Nebus taip, kad 800 eurų ir vaikas į namus

Deimantė Gruodė
2016-12-27
Dėl pagalbinio apvaisinimo toliau ūžia kalbos: Valstybinė ligonių kasa (VLK) apskaičiavo, kiek valstybei kainuos „paleisti“ nuo ateinančio sausio PSDF lėšomis finansuojamas pagalbinio apvaisinimo paslaugas. Savo ruožtu gydymo įstaigos abejoja, ar suspės pasiruošti, o nevaisingumo problemų turinčios poros baiminasi, kad dalį sumos teks dengti iš savo kišenės.
Nebus taip, kad 800 eurų ir vaikas į namus
Ligonių kasa numačiusi per metus atlikti apie tūkstantį valstybės lėšomis apmokamų pagalbinio apvaisinimo procedūrų. Kai kurie baiminasi, jog tai yra nepakankamas skaičius, kai negalinčių susilaukti vaikų Lietuvoje yra gerokai daugiau - maždaug 50 tūkstančių.

Procedūrą kompensuos, vaistų – ne

Kiek valstybei atsieis viena pagalbinio apvaisinimo procedūra? Valstybinė ligonių kasa apskaičiavo, kad vienas pagalbinio apvaisinimo gydymo ciklas vidutiniškai kainuos apie 800 Eur. Tiesa, be kiaušidžių stimuliacijai naudojamų vaistų kainos. Numatoma, kad PSDF lėšomis bus apmokami ne daugiau kaip du gydymo ciklai.

„Šiuo metu tikrai nedrįsčiau pasakyti, kad aštuoni šimtai eurų ir vaikutis - į namus. Mano žiniomis, pinigai yra skiriami už pagalbinio apvaisinimo procedūrą, o vaistų kol kas nekompensuoja, bet ateityje numatoma juos įtraukti į Kompensuojamųjų sąrašą. Būtų gerai, kad ir penkiasdešimt procentų kompensuotų... Žinau, kad ligonių kasos atstovai buvo susitikę su šios srities specialistais ir nusprendė, kad turi galimybes skirti būtent tokius įkainius. Žinoma, smarkiai sutaupoma iš to, kad nekainuoja ginekologinė apžiūra ir įprastiniai ginekologiniai tyrimai, kuriuos mes ir taip atliekame visoms nevaisingumo problemų turinčioms pacientėms“, - sako Lietuvos akušerių ginekologų draugijos viceprezidentė, LSMU Kauno klinikų profesorė Rūta Jolanta Nadišauskienė.


Retais atvejais gali būti reikalingi genetiniai tyrimai prieš embriono perkėlimą į moters kūną. Tokių genetinių tyrimų per metus gali reikėti keliolikai moterų, gydytojui spendžiant, kuris iš jų reikalingas: vieno iš jų kaina – apie 2 tūkstančiai eurų, kito – 6 tūkstančiai eurų.
Atskirai būtų apmokami stimuliaciniai vaistai, kurių reikės moteriai. Pagal Lietuvos akušerių ginekologų draugijos pateiktą informaciją, vienas kiaušidžių stimuliacijos gydymo atvejis gali kainuoti iki 2 tūkst. eurų. Šie vaistai, kaip tikina VLK, bus kompensuojami įtraukus juos į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą nustatyta tvarka.
 
Įstaigos nespėja pasiruošti
Sausis jau čia pat. Tad, ar gydymo įstaigos jau pasiruošusios priimti nevaisingas poras, kurių gydymas bus apmokamas valstybės lėšomis?
„Viską darome, kad suspėtume. Mūsų specialistai lankė kursus, patalpos seniai įrengtos ir laboratorija licencijuota“, - sakė Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vadovė profesorė Gražina Drąsutienė.
Jos kolega dr. Vytautas Klimas nebuvo toks optimistiškas: „Visos įstaigos turi praeiti naują akreditaciją, nes pasikeitė tvarka ir reikalavimai. Pasikeitė specialistų kvalifikacijos reikalavimai, jie turi būti išklausę kursus. Ši tvarka patvirtinta tik gruodžio viduryje, tad įstaigos taip greitai nesuspės. O kol nespės sutvarkyti visų popierių, tol ligonių kasos negali apmokėti paslaugų. Tai užims laiko. Bet aš tikiu, kad nuo kovo ar gegužės pirmosios viskas pajudės į priekį“.

Kol kas oficialiųjų reikalavimų iki sausio pirmosios nespėja išpildyti ir Kauno klinikos. „Žinau, kad kolegos Santariškėse jau sutvarkė reikiamus dokumentus šiai aukšto lygio paslaugai teikti, nes turi būti ir licencijos, ir išklausyti specialistų kursai. Mūsų ligoninėje darbai vyksta, bet nuo sausio pirmosios, galiu pasakyti, negalėsime tos paslaugos teikti. Turime laboratoriją licencijuoti, įrengti reikiamas patalpas, suformuoti specialistų komandą, kad ši paslauga po ilgų metų diskusijų ir įvairių trukdžių būtų nuo pat pradžių teikiama kokybiškai. Mes tiesiog nespėjame su išmintingais įstatymų kūrėjais. (šypsosi) Aš tikiuosi, kad bent kuriam laikui tai bus prioritetinė sritis ir mūsų ligoninė artimiausiu metu irgi įsijungs į bendrą darbą su kolegomis Santariškėse“, - sakė LSMU Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė.
 

Nevaisingų pacienčių sujudimas
Kaip pasakoja gydytojai ginekologai, jaučiamas didelis nevaisingumo problemų turinčių porų suaktyvėjimas, kurie nori susižinoti visas detales: Kas? Kur? Kada?
Ligonių kasa numačiusi per metus atlikti apie tūkstantį valstybės lėšomis apmokamų pagalbinio apvaisinimo procedūrų. Kai kurie baiminasi, jog tai yra nepakankamas skaičius, kai negalinčių susilaukti vaikų Lietuvoje yra gerokai daugiau - maždaug 50 tūkstančių. Vadinasi, daug šeimų liks už borto ir netgi susidarys eilės? „Yra skaičiuojama taip - kad milijonui gyventojų yra skiriama tūkstantis procedūrų. Lietuvoje nėra trijų milijonų, bet procedūrų skaičiaus vis tiek per mažas“, - įsitikinusi „Vaisingumo klinikos“ gydytoja akušerė - ginekologė Audronė Usonienė.

„Ne visiems 50 tūkstančių pacientų reikia pagalbinio apvaisinimo. Tik toms poroms, kurioms kiti būdai negali padėti, o pagalbinis apvaisinimas - gali. Papildomų pinigų Privalomojo sveikatos draudimo fonde neatsirado. Jeigu šiai procedūrai paskyrė pinigus, vadinasi, nuėmė nuo ko nors kito. Kai paklodę patrauki, savęs link sumažėja kitiems. Galima netransplantuoti inkstų ir visus pinigus „permesti“ pagalbiniam apvaisinimui, bet kažin, ar inkstų transplantacijos laukiantys pacientai dėl to bus laimingi“, - svarsto gydytojas dr. V.Klimas.


 
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atsakymas
Jeigu nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigalios toks įstatymas, koks yra patvirtintas įstatymų leidėjo, o taip pat įsigalios jam įgyvendinti būtini teisės aktai, VLK galės apmokėti pagalbinio apvaisinimo paslaugas.
 
Pagal Lietuvos akušerių ginekologų draugijos pateiktą informaciją, pradėjus teikti pagalbinio apvaisinimo paslaugas, Lietuvoje kasmet galėtų būti atliekama 800–1000 pagalbinio apvaisinimo procedūrų. Pavyzdžiui, jei 2017 metais būtų atlikta apie 1000 pagalbinio apvaisinimo gydymo procedūrų, PSDF biudžetui tai kainuotų apie 800 tūkst. eurų. Įvertinus, kad tokios paslaugos mūsų šalyje iki šiol nebuvo kompensuotos PSDF lėšomis, o gydymo įstaigų, galinčių teikti pagalbinio apvaisinimo paslaugas, būtų tik kelios, mažai tikėtina, kad per metus bus suteikta daugiau nei 1000 tokių paslaugų. Jei bus suteikta daugiau nei 1000 paslaugų, VLK ieškotų galimybių jas apmokėti.
 
Atkreipiame dėmesį, kad pagalbinio apvaisinimo paslaugas galėtų teikti tik tos gydymo įstaigos, kurios įgys tam reikiamas licencijas ir turės licencijas turinčių specialistų. Į ligonių kasas dar nesikreipė nei viena gydymo įstaiga dėl sutarties sudarymo dėl šių paslaugų teikimo.
Šiuo metu pagalbinio apvaisinimo paslaugoms ir jų bazinėms kainoms yra pritarusi Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) taryba. Tai įtvirtinta ir sveikatos apsaugos ministro įsakymu tvirtinamoje pagalbinio apvaisinimo paslaugų teikimo ir apmokėjimo PSDF biudžeto lėšomis tvarkoje, kurios projektas yra parengtas.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris