskas klojosi kaip ir neblogai, įstaiga klestėjo, bet prasidėjus ekonominei krizei ir sumažinus paslaugų įkainius gydymo įstaigą užgriuvo bėdos. Kaip minėjo vadovas, bankui nesvarbu, gali ar negali grąžinti kreditą, reikia ir viskas. Teko suktis iš padėties įsiskolinant už kitas paslaugas, pavyzdžiui, Vilniaus energijai, kad būtų grąžintas kreditas bankui. Bet čia dar ne pabaiga - neapsikentusi įsiskolinimo ir Vilniaus energija pareikalavo grąžinti skolas, kreipėsi į teismą, buvo areštuotos gydymo įstaigos sąskaitos. Kaip teigia vadovas, įstaiga buvo paralyžiuota.
 
Bet jis nepasidavė, Vilniaus energijai laidavo nuosavu butu, kad skola bus grąžinta ir įstaiga vėl galėtų naudotis savo sąskaitomis. Koks valstybinės įstaigos vadovo pasiaukojimas! Bet kai tokie sprendimai, nestebina ir kiti vadovo veiksmai. V.Dumbrovas dievagojosi, kad įstaigos padėtis išties sunki: labai sumažėjo reabilitacijos paslaugų vaikams teikimas ir dėl to kaltos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos. Kaip žinia, ligoninės filialui Vaikų ligoninei šiuo metu priklauso ir vaikų reabilitacijos skyrius Druskininkų „Saulutė“, kur vaikai per prievartą, anot V.Dumbrovo, siunčiami reabilitacijos. O „Pušyno kelias“ lieka ant ledo.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkei Agnei Širinskienei pasiteiravus, kokias paslaugas iš principo bankrutuojanti įstaiga spalio mėnesį pirko už 400 tūkst. eurų, vadovas tik gūžčiojo pečiais ir aiškino: „Už tokią sumą mes tikrai nieko nepirkome, tikrai, tikrai...“ Atminties neatgaivino ir komiteto pirmininkės pateiktas raštas, kad gydymo įstaiga spalio mėnesį pirko paslaugas ir tai patvirtinta gydymo įstaigos vadovo parašu. „Jūs neskaitote, po kuo pasirašote?!“ - tris kartus klausė A.Širinskienė.

Vadovas pažadėjo, kad kartu su buhalterija išsiaiškins, kur ir kam išleido tokią sumą. Tiesa, reikia paminėti, kad šis klausimas raštu komiteto narių buvo užduotas vadovui dar prieš mėnesį, tą patį klausimą yra pateikusi ir Seimo antikorupcijos komisija, bet atsakymo taip niekas ir nesulaukė.



Prapuolusi surinkta labdara
400 tūkst. eurų - ne vienintelės išlaidos, kurių normaliai negalėjo paaiškinti vadovas. Štai 7 tūkst. eurų, kurie kaip ir skirti benzinui, bet kaip ir ne, nes benzinui, kad į įstaigą būtų atvežami pacientai, kas mėnesį įstaiga išleidžia po 200 eurų. O kur dar išlaidos naujajam vadovo telefonui - 500 eurų? Suma gal ir nelabai didelė, jei ne menkutė detalė - įstaigai atsidūrus nepavydėtinoje padėtyje darbuotojams atlyginimai vėlavo kelis mėnesius. O vadovas už įstaigos lėšas pirko sau naują telefoną, nes senasis tiesiog „numirė“...
 
Ir tai dar ne viskas. Netolimoje ateityje įstaiga gali sulaukti ir dar daugiau nemalonumų, net teisminių procesų, mat vadovo sprendimu nuo pareigų buvo nušalintas Vaikų skyriaus vedėjas Arvydas Akstinavičius, kuris teigia, kad tam nebuvo jokio pagrindo. O kalbant apie finansus A.Akstinavičius sako, kad įstaigai tapus viešąją atsirado galimybės prašyti ir labdaros reikiamam inventoriui nusipirkti. Buvo surinkta 4600 eurų, už kuriuos planuota nupirkti dvi specialias automatines kušetes Masažo ir kineziterapijos salei. Bet… Spalį V.Dumbrovas tada dar skyriaus vedėjui A.Akstinavičiui sakė, kad pinigų nėra. Kam surinktos lėšos panaudotos, darbuotojai nežino.
 
„Įsivaizduokite situaciją, penkiolikos metų vaikas, sergantis cerebriniu paralyžiumi. Kineziterapeutei reikia jį užkelti ant dabar stovinčios nepritaikytos, ne vieną dešimtmetį skaičiuojančios kušetės. Moteris išėjo iš darbo, nes sveikata brangesnė“, - teigia A.Akstinavičius.



Situacija įgauna naujų atspalvių
Klausantis įstaigos darbuotojų situacija įgauna kitų atspalvių. Mat, kaip teigė Vaikų skyriaus medikės, išprašyti lėšų inventoriaus remontui prilygsta kryžiaus žygiui. Maža to, dar ir atėjęs į darbą nuolat jautiesi kaltas, kad atėjai. O apie jokias naujoves apskritai negali būti nė kalbos. Medikai sako, kad anksčiau čia buvo teikiama reabilitacija vaikams, sergantiems atopiniu dermatitu. Paslaugos buvo labai paklausios, tačiau gydytojai išėjus iš darbo pamainos jai neieškota.
 

Šiuo metu sanatorija negali teikti ir daugelio kitų paslaugų, nes tiesiog trūksta specialistų, pavyzdžiui, loristo, nors anksčiau šios paslaugo buvo teikiamos ir buvo paklausios. Panašu, kad ir pats vadovas nelabai suinteresuotas, jog paslaugos gydymo įstaigoje būtų teikiamos. Medikai sutinka, kad vaikų, kuriuos reabilitacijos siunčia gydymo įstaigos, srautas sumažėjo, tačiau komercinių paslaugų teikiama nemažai. V.Dumbrovas sako, kad per mėnesį gydymo įstaiga uždirba maždaug 120 tūkst. eurų. Bet to nepakanka, o Vaikų skyrius įstaiga - našta ir dirba nuostolingai.
 
Savo ruožtu A.Akstinavičius tvirtina, jog kalbant apie Vaikų skyriaus finansus vadovo pateikiamose ataskaitose Sveikatos apsaugos ministerijai niekada nenurodoma, kiek gauta pajamų teikiant komercines paslaugas vaikams. Ataskaitose kas mėnesį trūkdavo 20 tūkst. eurų. Kodėl? Geras klausimas, į kurį atsakymas slypi kažkur po atspalviais.


Komentarai
Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius:


- Matome visišką aplaidumą valdant turtą, vadovas net nežino, kokiu teisės aktu vadovaujamasi. Matome visišką nesusipratimą dėl finansų, asignavimų valdymo. Elementarus klausimas, kur išleisti, kokioms paslaugoms 400 tūkstančių eurų dėl, kurių nesulaukiame atsakymų. Situacija kelia daugiau kausimų, o atsakymų nesulaukiame. Dėl to bus atitinkama reakcija.

 


Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas:

- Išeitis būtų prijungti šią įstaigą prie didesnės Vilniaus miesto gydymo įstaigos, kaip buvo padaryta su Druskininkų „Saulute“ ar su Likėnų reabilitacija. Taip būtų užtikrinami pacientų srautai. Nes dabar minimos sumos, kurios neaišku kur išleistos. Gydymo įstaigos neišgelbės ir Sveikatos apsaugos ministerija – ji tikrai kaskart negalės skirti papildomų lėšų.




Seimo Socialinių reikalų komiteto narys Rimantas Dagys:

- Kalbant apie šios įstaigos vietą, visuomet buvo interesas ją dribtinai subankrutuoti ir žemes išparduoti. Kalbos, kad gydymo įstaigai kyla problemos dėl srautų, kad gydytojai jiems nesiunčia pacientų, girdėtos. Gal ir yra dalis tiesos. Tačiau šiandien matant išleidžiamas sumas ir klausantis direktoriaus paaiškinimų, kurie netelpa į jokius rėmus, kyla klausimas, ar įstaiga pati viską padaro, kad būtų rentabili? Panašu, kad ne, bet tai tik mano nuomonė.  

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris